Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Slujbele Bisericii Ortodoxe > Tinuta in Biserica
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 05.05.2009, 18:26:21
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit Toleranta raselor?

Cum privim amestecul raselor in Biserica Ortodoxa care va deveni din ce in ce mai vizibila , acum cu miniinvazia turcilor, chinezilor, arabilor, a negrilor.
Am vazut deja copii negrii adusi la altar de mame romance
Oare vom putea comunica in mod eficient mesajul si spiritul crestin-ortodox ROMANESC acestor nationalitati si rase.
Ne vom uita poate crucis la ei asa cum o facem des si intre noi in biserica?..sau poate astfel aceasta invazie va aduce mai multa toleranta intre noi si nu ne vom mai judeca asa de aspru?
Oare ne vor intelege?..sau vom opta pentru izolare?...cam ce semne vedeti in jur?
Care-i "tinuta" noastra?
Reply With Quote
  #2  
Vechi 05.05.2009, 20:11:17
scrabble
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Ce legatura are rasa omului cu credinta lui? Daca e ortodox si vine la altar sa se impartaseasca, nu are nici o importanta ce culoare are pielea sau ce forma au ochii.

Tu abia acum afli ca mai exista si alte natii de oameni pe planeta asta?
Reply With Quote
  #3  
Vechi 05.05.2009, 20:18:35
Noesisaa's Avatar
Noesisaa Noesisaa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2008
Locație: Christendom
Religia: Catolic
Mesaje: 1.826
Implicit

Tu ce crezi, Andrei...ca sa fii roman cu adevarat trebuie sa fii alb la piele? Are legatura nationaliatatea cu credinta? Parerea mea este ca nu are.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 05.05.2009, 20:20:23
monica.miholca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de scrabble Vezi mesajul
Tu abia acum afli ca mai exista si alte natii de oameni pe planeta asta?
Ce iti da dreptul sa jignesti in felul asta?????? chiar admonestai pe cineva pe un alt topic ca jigneste gratuit! ce, chiar crezi ca le stii pe toate??
Reply With Quote
  #5  
Vechi 05.05.2009, 20:58:36
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de monica.miholca Vezi mesajul
Ce iti da dreptul sa jignesti in felul asta?????? chiar admonestai pe cineva pe un alt topic ca jigneste gratuit! ce, chiar crezi ca le stii pe toate??
O să-mi dați dreptate cu timpul, că nu degeaba îl urechez mai tot timpul pe acest mic golănaș din cartierul Pantelimon din amestecata Capitală !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #6  
Vechi 05.05.2009, 21:06:18
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andreicozia Vezi mesajul
Cum privim amestecul raselor in Biserica Ortodoxa care va deveni din ce in ce mai vizibila , acum cu miniinvazia turcilor, chinezilor, arabilor, a negrilor.
Am vazut deja copii negrii adusi la altar de mame romance
Oare vom putea comunica in mod eficient mesajul si spiritul crestin-ortodox ROMANESC acestor nationalitati si rase.
Ne vom uita poate crucis la ei asa cum o facem des si intre noi in biserica?..sau poate astfel aceasta invazie va aduce mai multa toleranta intre noi si nu ne vom mai judeca asa de aspru?
Oare ne vor intelege?..sau vom opta pentru izolare?...cam ce semne vedeti in jur?
Care-i "tinuta" noastra?
Din start , dragă Andrei, nu-mi place termenul de rasă, dar hai să-l acceptăm. Cred și sunt convins că această amestecătură, să-i spun astfel, nu ne va tulbura, și până la urmă lumea , omul în general se obișnuiește în tim și cu o astfel de imagine. Nu, nu este o piedică în calea credinței noastre și nici nu are cum, sub nici o formă.
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #7  
Vechi 05.05.2009, 21:09:32
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Lasati-l ca nu cred ca a vrut sa jigneasca ci sa puncteze un aspect pe care credea ca l-am trecut cu vederea,... iar daca a facut-o, sa fie sanatos, nu-i nimic...il iert ca e pe forum, DAR....:) ..... daca il prinnnnd prin Pantelimon, ii ruuuuuup picioarele!!! :))))), glumesc evident!

Emanuel, mai sus, face mare caz de cei care se opun ecumenismului si citeaza astazi, pe toti parintii bisericii ortodoxe care se opun cu vehementa introducerii elementelor straine care ar tulbura Ortodoxismul si intr-un fel justificat de ei si romanismul bisericii noastre traditionale

Aici intreb eu din nou , referitor la tinuta in biserica, tinuta si aparenta care face parte integranta din pachetul anti-ecumenic...oare acesti reprezentanti ai celorlalte nationalitati globale vor deveni antiecumenisti sau ecumenisti?

ii vor intelege oare ei pe parintii Bisericii, pe Par Staniloaie, Ioanichie, Papacioc care pun problema foarte transant si de ce nu, ...la modul nationalist , in sens bun, insa citi vor ramine pe dinafara din casatoriile mixte care, in mod evident vor integrare
Reply With Quote
  #8  
Vechi 05.05.2009, 21:34:21
scrabble
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Mesajul lui andreicozia era o intrebare: "exista alte rase, ce ne facem cu ei daca vin in fata altarului? ne uitam crucis la ei sau ne vedem mai departe de treaba?". Pai pana acum n-au existat alte rase? N-au fost si ei oameni, n-au trait timp de generatii, ca si noi? Cum poate fi exclusiv rasa un motiv de a-ti schimba comportamentul fata de cineva? Asta e rasism. A observat si Noesiaa.

Si-apoi cand spune "invazie" e clar ce parere are despre alte nationalitati. Sunt un fel de oameni rai care vin sa ne faca rau - si asta din start, doar pentru ca apartin altei rase.

Citat:
În prealabil postat de monica.miholca Vezi mesajul
Ce iti da dreptul sa jignesti in felul asta?????? chiar admonestai pe cineva pe un alt topic ca jigneste gratuit! ce, chiar crezi ca le stii pe toate??
Vorbesti prostii, n-am jignit. Dar nu-i nimic, e bine-cunoscuta reactia alergica pe care o ai la vederea numelui meu de utilizator.

Citat:
În prealabil postat de andreicozia Vezi mesajul
Lasati-l ca nu cred ca a vrut sa jigneasca ci sa puncteze un aspect pe care credea ca l-am trecut cu vederea,... iar daca a facut-o, sa fie sanatos, nu-i nimic...il iert ca e pe forum, DAR....:) ..... daca il prinnnnd prin Pantelimon, ii ruuuuuup picioarele!!! :))))), glumesc evident!
M-ai amuzat copios cu umorul tau de bun gust.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 05.05.2009, 21:42:23
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de scrabble Vezi mesajul
Mesajul lui andreicozia era o intrebare: "exista alte rase, ce ne facem cu ei daca vin in fata altarului? ne uitam crucis la ei sau ne vedem mai departe de treaba?". Pai pana acum n-au existat alte rase? N-au fost si ei oameni, n-au trait timp de generatii, ca si noi? Cum poate fi exclusiv rasa un motiv de a-ti schimba comportamentul fata de cineva? Asta e rasism. A observat si Noesiaa.

Si-apoi cand spune "invazie" e clar ce parere are despre alte nationalitati. Sunt un fel de oameni rai care vin sa ne faca rau - si asta din start, doar pentru ca apartin altei rase.



Vorbesti prostii, n-am jignit. Dar nu-i nimic, e bine-cunoscuta reactia alergica pe care o ai la vederea numelui meu de utilizator.



M-ai amuzat copios cu umorul tau de bun gust.
Virtual e amuzant, dar de ar fi real ? . . .
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #10  
Vechi 05.05.2009, 22:07:21
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Citat:
În prealabil postat de scrabble Vezi mesajul
cand spune "invazie" e clar ce parere are despre alte nationalitati..
...da este o invazie, poate una mai tacita, insa cei din jurul nostru incearca cu disperare sa ajunga in tarile primite in UE... nu este vorba de rasism ci de ceea ce am clarificat mai sus...cu ecumenismul...

Invadatori, cu I mare am fost noi, imediat dupa 89 cind austriecii au fost luati cu asalt pe sosele si trenuri pline cu romani care incercau sa intre la ei. Poate erai prea pusti dar a fost foarte palpitant sa vezi cum defilau cu SACI MARI DEsute de mii de LEI pe la granite si se rugau de graniceri sa-i primeasca
Acum diferenta este ca altii forteaza granitele noastre
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare