Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Cultura, Arta, Stiinta > Teologie si Stiinta
 
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 05.12.2012, 12:59:53
vsovivivi vsovivivi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 27.08.2012
Locație: Insectharul creștin ortodox israelit
Religia: Ortodox
Mesaje: 549
Implicit

Dragii mei colegi, nu vă certați (bate-v-ați! ca să râdă dracii de voi :))), să luați și voi slavă de la cineva că de la oameni n-aveți cum și nici de la admin :))) )

Către pisicuțu' negru și bihorean (amu' io-s clujan că m-am făcut mare și m-am dus d'acas): hipoxia, migrena și durerea de burtă nu vin de la textul meu ci cu siguranță din teoriile heliocentrice și geocentrice ale explicaționiștilor științifici și speculanți caraghioși.

E vorba de Geoconda de Michelangelo Buoanrotti, că la Luvru dacă mergi și te învârți pe lîngă tabloul ei, ochii ei se uită mereu la tine exact ca fața lunii sau discul plan solar care se uită mereu la tine cu aceiași față exact.

Dacă ar fi corect heliocentrismul sau geocentrismul ar însemna că la răsărit și la apus ar trebui să vezi o felie mai mult într-o parte și mai puțin într-aialaltă din pricina că tu nu mai ești pe axa pământ soare sau lună cum e cazul când soarele sau luna se află la zenit! Deci e clar nu?.. că geocentrismul e o născocire satanicească, adică o minciună a răutății spre slava deșartă a omului necredincios.

N-am zis că musai o să ajungi în iad dacă nu știi unde locuiești și cine este cel care ți-a făcut casa și a zidit-o și dacă s-a prăbușit a ridicat-o înapoi în 3 zile, așa că te rog nu-mi pune în gură amenințări cu iadul dacă nu mă crezi musai pe mine! Cu asta se ocupă LgMihail care mă amenință nu numai cu iadul ci că fiind eu eretic și mincinos și nu el, este gata să aplice pedeapsa poruncită de Sima sau Zelea, adică să aducă jertfe în deșert zeiței de care ai amintit.

Acuma către LgMihail: după cum se știe sf. Vasile cel Mare și cu sf. Grigorie de Nazians și cu cel de Nyssa erau foarte buni prieteni și frați de ortodoxie și ca atare discutau teoriile vremii în ceea ce privește creația și cum sf. Vasile avea Duhul la fel ca ceilalți doi și cum el însuși nu susținea astfel de teorii e clar că nici ceilalți doi nu le credeau și nu le susțineau ci doar le discutau căutând implicații și clarificări folosind scriptura, și deci sigur citatul dat de tine era unul explicativ din scrierile sf.Grigorie de Nyssa poate când descria și încerca să priceapă acele teorii, pe care tu l-ai citat trunchiat dintr-un text. Deci ca să știi ce susținea el cu Adevărat ar trebui să dai întreg textul ca să poți fi sigur că el chiar credea în geocentrism și să ne arăți locul respectiv și nouă, locul unde el susținea așa ceva indubitabil cu condiția să nu mai existe un text ulterior în care s-ar fi putut contrazice singur de la Dumnezeu, renegând părerile anterioare sau alți sfinți care să-l contrazică nu direct ci având alte păreri mai drepte. Eu cred că și el știa Adevărul așa cum îl descrie sf. Vasile sau Antonie cel Mare adevăr pe care îl găsim la întâiul dintre sfinți: sf. Ioan Gură de aur care explică foarte frumos creația și nu e vorba nici de geocentrism și nici de heliocentrism ci de purul Adevăr, însă iată că citate din el ai avitat să dai poate pentru că așa te-o fi sfătuit Sima sau Zelea... sau arhiconii care te păcălesc și te viclenesc fără să știi.

Deci teoriile heliocentrismului și geocentrismului sunt niștze născociri satanice și chiar explicațiile mele corecte și adevărate nu sunt altceva decât rătăciri în deșert dacă prin ele nu veți găsi pe Dumnezeu, Cel Carele m-a întărit în credință și priceperea Adevărului, căci de la El vă dau eu vouă explicații infailibile și pe care nimeni nu le poate contrazice căci sunt drepte și corecte dar sunt nimic față de Adevărul pe care o să-l găsim mergâd pe Cale. Iar infailibilul și imposibilul nu e al meu și nici al vostru ci al Domnului și al urmașilor urmașilor noștrii în veacul vecilor căci minunat este Domnul întru sfinții Săi căci El are milă de păcătoși așa cum sunt și eu.

Last edited by vsovivivi; 05.12.2012 at 13:18:55.
Reply With Quote
 



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Ce considerati despre "Misquoting Jesus"/"Forged" de Bart Ehrman Ciprian Mustiata Teologie si Stiinta 8 19.12.2012 16:12:08
Cele trei virtuti "pline de putere" florin.oltean75 Generalitati 1 28.02.2012 21:18:14
Am nevoie de "putin" ajutor ! - Va rog nu treceti "peste" - Nu am liniste de o luna! valentinalogo Preotul 28 06.06.2010 07:26:42