Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Morala Crestina
 
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #10  
Vechi 17.02.2014, 19:58:16
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mosh-Neagu Vezi mesajul
Uneori e mult mai intelept sa lasam lucrurile asa cum sunt. Valabil pentru toti! Cand omul are nevoie de ajutor, chiar daca el crede ca ajuta, cine este cel ce se ofera sa-i intinda o mana? Vad ca foarte mult timp va ia s-o intelegeti pe Sophia, desi nu e nevoie sa-i cititi mai mult de 2-3 mesaje. Ea... e complicata prin simplitatea ei. Noi, complicam prin ceea ce vrem sa parem, dar nu suntem. Ca daca am fi, am iubi mai mult si am fi mult mai ingaduitori si mai blanzi la vorba!
Pt asta exista o vorba batraneasca foarte cuprinzatoare,care se aplica ori de cate ori cineva cu mintea hodinita pune intrebari existentiale.
Cred ca tuturor care vin cu intrebari,ar trebui sa-i intrebam noi:"dar de ce vrei sa stii?"
Numai asa,am afla in ce spirit se gaseste omul respectiv...vrea sa stie pt el?vrea sa stie pt ca se plictiseste?il va folosi?ne va folosi noua? sau ne adunam ca sa ne pierdem timpul impreuna fara folos?
Acestea sunt intrebarile!
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
 

Thread Tools
Moduri de afișare