Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #111  
Vechi 05.06.2012, 00:21:04
myself00 myself00 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 10.03.2012
Locație: Câmpulung muscel
Religia: Ortodox
Mesaje: 650
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru myself00
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Laura19 Vezi mesajul
Problema ce o ridicăm este însă de conștiință:

• Ce-ați face dumneavoastră, da, chiar oricare dintre cititorii acestor rânduri – monahi sau nemonahi – de ați fi puși în situația de a fi declarați de oficiali pur și simplu dispăruți sau chiar nenăscuți, și să vă treziți înghițiți de beciurile Securității pentru oarece bănuieli de propagandă ortodoxă antiecumenistă? Să fiți condamnați pentru aceasta, conform decretului x, la temniță sau internați în vreun ospiciu pentru „acțiuni teroriste de destabilizare a României“!
• Ce-ați face de veți afla apoi că toți v-au uitat, că nimănui nu-i pasă, că tuturor le e frică de represalii și tac mâlc, că cei responsabili nu vor să bage de seamă.
• Ce-ați face dacă v-ar dispărea peste noapte duhovnicul – cică ar fi plecat să-i încreștineze pe eschimoși?

Cât despre cele ale credinței, ortodocșii și Ortodoxia din România se manifestă în plin spațiu totalitar. La orice cuvânt anti-eres de-al nostru, Big Brothers au pregătit mii de contre, unele chiar în formă de bâtă. Dar cui îi e frică de beci, de lanțuri, de mărturisire? Bătrânii cercați au sfătuit cam așa: „Vremea noastră a cam trecut, voi sunteți cei ce trebuie să duceți până la capăt nestinsă flacăra Ortodoxiei. Noi am înfundat temnițele comuniste, tocmai ca voi, cei ce ne urmați, să nu mai treceți prin iadul acela. Nu vă siliți spre eroisme gratuite. Nu denigrați arhiereii apostați. Încă nu a venit timpul.“ Dar când plinirea vremii va sosi, vom cunoaște lămurit aceasta, căci atunci „urâciunea se va trufi pe față în locașurile sfinte“. Pentru monah este o normalitate a afirma adevărul fără să se bată cu pumnul în piept; poți ajuta poporul fără a crea dizidență, panică și răzvrătire și fără „a arunca cu pietre“ în ierarhie. Pentru monahismul contemporan, anihilarea obștii Mănăstirii Negru Vodă este doar un nor ce prevestește furtuna ce va să vină. Așadar, oare cine urmează?”
Oare cine va urma?

Așa se încheie, în mod aproape profetic, materialul care dezvăluie abuzurile din 2003. În mediile ortodoxe se cunosc astăzi mai multe cazuri „care au urmat”. Cel mai recent este cel de la mănăstirea Petru Vodă din Bucovina, unde starețul Iustin Pârvu a fost înlocuit cu un mason. (?)Acest lucru a dat naștere unor ample proteste din partea călugărilor și credincioșilor, care au fost înăbușite cu ajutorul poliției. Se urmărește chiar eliminarea din rândul monahilor „recunoscuți” a celor care nu sunt de acord cu masonizarea și ecumenizarea Bisericii Ortodoxe.

Un alt caz este cel al părintelui Calistrat de la mănăstirea Bârnova, care a îndrăznit să îl „mustre” în public pe Daniel, mitropolitul Moldovei (pe vremea când acesta încă nu era Patriarh), trăgându-l chiar în glumă de barbă, fapt care a făcut să fie interzis de la cele sfinte pe termen nelimitat.

Părintele Amfilohie Brânză de la schitul Diaconești din Bacău, discipol al lui Cleopa, este și el amenințat cu caterisirea (răspopirea) deoarece i-a spus în public unui episcop că trebuie „să ascultam mai mult de Dumnezeu decât de conducătorii de tot felul”. Și cum acesta nu a fost de acord cu această afirmație, Amfilohie l-a întrebat în mod inevitabil: „Prea-sfinția voastră sunteți mason?”. Iar episcopul, lăsând la o parte orice menajamente i-a răspuns: „Băi băiatule, tu nu știi ce e asta, ia cel mai mare mason și îmbracă-l în veșmintele arhierești și se topește tot răul din el”. Părintele Amfilohie nu s-a lăsat: „Dacă sunteți mason, Prea-sfințite nu vă mai pomenesc la sfintele slujbe, că mulți sfinți și sinoade au condamnat masoneria!”

În timp ce astfel de preoți și călugări, care iau poziție împotriva masoneriei, sunt marginalizați, persecutați sau puși sub interdicții de tot felul, vedem cum tot mai mulți reprezentanți ai Bisericii Ortodoxe nu se dau în lături să participe fățiș la ritualuri masonice. Recent am putut vedea cum la înmormântarea lui Florian Pittiș ritualul masonic a primit binecuvântarea unui preot ortodox. O ceremonie de numire a unor cavaleri de Malta s-a desfășurat la Arad într-o catedrală ortodoxă și o alta a fost oficiată la Suceava cu participarea unui preot ortodox.
***
Modul de acțiune ca și amploarea forțelor utilizate în descinderea de la Mănăstirea Negru Vodă din 2003, total disproporționate față de numărul și modul de viață al celor atacați, sunt similare cu cele din „Operațiunea Christ” demarată un mai târziu împotriva Mișcării de Integrare Spirituală în Absolut. O altă bizară asemănare este faptul că descinderile au avut loc, în ambele cazuri, în preajma Sărbătorii Paștelui. Chiar denumirea aleasă pentru această operațiune este semnificativă. De asemenea, există nenumărate similarități cu cazuri petrecute în alte țări. Toate acestea dovedesc că este vorba de acțiuni concertate organizate împotriva oricăror curente spirituale care nu se lasă îndoctrinate și controlate de Francmasonerie.

sursa: http://suveranitate.wordpress.com/20...ul-masoneriei/

Masonii in Biserica Ortodoxa, Patriarhul BOR Teoctist asasinat
Documente si informatii despre infiltarea Bisericii Ortodoxe Romane de catre francmasonerie. Cazul posibilului asasinat al IPF Patriarh Teoctist.

eu sunt din câmplung(muscel) și totuși...n-am auzit așa ceva până acum
Reply With Quote
  #112  
Vechi 05.06.2012, 00:21:46
Adriana Cluj
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Imi multumesti mai tarziu, dupa ce te luminezi. (:
Daca superioritatea, aroganta si cinismul pe care le tot afisezi au nevoie de multumiri, primeste-le.
Dar mie da-mi voie sa raman la parerile mele chiar daca par credula sau naiva.
Reply With Quote
  #113  
Vechi 05.06.2012, 00:43:00
Magda M. Magda M. is offline
Member
 
Data înregistrării: 25.06.2011
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 73
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioanna Vezi mesajul
Unii dintre tinerii preoti au in cuvant duhul razvratirii , fara ca ei sa-si dea seama, vorbesc cu obraznicie , sunt influentati de acest duh obraznic al lumii , care nu respecta nimic. Obraznicia alunga harul dumnezeiesc. Mie mi-a placut IPS Bartolomeu Anania: cu mirenii era bland si cald, cu clericii foarte ferm si darz, dar niciodata obraznic.
Parintele Amfilohie tocmai cu asta lupta, cu obraznicia unora dintre noi...Probabil de aceea si supara atat de tare...

Last edited by Magda M.; 05.06.2012 at 00:48:17.
Reply With Quote
  #114  
Vechi 05.06.2012, 00:56:23
Magda M. Magda M. is offline
Member
 
Data înregistrării: 25.06.2011
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 73
Implicit

Nu cred ca daca ai cunostinte dogmatice ii poti trata pe ceilalti cu superioritate si ironie.... Pare prea mare contrastul intre realitate si teorie.
Pe lumea cealalta nu ne vom intalni cu dogme, ci cu oameni.
Reply With Quote
  #115  
Vechi 05.06.2012, 08:02:10
ioanna's Avatar
ioanna ioanna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.07.2011
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.494
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Magda M. Vezi mesajul
Pare prea mare contrastul intre realitate si teorie.
Asa este, n-am crezut ca parintele Amfilohie Branza poate fi atat de impertinent. M-a surprins in mod neplacut iesirea sa, in cazul in care acel dialog publicat e autentic. Obraznicia alunga harul lui Dumnezeu, spunea cuviosul Paisie Aghioritul.

Last edited by ioanna; 05.06.2012 at 08:07:03.
Reply With Quote
  #116  
Vechi 05.06.2012, 08:16:32
antiecumenism antiecumenism is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.08.2006
Locație: ROMANIA,jud. Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.218
Implicit

RÂNDUIALA RUGĂCIUNII lepădării de la credința cea necurată a musulmanilor

Molitfelnicul-Randuiala botezului celor de alte credinte-5 taine cu ierurgii si rugaciuni

Începutul ca la rânduiala pentru evrei, pentru cei ce vin să se boteze.


RÂNDUIALA RUGĂCIUNII cum se cuvine a primi pe evreii ce vin a fi botezați

"Întrebare: Mai întâi te întreb pe tine, te lepezi de toată credința mahomedană cea potrivnică lui Dumnezeu și de toate ale lor spurcate socoteli, și le afurisești pe ele?
Răspuns: Mă lepăd de toată credința mahomedană cea potrivnică lui Dumnezeu și de toate ale lor spurcate socoteli, și le afurisesc pe ele.

Întrebare: Te lepezi de Mahomed, pe care turcii îl cinstesc ca pe un apostol și prooroc al lui Dumnezeu, și-l blestemi pe el, ca pe o slugă a diavolului și nu a lui Dumnezeu, și ca pe un prooroc mincinos?
Răspuns: Mă lepăd de Mahomed ca de o slugă diavolească și ca de un prooroc mincinos, și-l afurisesc pe el.
Întrebare: Te lepezi de Resull, și de Alie, ținerile lui Mahomed și de Hasan și de Gusein, fiii lui și de Abubechir și de Urne, și de Talhan și de Abupacrin și de Saduchin și de Maieu și de Zupir și de Adellean și de Zent și de Izit și de Sait și de Udman și de ceilalți cei împreună tăinuitori și împreună lucrători și de urmașii lui Mahomed? Și-i blestemi pe ei, ca pe niște mincinoși dascăli și slugi diavolești și potrivnici lui Dumnezeu?
Răspuns: Mă lepăd de toți acești dascăli turcești, hulitori asupra lui Dumnezeu și mincinoși și-i afurisesc pe ei, ca pe niște diavolești slujitori.

Întrebare: Te lepezi de cartea cea hulitoare asupra lui Dumnezeu, a blestematului Mahomed, care se numește Coran, și de toate învățăturile și pravilele și obiceiurile și de hulele lui, și le blestemi pe ele, ca pe niște potrivnice lui Dumnezeu și stricătoare de suflet?
Răspuns: Mă lepăd de Coran și de toate cărțile și învățăturile blestematului Mahomed, și le blestem pe ele, ca pe cele ce sânt potrivnice lui Dumnezeu și hulitoare și pierzătoare de suflet.

Întrebare: Te lepezi de toți dascălii turcești cei înșelători și hulitori, și de toate hulitoarele asupra lui Dumnezeu și mincinoasele scorniri ale lui Mahomed și a tuturor urmașilor lui, precum pentru oarecare dumnezeu, cel cu totul ferecat pentru rai și pentru cea dobitocească viață a lor într-însul după înviere, și de toate spurcatele porunci și așezăminte ale lui Mahomed și a urmașilor lui cele pentru nunți și pentru dezlegările nunților, și cele pentru femeile și necuratele țiitoare și pentru cele asemenea cu acestea, ca pe unele ce sânt urâte lui Dumnezeu, și le blestemi pe ele?
Răspuns: De toate acestea mă lepăd, ca pe unele ce sânt urâte lui Dumnezeu, și le blestem pe ele.

Întrebare: Te lepezi de toate ale lui Mahomed, hulitoarele minciuni zise pentru Hristos Domnul nostru și pentru Preacurata Maica Lui și pentru creștini, și le blestemi pe ele?
Răspuns: Mă lepăd de toate acestea și le blestem pe ele.

Întrebare: Te lepezi de toate spurcatele așezări ale lui Mahomed cele pentru rugăciuni? Și de închinăciunile cele ce se fac către Mecca? Și de casa de rugăciune ce este în Mecca? Și de însuși locul acela ce se numește Mecca?
Și de tot cuprinsul lui și de toate adunările și de obiceiurile turcești cele pentru rugăciuni, și le blestemi pe ele?
Răspuns: Mă lepăd de toate acestea și le blestem pe ele.

Întrebare: Lepădatu-te-ai de spurcata și de potrivnica lui Dumnezeu, credința turcească și de hulitorul asupra lui Dumnezeu, dascălul lor Mahomed și de toți urmașii lui și de toată învățătura lor cea hulitoare, și-i blestemi pe ei și-i lepezi?
Răspuns: M-am lepădat de spurcata și potrivnica lui Dumnezeu, credință turcească și de hulitorul asupra lui Dumnezeu, dascălul lor Mahomed și de toți urmașii lui și de toată învățătura lor cea hulitoare, și-i blestem pe ei și-i lepăd.

Întrebare: Dorești a te împreuna cu adevărat, fără de nici o îndoială și fățărnicie, din tot sufletul tău și din toată inima ta, cu Unul adevăratul Domnul și Dumnezeul nostru Iisus Hristos, și crezi într-Însul ca întru Cel ce cu adevărat este Fiul lui Dumnezeu celui viu?
Răspuns: Doresc a mă împreuna cu adevărat, fără de nici o îndoială și fățărnicie, din toată inima și din tot sufletul meu, cu unul adevăratul Domnul și Dumnezeul Iisus Hristos și cred într-Însul, ca întru Cel ce cu adevărat este Fiul lui Dumnezeu celui viu.
Și după această lepădare, se citesc lepădările de la botez și apoi se botează cel venit din credința musulmană.”

Last edited by antiecumenism; 05.06.2012 at 08:19:06.
Reply With Quote
  #117  
Vechi 05.06.2012, 08:49:44
ioanna's Avatar
ioanna ioanna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.07.2011
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.494
Implicit antiecumenism

Tu in ce scop ai detaliat lepadarile de mai sus? Chiar nu-ti doresti sa se intoarca nimeni la Ortodoxie? Un musulman, evreu si orice heterodox, citind cele de mai sus, nu va stii cum sa intelega lepadarile daca nu i se explica in prealabil, nu va intelege nimic si se va indeparta indignat de Biserica, spunandu-si „oi fi eu pacatos, dar robia pacatului e mai mare la voi". Deunazi o doamna penticostala de pe forum ne spunea ca ceea ce o retine sa revina la Ortodoxie e afurisirea comunitatii, pe care nu o poate intelege. Vad ca esti foarte activ si postezi o sumedenie de materiale, poate te gandesti si la aspectul asta si postezi un articol : cum trebuie intelese lepadarile.

Last edited by ioanna; 05.06.2012 at 08:58:59.
Reply With Quote
  #118  
Vechi 05.06.2012, 08:59:13
iuliu46 iuliu46 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.12.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.321
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioanna Vezi mesajul
Tu in ce scop ai detaliat lepadarile de mai sus? Chiar nu-ti doresti sa se intoarca nimeni la Ortodoxie? Un musulman, evreu si orice heterodox, citind cele de mai sus, nu va stii cum sa intelega lepadarile daca nu i se explica in prealabil, nu va intelege nimic si se va indeparta indignat de Biserica, spunandu-si „oi fi eu pacatos, dar robia pacatului e mai mare la voi". Deunazi o doamna penticostala de pe forum ne spunea ca ceea ce o retine sa revina la Ortodoxie e blestemul fratilor si a comunitatii, pe care nu-l poate intelege. Vad ca esti foarte activ si postezi o sumedenie de materiale, poate te gandesti si la aspectul asta si postezi un articol : cum trebuie intelese lepadarile.
Interesant

Asculta de la min 7 te rog :

http://www.youtube.com/watch?v=fxzJh...58C11CED969AF2
Reply With Quote
  #119  
Vechi 05.06.2012, 09:07:17
ioanna's Avatar
ioanna ioanna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.07.2011
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.494
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iuliu46 Vezi mesajul
Interesant
Asculta de la min 7 te rog :
Am ascultat si am retinut "cunoasterea credintei si apararea ei". Ma astep ca antiecumenism sa-si cunoasca credinta si sa-i explice doamnei Doriana (ca ea a intrebat deunazi), cum trebuie intelese lepadarile pe care trebuie sa le rosteasca. Din moment ce le-a scris, inseamna ca trebuie sa si cunoasca, nu? Asta te intreaba un heterodox: trebuie sa imi blestem copilul, sotul (in cazul in care ei raman in comunitatea penticostala) ? Sa-i explice invatatura ortodoxa, nu doar sa o "marturiseasca" prin copy-paste, ca doar si Sf. Apostol Pavel ii "trimite diavolului" pe unii, dar nu in sensul ca le vrea raul.

Last edited by ioanna; 05.06.2012 at 09:11:48.
Reply With Quote
  #120  
Vechi 05.06.2012, 09:14:42
iuliu46 iuliu46 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.12.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.321
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioanna Vezi mesajul
Am ascultat si am retinut "cunoasterea credintei si apararea ei". Ma astep ca antiecumenism sa-si cunoasca credinta si sa-i explice doamnei Doriana (ca ea a intrebat deunazi), cum trebuie intelese lepadarile pe care trebuie sa le rosteasca. Asta te intreaba un heterodox: trebuie sa imi blestem copilul, sotul (in cazul in care ei raman in comunitatea penticostala) ?
E ok daca ai inteles ce am vrut eu sa intelegi. Cu asta cred ca putem renunta la zicala "Nimeni nu e profet in tara lui ".

Ioana tu spui ca parintele ar fi fost impertinent in cazul in care acel dialog este autentic. La ce anume te referi ? Sa presupunem ca dialogul este autentic. Tu acolo vezi raul in modul de adresare al parintelui Amfilohie ?
Reply With Quote
Răspunde

Tags
antiecumenism e nazist, capitalism=nazism, dezinformare, francmasonerie, incultură, rotary



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Noul sef al Masoneriei romane ! cristiboss56 Stiri, actualitati, anunturi 109 08.01.2011 23:33:21
Ortodoxia si masoneria Don_Juan Generalitati 29 26.02.2010 11:43:47
Biserica lui Hristos si Masoneria Laurentiu Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni 0 26.12.2007 00:19:38