Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Nunta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #61  
Vechi 26.07.2009, 18:12:37
avacalistrat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit daniel t. pt alexia

doamne ajuta
Reply With Quote
  #62  
Vechi 13.08.2009, 17:47:04
tazy74 tazy74 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 30.12.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 11
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Andrreea Vezi mesajul
Eu sunt ortodoxa de stil nou, iar prietenul meu de stil vechi. Tatal lui este preot si doreste oficierea cununiei pe stil vechi. Pentru a putea face acest lucru ar trebui sa mi se faca Mirungerea, fapt care nu mi se pare normal. Am discutat si cu duhovnicul meu si mi-a spus ca este o situatie delicata si ca trebuie sa ne gandim, insa nu pot gasi nici o solutie. El nu se poate casatori pe stilul nou, altfel l-ar renega parintii, considerand ca s-a lepadat de adevarata credinta si nu vreau acest lucru. Il iubesc foarte mult si nu vreau sa ne despartim din cauza religiei. Ma gandeam ca poate la Sfantul Munte ne-am putea casatori fara probleme, insa nu stiu nimic despre aceasta varianta. Ce ma sfatuiti?
Buna Andreea,

Eu sunt pe stilul vechi si am facut si eu mirungerea aceea de care zici tu. Stii ce rugaciuni se fac la slujba aceasta? Iti spun eu. Sunt rugaciuni care in Moliftelnicul de pe stil nou au disparut. Sunt rugaciunile pentru cei care se leapada de biserica papista adica de cea pe stil nou care tine acelasi calendar cu catolicii (cauta pe net un calendar catolic sa te convingi) si se intorc la biserica adevarata a Sf. Parinti. Ce impartasire ai mai putea avea cu cineva care s-a impartasit de buna voie cu ereticii de catolici si nu a fost caterisit (vezi gestul mitropolitului Nicolae Corneanu). Mergi si fa-ti mirungerea si o sa te intorci in cadrul bisericii celei adevarate. Calendarul vechi este si la Sf. Munte Athos, si la Ierusalim si in Serbia si in pravoslavnica Rusie cea plina de sfinti. Citeste aici unde merge BOR
http://nihilsinedeo.4sql.net/2009/08...todoxa-romana/
http://nihilsinedeo.4sql.net/2009/08...zia-ereziilor/
Reply With Quote
  #63  
Vechi 14.08.2009, 16:00:45
melb26's Avatar
melb26 melb26 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.04.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 143
Implicit Ce parere aveti?

Cum se procedeaza in cazul casatoriei intre un ortodox din BOR si unul ''pe vechi'' in BOR?
Preotul, in cazul de fata nu a dat importanta si a tinut slujba de cununie ca de obicei.
__________________
''Doamne Iisuse Hristoase, Fiul lui Dumnezeu miluieste-ma pe mine, pacatoasa si pe noi toti!''

Last edited by melb26; 18.08.2009 at 21:02:37.
Reply With Quote
  #64  
Vechi 06.09.2009, 00:00:21
mihaix mihaix is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 13.02.2009
Mesaje: 13
Implicit

Daca cel de pe stil vechi a facut deja mirungerea si a trecut pe stilul nou atunci slujba de cununie poate decurge normal. Mirungerea este ca un al doilea botez.Din acest motiv se considera toate pacatele de pana atunci iertate si primesti impartasania imediat dupa aia.
P.S: stiu f bine ce vorbesc.
Reply With Quote
  #65  
Vechi 06.09.2009, 00:12:41
melb26's Avatar
melb26 melb26 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.04.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 143
Implicit

Nu s-a facut in prealabil trecerea de la stilul vechi la cel nou, de aceea sunt nedumerita, s-au cununat pur si simplu, ca si cum ar fi fost ambii pe stilul nou.
__________________
''Doamne Iisuse Hristoase, Fiul lui Dumnezeu miluieste-ma pe mine, pacatoasa si pe noi toti!''
Reply With Quote
  #66  
Vechi 06.09.2009, 01:21:15
mihaix mihaix is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 13.02.2009
Mesaje: 13
Implicit

E vina preotului aici ca nu a cerut certificatele de botez si nu le-a examinat cum trebuie. Poate doar pe un preot pe stil vechi nu l-ar durea capul prea mult pt a castiga cati mai multi adepti. In fine, daca cununia a fost infaptuita de un astfel de preot poate fi socotita nula.
Reply With Quote
  #67  
Vechi 17.02.2010, 04:00:22
kotom9 kotom9 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 17.02.2010
Mesaje: 13
Implicit

Am aproximativ aceeasi problema. Sunt nascut ca ortodox de rit vechi (rus lipovean) si am trait cu multe indoieli si framantari pana in urma cu ceva timp in ceea ce priveste dreapta credinta. Cu ajutorul lui Dumnezeu am descoperit incetul cu inceptul calea cea dreapta. Mi-a luat ceva timp dar, slava lui Dumnezeu ca in sfarsit am ajuns la ea.
Problema are multe ramificatii si implicatii atat pe plan sentimental cat si social. De cand sunt pe picioarele mele am inceput sa merg la bisericile ortodoxe pe stil nou pentru ca aici am crezut si simtit ca e bine si corect dar, fara a vedea daca e canonic (nu am studii si nici nu am vorbit cu cineva care sa ma poata sfatui in aceasta privinta), eu fiind botezat pe stil vechi. Intre timp am cunoscut-o pe prietena mea care este o fiinta credincioasa si care am simtit ca simte si traieste ortodoxia cea dreapta. Prietena mea este ortodoxa pe stil nou, tin foarte mult la ea si nu vreau sa o atrag in nici un fel de la dreapta credinta. Am discutat problema in cazul in care ne casatorim si am stabilit, sau mai bine zis, eu am venit cu decizia de a trece la ortodoxia de pe stilul nou. Dupa cum intuiti, parintii mei nici nu vor sa auda de asa ceva. Pana acum nici nu am discutat cu ei despre acest subiect. Acum stiti cum e, nu poti impaca si capra si varza (simbolic vorbind), dar oricum as proceda cineva drag mie tot o sa aiba inima franta intr-un fel sau altul. Si de ceva timp ma tot framanta gandul asta. Cu voia sau nu a parintilor decizia mea e luata fara a tine cont de parerea lor. Oare am procedat corect? Cu parintii ma inteleg bine si nu as vrea sa imi incep viata de familie fara binecuvantarea lor.
Dupa cum stiti cei pe stil vechi - fie ei romanii care tin de borsv sau lipoveni - au un stil foarte conservator, nu neaparat daunator de a tine credinta si obiceiurile in care s-au nascut.

Imi poate spune cineva in cauza cum se procedeaza daca vreau sa trec la adevarata ortodoxie? Ce alte sfaturi imi dati?

Va multumesc!
Reply With Quote
  #68  
Vechi 31.05.2010, 22:30:59
clawdia clawdia is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 31.05.2010
Mesaje: 1
Implicit cateva raspunsuri

buna tuturor
1. daca esti botezat pe stil vechi esti botezat conform canoanelor bisericesti ale sfintilor Parinti; adica afundat de 3 ori in numele Sfintei Treimi fara sa ramana un fir de par neacoperit, si apoi miruit, bucura-te ca esti crestin. daca nu esti convins priveste un botez pe stil nou si vezi ce se intampla.
2. nu exista casatorie mixta, in biserica in care te casatoresti, incepi sa faci parte din ea...nu se face nimic sa treci pe nou, pur si simplu se face cununia si atat; pe vechi se face mirungerea si afundarea, in cazul in care nu ai fost afundat de 3 ori. pentru ca "se poarta" acum sa nu afunzi copilul ca la catolici, se stropeste asa putin ca e uda apa si nu cumva sa raceasca copilul. eu personal am fost botezata in luna decembrie cu apa din fantana si tatal meu a spart gheata de deasupra apei, si sunt perfect sanatoasa multumesc lui Dumnezeu; apa de la botez nu face rau nimanui.
3. e imposibil sa tii sarbatorile de 2 ori, nu e corect vorba romaneasca "cu fundul in doua luntre"
ce spune tazy 74 este adevarat
Reply With Quote
  #69  
Vechi 02.06.2010, 02:04:14
maria32's Avatar
maria32 maria32 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.113
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mihaix Vezi mesajul
E vina preotului aici ca nu a cerut certificatele de botez si nu le-a examinat cum trebuie. Poate doar pe un preot pe stil vechi nu l-ar durea capul prea mult pt a castiga cati mai multi adepti. In fine, daca cununia a fost infaptuita de un astfel de preot poate fi socotita nula.
ce este acel certificat de botez despre care vorbesti mihaix? eu am doar certificat de nastere! Are cineva certificat de botez?
__________________
Doamne Iisuse Hristoase Fiul lui Dumnezeu, miluieste-ma si mantuieste-ma pe mine pacatoasa

http://mamiprovocarea.wordpress.com
Reply With Quote
  #70  
Vechi 02.06.2010, 02:25:10
LapetiteMoc LapetiteMoc is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.05.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.900
Implicit

Citat:
În prealabil postat de maria32 Vezi mesajul
ce este acel certificat de botez despre care vorbesti mihaix? eu am doar certificat de nastere! Are cineva certificat de botez?
Da. La Biserica unde ai fost botezata exista certificatul tau de Botez. Ti-l poti lua oricand. Eu mi l-am luat.
Reply With Quote
Răspunde

Tags
casatorie, stil vechi

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
pentru o casatorie pe stil vechi doca Botezul 30 08.09.2012 20:29:55
biserica ortodoxa de stil vechi silviu.pintilie Secte si culte 6 12.11.2010 15:03:30
casatorie cu ortodox de stil vechi doca Nunta 1 31.01.2008 16:06:59
Biserica Ortodoxa de Rasarit( Stil vechi) teogtf Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni 43 06.11.2006 11:37:07