Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #41  
Vechi 29.10.2013, 14:01:20
AGabriela AGabriela is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.12.2011
Locație: Ploiesti/Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 253
Implicit

Iti multumesc domnule AlinB
Reply With Quote
  #42  
Vechi 29.10.2013, 14:01:27
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florinvs Vezi mesajul
Aici cam exagerati!

1. Atunci cand iubesti cu adevarat pe cineva, chiar daca persoana respectiva nu are acceleasi sentimente, nu ai putea sa-i faci rau nicioadata. Acele cazuri de "barbati"" care s-au razbunat pe fostele iubite, prietene, sotii denota boli de natura psihica sau alt gen de äpucaturi"", de competenta organelor de politie si justitie;

2. Cu luarea vietii altei persoane v-am mai spus si pe alt topic in ce conditii extreme ar fi scuzabila: legitima aparare (pentru a-ti apara viata si integritatea fizica in cazul unui atac direct, neprovocat asupra ta sau a celor dragi; daca de exemplul sare unu'sa dea cu cutitu sau toporu in tine, atunci evident ca-i dai in cap cu ce nimeresti), folosirea armamentului din dotare pentru indeplinirea atributiunilor de servici si participarea la un razboi de apararea patriei.
Era doar un exemplu ca sa pricepi de ce "asa simt" nu se poate constitui in norma morala sau scuza.
Pricepusi pana la urma?
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #43  
Vechi 29.10.2013, 14:02:25
Florinvs Florinvs is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.12.2012
Locație: Husi, judetul Vaslui
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.893
Implicit

Domnule, la teorie sunteti foarte bun! Insa as vrea sa vad cum ati sti sa vorbiti fata in fata si sa o incurajati sa depaseasca acest moment pe colega noastra de forum!
Reply With Quote
  #44  
Vechi 29.10.2013, 14:03:38
Florinvs Florinvs is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.12.2012
Locație: Husi, judetul Vaslui
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.893
Implicit

Ca asa la teorie din spatele monitorului toti suntem ärtisti""!
Reply With Quote
  #45  
Vechi 29.10.2013, 14:09:53
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florinvs Vezi mesajul
Domnule, la teorie sunteti foarte bun! Insa as vrea sa vad cum ati sti sa vorbiti fata in fata si sa o incurajati sa depaseasca acest moment pe colega noastra de forum!
viata ofera multe paleative.
Singura solutie valida este insa Hristos cel rastignit.
Daca El, fara vina, a acceptat sa fie rastignit pentru pacatele mele, sa nu accept eu sa ma rastignesc, pentru ele, ca murind impreuna cu El, sa inviez impreuna cu El spre Viata vesnica?

Spunea un parinte ca exista doua nasteri din nou:
Cea prin apa botezulu, care o avem majoritatea si cea care din pacate prea putin o au: cea din proprie vointa ca hotarare statornica, inoita clipa de clipa, spre o viata noua, in El.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #46  
Vechi 29.10.2013, 14:12:13
Corinusha's Avatar
Corinusha Corinusha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2009
Locație: Mures
Mesaje: 1.231
Implicit

AlinB, suntem oameni, nu sfinti, nu Iisus Hritos. Suntem niste nenorociti de oameni care nu au cum sa ajunga ca Iisus Hristos, pentru ca Iisus este Omul Perfect. Putem doar tinde spre perfectiune, ar niciodata n-o vom putea obtine.

Sa nu uitam, ca, ca oameni, suntem condusi foarte mult de sentimente si dorinte. Ti se pare atat de grav sa doresti sa ti se ofere si tie macar un sfert din ceea ce daruiesti? Suntem umani, e normal sa avem dorinte, placeri si sentimente. E normal sa suferim. Uite ca unii se pierd si nu stiu cum sa iasa din starea de suferinta. Si asta nu are neaparat legatura cu Dumnzeu. Tu, ca om trebuie sa gasesti o sulutie de a iesi din starile astea sufletesti. Dumnezeu doar te ajuta sa gasesti calea, nu-ti pune pe tava solutia. Altfel nu ar mai avea rost viata asta dca toate ni le-ar da Dumnezeu asa cum vrem noi si cand vrem noi.
Reply With Quote
  #47  
Vechi 29.10.2013, 14:16:25
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Oh, ai putea sa o invidiezi enorm pe Gabriela.

Pentru ca la tine funia este inca departe de par, inca mai faci multe giumbuslucuri si in ciuda lor sa te dai totusi credincioasa-mai-buna-decat-credinciosii.

Dar mai devreme sau mai tarziu o sa se termine si la tine comedia.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #48  
Vechi 29.10.2013, 15:16:56
Florinvs Florinvs is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.12.2012
Locație: Husi, judetul Vaslui
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.893
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Corinusha Vezi mesajul
Sa nu uitam, ca, ca oameni, suntem condusi foarte mult de sentimente si dorinte. Ti se pare atat de grav sa doresti sa ti se ofere si tie macar un sfert din ceea ce daruiesti? Suntem umani, e normal sa avem dorinte, placeri si sentimente. E normal sa suferim. Uite ca unii se pierd si nu stiu cum sa iasa din starea de suferinta. Si asta nu are neaparat legatura cu Dumnzeu. Tu, ca om trebuie sa gasesti o sulutie de a iesi din starile astea sufletesti. Dumnezeu doar te ajuta sa gasesti calea, nu-ti pune pe tava solutia. Altfel nu ar mai avea rost viata asta dca toate ni le-ar da Dumnezeu asa cum vrem noi si cand vrem noi.
Total de acord!
Reply With Quote
  #49  
Vechi 29.10.2013, 17:01:16
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florinvs Vezi mesajul
Ca asa la teorie din spatele monitorului toti suntem ärtisti""!
Ai auzit de Sfantul Mucenic Ardalion? Era actor (comediant).
S-a convertit in timp ce parodia crestinismul.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #50  
Vechi 29.10.2013, 18:38:46
Hartford's Avatar
Hartford Hartford is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.11.2005
Locație: USA
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.809
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AGabriela Vezi mesajul
Sa inteleg libertatea data de Dumnezeu daca El nu raspunde la nevoile mele sufletesti? Nu mai inteleg unde-I este mila si dragostea pentru un suflet pierdut care nu Ii cere decar sa iubeasca si sa se simta iubit, spre mantuire. Daca cer gresit atunci de ce nu imi arata unde gresesc? Daca nu cer gresit atunci de ce este indiferent si are grija sa mi arate ca sunt ultimul om de parca nu ar fi de ajuns ca simt asa?
Cred ca trebuie sa fii mai explicita despre ce vorba, care e durerea ta astfel cum sa primesti sfatul potrivit? Spunea Pr Savatie: cine esti tu sa se schimbe cei de linga tine? schimba-te tu.
__________________
Rugaciunea care-i plansa
In a lacrimei parau,
Te sfinteste si te-nalta
Ca sa-l vezi pe Dumnezeu!
Reply With Quote
Răspunde