Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 01.01.2011, 21:46:32
Qquasar Qquasar is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 09.10.2008
Mesaje: 10
Implicit ce putem face..

..ce poate face o persoana de varsta a doua spre a treia , mai indepartata de Dumnezeu nu neaparat prin fapte cat prin simpla necredinta in existenta Lui , in ajutorul Lui , si care sufera de depresie sub diverse forme,recunoscute sau nu de catre respectivul , vizibile sau mai putin vizibile pentru cei din jurul sau..ce ar putea face cei din jurul sau?..bineinteles ca rugaciunea e primul lucru...dar ce se mai poate face...pentru ca zi de zi acea persoana se adanceste tot mai mult in propriul intuneric...
Reply With Quote
  #2  
Vechi 01.01.2011, 22:30:57
ap2010's Avatar
ap2010 ap2010 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.08.2010
Locație: iasi
Religia: Ortodox
Mesaje: 237
Implicit

Trebuie schimbat mediul in care se afla si gasite preocupari noi.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 01.01.2011, 22:37:09
Scotsman
Guest
 
Mesaje: n/a
Arrow Parintele Teofil Paraian

Poate aceste randuri il vor ajuta pe acel om:

,,Știm apoi că a fost și împrejurarea în care Domnul Hristos le-a vorbit ucenicilor și ucenicii se simțeau entuziasmați de ceea ce le-a spus Domnul Hristos, citiți aceasta în capitolul 16 din Sfânta Evanghelie de la Ioan. Și au zis la un moment dat ucenicii, așa, entuziasmați de cuvintele Domnului Hristos: "Iată, acum vorbești deschis și nu spui nici o pildă. Acum am cunoscut și am crezut că de la Dumnezeu ai ieșit".

Și Domnul Hristos, așa cumva întrebător, poate într-un fel ironic, a zis către ei: "Acum credeți? Iată, sosește ceasul, și a și sosit, ca voi să vă duceți fiecare la ale sale, iar pe Mine să Mă lăsați singur" (Ioan 16, 29-32). Dacă credeți, atunci rămâneți cu Mine. Ori o să faceți fapte de necredincioși. Sfântul Apostol Petru chiar s-a lepădat de trei ori de Domnul Hristos, s-a lepădat hotărât, așa ca și când nu L-ar fi cunoscut niciodată și nu ar fi știut niciodată despre Domnul Hristos, el care zicea "voi merge cu Tine și la temniță și la moarte". Și Domnul Hristos la Cina cea de Taină a și zis către Sfântul Apostol Petru: "Simone, Simone, iată satana v-a cerut să vă cearnă ca pe grâu. Și Eu M-am rugat pentru tine ca să nu scadă credința ta. Și tu întorcându-te, întărește pe frații tăi" (Luca 22, 31-32). E un cuvânt pe care îl găsim în Sfânta Evanghelie de la Luca în legătură cu Cina cea de Taină, în capitolul 22: "Simone, Simone, iată satana v-a cerut să vă cearnă ca pe grâu. Și Eu m-am rugat pentru tine ca să nu scadă credința ta. Și tu întorcându-te, întărește pe frații tăi".

Am amintit lucrurile acestea pentru ca să vedem că în realitate lucrurile nu sunt așa cum ni se pare nouă câteodată, că toate au mers foarte, foarte bine și noi nu putem fi ca ucenicii. Uite că putem fi și noi ca ucenicii. Cum? Cu oscilații în credință, cu nesiguranță, cu îndoială, cu ezitări. Important este să nu ne caracterizeze lucrurile acestea. Pe Sfântul Apostol Petru lepădarea nu l-a caracterizat, a fost o cădere de moment, pe care el a regretat-o. Îndată a ieșit afară și a plâns cu amar. Ucenicii, și ei de la puțin au ajuns la mult, și atunci putem îndrăzni și noi cu credința câtă o avem, dacă facem faptele credinței, să mergem pe calea credinței și vom crește în credință. Ni se va limpezi înțelegerea, ni se va limpezi mintea, vom avea încredințarea câtă trebuie, vom ajunge la convingeri și convingerile sunt structurale, fac parte din ființa noastră, din ființa omului.

Când ai ajuns la convingeri, nu te mai clintește nimeni din convingeri. Până ai doar informații, până când nu ești încă statornicit în credință, nu ești statornicit în convingeri, poți avea oscilații și important este să te trezești. Într-o rugăciune de la Maslu se spune "Tu ești Cela ce ai zis: De câte ori vei cădea, scoală-te și te vei mântui". De câte ori vei cădea, scoală-te și te vei mântui. Să ai încredere.

Sfârșesc considerațiile acestea cu un episod din Sfânta Evanghelie de la Marcu peste care poate ați trecut, și anume, se spune în Sfânta Evanghelie de la Marcu că un om stătea la marginea Ierihonului, era lipsit de vedere, și aflând că trece Domnul Hristos, a început să strige: "Iisuse, Fiul lui David, miluiește-mă!" (Marcu 10, 47). Și oamenii au vrut să-l oprească, să nu mai strige, îi deranja strigătul lui. Și îl îndemnau să tacă. Și el tot zicea în continuare și Domnul Hristos a zis să-l cheme pe om la el. Și s-au dus oameni din mulțime și au zis către omul acela: "Ai încredere, scoală-te! Te cheamă" (Marcu 10, 49)

Ai încredere, scoală-te! Te cheamă. Să avem totdeauna conștiința aceasta că Dumnezeu ne cheamă, că Dumnezeu ne așteaptă, că Dumnezeu ne vrea, că Dumnezeu ne este favorabil, dar pentru aceasta trebuie să ne ridicăm din căderile noastre, să recunoaștem căderile noastre, puțina noastră credință și să vrem să avem mai multă, să avem totdeauna conștiința că Domnul Hristos ne cheamă și să avem încredere în această chemare. Dumnezeu să ne ajute!"
Reply With Quote
  #4  
Vechi 01.01.2011, 22:45:25
Qquasar Qquasar is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 09.10.2008
Mesaje: 10
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ap2010 Vezi mesajul
Trebuie schimbat mediul in care se afla si gasite preocupari noi.
e un simplu om care nu se intelege in nici un fel cu sotia , nu sunt certuri , ci pur si simplu nu mai gasesc nici un punct de comunicare nici verbala nici nonverbala , nici la propriu nici la figurat, cu un simplu loc de munca , si o viata linistita si modesta...ce sa schimbe??orasul?locul de munca?(slava Domnului ca il are si pe acesta in ziua de azi)
Reply With Quote
  #5  
Vechi 01.01.2011, 23:26:29
Andrei_so Andrei_so is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 08.09.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 28
Implicit Iertati-mi indrazneala! Doamne ajuta!

Eu cazusem la un momentdat in depresie, pe langa asta aveam mari dubii cu privire la existenta lui Dumnezeu, am fost oarecum ignorant fata de biserica(depresia nu avea legatura cu biserica, dar aceasta si toate celelate au contribuit la starea mea foarte rea). la un momentdat imi revenisem oarecum din starea aceea foarte urata dar fara sa ma gandesc la Dumnezeu(eu credeam ca am facut asta pe propriile forte fara sa cred ca Dumnezeu era mereu langa mine, dar dadeam din lac in put pentru ca am inceput sa cultiv in mine mandria si iubirea de sine in mod exesiv pentru ca "expertii" din ziua de azi asa ne indeamna, si mi se parea ca imi era mai bine dar ma inselam amarnic)

Acum ce vreau sa subliniez este ce m-a facut pe mine sa ravnesc la implinirea poruncilor lui Dumnezeu. E foarte simplu am luat exemplul unei fiinte foarte dragi mie, dar fara sa vreau, pur si simplu cand incepuse la un momentdat sa-mi revina starile acelea de parca mi se prabuseste totul in cap, cu gandul la acea persoana foarte credincioasa si virtuasa am inceput sa ma rog lui Dumnezeu.
Am auzit foarte multi oameni credinciosi si preoti zicand ca puterea exemplului este foarte mare, dar trebuie si multa rabdare. Plus rugaciune , plus post, plus spovedanie si daca nu sunteti obisnuit cu acestea luati-le treptat ca altfel riscati sa cadeti si mai tare. Asadar d-voastra trebuie sa fiti cel care sa-i dea un exemplu de urmat acelui om chiar daca e la varsta a 2a sau a 3a. E adesea demonstrat ca daca mergem la un necredincios sau la un om care nu il are pe Dumnezeu asa de aproape de inima lui si il cicalim sa se roage sau sa mearga la biserica , mai rau il indepartam, trebuie sa faca aceste lucruri doar daca simte el pentru ca Dumnezeu ne-a lasat aceste mari daruri: vointa si libertatea. Daca in acele momente ar fi venit la mine cineva si mi-ar fi dat citate din Evanghelie sau mai stiu eu ce alta scriere, m-as fi uitat urat si l-as fi considerat nebun si invechit(mai tarziu am ajuns sa inteleg ca asa se intampla cu oamenii de obicei) Si cel mai bine ar fi sa mergeti la un duhovnic, ne e bine sa faceti aceste lucruri neghidati pentru ca riscati sa cadeti in ispite si in inselari; va vorbesc din putintica si pacatoasa mea experienta.

In concluzie trebuie sa aveti rabdare si sa aveti credinta ca sigur Dumnezeu va va ajuta!

Din punct de vedere medical ar fi bine sa incercati sa indemnati acea persoana catre un psiholog, dar mai intai sa-o faceti sa constientize ca acea depresie(dupa cum spuneti d-voastra) e o boala ca oricare alta si exista tratament terapeutic; in sfarsit e plin internetul de definitii si lucruri pe care trebuie sa le faceti privind depresia.

In incheiere as vrea sa il parafrazez pe Cuviosul Paisie; fiind si el bolnav(avea o problema serioasa in zona abdominala), si internat la un momentdat in spital - conditii in care el ar fi vrut sa tina post sa faca metanii, spunea ca e mai bine sa facem mai intai tot ce este lumeste posibil, sa-i lasam pe medici sa isi faca treaba ingrijind trupul, iar cand ajung la chilie imi continui treaba mea cu rugaciune, post, metanii.

Sper ca n-am vorbit ceva rau. Daca am vorbit rau imi cer iertare!
Reply With Quote
  #6  
Vechi 02.01.2011, 00:14:07
Qquasar Qquasar is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 09.10.2008
Mesaje: 10
Implicit

multumesc pt sfat , voi incerca sa dau exemplu asa cum pot si eu , numai sa nu para ciudat intr-o casa unde nici nu se primeste preotul...
Reply With Quote
  #7  
Vechi 02.01.2011, 08:19:38
heaven's Avatar
heaven heaven is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.11.2008
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.350
Implicit

Acel om sa invete sa se accepte neconditionat pe el,sa invete sa se iubeasca asa cum este,cu calitati,defecte,atuu-uri,slabiciuni si sa inceapa sa lucreze cu cele din urma,nu sa le inabuse in sine,refuzand sa le accepte.
Nu Il putem accepta si intelege pe Dumnezeu,cata vreme nu o facem cu noi insine,nu putem iubi pe altcineva,atata timp cat refuzam acest lucru propriei persoane.
"Iubeste-ti aproapele ca pe tine insuti!" suna o lege divina...oare nu este o nebunie sa credem ca ne putem iubi aproapele sau pe Dumnezeu,cand cu noi nu o facem?
__________________
Sa invatam de la ingerul nostru pazitor...http://www.youtube.com/watch?v=pG52f...&feature=share
Reply With Quote
  #8  
Vechi 02.01.2011, 11:19:12
nutucutu nutucutu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.08.2010
Religia: Catolic
Mesaje: 1.138
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Qquasar Vezi mesajul
..ce poate face o persoana de varsta a doua spre a treia , mai indepartata de Dumnezeu nu neaparat prin fapte cat prin simpla necredinta in existenta Lui , in ajutorul Lui , si care sufera de depresie sub diverse forme,recunoscute sau nu de catre respectivul , vizibile sau mai putin vizibile pentru cei din jurul sau..ce ar putea face cei din jurul sau?..bineinteles ca rugaciunea e primul lucru...dar ce se mai poate face...pentru ca zi de zi acea persoana se adanceste tot mai mult in propriul intuneric...
Am citit undeva ca depresiile apar la persoanele care nu isi mai gasesc nici un sens in viata (cauzele pot fi multiple: esecuri profesionale, financiare, familiale, persoane din anturaj care sint in permanenta nemultumite de persoana in cauza etc). Un tip de terapie despre care am citit si care da roade, chiar facut de neprofesionisti, este gasirea unui sens in viata pesoanei respective si incercarea de a-l face constient de acest sens al vietii lui. Va recomand cartea "Omul in cautarea sensului vietii"-scrisa de Viktor E Frankl, un psiholog evreu din Austria, care a supravietuit lagarelor naziste de exterminare din cel de-al doi-lea razboi mondial. El a sesizat cum camarazii lui cadeau intr-o stare de apatie si pur si simplu nu mai vroiau sa traiasca (nu mai acceptau hrana, nu reactionau la batai etc). Insa, inainte de aceasta, isi pierdeau mobilul (sensul) pentru care doreau sa traiasca. El a incercat sa gaseasca sensuri pentru viata celor care se aflau in aceasta situatie (o fiica sau o sotie care ii astepta, o lucrare stiintifica neterminata,dragostea Lui Dumnezeu), iar astfel, le insufla din nou dorinta de a trai si de a lupta pentru viata.
Aceasta carte se gaseste pe internet, pe www.scribd, si poate fi citita gratis. Poate va ajuta. Se citeste foarte usor si de catre persoane care nu sint de specialitate.

Deasemenea, cu adevarat, asa cum ati remarcat, rugaciunea ajuta, si inca foarte mult. Insa, sa ne amintim ce a spus Isus :"Unde doi sau trei se aduna in numele Meu, sint prezent si eu in mijlocul lor"; sau, atunci cind ucenicii nu au putut sa scoata niste demoni, Isus le-a spus ca acel tip de demoni pleaca cu mult post si rugaciune. Deci, ca rugaciunea sa fie mai puternica, o puteti face impreuna cu inca un membru al familiei si puteti tine si post in aces sens.

Nu in ultimul rind, puteti identifica un sfint care s-a remarcat in lupta cu demonii (in Biserica Catolica unul din acestia este sfintul Benedict, care a trait in jurul anul 400, deci s-ar putea sa existe acest sfint si in Biserica Ortodoxa), si va puteti ruga lui.

Dumnezeu sa va ajute in incercarea dumneavoastra, iar daca ne spuneti numele persoanei, ne putem ruga si noi pentru ea.

Last edited by nutucutu; 02.01.2011 at 11:35:27.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 02.01.2011, 12:19:08
Z.Lidia Z.Lidia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.01.1975
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 545
Implicit

I-ar trebui acelei persoane depresive un grup de persoane cu adevarat ortodoxe, de la care sa ia aminte. I-ar trebui prieteni adevarati, la care sa se descarce, cu care sa relationeze. Sa-si faca vizite, etc. Prieteni care sa nu incerce sa o convinga sa accepte religia, ci sa o accepte asa cum e, ca acea persoana sa se intoarca singura la credinta- cu ajutorul lui Dumnezeu.
Ii trebuie sa adauge la sentimentele de tristete, mici bucurii pe care i le pot face cei de langa ea.
Ii trebuie prieteni responsabili, care sa o convinga sa mearga si la doctor, la psihiatru.
Depresia nu apare neaparat legat de evenimente de viata, pentru ca aceleasi evenimente pe unii ii face mai puternici, pe altii ii doboara. Iar alteori apare pur si simplu, ca o incercare.
Nu poti oferi pur si simplu cuiva sensul vietii(uite, acesta e), nu cred ca va accepta. Trebuie sa descopere singura, cu ajutorul lui Dumnezeu.
Citesc in prezent o carte despre sentimente, numita Starile sufletesti, o carte de psihologie. Scrie ca nu poti sterge sentimentele negative, dar poti imbogati paleta de simtiri cu cele pozitive. ca poti iesi din tristete usoara vazand ceva frumos, amintindu-ti ceva care-ti place, insa depresia adevarata este ca un cerc vicios. Ca ai sentimente negative care te ajuta sa te aperi, sa reactionezi la factori/stimuli nocivi, si asta e normal. Si ca starea de bine se obtine de multe ori din lucrurile marunte, din relatii sociale, din treburi pe care le duci la bun sfarsit. Si nu din fericiri majore, care iti aduc de multe ori griji. Si nu din bani, care doar iti mai pot lua de pe cap anumite griji.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 02.01.2011, 13:19:04
Qquasar Qquasar is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 09.10.2008
Mesaje: 10
Implicit

cred ca depresia se datoreaza faptului ca necrezand in nimic..nu ai sprijin in nimic..
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Cum putem ii mai putem ajuta pe cei dragi care s-au stins? alex190 Spiritualitatea ortodoxa 14 12.09.2012 22:24:24
Cum putem sa nu judecam ? Mirela0110 Generalitati 10 13.10.2011 01:05:20
Ce putem face pentru ca societatea in care traim sa devina mai buna? Andu30 Generalitati 38 24.03.2011 23:03:30
Cum putem sa ne mantuim ? gabi3010 Intrebari utilizatori 13 04.03.2011 22:35:01
Cum se face canonisirea ca sfant(a)? In ziua de azi se mai face? sophia Mari Duhovnici si predicile lor 5 10.01.2010 00:13:44