Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 11.04.2011, 09:48:23
umilul umilul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.11.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 175
Implicit Iarta-ma !!

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
Se vede că ești tinerel . . . ! N-ai înțeles mesajul meu și te-ai repezit în a răspunde , dar îți dau un indici :"Învăța-voi pe cei fără de lege căile Tale și cei necredincioși la Tine se vor întoarce". . . , apoi Apostolul Pavel în pagini multe îți dă răspunsul Cel Adevărat . Te rog citește , recitește, și arată-mi unde este acel egoism de care vorbeai . O noapte liniștită !
Desi era vorba de sfarsitul lumii, aici Windorin se gandea la pacate, intradevar pacatele noastre nu le vedem, doar de ale celorlalti ne ingrijim (ce fac, ce spun, ce gandesc). Pace tuturor si iertati-ma daca v-am gresit !!!
Reply With Quote
  #12  
Vechi 11.04.2011, 09:58:52
windorin's Avatar
windorin windorin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.10.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.402
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
Apostolul Pavel, în pagini multe îți dă răspunsul Cel Adevărat.
Te rog citește, recitește și arată-mi unde este acel egoism de care vorbeai.
O noapte liniștită !
Cand o sa ajung la masura Sfantului Apostol Pavel, atunci o sa rostesc si eu cuvintele lui de jertfelnicie pentru toti.
Momentan inca ma straduiesc sa'i iubesc asa cum trebuie pe cei apropiati.
Asa ca, pana voi reusi sa dobandesc dragostea, voi fi egoist, privind numai la ranile mele.
__________________
"Intru aceasta vor cunoaste toti ca sunteti ucenicii Mei, daca veti avea dragoste unii fata de altii." (Ioan 13,35)
"Va spun ca pentru orice cuvant desert, pe care-l vor rosti, oamenii vor da socoteala in ziua judecatii." (Matei 12,36)

Reply With Quote
  #13  
Vechi 11.04.2011, 10:02:24
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de windorin Vezi mesajul
Cand o sa ajung la masura Sfantului Apostol Pavel, atunci o sa rostesc si eu cuvintele lui de jertfelnicie pentru toti.
Momentan inca ma straduiesc sa'i iubesc asa cum trebuie pe cei apropiati.
Asa ca, pana voi reusi sa dobandesc dragostea, voi fi egoist, privind numai la ranile mele.
Fie precum voia ta , Dorine !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #14  
Vechi 11.04.2011, 10:23:03
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de umilul Vezi mesajul
Desi era vorba de sfarsitul lumii, aici Windorin se gandea la pacate, intradevar pacatele noastre nu le vedem, doar de ale celorlalti ne ingrijim (ce fac, ce spun, ce gandesc). Pace tuturor si iertati-ma daca v-am gresit !!!
Pentru că tot veni vorba, oare ne este indiferent că cel de lângă tine fumează , bea peste măsură , are patima masturbării , fură , tâlhărește , și alte cele ? Dacă eu am reușit să scap de o patimă , oare trebuie să-mi fie indiferent cel de lângă mine ce nu a reușit încă a se vindeca ? Îți este indiferent când vezi pe fratele , prietenul, colegul sau vecinul tău că are patimi grele ? Chiar trebuie să fim atât de indiferenți , individualiști , reci și nepăsători în numele unei smerenii greșit înțelese ? Ce se întâmplă cu noi . . . ?
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #15  
Vechi 11.04.2011, 10:24:05
LapetiteMoc LapetiteMoc is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.05.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.900
Smile in doar cateva cuvinte, cata dragoste !

Citat:
În prealabil postat de windorin Vezi mesajul
cand o sa ajung la masura sfantului apostol pavel, atunci o sa rostesc si eu cuvintele lui de jertfelnicie pentru toti.
Momentan inca ma straduiesc sa'i iubesc asa cum trebuie pe cei apropiati.
Asa ca, pana voi reusi sa dobandesc dragostea, voi fi egoist, privind numai la ranile mele.
Reply With Quote
  #16  
Vechi 11.04.2011, 10:38:20
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de LapetiteMoc Vezi mesajul
Minuna ar fi să fim precum aceste emoțioane ! Dar, . . .
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #17  
Vechi 11.04.2011, 11:59:55
calator prin ploaie calator prin ploaie is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.01.2011
Locație: intre rai si iad
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.419
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
Minuna ar fi să fim precum aceste emoțioane ! Dar, . . .
Asa este.....Teorie full, practica slaba de tot..Nu fac referire la dialogul de mai sus ci la cam tot ce am surprins cu dezamagire si tristete in comportamentul unora/altora cu care venisem in contact....De prea multe ori ar trebui sa se strige "jos masca" sau "nu fiti ipocriti"...Stii la ce si cine ma refer, prietene....
Reply With Quote
  #18  
Vechi 11.04.2011, 12:24:46
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de calator prin ploaie Vezi mesajul
Asa este.....Teorie full, practica slaba de tot..Nu fac referire la dialogul de mai sus ci la cam tot ce am surprins cu dezamagire si tristete in comportamentul unora/altora cu care venisem in contact....De prea multe ori ar trebui sa se strige "jos masca" sau "nu fiti ipocriti"...Stii la ce si cine ma refer, prietene....
Nu ar trebui sa uitam niciodata de barna din ochiul nostru,insa ne-am obisnuit atat de tare cu ea ca nici nu ne mai deranjeaza.
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #19  
Vechi 11.04.2011, 12:28:23
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de calator prin ploaie Vezi mesajul
Asa este.....Teorie full, practica slaba de tot..Nu fac referire la dialogul de mai sus ci la cam tot ce am surprins cu dezamagire si tristete in comportamentul unora/altora cu care venisem in contact....De prea multe ori ar trebui sa se strige "jos masca" sau "nu fiti ipocriti"...Stii la ce si cine ma refer, prietene....
Da, știu, oricum avem amândoi "prieteni"comuni ! Ce plictiseală ar fi fără "Teatrul Masca". . . ! Distribuția e cam aceași , doar decorurile se mai schimbă pe ici pe colo !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #20  
Vechi 11.04.2011, 14:04:40
MariS_'s Avatar
MariS_ MariS_ is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.10.2009
Locație: Religie: creștin
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.419
Implicit Ce se va intampla cu lumea?

Ce se va intampla cu lumea?
Iubirea se va raci, cararile intre oameni se vor umple de balarii, iar "invatatorii" vor prolifera. Cuvantul "iarta-ma" se va auzi tot mai rar, in schimb cel de "ereticule" tot mai des. Parfumul seninatatii va disparea, dar locul lui va fi luat de o duhoare a incrancenarii greu de respirat. Blandetea si bunatatea va fi omorata de habotnicia corectitudinii canonice. Briciul canoanelor folosit de viteji aparatori ai "adevarului" va reteza scurt si rece tot ce iese din tiparul canonic sau dogmatic. Un nou "adevar" se va naste, dar nu din pantecele Iubirii, nu un adevar jertfelnic, ci unul neindurator din litera rece a citatelor tipate ca sa fie siguri ca au si dreptatea in ele. Lumea se indreapta spre MONOLOG, spre mii si mii de monoloage, captusite toate cu citate si acelea care mai de care mai acuzatoare la adresa celorlalti. Citatele blande vor fi uitate, cele dure aclamate. E boala sfarsitului si nimeni si nimic nu o va putea opri...
Har, smerenie si jertfa de sine.
__________________
Făcutu-ți-s-a ocara ca și lauda, paguba precum câștigul și străinul ca fratele?
Cum nu înțelegeți că nu despre pâini v-am zis? Ci feriți-vă de aluatul fariseilor și al saducheilor! (Matei 16:11)
Omul deține atâta Adevăr câtă Iubire dăruie.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Ce se intampla? alex.petrisor Despre Biserica Ortodoxa in general 4 10.02.2020 16:14:15
Se intampla din nou... Hector Biserica Romano-Catolica 176 21.09.2011 13:00:04
Nu stiu ce se intampla doareu Generalitati 27 15.12.2008 06:47:25
Ce se intampla? Mirela333 Biserica Ortodoxa Romana 0 06.08.2008 20:34:45
Ce se intampla? Mirela333 Generalitati 0 06.08.2008 20:00:56