Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 27.11.2010, 18:19:18
camy_d camy_d is offline
Banned
 
Data înregistrării: 14.11.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.666
Implicit Sugestie

Îmi place site-ul, e foarte util, dar aș avea o sugestie...să se scrie cu diacritice.

N-am văzut niciodată un site în limba franceză sau germană scris fără diacritice, cu siguranță la ei acest lucru e de neconceput, dar la noi acest lucru e la ordinea zilei, căci nu ne respectăm limba. Se întâmplă ca uneori să fie un cuvânt pe care să nu-l înțelegem din cauza asta (se întâmplă din când în când, nu foarte des). Biserica ar trebui să încurajeze scrierea corectă în limba română, sau mai bine zis scrierea în limba română.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 27.11.2010, 18:39:04
colaps's Avatar
colaps colaps is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.04.2010
Locație: dor de Moldova...
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.210
Implicit

De asemenea recomand să nu folosiți Internet Explorer pentru că are probleme în afișarea diacriticelor corecte. Asta pe lângă faptul că este un browser foarte josnic și prost.

Ce sunt diacriticele „corecte”?

Există două seturi de diacritice folosite pe Internet și pe calculatoare în general când se scrie în română. Unele corecte și unele care seamănă cu cele românești.

Cele false sunt ț / Ț și ș / Ș , adică așa cum sunt scrise în Windows, cu codița foarte arcuită, adică cu sedilă. Cele cu sedilă nu sunt caractere românești. În Windows diacriticele acestea nu sunt de fapt cele românești ci unele caractere ce seamănă cu diacriticele.

Cele corecte sunt ț / Ț și ș / Ș , adică cele cu virgulă și nu cu sedilă. În unele browsere ele apar ca pătrățele dar nu din vina utilizatorului ci din vina programului.

Restul ( ă / Ă / î / Î / â / Â ) sunt comune și sunt corecte.

E o informație pe care o cred eu că este vitală pentru utilizarea corectă a diacriticelor pe Internet și pe calculator.

Evident că promovez scrierea cu diacritice. Nu este ceva opțional. Limba română are diacritice. Fără ele nu s-ar mai numi limba română ci un fel de pseudo-limbă alterată.

„Senila” nu-i totuna cu „șenilă”. „Senila” se referă la o femeie senilă, substantivul având de asemenea și articol hotărât, pe când „șenilă” se referă la un component metalic specific unor vehicule.

Știu că majoritatea reies din context, dar la fel de mult reiese din context și un precar respect față de limba română.
__________________
Sunt împotriva: avortului, homosexualității, sectelor, ateismului, masoneriei, păgânătății, ereziilor, ecumenismului, băncilor, cipurilor și actelor cu cip, politicianismului și a părăsirii patriei.

Să ascultăm de poruncile lui Dumnezeu și atât! Viitoarele legi și acțiuni statale nu vor duce decât la compromiterea noastră ca ființe dumnezeiești și la pierderea libertății. Noi nu suntem legați de aceste rânduieli lumești deșarte și satanice, ci doar de voia Domnului!

Last edited by colaps; 27.11.2010 at 18:50:07.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 27.11.2010, 18:49:54
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Citat:
În prealabil postat de camy_d Vezi mesajul
Îmi place site-ul, e foarte util, dar aș avea o sugestie...să se scrie cu diacritice.

N-am văzut niciodată un site în limba franceză sau germană scris fără diacritice, cu siguranță la ei acest lucru e de neconceput, dar la noi acest lucru e la ordinea zilei, căci nu ne respectăm limba. Se întâmplă ca uneori să fie un cuvânt pe care să nu-l înțelegem din cauza asta (se întâmplă din când în când, nu foarte des). Biserica ar trebui să încurajeze scrierea corectă în limba română, sau mai bine zis scrierea în limba română.
Poate cei care stau in Romania au tastatura cu diactricice usor accesibile, noi astia din strainatata insa nu..
Cred ca ar fi atat de complicat ca nu merita efortul pentru fluenta scrierii.
__________________
"Dacă nu putem fi buni, să încercăm să fim măcar politicoși." (Nicolae Steinhardt în Jurnalul fericirii)
Reply With Quote
  #4  
Vechi 27.11.2010, 18:55:19
colaps's Avatar
colaps colaps is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.04.2010
Locație: dor de Moldova...
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.210
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Fani71 Vezi mesajul
Poate cei care stau in Romania au tastatura cu diactricice usor accesibile, noi astia din strainatata insa nu..
Cred ca ar fi atat de complicat ca nu merita efortul pentru fluenta scrierii.
Ce are de-a face tastatura cu diacriticele? Contează doar să configurezi „Layout-ul” din sistemul de operare astfel încât să fie românesc și nu englezesc sau britanic sau mai știu eu ce.

Prin schimbarea schemei tastelor, următoarele taste devin diacritice:

[ - ă
{ - Ă
] - î
} - Î
\ - â
| - Â
; - ș
: - Ș
' - ț
" - Ț
De asemenea:

` - „
~ - ”
Pentru ghilimelele corespunzătoare limbii.
__________________
Sunt împotriva: avortului, homosexualității, sectelor, ateismului, masoneriei, păgânătății, ereziilor, ecumenismului, băncilor, cipurilor și actelor cu cip, politicianismului și a părăsirii patriei.

Să ascultăm de poruncile lui Dumnezeu și atât! Viitoarele legi și acțiuni statale nu vor duce decât la compromiterea noastră ca ființe dumnezeiești și la pierderea libertății. Noi nu suntem legați de aceste rânduieli lumești deșarte și satanice, ci doar de voia Domnului!
Reply With Quote
  #5  
Vechi 27.11.2010, 18:59:04
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Citat:
În prealabil postat de colaps Vezi mesajul
Ce are de-a face tastatura cu diacriticele? Contează doar să configurezi „Layout-ul” din sistemul de operare astfel încât să fie românesc și nu englezesc sau britanic sau mai știu eu ce.

Prin schimbarea schemei tastelor, următoarele taste devin diacritice:

[ - ă
{ - Ă
] - î
} - Î
\ - â
| - Â
; - ș
: - Ș
' - ț
" - Ț
De asemenea:

` - „
~ - ”
Pentru ghilimelele corespunzătoare limbii.
As putea face asta daca as fi singura care folosesc compterele din casa. Dar le folosim impreuna, sotul meu si cu mine, iar sotul meu este belgian. Nu cred ca ar fi foarte simpatic din partea mea daca as face asta.. ;-)

Oricum multumesc pentru sugestie. Eu aveam pe vremuri cand nu cred ca exista metoda asta, alta metoda, dar era mai complicata.
__________________
"Dacă nu putem fi buni, să încercăm să fim măcar politicoși." (Nicolae Steinhardt în Jurnalul fericirii)
Reply With Quote
  #6  
Vechi 27.11.2010, 19:00:50
camy_d camy_d is offline
Banned
 
Data înregistrării: 14.11.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.666
Implicit

Am făcut și un tutorial, cum să folosești diacriticele http://dl.dropbox.com/u/14545920/tut...diacritice.doc


Să știți că mă ofer voluntară să pun diacritice la o parte din articole.

Last edited by camy_d; 27.11.2010 at 19:03:31.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 27.11.2010, 19:18:49
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Fani71 Vezi mesajul
As putea face asta daca as fi singura care folosesc compterele din casa. Dar le folosim impreuna, sotul meu si cu mine, iar sotul meu este belgian. Nu cred ca ar fi foarte simpatic din partea mea daca as face asta.. ;-)

Oricum multumesc pentru sugestie. Eu aveam pe vremuri cand nu cred ca exista metoda asta, alta metoda, dar era mai complicata.
Fani, tot ceea ce trebuie să faceți este să permiteți tastaturii să aibe două (sau trei) limbi: engleza, româna (cu diacritice românești) și franceza (cu diacriticele franțuzești pentru soțul dv). Pe bara cea mai de jos, în partea dreaptă, vă apar simbolurile programelor active, iar înaintea lor două litere care arată limba tastaturii dv din această clipă. EN dacă e engleză, RO, dacă e română. Trecerea de la una la alta se face apăsând în același timp tastele "SHIFT" și "ALT".

Subscriu propunerii, au m-am obișnuit foarte repede să scriu cu diacritice. Deasemenea, paginile mele de Internet ( www.catehism.ro și www.doctordragomir.ro ) sunt scrise cu diacritice. M-am ostenit un pic, dar cred că merită: astfel îmi arăt mie însumi, precum și tuturor, că îmi respect limba părintească.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #8  
Vechi 27.11.2010, 19:19:57
coralina's Avatar
coralina coralina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 708
Implicit

Eu nu vad rostul diacriticelor atat timp cat mesajele noastre sunt intelese si asa. Ar fi doar o bataie de cap in plus pentru cei care nu le au instalate pe computer.

Mai degraba as avea sugestia ca cei care nu stapanesc limba romana sa puna mana pe-o carte de gramatica. Sunt cativa forumisti carora nu le poti citi mesajele ca te-apuca durerea de cap.
__________________
Doamne Iisuse Hristoase, fiul lui Dumnezeu, miluieste-ma pe mine pacatoasa!
Preach the Gospel and, if necessary, use words.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 27.11.2010, 19:28:20
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Fani, tot ceea ce trebuie să faceți este să permiteți tastaturii să aibe două (sau trei) limbi: engleza, româna (cu diacritice românești) și franceza (cu diacriticele franțuzești pentru soțul dv). Pe bara cea mai de jos, în partea dreaptă, vă apar simbolurile programelor active, iar înaintea lor două litere care arată limba tastaturii dv din această clipă. EN dacă e engleză, RO, dacă e română. Trecerea de la una la alta se face apăsând în același timp tastele "SHIFT" și "ALT".

Subscriu propunerii, au m-am obișnuit foarte repede să scriu cu diacritice. Deasemenea, paginile mele de Internet ( www.catehism.ro și www.doctordragomir.ro ) sunt scrise cu diacritice. M-am ostenit un pic, dar cred că merită: astfel îmi arăt mie însumi, precum și tuturor, că îmi respect limba părintească.
Apasand pe shift si alt, la mine apare doar engleza si franceza. Cum sa fac sa apara si romana?

Pentru scrierea unor texte mai de durata cred ca merita si multumesc pt sugestie, insa pentru forum tind sa fiu de parerea Coralinei.
__________________
"Dacă nu putem fi buni, să încercăm să fim măcar politicoși." (Nicolae Steinhardt în Jurnalul fericirii)
Reply With Quote
  #10  
Vechi 27.11.2010, 19:35:49
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Fani71 Vezi mesajul
Apasand pe shift si alt, la mine apare doar engleza si franceza. Cum sa fac sa apara si romana?
Cel mai simplu este să mergeți cu mousul sau trackballul sau ce aveți pe cele două litere din dreapta jos, despre care v-am vorbit, și să faceți dublu click. Alegeți "show the language bar" și introduceți și româna.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
O sugestie pentru vacanta dumneavoastra cristiboss56 Resurse ortodoxe on-line 149 13.03.2019 00:21:37
Sugestie pentru un suflet brokeneagle Slujba inmormantarii 11 31.10.2010 22:47:09
o sugestie vali_sch Stiri, actualitati, anunturi 1 11.01.2008 21:15:58