Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #301  
Vechi 07.08.2016, 23:15:04
Igor_Paslusnik's Avatar
Igor_Paslusnik Igor_Paslusnik is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2015
Locație: Biserica. Creștin al Bisericii primare, cea fără erezie, numită politic după anul 1054: Ortodoxia
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.724
Implicit

Citat:
În prealabil postat de nacu simona Vezi mesajul
Dar ca Iisus sa numeasca creatia Sfintei Treimi, omul, cu numele de satana, lucrul acesta nu poate fi acceptat in sine, este absurd, plin de rautate si complicitate la marsavele noastre ponegriri, pe care ni le incuviintam doar pentru ca asa ni se pare noua potrivit a ne asemana Cu Hristos in atitudinile Lui "justitiare", nu si in mila, jertfa si iubirea Lui.
Citat:
În prealabil postat de nacu simona Vezi mesajul
Mai, omule, ce-i cu tonul asta vindicativ si misogin? Si pe deasupra de "vazator cu duhul", care stie si trecutul si prezentul si viitorul tuturor?
Citat:
În prealabil postat de nacu simona Vezi mesajul
Petru - la care s-a intors cu spatele,(...)Jignirea are un inteles peiorativ, o amestecare a realitatii cu rautatea, o denigrare a persoanei, o defaimare neintemeiata.(???)
Lucrul ce l-a făcut Hristos, este plin de răutate, spui? Tocmai ai hulit pe Duhul Sfânt.
Ai citit măcar acel capitol, Marcu 8 ? Ai căutat vreo tâlcuire la Sfinții Părinți ? Sau măcar te-ai rugat cât de cât, să ceri să înțelegi cu dragoste, cu smerenie, cu ascultare, măcar o mică parte din ce suntem învățați la Marcu 8 ?

S-a întors cu spatele la Petru? Biblia spune altceva: "a certat pe Petru și i-a zis: Mergi, înapoia mea, satano!" N-a spus că era cu spatele la Petru. Ai mințit.
Deci ești sigură că vrei să ne înveți teologie?

Sunt misogin? Iubesc toate femeile spre mântuire în Domnul, decât ai iubit tu vreodată în viața ta, un singur bărbat spre mântuire în Domnul.
Acum îmi pui etichete și faci condamnări?
Dar eu te-am numit pe tine cu vreun nume? Ți-am pus vreo etichetă?
Soro, ești în înșelare diavolească, ești plină de mândrie și ești răzvrătită împotriva lui Hristos. Acum ți-am pus etichetă.

Femeie, tu vi să ne înveți mila, jertfa și iubirea? Care vroiai să o desparți pe "Bublișor" din primul post al tău aici, de prietenul ei?
Fără să te lupți nici câtuși de puțin pentru ei? Acum tu vi și vorbești despre milă, jertfă și iubire?

Deci acum pe lângă că ești doamnă "duhovnic", ne mai înveți și teologie?
Fiindcă îl am exemplu pe Hristos, să spun și eu: înapoia mea, satano? fiindcă faci voia oamenilor și nu voia lui Dumnezeu?

Citat:
În prealabil postat de nacu simona Vezi mesajul
Iarta-ma, eu continui sa cred ca Iisus i s-a adresat satanei prin acele cuvinte. Doamne ajuta!
Da, și Luther, care era "călugăr" întrun ordin "romano-catolic", când s-a răzvrătit și a ieșit din ereziile apusului, înființându-și propriile erezii, s-a căsătorit, a făcut 8 copii și a continuat să creadă în nebuniile care le promova.

Așa și tu acuma, doamnă "duhovnic", nu numai că nu crezi în Adevărul care te învăț, dar te și încăpăținezi, cu răzvrătire, tare în cerbice și crezi că minciunile care le-ai ascultat de la demoni, sunt adevărate...

Of, femeie, femeie... Sufletul tău chinuit...

Citat:
În prealabil postat de Copacel Vezi mesajul
http://www.doxologia.ro/studiul-sfin...earta-pe-petru
L-o fi certat pe Petru dar nu in sensul "apocaliptic" pe care il descrii. Dumnezeu nu jigneste pe nimeni. Alaturarea imaginilor: Hristos si "a jigni" este sminteala frate.
Ba chiar asa cum rezulta din articol, tonul este ca o observatie ce i se aduce lui Petru. (...)"Afara", "piei stanano", "inapoia mea satano".
Mare greseala sa stai de vorba cu diavolul. Asa a facut Adam. Hristos nu jigneste pe om niciodata. Verbul "a jigni" este opus misiunii lui Hristos.
Frate... of... ești în înșelare diavolească.

Hristos nu numai că "jignește", dar îi numește pe alții nu numai "satană", dar și pui de vipere, morminte văruite pe dinafară, îi dă afară cu biciul din templu, pe bișnițari și pe cei cu schimbul valutar.

A greșit Hristos? Nu. Ci noi fiindcă suntem bolnavi, nevindecați, vedem un lucru greșit ce a făcut Hristos, dar nu-i greșit, e sănătos și mântuitor, tot ce a făcut Domnul.

Explic:

1. Tu dacă intri în Biserică, și vezi un om în Sfântul Altar, cu picioarele suit pe Sfânta Masă dansând, mai dând și cu picioarele în Sfântul Chivot sau altele făcând, nu te repezi la el să-i dai vreo două după cap și să-l scoți afară de haine, târâș?
Și când l-ai scos afară, poate te mai milostivești de el și mai mult, să-i arunci și o găleată de apă rece pe cap, să-și revină, poate, din amețeala băuturii... Îi citești și câteva rugăciuni, îl miruiești, poate vor ieși demonii din el... Nu?
Sau cum? Fără să-l atingi, îl rogi frumos să iasă de bună voie? Iar el zâmbește ștrengărește, ridică mâinile în sus, continuă dansul și mai lovește și alte obiecte liturgice de pe Sfânta Masă, nu? E bine?

2. Și chiar Pavel care spune: "Nu mai trăiesc eu, ci Hristos trăiește întru mine", deci Pavel, în care locuia Hristos, îi dă satanei pe Imeneu și Alexandru, spune Biblia, ca să se învețe să nu hulească, spune acolo.
Deci nu doar că îi numește "satană", lucru care ar fi ușor și de preferat, dar îi dă satanei, adică anatema, afară din Biserică, pentru huliri. Ereziile sunt huliri. Toate hulirile sunt împotriva Duhului Sfânt și ale Sfintei Treimi. Și păcatele împotriva Duhului Sfânt, sunt de neiertat, spune Scriptura.

3. Domnul Treime prin cele 9 Sfinte Sinoade Ecumenice, a păzit Sfântă Biserica Sa, deci pe noi, de huliri, de erezii și a dat satanei pe eretici, i-a dat anatemei. De ce? Fiindcă dacă omul e învățat Adevărul, îi este arătată Lumina, îi este arătată mântuirea și i se oferă în dar, cadou, gratuit, Calea, Adevărul și Viața, dogmele cele sănătoase și mântuitoare și acel om nu vrea să primească nimic, face rău Bisericii, o schimbă, o modifică, o alterează, spune că Biserica nu învață Adevărul, atunci acel om este în mândrie, e răzvrătit, urăște, hulește, minte, și da, trebuie dat satanei, pentru a fi păzită Biserica. Ducă-se satanei ! Anatema ! El a ales asta.
Fiindcă de la satana a venit și acolo aparține, el și cei ce îl urmează sunt fiii blestemului, fiii diavolului, spune Scriptura, tatăl lor este diavolul, tatăl minciunii ! Și au fost trimiși, ca niște apostoli ai satanei, să răpească Biserica, oițele să le piardă, ca lupi răpitori ! La satana cu ei ! Anatema.
Și nu numai omul, dar chiar și un înger din ceruri de vestește o altă evanghelie, să fie dat satanei, anatema cu acel înger ! suntem învățați de la Galateni 1, 8-9.

4. Deci, cu mult discernământ și dragoste, trebuie să privim pedagogia Duhului Sfânt de a păzi Biserica neîntinată, a o feri de ereziile demonilor, a da anatemei, a da satanei, pe oricine nu primește, nu păstrează, nu înmulțește, nu dăruiește Adevărul mântuitor al Bisericii, a o păstra mântuitoare, aducătoare și dăruitoare de mântuire, prin episcopii, preoții, diaconii, lăsați de Sfinții Apostoli ai lui Hristos. Asta ne-a învățat Hristos, în Persoana Sa, și în alte persoane, Sfinții Apostoli, precum Pavel și alții, egali toți între ei, dăruiți Bisericii, slujitori pentru omenire, prin Biserica ce ne este calea, strâmtă, îngustă și grea, ce ne aduce Împărăția Cerurilor.

5. În plus, mai profund teologic, nu trebuie să dăm afară cu biciul pe demonii dinăuntrul templului sufletului nostru? Bisericii, cetății noastre? Și dacă putem, și din templul sufletului altora? Iată ce multe ne învață Hristos...

Nu mai crede minciunile înșelărilor diavolești.

Sunt și preoți și episcopi, ai noștri, care pot fi înșelați, să spună că Hristos nu a "jignit", dar ei fără să înțeleagă pedagogia lui Hristos, pe acei preoți și dacă îi întrebi: "sunt sau nu sunt romano-catolicii, eretici?" îți vor spune că nu sunt eretici.
Deci acei preoți, pot fi amăgiți atât de ușor și cred minciuni, că franco-latinii "romano-catolicii" nu sunt eretici, la fel cred și minciunile că Hristos nu ar fi jignit și că a jigni este opus misiunii lui Hristos. Asta-i înșelare diavolească să acopere pedagogia iubirii.

Iar cu vorbitul cu demonii, este când nu ne dăm seama ce gânduri primim, ce ispite vin în minte, le dăm drumul în inimă, le ascultăm, vorbim cu ele, deci cu demonii. Nu știm că sunt ispite, nu știm să le alungăm, nu știm să le ținem departe, nu știm ce e harul, nu știm să deosebim harul Domnului de cel al demonilor, care au fost și ei îngeri de lumină și imită harul, fiindcă au trăit în el, deci nu știm să ne deschidem harului Domnului, nu știm să-l păstrăm...

Asta se numește că stăm de vorbă cu demonii. Sfântul Pimen cel Mare, în Pateric, avea ascultare de la duhovnic să primească demonii, ispitele și să stea de vorbă cu ele, cu toate, cât mai mult, ca să vadă unde ajunge minciuna și înșelarea demonică, să știe să se lupte cu ea și să o biruiască. Dar era un caz aparte. Un duhovnic luminat sau îndumnezeit, la 3 persoane diferite, ce au același păcat, dă 3 canoane diferite. Deci "vorbirea cu ispitele", e subiect foarte vast.

Citat:
În prealabil postat de Copacel Vezi mesajul
Auzi bre daca ai face acum Pavecernita mica ,azi 7 August ce cantari din Octoih ai alege si pe ce glas le-ai canta ?
Te lauzi că faci Pavecernița mică? Că ești cantor, te lauzi? Că știi tipic și liturgică?
Ce folos îți este, dacă tu vi de la Pavecerniță, unde-ai stat o oră, și te pui pe youtube și stai 2-3 ore? Chiar o oră dacă stai pe youtube, au răpit demonii lucrarea ta cea bună, adunată de la Pavecerniță.
Cu ce te lauzi, suflete? Crezi că e ceva al tău? Crezi că poți ceva? Poți în Domnul, ca să-ți fie adunat, pentru furtunile de mai târziu ce-ți vor veni.
Youtubul face ca pământul inimii tale să fie plin de spini. Și se împlinește cuvântul de la pilda semănătorului, "Altele au căzut între spini, dar spinii au crescut și le-au înăbușit." - Matei 13, 7.
Nu spun să nu intri deloc pe youtube, dar dacă la Pavecerniță ai stat o oră, pe youtube stai fix un sfert de oră, cronometrat pe ceas.
Apoi, dacă vrei neaparat să stai pe laptop și nu te poți abține, cu măsură, stai pe forum, citește PSB, Filocalii, pdf-uri creștine, etc. Evită maxim, să-ți distrugi timpul, atât de prețios mântuirii tale, pe nimicuri.
Deci să răspund și eu întro doară la întrebarea ta, să nu spui că sunt arogant și evit răspunsul, nu că n-aș fi, pomenește-mă, dar uite, pun toate cântările care le găsesc, pe glasul de rând al săptămânii.
__________________
Noul Testament ortodox e manualul normalității. Să citim zilnic din el, din Patristică, Dogmatică, Sfintele Canoane, cărți de la Sfinți ortodocși, nu de alte culte, ptr. a avea viață sfântă. În erezii nu e Duhul Sfânt, Har, Taine, Mântuire.

Dorim unirea tuturor în Sfânta Biserică fără ereziile lor. Hristos/Biserica/Creștinismul este și va fi ecumenic nu eretic-ecumenist, deschis la dialog și vindecare ptr. orice boală până la Parusie. Iubim toată Creația. Sunt 9 Sf. Sinoade Ecumenice.
Biblia

Last edited by Igor_Paslusnik; 08.08.2016 at 00:28:32.
Reply With Quote
  #302  
Vechi 08.08.2016, 03:37:13
Demetrius Demetrius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.994
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Bublisor Vezi mesajul
Imi pare rau ca v.am facut sa va pierdeti timpul dandu.mi sfaturi,dar relatia despre care s.a discutat aici nu mai exista,din pacate. Am avut o cearta,de fapt mai mult el si.a spus ofurile,si m.a jignit intr.un mod foarte urat,a doua oara,iar pt mine deja e prea mult. Asa c bine zicea cineva aici,se pare ca doar eu eram cea care iubea orbeste,el mai putin. El era lovit in orgoliu ca eu tin cu parintii mai mult decat cu el. A facut multe pt mine,dar uneori are un caracter foarte urat si uita cu cine vorbeste ca ii e mama,frate,iubita. Simt ca am pierdut jumatate din mine,dar cu ajutorul lui Dumnezeu imi voi reveni si ma rog sa fiu puternica sa pot trece peste.
Am aflat cu parere de rau noutatea, te-am binecuvantat si te imbratisez si adaug doar o explicatie pe care vad ca nu o ia nimeni in seama, continuand si acum discutiile in contradictoriu ca mai inainte de noutatea pe care ne-ai furnizat-o, de aici rezultand ca, pe topic, parerea de sine a fiecaruia conteaza mai mult decat topicul care intre timp s-a ”terminat”,

Nu pe tine te-a jignit, iar cearta finala, ca si celelalte, a fost dovada ca te ubeste, dar a cedat la stresul la care e supusa necontenit iubirea lui. Pe tine te iubeste, dar prin tine ii vine mereu tot necazul din iubirea ce ti-o poarta. Nu a rezistat si nici nu are pregatirea intelectuala sa reziste. Tu n-ai inteles asta pentru ca, fiind implicata, tu te-ai simtit jignita, nu iubita, chiar daca iubirea lui a adus jignirea ta. Daca nu te iubea, gasea el o alta replica nevinovata.

S-ar cuveni sa presupunem ca tu ai pregatirea intelectuala necesara pe care insa, tanara fiind, n-ai dovedit-o fiindca nici tu nu ai rezistat acestei incercari a iubirii stresate dintre voi. Dinafara este atacata iubirea voastra, la care nici voi dinauntru nu rezistati.

Nu vreau sa va ofer motive de impacare, ci vreau ca voi sa va intelegeti pe voi insiva mai bine; fiecare pe sine.

Cred sincer ca pentru voi a venit momentul sa va asteptati unul pe altul cu respectul senin datorat anilor petrecuti impreuna, nu cu grimasa certurilor prostesti, iar peste acestea nu puteti trece altfel decat aventual asteptandu-va cu rabdare.

Lasati timpul sa lucreze ceea ce voi nu puteti. Situatia se va limpezi singura prin bunavointa voastra.
Nu va costa absolut nimic si veti avea de castigat (indiferent de viitor) cel putin un prieten drag.
Asteptati-va!



P.S. S-ar cuveni, Bublisor, sa-i urezi o zi buna.
__________________
Sublimă fărâmă a Sfintei Chemări,
Zvâcnită din Vrerea divină,
Mi-e sufletul vultur ce spintecă zări
Și sus, printre stele, se-nchină.(pr. Dumitru)

Last edited by Demetrius; 28.08.2016 at 23:19:32.
Reply With Quote
  #303  
Vechi 08.08.2016, 08:00:19
Copacel Copacel is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.08.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.140
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Igor_Paslusnik Vezi mesajul
Lucrul ce l-a făcut Hristos, este plin de răutate, spui? Tocmai ai hulit pe Duhul Sfânt.
Dar n-a spus asta.Citeste cu atentie , ca este cu trei semne de intrebare.
Era o intrebare adresata tie.
Citat:
Ai citit măcar acel capitol, Marcu 8 ? .....
Ai luat-o pe aratura, te-ai dus in lanul de porumb....
Citat:
Femeie, tu vi să ne înveți mila, jertfa și iubirea? Care vroiai să o desparți pe "Bublișor" din primul post al tău aici, de prietenul ei?
Bre si-a spus doar parerea.Ia-o usurel.
Citat:
Fără să te lupți nici câtuși de puțin pentru ei? Acum tu vi și vorbești despre milă, jertfă și iubire?
Cum sa "te lupti pentru ei " ?
Citat:
Hristos nu numai că "jignește", dar îi numește pe alții nu numai "satană", dar și pui de vipere, morminte văruite pe dinafară, îi dă afară cu biciul din templu, pe bișnițari și pe cei cu schimbul valutar.
Pai le-a spus adevarul.Nu i-a jignit.Alo.Ba chiar a fost cam diplomat.

Citat:
În prealabil postat de Igor_Paslusnik
Explic:
1. Tu dacă intri în Biserică, și vezi un om în Sfântul Altar, cu picioarele suit pe Sfânta Masă dansând, mai dând și cu picioarele în Sfântul Chivot sau altele făcând, nu te repezi la el să-i dai vreo două după cap și să-l scoți afară de haine, târâș?
Eu n-am vazut pe nimeni facand asa si nici n-am cunoscut pe nimeni care sa fi auzit de asa ceva si nici in istoria bisercii nu este consemnat asa ceva, nici
maca in timpul navalirilor barbare dar nici in perioada comunismului / fascismului.
Eu din cate stiu , la piciorul Sfintei Mesei sunt ingropate particile din moastele unui sfant.
N-are cum sa se aproprie necuratul de aceea masa.
Aaaa, ca o face in gandurile tale, asta e partea a 2-a.N-are treaba nici cu
realitatea nici cu o alta pseudo-realitate.Este imaginatia ta.
Ti-am mai zis eu cu imaginatia asta.Tai-o ca nu e buna.

Citat:
Și când l-ai scos afară, poate te mai milostivești de el și mai mult, să-i arunci și o găleată de apă rece pe cap, să-și revină, poate, din amețeala băuturii... Îi citești și câteva rugăciuni, îl miruiești, poate vor ieși demonii din el... Nu?
Sau cum? Fără să-l atingi, îl rogi frumos să iasă de bună voie? Iar el zâmbește ștrengărește, ridică mâinile în sus, continuă dansul și mai lovește și alte obiecte liturgice de pe Sfânta Masă, nu? E bine?
Mai vezi ca ai visat urat.

Citat:
2. Și chiar Pavel care spune: "Nu mai trăiesc eu, ci Hristos trăiește întru mine", deci Pavel, în care locuia Hristos, îi dă satanei pe Imeneu și Alexandru, spune Biblia, ca să se învețe să nu hulească, spune acolo.
Deci nu doar că îi numește "satană", lucru care ar fi ușor și de preferat, dar îi dă satanei, adică anatema, afară din Biserică, pentru huliri. Ereziile sunt huliri. Toate hulirile sunt împotriva Duhului Sfânt și ale Sfintei Treimi. Și păcatele împotriva Duhului Sfânt, sunt de neiertat, spune Scriptura.
Eu stiam ca singurele pacate care nu se iarta sunt pacatele pe care tu nu
vrei ca Dumnezeu sa ti le ierte.


Citat:
Iar cu vorbitul cu demonii, este când nu ne dăm seama ce gânduri primim, ce ispite vin în minte, le dăm drumul în inimă, le ascultăm, vorbim cu ele, deci cu demonii
Ca asta ?:
Citat:
În prealabil postat de Igor_Paslusnik
.... și vezi un om în Sfântul Altar, cu picioarele suit pe Sfânta Masă dansând, mai dând și cu picioarele în Sfântul Chivot sau altele făcând, nu te repezi la el să-i dai vreo două după cap și să-l scoți afară de haine, târâș?
Igore nu mai vorbi cu dracii(prin imaginatie) ca na visezi urat sau ai halucinatii.

Citat:
Nu știm că sunt ispite, nu știm să le alungăm, nu știm să le ținem departe, nu știm ce e harul, nu știm să deosebim harul Domnului de cel al demonilor, care au fost și ei îngeri de lumină și imită harul, fiindcă au trăit în el, deci nu știm să ne deschidem harului Domnului, nu știm să-l păstrăm...
Sfintii parinti au zis-o mai direct fara atatea "boceli":Imaginatia este podul dracilor.Doborara podurile, nu mai construi altele.

Citat:
Asta se numește că stăm de vorbă cu demonii. Sfântul Pimen cel Mare, în Pateric, avea ascultare de la duhovnic să primească demonii, ispitele și să stea de vorbă cu ele, cu toate, cât mai mult, ca să vadă unde ajunge minciuna și înșelarea demonică, să știe să se lupte cu ea și să o biruiască. Dar era un caz aparte. Un duhovnic luminat sau îndumnezeit, la 3 persoane diferite, ce au același păcat, dă 3 canoane diferite. Deci "vorbirea cu ispitele", e subiect foarte vast.
Matale nu esti nici un sfant.Asa ca sa-i lasam pe "profesionisti" si noi sa ne
vedem de ale noastre.


Citat:
Te lauzi că faci Pavecernița mică? Că ești cantor, te lauzi? Că știi tipic și liturgică?
Ce folos îți este, dacă tu vi de la Pavecerniță, unde-ai stat o oră, și te pui pe youtube și stai 2-3 ore? Chiar o oră dacă stai pe youtube, au răpit demonii lucrarea ta cea bună, adunată de la Pavecerniță.
Ehm, youtube fura Pavecernita ? Dar Miezonotica cine o fura ?
Dar Utrenia si Ceasul 1 cine le fura ?
Dar ceasurile 3,6 pe alea cine le fura ?
Dar ceasul 9 si Vecernia, pe astea cine le fura ?
Google ?

Citat:
Youtubul face ca pământul inimii tale să fie plin de spini. Și se împlinește cuvântul de la pilda semănătorului, "Altele au căzut între spini, dar spinii au crescut și le-au înăbușit." - Matei 13, 7.
Alo, bre youtube este un software.

Citat:
Deci să răspund și eu întro doară la întrebarea ta, să nu spui că sunt arogant și evit răspunsul, nu că n-aș fi, pomenește-mă, dar uite, pun toate cântările care le găsesc, pe glasul de rând al săptămânii.
Dar nu te-am rugat chestia asta.Trebuia sa spui doar atat:
Cantarile de Duminica, pe glasul 6
Dar unde ma uit ca sa aflu glasul: pai daca suntem in zi de Duminica ne uitam frumusel in calendarul Ortodox si vedem la ziua de Duminica care este redata in orice calendar astfel:
Sfantul (Sfintii) care se sarbatoreste(esc) /Praznicul, Duminica X dupa perioada curenta a anului bisericesc, Evanghelia saptamanii, glas X, voscr. Y [stihurile Invierii(la Utrenie)].

Daca suntem in timpul saptamanii ne uitam la Duminica ce-a trecut si vedem glasul saptamanii , precum si Stihurile Invierii pt Utrenie in saptamana curenta(vezi voscr. in calendar)

Si nu sunt cantor, sunt (vorba Trimisului) mirean din BOR.Dar de unde stiu eu
informatiile astea ? Din Ceaslov Igore.
Asa ca hai mai bine sa ramanem la Ceaslov si sa-i lasam pe altii cu filocalii sau alte chestii mai elevate.
Noi suntem sub nivelul Ceaslovului, mai avem pana la filocalii si sa ne dam cu parerea despre Sfinti.

Uite vezi in alt topic ziceai ca ai absolvit Fac de Teologie(de aia ti-am pus si intrebarea cu glasurile) iar in altul zicei ca ai doua fac de Teologie.

Pai se poate ? Sa fim dublu licentiati in Teologie si sa nu stim sa citim Calendarul Ortodox cap-coada ? Sa vina un outsider (eu) sa-ti zica cum sa citesti Calendarul ? Nu-i frumos.Nu se cade unui teolog cu vasta ta experienta asa ceva.
Se poate ? Este ca si cum ai fi un neurochirug care nu stie sa faca diferenta dintre spirt si rivanol .
Bine in Romania chestia asta este aceptabila la nivel de societate, dar nu se poate sa ramai asa.

Deci hai sa revenim la Ceaslov, mergem la duhovnic inapoi, cerem canon pentru cele 7 laude zilnice, si o sa vezi ca ti se mai linisteste imaginatia aia
si iti trece cheful de a fi profesor pentru altii.
Reply With Quote
  #304  
Vechi 08.08.2016, 11:40:44
Igor_Paslusnik's Avatar
Igor_Paslusnik Igor_Paslusnik is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2015
Locație: Biserica. Creștin al Bisericii primare, cea fără erezie, numită politic după anul 1054: Ortodoxia
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.724
Implicit

Mulțumesc mult pentru răspunsul tău, din inimă, frate "copăcel".

În timpul comunismului, nu dansau pe Sfânta Masă (aveau teatru și săli de dans) o striveau cu buldozerul... și ofițerii pușcau cu pistolul în cap pe Maica Domnului, în Sfintele Icoane pictate pe lemn, pe care le scoteau în fața Bisericii afară, la ofițeri, probabil ca o execuție se gândeau ei... Iar în Rusia, înainte de demolare, se urinau în Biserică, în Sfântul Altar, poate și pe Sfânta Masă... și altele făceau... În fine...

Aș putea să-ți mai răspund la câte una alta, dar nu știu cât vei primi, că tu nu vezi ca pe o învățătură reciprocă, acest dialog al nostru, ci poate ca un război, Doamne ferește. În principiu ai spus bine, cea mai mare parte din lucruri, iar altele, le va mai rândui Dumnezeu.

Un singur lucru adaog doar, ca un amănunt tehnic să-i spunem, că acele 3 semne de întrebare le-am pus eu în citatul ei, de aceea sunt și puse în paranteză, nu sora "nacu simona", dacă ai fi mers să verifici postul original, vedeai asta. Dar greșeala e a mea, trebuia să mai bun și "notă personală Igor : ???".

Și sincer, te rog să mă ierți, și frăția ta și oricine pe care poate l-am smintit sau nu a digerat bine ce am scris. Nu vreau să smintesc pe nimeni, dar cred că e imposibil să nu smintesc pe careva. Iar însuși faptul că îmbunătățirea se face prin "smintirea" așezărilor, sedimentelor, mizeriilor, lăsate de necurații jucăuși, prin cotloanele sufletului nostru, ar trebui să ne fie spre bucurie.

Pomeniți și iertați.
__________________
Noul Testament ortodox e manualul normalității. Să citim zilnic din el, din Patristică, Dogmatică, Sfintele Canoane, cărți de la Sfinți ortodocși, nu de alte culte, ptr. a avea viață sfântă. În erezii nu e Duhul Sfânt, Har, Taine, Mântuire.

Dorim unirea tuturor în Sfânta Biserică fără ereziile lor. Hristos/Biserica/Creștinismul este și va fi ecumenic nu eretic-ecumenist, deschis la dialog și vindecare ptr. orice boală până la Parusie. Iubim toată Creația. Sunt 9 Sf. Sinoade Ecumenice.
Biblia
Reply With Quote
  #305  
Vechi 08.08.2016, 11:41:38
nacu simona nacu simona is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.12.2013
Mesaje: 121
Implicit Parintii sunt impotriva

Igor, prietene,


Lucrul ce l-a facut Hristos nu are cum sa fie plin de rautate, jignirea insa este o rautate.
Deci spunand ca Iisus Hristos jigneste (cred ca nu stii ce inseamna verbul "jigni") tocmai ai hulit pe Duhul Sfant, despre care este impropriu a spune ca jigneste! Iar daca Hristos jigneste inseamna ca nici El nu are Duh Sfant.

"Pui de vipera" nu inseamna ca i-a facut "serpi veninosi" , ci pui, care daca nu stii, puii de vipera mananca pantecele mamei lor si asa se nasc, vipera fiind un animal vivipar.Acest lucru il stiu tot de la Sfintii Parinti, anume din Filocalie, Sfintii Parinti facand pe tema acestui sarpe o adevarata teologie.
Analogia cu puii de vipera o face Hristos pentru a arata ca cei ce vor sa se mantuiasca mananca trupul si sangele Domnului, al Celui rastignit si jertfit.
Tot in sensul acesta intelegem si cuvintele lui Ioan :" pui de vipera, cine v-a aratat sa fugiti de mania ce va sa fie?" Adica CINE v-a invatat sa faceti fapte de pocainta, sa va intoarceti de la pacate ca sa va mantuiti? Nimeni altul decat Hristos care S-a intrupat si prin intruparea Sa S-a facut chip tainic in orice om, in intreaga umanitate.
Daca ai fi citit cu inima, sau daca te-ar fi dus Duhul Sfant in acele tainice unghere ale mantuirii, nu ai mai fi gasit nicio rautate in cuvintele Scripturii, ci doar bunatati proniatoare.

De ce am zis ca S-a intors cu spatele la Petru? Pentru ca textul zice ca Petru L-a tras deoparte pe Hristos, povatuindu-L dupa cum stim, iar Hristos dupa ce aude cuvintele lui Petru, se intoarce catre ucenici si spune cuvintele cu "satano". De unde putem trage concluzia ca era intors catre Petru in timp ce discuta cu acesta, dar ca ulterior S-a intors catre ucenici, de unde tragem din nou concluzia ca nu mai era cu fata catre Petru. Logic, nu?
Daca textul ar fi spus ca S-a intors cu fata catre Petru, atunci, da, nu mai era niciun dubiu.Dar oare de ce o fi mentionat textul ca Iisus S-a intors catre ucenici? Doar asa ca sa se "jigneasca" reciproc (ulterior) Igor cu Simona?

Dar si la Matei, 16 : "Mergi înapoia Mea, satano! Sminteală Îmi ești; că nu cugeți cele ale lui Dumnezeu, ci cele ale oamenilor", Iisus cearta pe satana din toti ucenicii ( idem ca la Marcu, 8), caci toti gandeau la fel, desi pare ca certa doar pe Petru. Prin cuvintele Sale Iisus face mai multe lucruri deodata: cearta pe satana, respectiv alunga duhul ncurat de la ucenici, ii mustra in acelasi timp pe acestia pentru a-i intelepti si a-i invata sa lupte cu gandurile potrivnice aratndu-le de unde sunt gandurile lor. Tocmai prin acest lucru, aducand in mijloc numele "satano", El arata ca nu lui Petru S-a adresat, caci cuvintele care urmeaza : "mergi inapoia mea", nu pot fi adresate nici lui Petru, nici uceniilor catre care era intors cu fata.Pentru ca ucenicilor, fiind multi, ar fi trebuit sa le zica "mergeti inapoia Mea,satanelor". Dar nici lui Petru nu avea cum sa se adreseze spunandu-i sa mearga in urma lui, adica du-te in spate, ascunde-te de la fata Mea, piei. Pentru ca Hristos nu blesteama, nu vorbeste cu rautate ucenicilor, nici cand acestia Il parasesc, sau cand Iuda Il vinde.
De ce nu ar fi spus despre Iuda, cand vorbea despre el, la Cina, cum ca a intrat diavolul in el, de ce nu l-a vadit de rautate in fata celorlalti, ci a spus simplu:"unul dintre voi ma va vinde"? Nu mai era tot Acelasi Iisus care "jignea"?

La fel si cu biciul, tare mult le place unora sa fie in postura lui Iisus cu biciul, alungand din templu (azi biserica) pe unii care li se nazare lor(si cu ocazia asta ai mai inventat instant ceva, Igor - ca ai o imaginatie faina - cu betivull care joaca pe masa din Sfantul Altar).
Frate drag, exegeza textului in care Iisus alunga pe negustori si pe schimbatorii de bani din templu, a dat mai multe variante, dupa inima si judecata celui ce a facut interpretarea. Deci nici macar nu este batuta in cuie si fiecare dupa inima lui intelege.
Interpretarea cea mai aproape de adevar este aceea care spune ca acei schimbatori de bani si negustori nu faceau parte dintre cei credinciosi, desi nu erau nici eretici, caci ei nu veneau sa se roage( Casa Tatalui Meu, casa de rugaciuni, iar voi ati facut-o pestera de talhari), ci se aflau acolo din interes pecuniar datorita coruptiei preotimii care primea si folosea bani murdari .Ori, tocmai din acesti bani a fost platit Iuda care L-a vandut pe Domnul. Acum ti-e mai clara legatura duhovniceasca a gestului cu biciul facut de Iisus in templu si rastignirea Lui ulterioara? Gest pe care multi il folosesc, in rautatea lor, de a "biciui" pe eretici,sau chiar pe fratii de o credinta cu ei, spunand ca se "cuvine"! Ca asa a facut Iisus! Fara sa stie de ce Iisus a facut tot ce a facut! Poate ca se ne invete cum sa cultivam rautatea intre noi? D-aia! D-aia a numit pe femeia canaaneanca "caine", pentru ca ii placea sa jigneasca, nu pentru ca voia sa le dea peste nas iudeilor care in rautatea lor ii numeau pe pagani "caini" si "spurcati"! Si le-a aratat Iisus ca spurcatii si cainii au mai multa credinta decat cei ce infatuat se numeau fiii lui Avraam.

Deci, repet, Iisus a facut gestul cu biciul pentru a prefigura ce se va intampla(la judecata) cu cei care se numesc gresit frati si credinciosi, dar care folosesc Biserica in interese materiale, secularizante. Nicidecum pentru a ne invata sa ne judecam intre noi si sa-I fim lui Hristos ca si antihrist, judecand mai inainte de judecata lui Dumnezeu pe fratii nostri si condamnandu-i la iad dupa cum i se pare duhului nostru omenesc.


"Care vroiai să o desparți pe "Bublișor" din primul post al tău aici, de prietenul ei?"

Ia, mai citeste, frate, ce am scris acolo.Iar minti?
In timp ce tu ii umpleai capul cu aer si nori, eu ii aratam ce inseamna crucea si la ce se inhama si ce inseamna iubirea curata prin care poate sa reuseasca in casatorie.


"Fiindcă îl am exemplu pe Hristos, să spun și eu: înapoia mea, satano? fiindcă faci voia oamenilor și nu voia lui Dumnezeu?"

Inca unul care face pe Hristos!!! N-ai vrea tu sa Il ai exemplu pe Hristos Cel rastignit, sau pe Hristos de pe muntele Tabor?


Il ai exemplu pe Hristos? In ce? O, ce dulce ti-e sa asemui oamenii cu demonii, sa le prevezi caderi, neputinte, grozavii, spunand ca iubesti toate femeile si le doresti doar binele.Dar sa fereasca Dumnezeu sa te contrazica cineva,, sau sa nu-ti aprobe cuvantul ca dintr-o data te faci bici de foc, exact ca inselatii despre care vorbeste Ignatie Briancianinov.
Asa ai facut si cu Bublisor, nu pentru ca o iubeai de nu mai puteai, dar trebuia sa imi fii contra, indiferent ce spuneam. Iar cand situatia lui Bublisor s-a schimbat, i-ai turnat in cap o caldare cu laturi.
Stii cum se numeste asta?Nestatornicie. Ia vezi, ce te mai invata hristos al tau despre acest cuvant?


Stii ce? Hai sa facem pace , ca ne ducem amandoi mai jos pe goarna iadului.
Iarta-ma si tu, te iert si eu, desi nu am nimic cu tine, cine e pacatos si eu sa nu fiu?
Dar acum , ca tot ti-am spus toate acele cuvinte, ia si tu vreun folos din ele, ca sa nu le fi scris doar spre osanda mea.

Doamne ajuta!

Last edited by nacu simona; 08.08.2016 at 11:45:19.
Reply With Quote
  #306  
Vechi 08.08.2016, 11:53:06
Igor_Paslusnik's Avatar
Igor_Paslusnik Igor_Paslusnik is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2015
Locație: Biserica. Creștin al Bisericii primare, cea fără erezie, numită politic după anul 1054: Ortodoxia
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.724
Implicit

Soră... :) of... Slavă Domnului, bine că citești, ține-te de acest talant minunat și înmulțește-l, de a citi, cere de la Dumnezu și talantul de a reține cât mai mult, mai ales din Noul Testament și Sfinții canonizați ortodox.

Iar eu nu am fost la război cu tine niciodată, Doamne ferește, deci nu am de ce să fac pace, când eu am considerat că mereu am fost în pace, am căutat doar să-ți fie de folos, să te slujesc, să te ridic...

Deci... :) doamnă "duhovnic", când îmi aduceți acel canon pe care spuneți că-l spun Sfinții Părinți, cu care a-ți pornit furtunos, în primul post, pe acest topic și pe forum ?
Sau să merg să-l caut eu, să nu vă mai osteniți ? Dar să știți, că dacă-l găsesc, eu n-o să-l postez aici... :) o să mă mulțumesc că l-am găsit, cred că e mai bine așa...

Să ne ajute Dumnezeu și să ne ferească de slava deșartă, părerea de sine, înșelare și alte otrăvuri mincinoase.

Doamne ajută.
__________________
Noul Testament ortodox e manualul normalității. Să citim zilnic din el, din Patristică, Dogmatică, Sfintele Canoane, cărți de la Sfinți ortodocși, nu de alte culte, ptr. a avea viață sfântă. În erezii nu e Duhul Sfânt, Har, Taine, Mântuire.

Dorim unirea tuturor în Sfânta Biserică fără ereziile lor. Hristos/Biserica/Creștinismul este și va fi ecumenic nu eretic-ecumenist, deschis la dialog și vindecare ptr. orice boală până la Parusie. Iubim toată Creația. Sunt 9 Sf. Sinoade Ecumenice.
Biblia

Last edited by Igor_Paslusnik; 08.08.2016 at 11:56:35.
Reply With Quote
  #307  
Vechi 08.08.2016, 12:02:08
nacu simona nacu simona is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.12.2013
Mesaje: 121
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Igor_Paslusnik Vezi mesajul
Mulțumesc mult pentru răspunsul tău, din inimă, frate "copăcel".

În timpul comunismului, nu dansau pe Sfânta Masă (aveau teatru și săli de dans) o striveau cu buldozerul... și ofițerii pușcau cu pistolul în cap pe Maica Domnului, în Sfintele Icoane pictate pe lemn, pe care le scoteau în fața Bisericii afară, la ofițeri, probabil ca o execuție se gândeau ei... Iar în Rusia, înainte de demolare, se urinau în Biserică, în Sfântul Altar, poate și pe Sfânta Masă... și altele făceau... În fine...

Aș putea să-ți mai răspund la câte una alta, dar nu știu cât vei primi, că tu nu vezi ca pe o învățătură reciprocă, acest dialog al nostru, ci poate ca un război, Doamne ferește. În principiu ai spus bine, cea mai mare parte din lucruri, iar altele, le va mai rândui Dumnezeu.

Un singur lucru adaog doar, ca un amănunt tehnic să-i spunem, că acele 3 semne de întrebare le-am pus eu în citatul ei, de aceea sunt și puse în paranteză, nu sora "nacu simona", dacă ai fi mers să verifici postul original, vedeai asta. Dar greșeala e a mea, trebuia să mai bun și "notă personală Igor : ???".

Și sincer, te rog să mă ierți, și frăția ta și oricine pe care poate l-am smintit sau nu a digerat bine ce am scris. Nu vreau să smintesc pe nimeni, dar cred că e imposibil să nu smintesc pe careva. Iar însuși faptul că îmbunătățirea se face prin "smintirea" așezărilor, sedimentelor, mizeriilor, lăsate de necurații jucăuși, prin cotloanele sufletului nostru, ar trebui să ne fie spre bucurie.

Pomeniți și iertați.

Draga Igore,

Iarta-ma si tu pe mine, ca-ti raspund in numele altcuiva.
Dar stau asa si incerc sa-mi inchipui ce legatura are prima scena pe care o descrii anterior cu betivul care juca in altar, cu scena din urma in care comunistii impusca icoane, urineaza in Sfantul Altar si altele.
Daca in prima scena ar fi posibil sa-l iei pe "necurat" de chica si sa-l dai afara, la scena a doua nu pot sub nicio forma sa-mi inchipui cum mai scoti de guler pe soldatul cu mitraliera, sau cum mai iei la suturi buldozerele care intra prin pereti?
Sa fie la mijloc doar dorinta ta nestavilita de a crea scenarii rupte de realitate, sau pur si simplu te incapatanezi sa faci obiectii fara ...obiect?
Reply With Quote
  #308  
Vechi 08.08.2016, 12:09:15
nacu simona nacu simona is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.12.2013
Mesaje: 121
Implicit Parintii sunt impotriva

Citat:
În prealabil postat de Igor_Paslusnik Vezi mesajul
Soră... :) of... Slavă Domnului, bine că citești, ține-te de acest talant minunat și înmulțește-l, de a citi, cere de la Dumnezu și talantul de a reține cât mai mult, mai ales din Noul Testament și Sfinții canonizați ortodox.

Iar eu nu am fost la război cu tine niciodată, Doamne ferește, deci nu am de ce să fac pace, când eu am considerat că mereu am fost în pace, am căutat doar să-ți fie de folos, să te slujesc, să te ridic...

Deci... :) doamnă "duhovnic", când îmi aduceți acel canon pe care spuneți că-l spun Sfinții Părinți, cu care a-ți pornit furtunos, în primul post, pe acest topic și pe forum ?
Sau să merg să-l caut eu, să nu vă mai osteniți ? Dar să știți, că dacă-l găsesc, eu n-o să-l postez aici... :) o să mă mulțumesc că l-am găsit, cred că e mai bine așa...

Să ne ajute Dumnezeu și să ne ferească de slava deșartă, părerea de sine, înșelare și alte otrăvuri mincinoase.

Doamne ajută.

Da, frate Igor, o sa-ti aduc acel canon. Cand voi avea timp, caci l-am notat pe undeva fiindu-mi de folos la momenul respectiv.

Dar, esti sigur ca asta era buba? Mortii ingropati?

P.S. Unde dai si unde crapa!

Doamne ajuta, Igor draga si-ti multumesc ca te ingijesti de binele meu si ca nu suntem in niciun razboi. Dumnezeu sa-ti rasplateasca dupa inima ta si sa-ti dea iubire curata catre toti oamenii!
Reply With Quote
  #309  
Vechi 08.08.2016, 12:13:42
Igor_Paslusnik's Avatar
Igor_Paslusnik Igor_Paslusnik is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2015
Locație: Biserica. Creștin al Bisericii primare, cea fără erezie, numită politic după anul 1054: Ortodoxia
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.724
Implicit

Soră dragă, te iert din suflet, și te îmbrățișez în Domnul cu sărutare sfântă. Să mă ierți și tu.

Să ne ajute Dumnezeu să avem grijă mai departe unii de alții, în măsura noastră, cât putem. Ai multă grijă mai ales de sufletul tău, de timpul dăruit ție, de mântuirea ta, sunt comori de neegalat...

Dumnezeu să ne ajute.
__________________
Noul Testament ortodox e manualul normalității. Să citim zilnic din el, din Patristică, Dogmatică, Sfintele Canoane, cărți de la Sfinți ortodocși, nu de alte culte, ptr. a avea viață sfântă. În erezii nu e Duhul Sfânt, Har, Taine, Mântuire.

Dorim unirea tuturor în Sfânta Biserică fără ereziile lor. Hristos/Biserica/Creștinismul este și va fi ecumenic nu eretic-ecumenist, deschis la dialog și vindecare ptr. orice boală până la Parusie. Iubim toată Creația. Sunt 9 Sf. Sinoade Ecumenice.
Biblia
Reply With Quote
  #310  
Vechi 08.08.2016, 13:17:58
nacu simona nacu simona is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.12.2013
Mesaje: 121
Implicit Parintii sunt impotriva

Citat:
În prealabil postat de Igor_Paslusnik Vezi mesajul
Soră... :) of... Slavă Domnului, bine că citești, ține-te de acest talant minunat și înmulțește-l, de a citi, cere de la Dumnezu și talantul de a reține cât mai mult, mai ales din Noul Testament și Sfinții canonizați ortodox.

Iar eu nu am fost la război cu tine niciodată, Doamne ferește, deci nu am de ce să fac pace, când eu am considerat că mereu am fost în pace, am căutat doar să-ți fie de folos, să te slujesc, să te ridic...

Deci... :) doamnă "duhovnic", când îmi aduceți acel canon pe care spuneți că-l spun Sfinții Părinți, cu care a-ți pornit furtunos, în primul post, pe acest topic și pe forum ?
Sau să merg să-l caut eu, să nu vă mai osteniți ? Dar să știți, că dacă-l găsesc, eu n-o să-l postez aici... :) o să mă mulțumesc că l-am găsit, cred că e mai bine așa...

Să ne ajute Dumnezeu și să ne ferească de slava deșartă, părerea de sine, înșelare și alte otrăvuri mincinoase.

Doamne ajută.

Bine ai zis , frate, sa ne fereasca Dumnezeu de slava desarta, parerea de sine, inselare si alte otravuri mincinoase , in care nu de putin e ori am cazut, spre necinstea mea.
Dar acest lucru nu are legatura cu acel canon la care faceam aluzie, dar pe care nu l-am si transcris, considerand ca nu este o nevoie stringenta, asa cum nici tu nu ai venit cu citate din canoane pentru a-ti sustine invatatura in ce priveste lipsa de importanta pe care o atribui desfraului dinaintea casatoriei, precum si distragerii atentiei de la grija si importanta Tainei Cununiei, la care nu se vine fara luare aminte si fara o pregatire corespunzatoare, precum postul si spovedania din care nu trebuie sa lipseasca canonul de indepartare de la Sfanta Impartasanie. Desigur, nu eu am facut acest canon, nu eu stabilesc anii de epitimie, ci duhovnicul, dar este impotriva Tainei si a Bisericii ca cineva care a trait in desfrau sa se cunune fara spovedanie si fara epitimie. Cine spune altfel nu este de la Dumnezeu.
Toate acestea le-am aratat in primele mele comentarii, asta sustin si acum cu tarie.

Am sa redau mai jos cateva canoane cu care imi sustin afirmatiile, desi mi se pare ciudat sa fac acest lucru in fata unuia care are doua licente in Teologie(?!)

1.
22 Vasile
cel Mare
CĂSĂTORIA PRIN
RĂPIRE. (RĂPIRE ȘI
CĂSĂTORIE)
FĂRĂDELEGE
Pe cei ce au femei din răpire, daca ar fi luat ei pe cele logodite mai
înainte cu alții, nu se cade a-i primi (în comuniune) mai înainte,
până a nu se lua (acelea) de la dânșii și a se da în stăpânirea
logodnicilor celor dintâi, de ar vrea (aceștia) să le ia, sau să
renunțe la ele. Iar de va lua cineva pe una liberă, trebuie a i se lua
și a se da la ai săi și a se lăsa în socotința rudelor, ori părinți de vor
fi, ori frați, sau orice fel de ocrotitori ai fetei; și de ar voi ei a o da
lui, să se statornicească căsătoria; iar (de nu vor voi, să nu se
silească. Însă cel ce are femeie din necinstire, ori ascunsă, ori
siluită trebuie să cunoască epitimia pentru desfrâu. Iar epitimia
pentru cei ce desfrânează este hotărâtă la patru ani; și trebuie ca
în cel dintâi să se scoată de la rugăciuni și a se tângui ei înaintea
ușii bisericii; iar în al doilea, a se primi la ascultare; iar în al treilea,
spre pocăință; iar în al patrulea să stea împreună cu poporul, fiind
îndepărtați de la jertfa adusă; numai după aceea să li se admită
împărtășirea cu cel Bun.



26 Vasile
cel Mare
DESFRÂU, POCĂINȚĂ,
CĂSĂTORIE
Desfrâul nu este nuntă și nici început de nuntă; drept aceea, de-ar
fi cu putință să se despartă cei ce se împreună prin desfrâu,
aceasta este mai bine. Iar dacă cu tot dinadinsul le va plăcea
împreună viețuirea, apoi să cunoască epitimia pentru desfrâu, dar
să se permită ca să viețuiască lao-laltă, ca să nu se întâmple ceva
mai rău.







Si pentru ca tot suntem la capitolul "canoane", voi trascrie mai jos si canonul care se refera la desfraul numit sodomie, caci te mirai, frate draga, de ce numesc betia si sodomia cu numele de desfrau.

7 Vasile cel
Mare
DESFRÂUL CU
BĂRBAȚII, SODOMIA.
(OSÂNDA DESFRÂULUI
CU BĂRBAȚII, A
SODOMIEI ȘI A ALTOR
PĂCATE ASEMENEA)
Stricătorii de parte bărbătească, și stricătorii de animale, și
ucigașii, și fermecătorii, și adulterii, și idolatrii sunt vrednici de
aceeași pedeapsă; drept aceea, aplică și la aceștia dispoziția ce o ai
în privința celorlalți. Iar în privința celor ce treizeci de ani s-au
pocăit pentru necurățirea pe care au făcut-o întru neștiință, nu se
cuvine nici a ne îndoi despre primirea lor; căci atât neștiința îi face
pe ei vrednici de iertare, cât și mărturisirea de bunăvoie și
prelungirea pedepsei ce s-a făcut atâta timp; fiindcă aproape un
veac de om întreg s-au dat Satanei, ca să li se dea corecțiune spre
a nu comite imoralități; drept aceea, poruncește ca acum să se
primească fără prelungire de pedeapsă, mai ales dacă au și lacrimi
care înduplecă milostivirea ta și dacă arată viață vrednică de
îndrumare.





Consider,frate Igor, ca din nestiinta ai nesocotit canoanele Sfintilor Parinti si ai indemnat la nebagare de seama pe biata Bublisor. Deci ce sa zic? Sa-ti intorc si eu cuvintele, sa caut sa "te ridic", asa cum ai "facut" tu cu mine?
Sa ne ierte, bunul Dumnezeu si sa ne pocaim, frate drag, ca de am avea si zece vieti, eu cel putin, nu mi-ar ajunge timpul sa ma pocaiesc. Si in plus, mai pacatuiesc si ironizandu-te.
Sa-mi fie rusine, ca nu am invatat inca ce inseamna a fi crestin, nici acum la batranete!

Doamne ajuta si iarta-ma si tu,frate drag!

Last edited by nacu simona; 08.08.2016 at 13:20:12.
Reply With Quote
Răspunde