Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 29.09.2010, 15:47:44
0rtodoxia 0rtodoxia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 21.09.2010
Mesaje: 97
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
În urmă cu mulți ani, se spune că pe străzile Romei s-au întâlnit doi călugări. Fratele Iacopo și fratele Luigi. Fuseseră prieteni buni, dar nu se mai văzuseră de mulți ani. Împreună făcuseră noviciatul, împreună primiseră tonsura și depuseseră voturile vieții consacrate. Bucuroși nevoie mare că se revăd după atâția ani, hotărăsc să meargă împreună la Vespere (Vecernie), să depene amintiri și să își facă împreună rugăciunea de seară. Zis și făcut, se face seară. Merg ei în chilia fratelui Iacopo, se așează în genunchi și încep să se roage. În mijlocul rugăciunii, fratele Luigi scoate tacticos din desagă o țigară și se apucă să fumeze. Fr Iacopo face ochii cât cepele și, nevenindu-i să creadă ce vede, îl întreabă: "ce faci, frate ? Fumezi ?? În timpul rugăciunii ???" "Desigur, mi-a dat voie chiar Sanctitatea Sa !" "Poftim ? Ce spui ?? Eu eram un fumător înrăit, dar mie mi-a zis categoric să nu mai fumez". "Depinde" spuse Luigi. "Depinde de ce ? De ce poate să depindă ??". "Depinde cum l-ai întrebat și cum ai pus problema. Dacă îmi vei spune cum ai procedat, poate că am să îți pot spune mai multe".

Și săracul frate Iacopo a mărturisit cum procedase. "Într-o zi, eram de serviciu la bucătăria Palatului Apostolic, pe când Sfântul Părinte era în mijlocul unei agape frățești cu mai mulți cardinali. Măcinat de faptul că nu mă puteam nici cum lăsa de fumat, acest lucru întrerupându-mă în orele de rugăciune, am intrat și l-am întrebat: "Sanctitate, aș putea să vă pun o întrebare ?" "Spune, fiule !" "Sanctitate, nedumerirea mea e următoarea: când îmi fac rugăciunea, pot să îmi aprind o țigară ?" "Cuuuum ? Adică să fumezi în timp ce te rogi ?? Blasfemie !!!". "Am plecat la timp" încheie Fr Iacopo amintirea. "Tocmai își căuta cârja papală să mă altoiască".

"Mda, bănuiam eu ceva de genul ăsta" răspunse Fr Luigi. "Cu mine a fost altfel. Participam la un seminar despre rugăciune împreună cu mulți frați. Cuvântul de închidere l-a avut Sanctitatea Sa, despre importanța desei rugăciuni. Ideea era că orice prilej este potrivit ca să ne rugăm. Atunci m-am ridicat și am spus: Sanctitate, aș putea să vă pun o întrebare ?" "Îndrăznește, fiule !" m-a încurajat. "Sanctitate, dacă orice prilej este bun pentru rugăciune, întrebarea mea este următoarea: pot îndrăzni să mă rog lui Dumnezeu în timp ce fumez?" "Desigur, fiule, orice prilej este potrivit pentru rugăciune. Chiar și când fumezi". Aceste cuvinte au fost spuse în auzul unei săli pline de frați.

Prin urmare, frate Marius, oricând e bine să ne rugăm. Chiar și când mergem spre școală, chiar și când fumăm.
mai sanctitate, de ce nu te duci mataluta pe un forum catolic? sau nu intra nimeni,nu? pai voi cu permisivitatea asta ala klaus kent, ati ajuns de aveti bisricile goale mah! pai daca se duc oamenii sa se roage la discoteca! vezi ca esti cam in porumb si vad ca-i tragi si pe altii.. ne vorbesti noua bogatilor de niste ciurucuri catolice! pai noi avem SFINTI MAH nu frate luigi FUMATOR! apoi nu mai avem indrumari despre rugaciune? sau vrei sa te indreptatesti pe dumneata? hai mah sa fumam si sa ne rugam ,vezi Doamne suntem smeriti in nesimtirea noastra.. pai ar trebui sa musti din tigara mah cand il vezi pe Hristos pe cruce ,pe Maica Sa cu El mort in brate si tu sa-i dai cu fumul in nas? e altceva mah , cand cazi sa mai zici un Doamne iarta-ma si scapa-ma de poti, dar sa devi atat de nesimtit incat sa fumezi la rugaciune, pai Doamne iarta-ma, nu ai mah timp sa fumezi dupa? ce e cu porcaria asta si bataia asta de joc? pune mana omule si citeste Sfinti ortodocsi , sa ravnesti la nepatimire nu la tigari! chiar ati depasit orice limita voi catolicii.. da nu va e rusine ,mah? noi suntem ortodocsi mah? pai nu ai bun simt? tu nu stii ca noi ne plangem pacatele si ca la spovedanie zicem ca mai bine murim decat sa cadem iarasi? pai cum sa se mai lase cineva de fumat sau de orice rau cand tu-i spui asa, fatarnic de fapt, ca eh, e bine mah, lasa bah ca merge asa!.. cereti iertare ereticule si pocaieste-te ca esti tare inselat.. si barem nu mai trage si pe altii la lenea ta duhovniceasca si la acedia ta! Marius ,Copil drag,nu te lua dupa omul asta ca e ratacit ,da el nu stie saracaul, ca asa e cu oamenii rataciti, se cred milostivi, ingaduitori, stapani pe situatie, echilibrati.. da pute cuvantul lor a inselare si a pacat.. a indreptatire..auzi tu sanctitatea sa! of Doamne indreapta-i!
iertare pentru manie dar mesajul ramane!
Reply With Quote
  #12  
Vechi 29.09.2010, 16:06:26
o_tzaranca o_tzaranca is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.11.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 462
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
În urmă cu mulți ani, se spune că pe străzile Romei s-au întâlnit doi călugări. Fratele Iacopo și fratele Luigi. Fuseseră prieteni buni, dar nu se mai văzuseră de mulți ani. Împreună făcuseră noviciatul, împreună primiseră tonsura și depuseseră voturile vieții consacrate. Bucuroși nevoie mare că se revăd după atâția ani, hotărăsc să meargă împreună la Vespere (Vecernie), să depene amintiri și să își facă împreună rugăciunea de seară. Zis și făcut, se face seară. Merg ei în chilia fratelui Iacopo, se așează în genunchi și încep să se roage. În mijlocul rugăciunii, fratele Luigi scoate tacticos din desagă o țigară și se apucă să fumeze. Fr Iacopo face ochii cât cepele și, nevenindu-i să creadă ce vede, îl întreabă: "ce faci, frate ? Fumezi ?? În timpul rugăciunii ???" "Desigur, mi-a dat voie chiar Sanctitatea Sa !" "Poftim ? Ce spui ?? Eu eram un fumător înrăit, dar mie mi-a zis categoric să nu mai fumez". "Depinde" spuse Luigi. "Depinde de ce ? De ce poate să depindă ??". "Depinde cum l-ai întrebat și cum ai pus problema. Dacă îmi vei spune cum ai procedat, poate că am să îți pot spune mai multe".

Și săracul frate Iacopo a mărturisit cum procedase. "Într-o zi, eram de serviciu la bucătăria Palatului Apostolic, pe când Sfântul Părinte era în mijlocul unei agape frățești cu mai mulți cardinali. Măcinat de faptul că nu mă puteam nici cum lăsa de fumat, acest lucru întrerupându-mă în orele de rugăciune, am intrat și l-am întrebat: "Sanctitate, aș putea să vă pun o întrebare ?" "Spune, fiule !" "Sanctitate, nedumerirea mea e următoarea: când îmi fac rugăciunea, pot să îmi aprind o țigară ?" "Cuuuum ? Adică să fumezi în timp ce te rogi ?? Blasfemie !!!". "Am plecat la timp" încheie Fr Iacopo amintirea. "Tocmai își căuta cârja papală să mă altoiască".

"Mda, bănuiam eu ceva de genul ăsta" răspunse Fr Luigi. "Cu mine a fost altfel. Participam la un seminar despre rugăciune împreună cu mulți frați. Cuvântul de închidere l-a avut Sanctitatea Sa, despre importanța desei rugăciuni. Ideea era că orice prilej este potrivit ca să ne rugăm. Atunci m-am ridicat și am spus: Sanctitate, aș putea să vă pun o întrebare ?" "Îndrăznește, fiule !" m-a încurajat. "Sanctitate, dacă orice prilej este bun pentru rugăciune, întrebarea mea este următoarea: pot îndrăzni să mă rog lui Dumnezeu în timp ce fumez?" "Desigur, fiule, orice prilej este potrivit pentru rugăciune. Chiar și când fumezi". Aceste cuvinte au fost spuse în auzul unei săli pline de frați.

Prin urmare, frate Marius, oricând e bine să ne rugăm. Chiar și când mergem spre școală, chiar și când fumăm.
morala:
poti sa te rogi si cand fumezi dar sa nu fumezi cand te rogi !!!
Reply With Quote
  #13  
Vechi 29.09.2010, 16:38:19
adrian010155 adrian010155 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.05.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 564
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gmariusg Vezi mesajul
E voie sa ne rugam oriunde oricand si in orice ipostaza?
Pentru ca uneori, cand merg la scoala ma rog pe drum, cand incerc sa adorm, cand stau la calculator, uneori chiar si cand ma spal.
E ceva rau in asta?
Da, Marius, este foarte bine, dar ai grija ca nu cumva aceasta traire interioara, atat de frumoasa de altfel, sa te indeparteze de la Sfanta Liturghie, dandu-ti senzatia ca este suficient sa te rogi oriunde ai fi si orice ai face. Felul in care spui tu ca te rogi este precum gustarea dintre mese, gustoasa si folositoare pentru a-ti mai potoli foamea, insa te saturi cu adevarat la mese adica, in cazul de fata, la Sfanta Biserica. Ai grija, draga Marius, vicleanul cauta mereu sa-ti fure comoara, iar acesta este un bun prilej pentru a te indeparta de smerenie. Ma bucur mult pentru tine.
__________________
Te rog, Doamne, intareste-ma in credinta, caci murdar si pacatos sint dinaintea Fetei Tale.
Reply With Quote
Răspunde

Tags
intrebare

Thread Tools
Moduri de afișare