Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 29.05.2006, 12:26:16
Eugen Eugen is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.01.2006
Mesaje: 145
Implicit

"Eram în sat la Ghindaoani, prin 1971. Fiind seceta mare, au venit oamenii si m-au rugat sa ies la rugaciune pentru ploaie pe ogor.
Am mai luat cu mine pe parintele Gheorghe si pe parintele Constantin. Dupa ce ne-au dat aprobare de la primarie, am plecat la capatul unui ogor unde era o fântâna. Acolo se adunase toata lumea din sat, poate si altii de prin alte sate. Ne-am rugat acolo si am sfintit apa, am stropit ogorul. Cerul era senin si stralucitor si o zapuseala de abia stateai afara. Intreb pe dascal:
-Ilie, se vede ceva pe cer?
-Nu se vede, parinte!
-Nici un punct, Ilie?
-Nici unul, parinte.
Ne mai rugam un timp si iar întreb:
-Se vede ceva pe cer, Ilie?
-Nu se vede, parinte!
Si iar ne rugam la bunul Dumnezeu pentru ploaie. Si iar îl întreb:
Se vede ceva, Ilie?
-Se vede, parinte, un punct negru!
Si iar am cazut la rugaciune, ca Dumnezeu stie ce ne trebuie. Noi ne rugam si El ne da ce ne trebuie. Ca atunci când ma rog, eu îi spun lui Dumnezeu: "Doamne, avem nevoie de asta si asta, ca si cum ar fi prezent, si El ne aude si ne da ce ne trebuie. Si punctul negru tot crestea pe cer, pâna s-a facut un nor mare. Atunci le-am spus credinciosilor:
-Mergeti acasa, ca dupa-amiaza la ora cinci va ploua!
Ei s-au uitat uimiti la mine si au zis:
-De unde stii, parinte?
-Dupa amiaza la ora cinci va ploua! Imi spune mie inima. Simt eu ca asa va fi!
Au plecat toti pe la casele lor. Iar eu, obosit cum eram, m-am spalat si m-am culcat. A trecut ora cinci, a trecut ora sase si nimic. A venit ora sapte si parca era cam înnourat. Pe la sapte si zece a tunat odata puternic. Si iata, numai ce îl vad pe dascal venind speriat:
-Parinte, parinte, ce ne facem? Vine furtuna mare, se rupe cerul, ne distruge recolta!
-Nu distruge nimic, îi spun eu.
-Parinte, sa tragem clopotele sa se împrastie norii!
-Du-te linistit acasa, ca nu se va întampla nimic. Va ploua si atat. Doar noi ploaie am cerut!
Si a plouat des si maruntel toata noaptea si s-a umplut pamântul de apa. Dimineata era soare si senin. Mi-am luat haina în spate si am plecat prin sat si pe ogor. Pamântul era satul de apa, dar plouase numai pe ogoarele satului. Cel mult 100 de metri daca stropise pamântul în afara ogoarelor satului. În rest totul era uscat de seceta ca si înainte.
În sat erau trei familii de adventisti. La ei în gradina nu plouase deloc; nici în curte. Abia daca era un strop ici si colo.
Duminica au venit la mine la biserica spunând ca vor sa se faca crestini ortodocsi.
-Dar ce, voi va jucati cu credinta? Când adventisti, când ortodocsi?
-Parinte, vrem sa ne facem ortodocsi, ca numai pe pamânturile voastre a plouat!
-Pai pentru asta trebuie rugaciune multa, dezlegari, pocainta...
Si au venit la rugaciune si au facut pocainta si i-am dezlegat si au trecut la Ortodoxie cu toti ai lor."
Reply With Quote
  #2  
Vechi 05.06.2006, 15:38:15
vsm vsm is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2006
Locație: Tara Maicii Domnului
Religia: Ortodox
Mesaje: 117
Implicit

Dumnezeu sa ii aduca pe toti fii risipitori la Sine !
Doamne Iisuse Hristoase, Fiul lui Dumnezeu, miluieste-ne pe noi pacatosii!
Reply With Quote
  #3  
Vechi 05.06.2006, 15:39:17
vsm vsm is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2006
Locație: Tara Maicii Domnului
Religia: Ortodox
Mesaje: 117
Implicit

'pe toti fiii...' scuze, greseala mea.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 20.04.2008, 19:07:00
BotosRemusEmilian BotosRemusEmilian is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.02.2008
Mesaje: 59
Implicit

Mult poate rugaciunea dreptului. Toate cate veti cere, cu credinta veti primi. Iar inselatii... nu oricine imi va zice Doamne Doamne... si nu mai departe Iezechiel 44, 2. Hristos a inviat !
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
despre carmen bejan Mirela0110 Generalitati 49 05.06.2012 01:25:57
Sfantul Mc. Dimitrie georgeval Diverse Sarbatori 18 26.10.2011 17:07:15
Sfântul Dimitrie Carmen FUNIERU Moaste 9 27.10.2010 19:45:24
Parintele Dimitrie Bejan eduardd Mari Duhovnici si predicile lor 3 07.05.2009 17:28:56