Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #31  
Vechi 09.06.2022, 05:44:38
Demetrius Demetrius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.987
Implicit

Citat:
În prealabil postat de alexa creata Vezi mesajul
Revin sa va mai bat un pic la cap! Scuze!
Daca ati fost atat de deschisi si de ajutor cu mine si va multumesc profit de bunatatea voastra sa va mai cer un sfat.
Daca ne ceri sfatul noi iti multumim ca ne invrednicesti cu cererea ta.

Citat:
În prealabil postat de alexa creata Vezi mesajul
Din nou poate pare o intrebare prosteasca sau copilareasca dar :
Ce rugaciuni sau ce as putea sa citesc inainte de a merge la spovedit in Iulie. Exista anumite rugaciuni sau lecturi care ar putea pregati sufletul mai bine?
Eu ma rog vorbind cu Dumnezeu pur si simplu, multumindu-i dupa ce spun Tatal Nostru.
Foarte bine faci ca spui Lui cu cuvintele tale multumirile si rugaciunile tale.

Parerea mea e ca, asa bine s-au aranjat toate lucrurile incat, parca e momentul perfect sa le ceri celor de la Oasa sa-ti recomande ei o rugaciune speciala zilnica pentru ca sa te pregateasca pentru spovada de la Oasa fiindca tu ai restante serioase (de ... ani) si nu stii cum e mai bine.
O astfel de cerere nu te umileste, ci te smereste.

Insa daca "inertzia" nu te motiveaza sa faci asta, iti propun lincul de mai jos, care e mai potrivit pentru momentul de dinainte din ziua de spovada, insa din linc poti citi pana atunci in fiecare dimineata cu scop de pregatire Rugaciunea de umilinta catre Domnul nostru Iisus Hristos(aprox 2 minute). Eu o propun dimineata pentru a ramane in subconstient toata ziua, ca o deviza a zilei.

https://www.aparatorul.md/rugaciuni-...de-spovedanie/
__________________
Sublimă fărâmă a Sfintei Chemări,
Zvâcnită din Vrerea divină,
Mi-e sufletul vultur ce spintecă zări
Și sus, printre stele, se-nchină.(pr. Dumitru)
Reply With Quote
  #32  
Vechi 12.06.2022, 21:12:47
alexa creata's Avatar
alexa creata alexa creata is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 28.04.2022
Religia: Ortodox
Mesaje: 26
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Demetrius Vezi mesajul

Insa daca "inertzia" nu te motiveaza sa faci asta, iti propun lincul de mai jos, care e mai potrivit pentru momentul de dinainte din ziua de spovada, insa din linc poti citi pana atunci in fiecare dimineata cu scop de pregatire Rugaciunea de umilinta catre Domnul nostru Iisus Hristos(aprox 2 minute). Eu o propun dimineata pentru a ramane in subconstient toata ziua, ca o deviza a zilei.

https://www.aparatorul.md/rugaciuni-...de-spovedanie/
Multumesc mult de recomandare. Am sa incerc Rugaciunea de umilinta. Din resursa online data de tine am recunoscut cateva pe care le mai aud la liturgie cum ar fi psalmul 50.

Citat:
În prealabil postat de Demetrius Vezi mesajul
Parerea mea e ca, asa bine s-au aranjat toate lucrurile incat, parca e momentul perfect sa le ceri celor de la Oasa sa-ti recomande ei o rugaciune speciala zilnica pentru ca sa te pregateasca pentru spovada de la Oasa fiindca tu ai restante serioase (de ... ani) si nu stii cum e mai bine. O astfel de cerere nu te umileste, ci te smereste.
Cine stie, poate imi fac curaj pana in iulie sa fac si asta.
Reply With Quote
  #33  
Vechi 12.06.2022, 21:18:51
alexa creata's Avatar
alexa creata alexa creata is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 28.04.2022
Religia: Ortodox
Mesaje: 26
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iorest Vezi mesajul
Nu-ți mai fă atâtea griji.
He he, cand e chiar ceva important si de suflet e in natura mea sa imi fac griji. Glumesc! Sau nu chiar. E un semiadevar. Legat de rugaciune nu era neaparat o grija in sensul de teama ci mai mult o dorinta de cunoastere daca e ceva ce pot sa fac care sa ma ajute in demers.


Citat:
În prealabil postat de Iorest Vezi mesajul
Există cel puțin o rugăciune înainte de spovedanie în mai toate cărțile de rugăciune, dacă nu ai una caută în cuprins înainte să o cumperi din orice magazin Bisericesc exemplu de rugăciune aici :

https://www.resurse-ortodoxe.ro/text...-de-spovedanie

Pe net sunt chiar mai multe, dar eu am găsit cam o pagină în cartea pe care o am, cele înainte de împărtășanie ar fi mai multe.

Cât despre lecturi care ar ajuta la pregătire, există celebrele îndrumare de spovedanie, unii nu sunt de acord cu ele, alții spun că au doar un rol orientativ nu sunt exhaustive nu pot cuprinde tot ex:

Ioachim Pârvulescu Sfânta Taină a spovedaniei pe înțelesul tuturor:
https://ia902700.us.archive.org/8/it...povedaniei.pdf
Multumesc mult pentru recomandari!
Reply With Quote
  #34  
Vechi 13.06.2022, 00:08:14
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.949
Implicit

Citat:
În prealabil postat de alexa creata Vezi mesajul
He he, cand e chiar ceva important si de suflet e in natura mea sa imi fac griji. Glumesc!
Într-un fel e normal, simți vibrația Tainei Spovedaniei care ar trebui să fie Taina despătimirii sau arta șlefuirii sufletelor, e o școală duhovnicească de fapt.
Dar te vei mai spovedi de sute de ori de-a lungul vieții, deci n-are rost să te consume prea tare.

Eu mă refeream să nu-ți faci griji că deranjezi șamd, eu dacă eram preot sau cu studii teologice m-aș fi bucurat să fi fost „deranjat” cu întrebări despre Spovedanie, sau despre Omiletică, Catehetică, Dogmatică, Canoane , Istorie Bisericească Universală și Românească, în momentul în care nu va mai fi preocupare deloc, se vor închide multe biserici, se vor demola, se vor transforma în muzee, baruri, cafenele.

Oricum Biserica din România(partea văzută) va apune odată cu demografia ei, deci ce va fi peste 20 de ani sau peste alți 32 de ani cât s-au scurs din 90, cred că nu va mai semăna cu nimic din ce e acum, chiar dacă mai rămân 500 de oameni care se roagă la pustie sau într-o grotă și Biserica nu va fi biruită niciodată, pe mine mă interesează partea civică a Bisericii, cea văzută.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.
Reply With Quote
  #35  
Vechi 21.06.2022, 20:41:48
alexa creata's Avatar
alexa creata alexa creata is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 28.04.2022
Religia: Ortodox
Mesaje: 26
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Demetrius Vezi mesajul

Parerea mea e ca, asa bine s-au aranjat toate lucrurile incat, parca e momentul perfect sa le ceri celor de la Oasa sa-ti recomande ei o rugaciune speciala zilnica pentru ca sa te pregateasca pentru spovada de la Oasa fiindca tu ai restante serioase (de ... ani) si nu stii cum e mai bine.
O astfel de cerere nu te umileste, ci te smereste.
De aranjat sa stii ca intradevar mi s-au aranjat bine lucrurile de la bun inceput. Nu stiu cat de mult merit dar sunt imens recunoscatoare pentru ca toate ma ajuta sa ajung acolo. Si inca continua sa imi favorabile.
Pana si partea cu transportul care ramasese inca in asteptare pana acum (dar pe care eram determinata sa o rezolv pt ca nu concepeam sa nu ajung) s-a asezat intr-un mod neasteptat si nu mai e nevoie sa imi fac griji cum sa combin 3 mijloace de transport in comun ( unele care nici nu circulau decat in timpul saptamanii etc ).
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare