Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Alte discutii > Vrajitoria
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 02.05.2008, 14:44:39
dan_ion dan_ion is offline
Member
 
Data înregistrării: 01.05.2008
Mesaje: 32
Implicit

Asadar,cine este vizionarul Gabriel(Gavriil)?Exista acest personaj in realitate?Preot?Calugar?Frate?I se atribuie dezvaluiri cutremuratoare cu privire la o noua forma de magie neagra de tip conspirativ,o noua forma a raului care are ca tinta crestinul ortodox.Noua magie ar apartine unor religii pagane,idolatre(sau derivate din acestea),din ocultism oriental sau,simplu vorbind,din fenomenul New Age.De ce cauta sa loveasca Ortodoxia?Pentru ca aici vede o primejdie si o piedica in calea expansiunii Raului,in calea paganizarii si ocultizarii,asadar in calea pierzarii sufletelor prin despartirea de Dumnezeu.Probabil,mai tine seama si de profetiile(necanonice)ale Cuviosului Anonim de la anul 1053(1054?)care vorbesc despre biruinta Ortodoxiei in lume,in zilele cele din urma(aici ar mai fi de discutat pe marginea acestui text apocrif).Simplu vorbind,o forma a Raului care cauta sa zdruncine credinta stramoseasca pentru a se substitui ei.Intai,in chip nevazut, ar provoca fel de de fel de necazuri si boli credinciosului,il face sa se indoiasca de Biserica ,il debusoleaza,il aduce la disperare,il face sa caute remedii naive pe la descantatoare si vrajitoare si, cand toate acestea se dovedesc zadarnice,afiseaza asa-zisele solutii salvatoare,abatandu-l spre ocultism,inrobindu-l si predandu-l diavolului.Toate aceste dezvaluiri sunt de data recenta si nu am citit nicaieri nimic despre ele.Cat de veridice sunt?
  #2  
Vechi 02.05.2008, 15:01:18
NiCcoleta NiCcoleta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.02.2006
Locație: Iasi
Religia: Ortodox
Mesaje: 287
Implicit

Cred ca nu merita sa ne batem capul prea mult cu astea...noi sa ne vedem de spovedaniea noastra ,de impartasania nostara,si sa ramanem in Biserica pentru ca portile iadului nu o vor birui.

Hristos a inviat!
  #3  
Vechi 02.05.2008, 18:15:27
dragomirna dragomirna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.12.2007
Mesaje: 208
Implicit

Sunt de acord cu NiCcoleta. Domnul si Dumnezeul nostru Iisus Hristos va fi cu Biserica Sa in veacul veacurilor! :rolleyes:

Adevarat a Inviat!
  #4  
Vechi 02.05.2008, 20:22:06
dan_ion dan_ion is offline
Member
 
Data înregistrării: 01.05.2008
Mesaje: 32
Implicit

Foarte rau ca exista site-uri ce contin erori!Unele site-uri indica pentru profetia Cuviosului Anonim anii 1053 si 1054.De pilda, la site-ul www.orthodoxphotos.com/reading/profetii gasim acest titlu:"Profetia unui anonim(1054 d.Hr).
Vizitand ulterior si alte site-uri,am descoperit anul 1503.Deoarece majoritatea il indica pe acesta din urma,sunt convins ca el este anul corect.Ce sa mai crezi!Traim intr-o lume nesigura.In alta ordine de idei,profetia este interesanta si ar trebui dezbatuta.:(
  #5  
Vechi 02.05.2008, 22:32:53
mihailt mihailt is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.198
Implicit

Bunul Dumnezeu face profetii nu in sensul ca asa e batut in cuie sa se intample ci ca asa s-ar putea sa se intample.
Profetiile le face pentru a ne avertiza sa nu alegem gresit.
Vedeti ce s-a intamplat la Ninive.
Zicea parintele Rafail Noica ca Domnul Dumnezeu Iisus Hristos doreste sa rupa si zapisul sfarsitului lumii asa cum l-a rupt pe cel al ninivitenilor.
Parintele Paisie Aghioritul zice ca nu va veni sfarsitul ci ca va fi o interventie a Domnului Dumnezeului Iisus Hristos.

De ce sa fim pesimisti? Dumnezeu este atotputernic.
  #6  
Vechi 21.06.2008, 14:39:53
vichy vichy is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 21.05.2008
Mesaje: 14
Implicit

Asadar,nu ati raspuns la intrebare.
  #7  
Vechi 22.06.2008, 22:22:23
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Aprecieri oarecum asemanatoare s-au facut si despre un preot ortodox cu adevarat, care a vindecat sufleteste si trupeste mii de crestini, care ne-a spus adevarul despre tot ce se intampla in lume. Dati cautare ,,parintele Gabriel Nicu". Prin predicile incisive si prin pilda de sfintenie, a bulversat putin ecumenismul din Romania. A rabdat multe in timpul vietii si mai rabda si acum, caci cuvintele Sfintiei Sale au ars si ard.

Un astfel de preot nu are cum sa fie pretuit de catre cei care-l considera un obstacol in calea ecumenismului si a pecetluirii cu semnul diavolului. Incercarea de a scrie o carte despre acest preot a fost compromisa. Cu toate acestea, la mormantul parintelui Gabriel, situat in satul Mogosesti, comuna Dragomiresti, judetul Dambovita, exista mereu flori albe proaspete, semn ca exista crestini care continua sa-i ceara ajutorul.

Am avut sansa sa-i fiu fiica duhovniceasca. Am trait minuni, am vazut oameni necredinciosi schimbandu-se prin rugaciunile parintelui, am vazut oameni cu diferite probleme pe care si le-au rezolvat. Ma intorceam de la slujbele Parintelui cu o imensa bucurie in suflet. La fel mi se intampla si acum, cand ma intorc de la mormantul Parintelui.

Pe 1 iulie se implinesc trei ani de la trecerea Sfintiei Sale la cele vesnice. Avem rabdare si avem incredere ca Dumnezeu le va orandui pe toate dupa voia Sa si nu dupa voia noastra. In calitate de crestini ai parintelui Gabriel, avem datoria sa procedam in spirit ortodox si sa supunem atentiei minunile acestui parinte spre slava Preasfintei Treimi, nu pentru vreun avantaj oarecare.

Da, in aceste vremuri multi sfinti ar fi vrut sa traiasca pentru a-l marturisi pe Hristos. Asa ca atentie! Cei care nu se conformeaza cerintelor acestor vremuri nu sunt neaparat vrajitori!
  #8  
Vechi 25.06.2008, 10:31:17
vichy vichy is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 21.05.2008
Mesaje: 14
Implicit

Citat:
În prealabil postat de antoniap
Aprecieri oarecum asemanatoare s-au facut si despre un preot ortodox cu adevarat, care a vindecat sufleteste si trupeste mii de crestini, care ne-a spus adevarul despre tot ce se intampla in lume. Dati cautare ,,parintele Gabriel Nicu". Prin predicile incisive si prin pilda de sfintenie, a bulversat putin ecumenismul din Romania. A rabdat multe in timpul vietii si mai rabda si acum, caci cuvintele Sfintiei Sale au ars si ard.

Un astfel de preot nu are cum sa fie pretuit de catre cei care-l considera un obstacol in calea ecumenismului si a pecetluirii cu semnul diavolului. Incercarea de a scrie o carte despre acest preot a fost compromisa. Cu toate acestea, la mormantul parintelui Gabriel, situat in satul Mogosesti, comuna Dragomiresti, judetul Dambovita, exista mereu flori albe proaspete, semn ca exista crestini care continua sa-i ceara ajutorul.

Am avut sansa sa-i fiu fiica duhovniceasca. Am trait minuni, am vazut oameni necredinciosi schimbandu-se prin rugaciunile parintelui, am vazut oameni cu diferite probleme pe care si le-au rezolvat. Ma intorceam de la slujbele Parintelui cu o imensa bucurie in suflet. La fel mi se intampla si acum, cand ma intorc de la mormantul Parintelui.

Pe 1 iulie se implinesc trei ani de la trecerea Sfintiei Sale la cele vesnice. Avem rabdare si avem incredere ca Dumnezeu le va orandui pe toate dupa voia Sa si nu dupa voia noastra. In calitate de crestini ai parintelui Gabriel, avem datoria sa procedam in spirit ortodox si sa supunem atentiei minunile acestui parinte spre slava Preasfintei Treimi, nu pentru vreun avantaj oarecare.

Da, in aceste vremuri multi sfinti ar fi vrut sa traiasca pentru a-l marturisi pe Hristos. Asa ca atentie! Cei care nu se conformeaza cerintelor acestor vremuri nu sunt neaparat vrajitori!
Astfel de raspunsuri sunt binevenite pe forum:informatii concrete,oameni,fapte,intamplari,
marturii,detalii.Nu stiam de acest remarcabil preot.Se pare ca a fost un inainte vazator,desi incomod pentru multi.Din pacate,inca o data se confirma atitudinea noastra romaneasca.Se pare ca ierarhii nostri sunt mai "ortodocsi" decat omologii lor din alte Biserici ortodoxe.Atat de "zelosi" in apararea credintei stramosesti,incat vad peste tot erezii,abateri,dizidente,sectarism in loc de oameni.Dupa smerita mea stiinta,odinioara(secolele trecute),inaltii nostri ierarhi parca vedeau,in primul rand,oamenii.
  #9  
Vechi 25.06.2008, 12:58:33
Z.Lidia Z.Lidia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.01.1975
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 545
Implicit

Citat:
În prealabil postat de dan_ion
Asadar,cine este vizionarul Gabriel(Gavriil)?
Eu acum aud de astfel de lucruri in realitate. Insa seamana cu serialul "Ghost Whisperer", de la AXN. Tot Gabriel se numeste personajul cel rau. Am citit de curand ca personajele sunt inspirate oarecum din viata reala.
Persoane care pot sta de vorba cu fantomele, le pot vedea; oameni bantuiti. Fantome care au doar treburi nerezolvate pe Pamant, iar dupa ce le rezolva, pleaca :"in lumina", altele care raman ca sa faca rau; altii care profita de cele care raman.
Ceva intre viata si moarte, un fel de existenta-purgatoriu a fantomelor pe Pamant. In fine, lupta dintre bine si rau, general intalnita. Nu am vazut elemente ortodoxe, referire la slujbele bisericii si pomeniri.
Dar, raul exista, cat si slujitorii lui. Suntem inselati si cadem in pacat.
Dumnezeu nu ne lasa, insa. E adevarat ca noi mai hotaram cateodata sa-L lasam si sa mergem la vrajitoare. Dar avem calea de intoarcere: spovedania.
Unii cand sunt in necazuri si boli, mai mult se apropie de Dumnezeu.
  #10  
Vechi 04.11.2008, 14:27:32
dan_ion dan_ion is offline
Member
 
Data înregistrării: 01.05.2008
Mesaje: 32
Implicit

Citat:
În prealabil postat de antoniap Vezi mesajul
Aprecieri oarecum asemanatoare s-au facut si despre un preot ortodox cu adevarat, care a vindecat sufleteste si trupeste mii de crestini, care ne-a spus adevarul despre tot ce se intampla in lume. Dati cautare ,,parintele Gabriel Nicu". Prin predicile incisive si prin pilda de sfintenie, a bulversat putin ecumenismul din Romania. A rabdat multe in timpul vietii si mai rabda si acum, caci cuvintele Sfintiei Sale au ars si ard.

Un astfel de preot nu are cum sa fie pretuit de catre cei care-l considera un obstacol in calea ecumenismului si a pecetluirii cu semnul diavolului. Incercarea de a scrie o carte despre acest preot a fost compromisa. Cu toate acestea, la mormantul parintelui Gabriel, situat in satul Mogosesti, comuna Dragomiresti, judetul Dambovita, exista mereu flori albe proaspete, semn ca exista crestini care continua sa-i ceara ajutorul.

Am avut sansa sa-i fiu fiica duhovniceasca. Am trait minuni, am vazut oameni necredinciosi schimbandu-se prin rugaciunile parintelui, am vazut oameni cu diferite probleme pe care si le-au rezolvat. Ma intorceam de la slujbele Parintelui cu o imensa bucurie in suflet. La fel mi se intampla si acum, cand ma intorc de la mormantul Parintelui.

Pe 1 iulie se implinesc trei ani de la trecerea Sfintiei Sale la cele vesnice. Avem rabdare si avem incredere ca Dumnezeu le va orandui pe toate dupa voia Sa si nu dupa voia noastra. In calitate de crestini ai parintelui Gabriel, avem datoria sa procedam in spirit ortodox si sa supunem atentiei minunile acestui parinte spre slava Preasfintei Treimi, nu pentru vreun avantaj oarecare.

Da, in aceste vremuri multi sfinti ar fi vrut sa traiasca pentru a-l marturisi pe Hristos. Asa ca atentie! Cei care nu se conformeaza cerintelor acestor vremuri nu sunt neaparat vrajitori!
Sunt convins ca asa este! Vizionarul Gabriel a fost parintele Gabriel Nicu,vazator cu duhul.Ar fi foarte interesant sa aflu mai multe din ceea ce spunea despre magia neagra si Marele Ocultism.
Subiect închis

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
cine este aproapele meu? luminitarodina Despre Biserica Ortodoxa in general 30 27.07.2016 11:28:12
Cine este Mos Craciun? florinna01 Generalitati 501 01.01.2016 18:38:31
Parintele Gabriel Nicu ionela7 Generalitati 73 21.06.2013 22:48:33
cine din voi este in Bruxelles? TIBS Generalitati 9 17.06.2010 00:27:49
Cine este responsabil? eclat_de_lune Generalitati 1 07.11.2009 14:57:06