Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1271  
Vechi 27.10.2017, 17:03:53
Ali Baba Ali Baba is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.10.2017
Mesaje: 707
Implicit

Citat:
În prealabil postat de suslik Vezi mesajul
Penti, fara suparare, dar gresesti: rasaritenii de dupa 1054 sunt ortodocsi si catolici, asa cum apusenii de dupa 1054 sunt ortodocsi si catolici. Parerea mea sincera este ca ambele Biserici, au, inca, energii divine in ritualuri, adica, spus popular, Har.

Cat priveste icoanele conform erminiei bizantine, ele sunt facute, cum demosntreaza John Keel si Brad Steiger, dupa modul in care au loc transmogrificarile Celor de Dincolo. Cu alte cuvinte, Domnul apare asa cum este in icoane, pentru ca ele sunt facute dupa aparitii, nu invers, chiar daca asa ar parea logic.

La fel si in privinta hainelor episcopilor si tuturor sacerdotilor, adica ce numea Luther "fast", e de fapt o imagine de grandoare, care reproduce foarte palid grandoarea din Cer

.
acu, daca tot e vorba despre personalitate multipla, sa zic si io ceva.

eu cred ca pt are ceva dreptate in treaba cu 1054, vezi ca a scris altceva, mai grav.

nu poate fi crestineasca inchinarea si puparea moastelor, e imposibil. e un spectacol grotesc si pagan, dupa parerea mea.

totul e luat din lumea laica, atat hainele preotilor cat si cadelnitele, patrafirele, etc. chiar si arhitectura bizantina e preluata de la cultele pagane, dar si de la cea administrativa, civila.
Reply With Quote
  #1272  
Vechi 27.10.2017, 17:07:10
Bucuriepedrum's Avatar
Bucuriepedrum Bucuriepedrum is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.08.2017
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 455
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ali Baba Vezi mesajul

nu poate fi crestineasca inchinarea si puparea moastelor, e imposibil. e un spectacol grotesc si pagan, dupa parerea mea.
Mai meditează.
Faptul menținerii osemintelor în stare de nedescompunere este o arvună a învierii și a calității distincte pe care o dobândesc aceste trupuri. Înțelegerea acestor probleme ne-o sugerează chiar Vechiul Testament, prin acea întâmplare minunată când trupul unui mort, fiind aruncat peste osemintele proorocului Elisei, își redobândește viața (II Regi 13, 21), dovadă că virtuțile sufletești ale dreptului au animat și natura sa umană în forma ei materială, transfigurând-o. În acest sens, Sfântul Chiril al Ierusalimului scrie: „… Elisei a înviat doi oameni, pe unul pe când trăia (IV Regi 4, 20-35), iar pe altul după moartea lui (IV Regi 13, 21).

Sursa: http://ziarullumina.ro/de-ce-cinstim...te--51148.html

După cum ai citit, are fundament în VT. Deci argumentul cu păgânismul cade.
__________________
"Mergeți și propovăduiți Evanghelia. Dacă va fi nevoie, folosiți și cuvintele."
Reply With Quote
  #1273  
Vechi 27.10.2017, 17:07:59
Ali Baba Ali Baba is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.10.2017
Mesaje: 707
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Care istorie? Tu ai citit ceva de genul Stefan cel Mare s-a batut cu dacii si romanii si ,nestiind istoria adevarata, spui ca aia e istoria, toti ceilalti mint. Ne contrazicem degeaba, tu nu stii despre ce e vorba.
ceea ce stiu este bazat pe dovezi palpabile, nu pe alegorii sau pe spusele unui sfant sau altul.

de fapt tu te caracterizezi chiar pe tine, in cazul tau este exact asa cum scrii, daca a zis sfantul cutare o chestie, gata, degeaba vin altii cu dovezi irefutabile, mint, ca asa a zis sfantul...
Reply With Quote
  #1274  
Vechi 27.10.2017, 17:10:24
Ali Baba Ali Baba is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.10.2017
Mesaje: 707
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Bucuriepedrum Vezi mesajul
Mai meditează.
Faptul menținerii osemintelor în stare de nedescompunere este o arvună a învierii și a calității distincte pe care o dobândesc aceste trupuri. Înțelegerea acestor probleme ne-o sugerează chiar Vechiul Testament, prin acea întâmplare minunată când trupul unui mort, fiind aruncat peste osemintele proorocului Elisei, își redobândește viața (II Regi 13, 21), dovadă că virtuțile sufletești ale dreptului au animat și natura sa umană în forma ei materială, transfigurând-o. În acest sens, Sfântul Chiril al Ierusalimului scrie: „
 Elisei a înviat doi oameni, pe unul pe când trăia (IV Regi 4, 20-35), iar pe altul după moartea lui (IV Regi 13, 21).

Sursa: http://ziarullumina.ro/de-ce-cinstim...te--51148.html

După cum ai citit, are fundament în VT. Deci argumentul cu păgânismul cade.
nu stiu ce sa zic, spectacolul in sine, oasele, etc. fiecare se roaga pt el insusi...

Last edited by Ali Baba; 27.10.2017 at 17:15:22.
Reply With Quote
  #1275  
Vechi 27.10.2017, 17:28:02
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ali Baba Vezi mesajul
acu, daca tot e vorba despre personalitate multipla, sa zic si io ceva.
eu cred ca pt are ceva dreptate in treaba cu 1054, vezi ca a scris altceva, mai grav.
nu poate fi crestineasca inchinarea si puparea moastelor, e imposibil. e un spectacol grotesc si pagan, dupa parerea mea.
totul e luat din lumea laica, atat hainele preotilor cat si cadelnitele, patrafirele, etc. chiar si arhitectura bizantina e preluata de la cultele pagane, dar si de la cea administrativa, civila.
Asta e tot din carte aia cu dezvaluiri senzationale despre crestinism? Cinstirea sfintelor moaste se face si inainte de 1054 si exista si acum la catolici, doar protestantismul a fost impotriva.
Reply With Quote
  #1276  
Vechi 27.10.2017, 17:36:40
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ali Baba Vezi mesajul
ceea ce stiu este bazat pe dovezi palpabile, nu pe alegorii sau pe spusele unui sfant sau altul.

de fapt tu te caracterizezi chiar pe tine, in cazul tau este exact asa cum scrii, daca a zis sfantul cutare o chestie, gata, degeaba vin altii cu dovezi irefutabile, mint, ca asa a zis sfantul...
Tu, la fel ca si altii, ai citit doar surse protestante, fara sa te gandesti ca si aia sunt partizani conceptiilor lor si creaza o istorie care sa se potriveasca invataturilor lor.
Eu nu m-am legat de datele istorice, ci ce faptul ca sfanta Pulcheria ar fi fost prima, dupa 400 de ani, care ar fi afirmat adevarul ortodox, iar aceasta invatatura a fost adoptata doar pentru ca a spus sfanta.
Reply With Quote
  #1277  
Vechi 27.10.2017, 17:38:57
Ali Baba Ali Baba is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.10.2017
Mesaje: 707
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Asta e tot din carte aia cu dezvaluiri senzationale despre crestinism? Cinstirea sfintelor moaste se face si inainte de 1054 si exista si acum la catolici, doar protestantismul a fost impotriva.
e un punct de vedere personal. daca se pupa oase de milenii si daca o fac si altii nu inseamna ca nu e ceva grotesc.

inceteaza. nu mai continua sa bati campii, habar n-ai care este istoria crestinismului, ai in cap numai si numai pareri 'sfinte' si manipulari institutionale. limiteaza-te la chestiuni ce tin de teologie.
Reply With Quote
  #1278  
Vechi 27.10.2017, 17:55:54
flying's Avatar
flying flying is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.03.2010
Locație: MIGREZ PRIN DIFERITE LOCURI ALE INIMII IN CAUTAREA LUI DUMNEZEU
Religia: Ortodox
Mesaje: 867
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ali Baba Vezi mesajul
e un punct de vedere personal. daca se pupa oase de milenii si daca o fac si altii nu inseamna ca nu e ceva grotesc.

inceteaza. nu mai continua sa bati campii, habar n-ai care este istoria crestinismului, ai in cap numai si numai pareri 'sfinte' si manipulari institutionale. limiteaza-te la chestiuni ce tin de teologie.
Ali bubu tu nu esti bun(a) nici de troll.
__________________
https://youtu.be/mvZARLkQmLk
Reply With Quote
  #1279  
Vechi 27.10.2017, 17:56:52
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ali Baba Vezi mesajul
e un punct de vedere personal. daca se pupa oase de milenii si daca o fac si altii nu inseamna ca nu e ceva grotesc.

inceteaza. nu mai continua sa bati campii, habar n-ai care este istoria crestinismului, ai in cap numai si numai pareri 'sfinte' si manipulari institutionale. limiteaza-te la chestiuni ce tin de teologie.
Ar fi un lucru bun sa aplici acel sfat cu limitarea la ceea ce stii si la tine, pentru ca dai ca lucruri certe ceea ce nu cunosti. Pe mine nu ma deranjeaza, dar ne contrazicem degeaba. Istoria crestinismului nu tine tot de crestinism?
Reply With Quote
  #1280  
Vechi 27.10.2017, 18:14:22
Ali Baba Ali Baba is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.10.2017
Mesaje: 707
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Ar fi un lucru bun sa aplici acel sfat cu limitarea la ceea ce stii si la tine, pentru ca dai ca lucruri certe ceea ce nu cunosti. Pe mine nu ma deranjeaza, dar ne contrazicem degeaba. Istoria crestinismului nu tine tot de crestinism?
eu sunt un pacatos si de multe ori nu ma pot abtine sa raspund, dar niciodata nu ma reped atunci cand este vorba despre ceva stiintific, daca nu sunt sigur ca e corect ceea ce scriu n-o fac.
in chestiuni ce tin de persoana mea, de convingeri personale, ceea ce eu numesc discutie libera, imi permit sa fiu chiar asa, liber in discutie.

in ceea ce te priveste istoria crestinismului si crestinismul inseamna acelasi lucru. ti-am mai spus odata, ca lancaster , crestinismul s-a transformat neincetat, a fost si inca este o evolutie, daca as fi rau as incepe cu petre, iacob si saul si v-as da o tema pentru 10 ani, altii mult mai destepti decat noi s-au chinuit vreo mie si tot nu i-au dat de capat... dar nu am s-o fac, de ce? pai ti-am zis mai sus, nu e ceva sigur.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Ecumenismul ancah Despre Biserica Ortodoxa in general 43 15.04.2014 21:26:13
Catolicismul si ecumenismul MariaB Biserica Romano-Catolica 115 18.08.2013 20:21:58
Ecumenismul MadalinS Generalitati 0 30.09.2007 04:12:34
Ecumenismul IonelaCristina Biserica Ortodoxa si Massmedia 10 03.04.2007 17:46:17