Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 18.12.2012, 04:21:59
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de stefan florin Vezi mesajul
asa si? Care ar fi problema? Daca acest act de identitate biometric ar fi 666 UNDE si CINE este fiara apocaliptica? Vreau si eu sa o vad
Stefan Florin, in loc sa te arunci asa, si sa te arati pregatit a vedea fiara apocaliptica (vorbesti de satana, nu?!?), mai bine intreaba, care e problema cu aceste cipuri. S-a discutat f mult pe marginea acestor cipuri. Exista si alte topicuri, in care s-a dezbatut aceasta problema. Poti cauta aici pe forum.
Din cate imi aduc aminte, aceste cipuri contin datele biometrice ale persoanei. Pana aici nimic neobisnuit; atata doar, ca s-a pus problema clonarii acestor cipuri, ceea ce din punct de vedere tehnic nu ar trebui sa fie o problema. Ia, gandeste-te, ca tu te afli acasa si dormi sau mananci cu familia, si cineva, care a clonat cipul tau comite o infractiune. Avand datele tale biometrice in actul de identitate, acesta poate fi reperat si identificat. Cred ca nu trebuie sa mai continui, caci stii si tu ca unu si cu unu fac doi. Deci tu, ca om nevinovat poti ispasi o pedeapsa pentru o fapta pe care nu ai comis-o, dar pe care nici nu poti sa demonstrezi ca nu ai facut-o, atata timp cat cipul tau a fost identificat.
Si atunci care mai e siguranta, de care se vorbeste in legatura cu aceste cipuri?!?
Ei, ce spui? Iar asta nu e tot.
  #22  
Vechi 18.12.2012, 04:22:57
UNNOOM
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de stefmir Vezi mesajul
Ha ha, da e buna dar nu vad nici o legatura. Pe facebook e mai periculos sa nu intercepteze prietena vre-o fotografie compromitatoare. Atunci da, esti mancat ...
Sau daca dai un like la prea multe poze ale unei alte fete risti sa intri sub supraveghere o lunga perioada si sa afli o concluzie neplacuta la finalul perioadei de supraveghere ! Chiar si asa, o minciuna frumoasa si tot felul de declaratii vor salva situatia... Fetele tind sa creada miciuni frumoase care corespund dorintelor lor decat adevaruri dure!
  #23  
Vechi 18.12.2012, 04:28:48
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Raoul Vezi mesajul
Pai spre lepadare, in iad, sau cine stie unde. Doar am pasaport biometric... si asa se spune, nu?
Nu, nu asa se spune, ci ceea ce se spune e ca aceste cipuri din actele de identitate sunt premergatoare celor implantate subcutanat. Abia atunci e vorba de lepadare.
Raoul, cum de ai de mult pasaport cu cip, cand ele s-au dat abia de anul trecut?!?
  #24  
Vechi 18.12.2012, 04:32:59
UNNOOM
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Miha-anca Vezi mesajul
Din cate imi aduc aminte, aceste cipuri contin datele biometrice ale persoanei.
Care e problema? Ce este mai grav? Sa te prinda prietena ca dai like-uri pe facebook la alte fete sau un amarat de chip?
Citat:
În prealabil postat de Miha-anca Vezi mesajul
Pana aici nimic neobisnuit; atata doar, ca s-a pus problema clonarii acestor cipuri, ceea ce din punct de vedere tehnic nu ar trebui sa fie o problema. Ia, gandeste-te, ca tu te afli acasa si dormi sau mananci cu familia, si cineva, care a clonat cipul tau comite o infractiune. Avand datele tale biometrice in actul de identitate, acesta poate fi reperat si identificat. Cred ca nu trebuie sa mai continui, caci stii si tu ca unu si cu unu fac doi. Deci tu, ca om nevinovat poti ispasi o pedeapsa pentru o fapta pe care nu ai comis-o, dar pe care nici nu poti sa demonstrezi ca nu ai facut-o, atata timp cat cipul tau a fost identificat.
Si atunci care mai e siguranta, de care se vorbeste in legatura cu aceste cipuri?!?
Ei, ce spui? Iar asta nu e tot.
1+1=2
Dar este o problema! Ce faci atunci cand crezi ca sunt adunate doua cifre de 1 si nu ai ca rezultat cifra 2?
Daca esti rational, tragi concluzia ca mai ai ceva inainte de egal!

Exact problema asta mi-am pus-o atunci cand trebuia sa ma angajez, mergeam la tot felul de cursuri si concursuri si imi dadeam CNP-ul in stanga si in dreapta!

De ce se recurge la chip biometric? Deoarece este mai sigur decat buletinul traditional! Iti dai seama imediat daca un buletin (si orice alt act) nu apartine titularului daca are mai multe date biometrice. Argumentul ca este "copiabil" nu sta in picioare... si buletinul este copiabil.

Last edited by UNNOOM; 18.12.2012 at 04:35:14.
  #25  
Vechi 18.12.2012, 05:44:06
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de UNNOOM Vezi mesajul
Care e problema? Ce este mai grav? Sa te prinda prietena ca dai like-uri pe facebook la alte fete sau un amarat de chip?

1+1=2
Dar este o problema! Ce faci atunci cand crezi ca sunt adunate doua cifre de 1 si nu ai ca rezultat cifra 2?
Daca esti rational, tragi concluzia ca mai ai ceva inainte de egal!

Exact problema asta mi-am pus-o atunci cand trebuia sa ma angajez, mergeam la tot felul de cursuri si concursuri si imi dadeam CNP-ul in stanga si in dreapta!

De ce se recurge la chip biometric? Deoarece este mai sigur decat buletinul traditional! Iti dai seama imediat daca un buletin (si orice alt act) nu apartine titularului daca are mai multe date biometrice. Argumentul ca este "copiabil" nu sta in picioare... si buletinul este copiabil.
UNNOOM, ar trebui sa iti schimbi ID-ul in UNNCCOOPIL, judecand dupa raspunsul dat de tine mai sus.
Deci tie iti e mai frica de prietena ta, ca te-ar putea surprinde ca dai like-uri altor fete, decat de un cip, cu tehnica inteligenta, care te-ar putea aduce in pericole mult mai mari?

Noi vorbim aici de 1+1, asa cum am invatat in clasa 1., nu despre functii.
De hackeri ai auzit?
  #26  
Vechi 18.12.2012, 08:49:06
andra_v andra_v is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.02.2009
Mesaje: 208
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Eugen7 Vezi mesajul
si e doar inceputul...

IBM RFID Commercial - The Future Market
http://www.youtube.com/watch?v=eob532iEpqk

RFID Tracking Wake Up People!!
http://www.youtube.com/watch?v=R7uQ6Ba86RE

Asadar "cine are minte ca sa socoteasca numarul fiarei caci este numari de om"...

Hristos Iisus insusi spune: "Biserica MEA portile iadului nu o vor birui".

Doamne ajuta.
Ceea ce vrei tu sa transmiti este ca dezbaterile pe marginea biometriei (incurajate de state) nu au legatura cu religia. Bunaoara, in Marea Biritanie, Elvetia au avut loc discutii realiste despre implicatiile acestor tipuri de acte de identitate in planul libertatii personale, al confidentialitatii, al controlului si suveranitatii.
__________________
Andreea Stefan, ranita in incendiul de la Clubul Colectiv are nevoie de ajutorul nostru. http://inliniedreapta.net/jurnal/ape...ndreea-stefan/
  #27  
Vechi 18.12.2012, 09:30:08
dorinastoica14
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Am lucrat de câteva ori la secții de votare. Am văzut multe persoane care au buletine vechi (carnet). Aveau vizele necesare și erau în regulă. Unele dintre acestea îmi erau cunoscute de prin bisericii și mănăstiri și mi-au spus că au refuzat actul sub formă de card pe motiv de credință.
Dacă buletinul îmi este valabil până prin 2065 de ce să iau alt buletin?
  #28  
Vechi 18.12.2012, 09:48:44
Lavrentiu's Avatar
Lavrentiu Lavrentiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.09.2005
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 790
Implicit

Eu anul trecut am refuzat sa-mi fac pasaport biometric si mi-a fost eliberat unul normal pe o perioada de 1 an. Oare la cartile de indentitate nu va fi la fel?

In alta ordine de idei, nu inteleg de ce oamenilor li se pare firesc sa fie amprentati, atata vreme cat nu au comis nicio crima. Se stie ca pana mai ieri, pana sa apara gogorita cu terorismul, luarea amprentelor era permisa doar la cei suspecti de a fi faptuit vreo nelegiuire.
  #29  
Vechi 18.12.2012, 09:49:15
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de dorinastoica14 Vezi mesajul
Am lucrat de câteva ori la secții de votare. Am văzut multe persoane care au buletine vechi (carnet). Aveau vizele necesare și erau în regulă. Unele dintre acestea îmi erau cunoscute de prin bisericii și mănăstiri și mi-au spus că au refuzat actul sub formă de card pe motiv de credință.
Daca asta e raspunsul lor, se pare ca nu prea au reusit sa scoata elementul de superstitie din credinta.
Sa dea Dumnezeu sa fie superstitie doar la nivelul asta.

Citat:
Dacă buletinul îmi este valabil până prin 2065 de ce să iau alt buletin?
Pai s-ar putea la un moment dat sa fie schimbate obligatoriu.
Nu la toata lumea - de ex. daca vrei sa ai access in UE, sa trebuiasca din asta "bio".
In SUA nu poti intra fara pasaport "bio" din cate stiu, chiar daca, se pare, nu prea se obosesc sa verifice informatiile din cip.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
  #30  
Vechi 18.12.2012, 09:51:35
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Lavrentiu Vezi mesajul
Eu anul trecut am refuzat sa-mi fac pasaport biometric si mi-a fost eliberat unul normal pe o perioada de 1 an. Oare la cartile de indentitate nu va fi la fel?

In alta ordine de idei, nu inteleg de ce oamenilor li se pare firesc sa fie amprentati, atata vreme cat nu au comis nicio crima. Se stie ca pana mai ieri, pana sa apara gogorita cu terorismul, luarea amprentelor era permisa doar la cei suspecti de a fi faptuit vreo nelegiuire.
Dar poza de ce permiti sa ti se faca?
Nu se face doar "la cei carora li se face dosar penal"?

Apropo, de laptop cu restrictie de acces prin amprenta ai auzit?
E doar pentru criminali?

Cunostinte de criminalistica ai?
Pentru ca amprentele sa fie utile dpdv criminalistic, trebuie luate la toate cele 10 degete.
Asa se si procedeze cu infractorii - vezi acum diferenta?
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Subiect închis

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Cardul De Sanatate Cu CIP RFID 666 Devine Obligatoriu De La 1 Ianuarie 2013 myself00 Generalitati 1 03.01.2013 22:37:21
Vizita papala in 2013 ? Mihnea Dragomir Biserica Romano-Catolica 92 13.09.2012 22:04:03
Dictatura Biometrica atinge Onestiul aristide Stiri, actualitati, anunturi 7 19.08.2009 22:18:43
Se schimba cartile de identitate Capy Generalitati 21 06.05.2008 19:59:20
Scurt pasaj dntr o carte noua scristim Intamplari adevarate 8 24.03.2007 01:06:13