Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #41  
Vechi 23.07.2011, 14:39:01
silent assasin silent assasin is offline
Banned
 
Data înregistrării: 29.03.2011
Locație: Iasi
Religia: Ortodox
Mesaje: 26
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Belphegor Vezi mesajul
Generalizezi...nu te uiti cati atei declarati traiesc bine mersi.
LA fel si tigara,ca sa dau un exemplu mai la-ndemana,te lasa sa te bucuri 20-30-40 chiar 50 de ani,si la batranete ,chiar si mai devreme,te lasa sa duhnind a tutun si mori in propriul fum,de diferite boli pulmonare...
Reply With Quote
  #42  
Vechi 23.07.2011, 14:47:32
silent assasin silent assasin is offline
Banned
 
Data înregistrării: 29.03.2011
Locație: Iasi
Religia: Ortodox
Mesaje: 26
Implicit

Citat:
În prealabil postat de misteria Vezi mesajul
Dumnezeu nu se răzbună permite doar corijarea noastră.
Sunt de acord cu tine.Daca te rogi Lui si crezi cu adevarat te apara de toate primejdiile ce-ti ies in cale,dar daca tu nu crezi si-L mai iei si in batjocora atunci El isi ia ochii de la tine si ingaduie ca pericolul ce te asteapta sa te afecvteze profund,nu te mai salveaza...
Sunt si cazuri de accidente groaznice in care oamenii traiesc.A stiut Dumnezeu de ce i-a salvat...Am auzit odata un caz ,de un accident de masina ,unde masina a avariata grav dar soferul nu a patit nimic.A iesit din masina ,in mijlocul multimii,si zambitor a spus (nu mai retin exact intamplarea) "Se mai intampla" sau ceva de genul(fericit totusi ca traieste).Iar altii dupa accident ,in loc sa fie multumiti in suflet ca sunt sanatosi ,blesteama si injura ca au ramas fara masina s.a.m.d.
Reply With Quote
  #43  
Vechi 23.07.2011, 14:51:20
Veronica 18 Veronica 18 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 16.07.2011
Locație: Iasi
Religia: Ortodox
Mesaje: 17
Smile

Blaise Pascal spunea asa: " Daca Dumnezeu nu exista si eu cred in El, nu pierd nimic, dar daca El exista si eu nu cred, atunci am pierdut totul."
Referitor la exemplele ce le-ai dat cu cei ce nu credeau in Dumnezeu si mai mult de atat, Il sfidau, este o vorba din popor care spune ca: "Dumnezeu nu doarme."
Eu spun cu convingere: ce bine ca exista Dumnezeu! Altfel viata mea ar fi tare pustie si mai mult de atat, fara de speranta.
__________________
"Fa pace in sufletul tau si multi isi vor gasi linistea langa tine." Sf Serafim
Reply With Quote
  #44  
Vechi 23.07.2011, 17:48:17
silent assasin silent assasin is offline
Banned
 
Data înregistrării: 29.03.2011
Locație: Iasi
Religia: Ortodox
Mesaje: 26
Implicit

In cele din urma ne facem rau si singuri....Cine a pus-o pe acea fata sa urce in masina plina cu betivi? Pe cantaretul ala cine l-a pus sa "bea ca porcu' ".Diavolul zic eu.El te ia cu frumosu',iti da ,te lasa si cand iti place mai mult te prinde-n plasa.
Eu zic sa incercam sa fim mai buni ,in cele din urma "Daca crezi in Dumnezeu iar El nu exista nu ai pierdut nimic dar daca nu crezi si exista atunci ai pierdut totul!"

"Crede si nu cerceta!"
Reply With Quote
  #45  
Vechi 23.07.2011, 17:58:30
Fr.Guillaume de Ruszka Fr.Guillaume de Ruszka is offline
Member
 
Data înregistrării: 26.01.2011
Religia: Catolic
Mesaje: 80
Implicit

Citat:
În prealabil postat de silent assasin Vezi mesajul
In cele din urma ne facem rau si singuri....Cine a pus-o pe acea fata sa urce in masina plina cu betivi? Pe cantaretul ala cine l-a pus sa "bea ca porcu' ".Diavolul zic eu.El te ia cu frumosu',iti da ,te lasa si cand iti place mai mult te prinde-n plasa.
Eu zic sa incercam sa fim mai buni ,in cele din urma "Daca crezi in Dumnezeu iar El nu exista nu ai pierdut nimic dar daca nu crezi si exista atunci ai pierdut totul!"

"Crede si nu cerceta!"
Uneori Diavolul. Dar el doar ca tenteaza. In fond omul este cel care prin liberul sau arbitru decice.
Reply With Quote
  #46  
Vechi 23.07.2011, 17:59:18
Fr.Guillaume de Ruszka Fr.Guillaume de Ruszka is offline
Member
 
Data înregistrării: 26.01.2011
Religia: Catolic
Mesaje: 80
Implicit

Citat:
În prealabil postat de silent assasin Vezi mesajul
In cele din urma ne facem rau si singuri....Cine a pus-o pe acea fata sa urce in masina plina cu betivi? Pe cantaretul ala cine l-a pus sa "bea ca porcu' ".Diavolul zic eu.El te ia cu frumosu',iti da ,te lasa si cand iti place mai mult te prinde-n plasa.
Eu zic sa incercam sa fim mai buni ,in cele din urma "Daca crezi in Dumnezeu iar El nu exista nu ai pierdut nimic dar daca nu crezi si exista atunci ai pierdut totul!"

"Crede si nu cerceta!"
Uneori Diavolul. Dar el doar ca tenteaza. In fond omul este cel care prin liberul sau arbitru decide.
Reply With Quote
  #47  
Vechi 23.07.2011, 18:06:15
Fr.Guillaume de Ruszka Fr.Guillaume de Ruszka is offline
Member
 
Data înregistrării: 26.01.2011
Religia: Catolic
Mesaje: 80
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Fr.Guillaume de Ruszka Vezi mesajul
Uneori Diavolul. Dar el doar ca tenteaza. In fond omul este cel care prin liberul sau arbitru decide.
Argumentul lui Pascal nu este valid, iar "Crede si nu cerceta" este o bataie de joc la adresa Crestinismului, atat pentru catolici cat si pentru ortodocsi. Presupune "credinta oarba", care este sub demnitatea fiintei umane capabila prin ratiune de a demonstra existenta lui Dumnezeu prin argumente deductive de natura filosofica. Credinta crestina nu este una oarba ci una Rationala si Libera. Insasi curentul cu care cocheta Pascal, "Jansenismul", care profesa o oarecare credinta oarba a fost condamnat pentru erezie dupa un raport facut de catre iezuiti.
Reply With Quote
  #48  
Vechi 23.07.2011, 18:58:28
GLAdoS GLAdoS is offline
Banned
 
Data înregistrării: 14.06.2011
Locație: Apeture Science Laboratories
Religia: Ortodox
Mesaje: 538
Post

Citat:
În prealabil postat de silent assasin Vezi mesajul
Eu zic sa incercam sa fim mai buni ,in cele din urma "Daca crezi in Dumnezeu iar El nu exista nu ai pierdut nimic dar daca nu crezi si exista atunci ai pierdut totul!"

"Crede si nu cerceta!"
Do not pass go. Do not collect 200$. Go directly to the Dark Ages!
Reply With Quote
  #49  
Vechi 24.07.2011, 21:34:09
ai2 ai2 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 24.10.2008
Locație: Micul Paris medieval
Mesaje: 1.625
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Veronica 18 Vezi mesajul
Blaise Pascal spunea asa: " Daca Dumnezeu nu exista si eu cred in El, nu pierd nimic, dar daca El exista si eu nu cred, atunci am pierdut totul."
Referitor la exemplele ce le-ai dat cu cei ce nu credeau in Dumnezeu si mai mult de atat, Il sfidau, este o vorba din popor care spune ca: "Dumnezeu nu doarme."
Eu spun cu convingere: ce bine ca exista Dumnezeu! Altfel viata mea ar fi tare pustie si mai mult de atat, fara de speranta.
Ce bine ca pariul lui Pascal nu e logic! Se potriveste de minune cu viata ta care gaseste speranta doar intr-o fiinta fantastica!
Reply With Quote
  #50  
Vechi 24.07.2011, 23:33:31
Fr.Guillaume de Ruszka Fr.Guillaume de Ruszka is offline
Member
 
Data înregistrării: 26.01.2011
Religia: Catolic
Mesaje: 80
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ai2 Vezi mesajul
Ce bine ca pariul lui Pascal nu e logic! Se potriveste de minune cu viata ta care gaseste speranta doar intr-o fiinta fantastica!
Eu spun cu certitudine ca exista Dumnezeu. Dar de cand am studiat filosofie, o spun ca o certitudine demonstrata prin argumente deductive valide si determinante,deci acum penru mine , existenta lui Dumnezeu nu mai este obiect de credinta, ci demonstrandu-se ea devine obiect de stiinta (stiinta filosofica, nu empirica), existenta Lui fiind dupa cum afirma Conciliul Vatican I , demonstrabila numai prin ratiune si accesibila ratiunii umane.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Cine la creat pe dumnezeu? rafella Generalitati 28 30.04.2016 07:23:14
Pe cine pedepseste Dumnezeu? alexandra75 Intrebari utilizatori 14 25.09.2012 01:01:21
cine crede in soarta ? pocoo Vrajitoria 46 18.07.2011 21:09:02
cine mai crede in cuvantul prietenie? alinutza0707 Nunta 30 22.03.2011 14:52:27