Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Cultura, Arta, Stiinta > Teologie si Stiinta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #51  
Vechi 03.09.2011, 13:06:27
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cz4000 Vezi mesajul
Numeste-le cum vrei (nu aia conteaza!), problema (de viata si moarte pentru voi) este ca nimeni, niciodata, nu a ridicat acele anateme. Ati schimbat calendarul impotriva deciziilor atitor parinti luminati adunati in sinoade sobornicesti punindu-va totodata sub anateme infricosatoare. Scaparea voastra: Dumnezeu cu mila si astronomia!!!
Ti-am mai mai spus asta, Sfantul Sinod al BOR a hotarat schimbare acelui canon pentru Romania, patriarhul ecumenic dand acceptul pentru cine doreste. La fel si Sinoadele celorlalte BO care au schimbat.
Canoanele au efect de obligativitate la fel ca dogmele, dar pot fi schimbate in cazuri exceptionale. Cand s-a schimbat canonul cu episcopii nu s-a condamant vechiul canon, ci simplu s-a adoptat un alt canon in legatura cu aceasta.

"Hotararile canonice, intocmai ca dogmele, sunt dumnezeieste-insuflate, insa de aici nu trebuie sa se inteleaga ca unele ar fi aidoma cu celelalte. Deosebirea intre dogme si canoane nu sta in obarsi fiintarii lor, ci in faptul ca dogmele sunt adevaruri absolute iar canoanele sunt aplicari ale acelor adevaruri in existenta istorica a Bisericii. Dogmele nu privesc vietuirea vremelnica, pe cand canoanele sunt vremelnice. Insa aspectul lor vremelnic nu le imputineaza natura dumnezeieste-insuflata, caci vremelnicia nu priveste acea natura."
Reply With Quote
  #52  
Vechi 03.09.2011, 17:57:00
cz4000 cz4000 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 21.01.2011
Mesaje: 94
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Ti-am mai mai spus asta, Sfantul Sinod al BOR a hotarat schimbare acelui canon pentru Romania, patriarhul ecumenic dand acceptul pentru cine doreste. La fel si Sinoadele celorlalte BO care au schimbat.
Canoanele au efect de obligativitate la fel ca dogmele, dar pot fi schimbate in cazuri exceptionale. Cand s-a schimbat canonul cu episcopii nu s-a condamant vechiul canon, ci simplu s-a adoptat un alt canon in legatura cu aceasta.

"Hotararile canonice, intocmai ca dogmele, sunt dumnezeieste-insuflate, insa de aici nu trebuie sa se inteleaga ca unele ar fi aidoma cu celelalte. Deosebirea intre dogme si canoane nu sta in obarsi fiintarii lor, ci in faptul ca dogmele sunt adevaruri absolute iar canoanele sunt aplicari ale acelor adevaruri in existenta istorica a Bisericii. Dogmele nu privesc vietuirea vremelnica, pe cand canoanele sunt vremelnice. Insa aspectul lor vremelnic nu le imputineaza natura dumnezeieste-insuflata, caci vremelnicia nu priveste acea natura."
Mai, omule, s-au pus anateme grele ca pascalia si sinaxarul sa nu se schimbe. Ca sint dogma sau nu, nu poti sa le modifici atita timp cit exista anateme, iar anatemele nu prea se ridica (pentru ca procedind asa inseamna sa spui ca Biserica a gresit). Eu cunosc doar doua cazuri de ridicare de anatema (ambele din Biserica Rusa), dar exista decizie sinodala de ridicare pentru fiecare dintre ele. Anatemele nu sint vorbe pe care le arunci la suparare, de ele depind mintuirea poate chiar a milioane de oameni. Asa cum sint puse de sinoade numai in cazuri de abateri de la credinta sau de la disciplina care pune in cauza unitatea Bisericii, tot asa sint ridicate (daca cineva indrazneste sa le ridice vreodata) prin decizii sinodale, dupa multa chibzuinta.
Reply With Quote
  #53  
Vechi 05.09.2011, 11:21:33
vsovivi vsovivi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.10.2008
Locație: Insectharul ortodox, în nepocăibilul pocăibil și pocăindu-se tainic.
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.459
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cz4000 Vezi mesajul
Ce pricep eu, amice, este ca Strimbitele matale ti-au sucit rau mintile de-ai ajuns sa spui ca Sfinta Traditie este falsa, dar nu ma mira pentru ca acealeasi Strimbite behaie si impotriva Sfintei Scripturi.

Doar ca nota generala, una sint ceasurile si calendarul civil si cu totul altceva calendarul bisericesc. Toate sint conventii, dar ultimul este sfint, asa cum sint si Sfintele Canoane, pentru ca au fost puse de Sfinti Parinti ai Bisericii insuflati de Duhul Sfint ca sa aseze viata sfinta a Bisericii pe ele.
Păi eu sunt vinovat că tu pricepi anapoda? Eu sunt vinovat că vouă vă place răutatea scrântită și folosiți „canoanele” spre a vă justifica aceste pofte și plăceri securiste?

Unde am spus eu că Sfânta Tradiție e falsă? Și cine behăie împotirva scripturilor? Nu cumva acuzi viceversa vicentoarsa viceglobul pământesc ca să te scoți basma curată? Stop Joc! Nu există niciun glob de pământ, așa că degeba dezinformezi crezând că duhurile spurcate pe care le emani or să facă înconjurul gLumii... dejabba stârnești frica absurdă a mațelor, și degeaba te erijezi în cățeaua credincioasă a Domnului care apără Sfinții Părinți și așezămintele cele drepte, dejaba, căci e clar, din moment ce minți și răstălmăcești absurd ce scriu alții e clar că ai minteres viclean și prozelitist, sprijinit de link-uri fără noimă și canoane pe care nu le pricepi absolut deloc deși invoci o cunoaștere enciclopedică a lor. Deci te rog fii serios și lasă vrăjeala că nu ține minciuna și se vede de cîtr oricine, căci oricine poate citi și pricepe acuzațiile tale mincinoase și nefondate. Chiar mai mult, se poate vedea clar, frica domniei tale care se ascunde în tufiș, invocânt baalivernele sale scoase cică din scripturi sau canoane înțelese corect... numai de el. Cine zice că pricepe, ăla încă n-a priceput nimic dar trage de semnalul de baalarmă speriat... cică pentru alții.

Deci stimate domnișorule sau domnulue, Nu eu am susținut falsitatea Sfintei Tradiții ci dumneata iar drepții nu behăie împotriva Sfintei Scripturi ci dumneata, și deci dumneata minți fără pic de rușine. Te iert, că ce să mă fac cu tine, doar nu ți-oi da în cap dacă nu crezi sau dacă crezi viceversa, și nici nu te-oi judeca și osândi, ci îți urez ca să fii sănătos și să scapi de duhurile rele care te înșeală... și îți cer doar să nu te sălbăticești cu încăpățâțânarea de care dai dovadă.

Și de ce, mă rog frumos, faci deosebirea asta între ceasurile și calendarele civile și calendarul bisericesc? Ca să ai motiv ce să îndrepți? Paiul srrâmb din ochiul meu? Păi am făcut eu confuzie sau am despărțit eu apele de ape? Te apuci fără motiv să te cerți singur pe subiecte ce ți se par bune de păcălit ca și cum aș fi confundat eu ceva. Oare oi fi un tâmpit care se lasă târât de tacticile absurde ale unora sau altora? Fii domnule serios... nu te amăgii că ai respecta dumneata canoanele, că ai fii un rigorist, tu sau alții, când v-am zis că pe toate le-ați lepădat, treptat, treptat. Și se vede tot mai clar că e așa, căci după roade îi veți cunoaște!


Toate sunt convenții dar zici că ultimul e sfânt? Care? Ăla care vrei dumneata? Că eu am atâtea calendare bisericești, că nici nu știu dacă nu fiecare patriarhie sau mitropolie sau episcopie sau mănăstire nu-și editează ele propriul calendar... și apoi sigur că e sfânt calendarul dacă e sfințit sau are sfinți reprezentați pe acolo, căci și un singur sfânt de ar fi reprezentat, s-ar sfinții toate de acolo de la Dumnezeu și de la el, de la sfântul acela trecut în calendar, dar asta nu înseamnă că e perfectă și corectă rânduiala trecută acolo, ci doar că e răbdată de Dumnezeu, e răbdată, căci nimeni nu are un calendar cum e cel din Ceruri, unde sunt pomeniți toți sfinții cu Dumnezeul lor de fiecare serbare a lor la ceasul și ziua lor de serbare. Oamenii n-au un astfel de calendar complet și riguros, dar sunt multe care se apropie, fie că au ceasurile date spre înainte sau spre înapoi, cu cât vor ei, căci nu este canon ca să osândească mutarea ceasurilor înainte sau îndărăt. NU EXISTĂ CANON să osândească mișcarea ceasurilor, căci asta au mărturisit în Cer și pe Pământ sfinții Trei Ierarhi... dar tu n-ai decât să crezi pe cine vrei.

Deci dacă e sfințit sau dacă are sfinți pe el reprezentați, sau Cuvinte din Scriptură e sfânt orice calendar ai avea, asemănându-se cât de cât, cât mai aproape cu cel din Ceruri.

Deci eu susțin și nu dumneata că e sfânt acel Calendar, oricare o fi el, întocmit de sfinții Părinți și Sfintele Sinoade și că sfiinte sunt și Canoanele așezate ca dreptar pe temelia sfintei scripturi și a Duhului Sfânt, iar tu invoci sfințenia lor ca să minți și să continui să susții minciunile tale aberând la nesfârșit. Deci pentru tine nu sunt sfinte căci dumneata le contrazici și le infirmi și le calci în picioare ca să te scoți, și să te lauzi musai numai pe tine și pe ale tale... calenadare.

Așa că, dragul meu... inchizitor, ai grije mare că eu fac parte din „inchiziția” Duhului Sfânt cu Calendare cu tot! Nu te juca cu focul ca să nu te topești... privind la calendar, căci Dumnezeu e foc. :))

Last edited by vsovivi; 05.09.2011 at 12:09:12.
Reply With Quote
  #54  
Vechi 07.09.2011, 01:45:45
cz4000 cz4000 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 21.01.2011
Mesaje: 94
Implicit

Citat:
În prealabil postat de vsovivi Vezi mesajul
Păi eu sunt vinovat că tu pricepi anapoda? Eu sunt vinovat că vouă vă place răutatea scrântită și folosiți „canoanele” spre a vă justifica aceste pofte și plăceri securiste?

Unde am spus eu că Sfânta Tradiție e falsă? Și cine behăie împotirva scripturilor? Nu cumva acuzi viceversa vicentoarsa viceglobul pământesc ca să te scoți basma curată? Stop Joc! Nu există niciun glob de pământ, așa că degeba dezinformezi crezând că duhurile spurcate pe care le emani or să facă înconjurul gLumii...
....

Așa că, dragul meu... inchizitor, ai grije mare că eu fac parte din „inchiziția” Duhului Sfânt cu Calendare cu tot! Nu te juca cu focul ca să nu te topești... privind la calendar, căci Dumnezeu e foc. :))

Citat:
În prealabil postat de vsovivi Vezi mesajul
Păi nu ți-am explicat? Dar tu fluturi ceva ce nici dumneata nu pricepi dar invoci, ca și cum cineva ar fi osândit mișcarea ceasurilor înainte sau înapoi, dar ți-am zis nu de la mine ci de la sfinții 3 Ierarhi: ''NU EXISTĂ CANOANE CARE SĂ CONDAMNE SCHIMBAREA CEASULUI SPRE ÎNAINTE SAU ÎNAPOI''

Deci eu cred ce zic ei de la Domnul și nu ce invoci dumneata fără a pricepe.

Și tot ei au mai zis că ''ASCULTAREA E MAI MARE CA JERTFA.''

Deci fiecare poate să pomenească el când vrea el sfinții pe care-i consideră de cuviință spre a fi pomeniți, bine măcar că-i pomenește spre ajutorul lor pentru el.

Dar corect ar fii ca ei să fie pomeniți la sărbătoarea lor așa cum este ținută în Cer ca să fie așa și pe Pământ, dar nu se poate decât dacă Sfântul Sinod al BOR hotărăște revenirea cu 13x24 de zile îndărăt, căci nu e de capul fiecăruia, și nu ca să facă pe plac stiliștilor sau rușilor sau grecilor sau celor ce sperie credincioșii cu anateme și canonae false, căci pe cele drepte le-au lepădat, ci ca să fie ei în aceiași binecuvântare cu Cerul.
---------------------------------------------------------
Reply With Quote
  #55  
Vechi 07.09.2011, 11:55:13
vsovivi vsovivi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.10.2008
Locație: Insectharul ortodox, în nepocăibilul pocăibil și pocăindu-se tainic.
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.459
Implicit

Foarte bine ai subliniat cu roșu, căci asta reflectă cum pricepi dumneata anapoda, și mai sunt destui ca tine care pricep ei ce scriu alții așa cum pricep ziariștii înțelegând ei ce vor ei pe un text cât se poate de banal și cât se poate de clar. Și după ce ''pricep'' sar ei imediat la judecată sau direct la beregată.

Astfel din:

Unde am spus eu că Sfânta Tradiție e falsă?
tu invoci că asta reiese din textul citat și subluiniat cu negru:

Citat:
Dar corect ar fii ca ei să fie pomeniți la sărbătoarea lor așa cum este ținută în Cer ca să fie așa și pe Pământ, dar nu se poate decât dacă Sfântul Sinod al BOR hotărăște revenirea cu 13x24 de zile îndărăt, căci nu e de capul fiecăruia, și nu ca să facă pe plac stiliștilor sau rușilor sau grecilor sau celor ce sperie credincioșii cu anateme și canonae false, căci pe cele drepte le-au lepădat, ci ca să fie ei în aceiași binecuvântare cu Cerul.
(era vorbe de 13x24 de ore)

Ceea ce rezultă din faptele tale, nu te judec ci mă mir și te plâng, este că dumneata, am impresia, dacă pricepi corect acest text, atunci înseamnă că voit confunzi Sfânta Tradiție cu Canoanele, precum și canoanele și anatemele false cu cele drepte, ca să sperii gLumea cu blesteme și anateme, dar ce pot ele dacă nu sunt în Duhul Sfânt?

Crezi că poți să păcălești pe cineva? Pe unii poate că îi duci de nas, poate și pe mine mă încurci sau mă faci să cred că chiar ar rezulta așa ceva din text, adică ceea ce susții dumneta.

Păi nu se vede clar ce am vrut să zic?

Unii, sperie credincioșii cu anateme și canonae false, căci pe cele drepte le-au lepădat.

Deci e vorba de fățărnicie, de unde rezultă că cei buni, cei drepți, cei ce sunt în binecuvântare cu Cerul respectă CANOANELE CELE DREPTE, și nu inventează și nu adaugă canoane false, și nu le răstălmăcesc pe cele Adevărate ca să se autoîndreptățească pe ei, pentru ca să-ți laude trupurile sau faptele trupești!

Dar nu știu ce are asta cu Sfânta Tradiție, unde nu e vorba de canoane ci de viețuirea curată în Duhul conform cu învățătura moștenită prin părinți credincioși lui Dumnezeu... deci e vorba de Tradiția Viețuirii în Har... și doar se știe că celor ce au trecut de la moarte la viață, celor ce trăiesc pentru roadele Harului înaintea Domnului, pentru aceștia nu există judecată și nici lege și nici canoane și nimic, ci ei și-au răstignit trupul și faptele trupești ca să placă lui Dumnezeu și nu gLumii sau dracilor sau femeilor ușuratice sau loruși.

Acuma dacă dumneata chiar ai vrut să dai dovadă clară că nu pricepi nici Scriptura darmite un text atât de simplu, cum atunci de invoci tot felul de lucruri rele ce vro veni și groaze copleșitoare și canoane complexe și ce știu eu mai ce de parcă ai avea cunoștiințe encioclopedice despre ele și știi ce ne așteptă? Sau vrei oare, de frica fariseilor și saducheilor să ne spălăm cu toții pe mâini, să salutăm pe stradă, să ne facem pantofii de lac cu cremă, să ne curățim sub unghii și în urechi, să ne dăm cu sprey jegxy, să ne tundem și să ne pieptănăm la modă, și să nu lucrăm nici sâmbăta sau Duminica ci mai bine să trândăvim, că cică nu e voie Duminica să faci nimic nici măcar binele? Păi Duminica nu e voie să slujești gLumii, măcar în ziua aia, că e închinată Odihnei lui Dumnezeu în credincioși... dar Dumnezeu și Duminica lucrează... sau nu mergi la El să bei apă și sp mânci pâine cu vin și să te rogi sau să te tămăduiești și să te ungi dacă te-ai nenorocit? Ce-ar fi să nu lucreze Dumnezeu, sau slujitorii lui și să cazi tocmai sâmbăta sau Duminica în mare sau în lac sau în fluviu sau în fântână... iarna?

Deci dragul meu prieten rigorist și canonist, nu-ți fă probleme, că nimeni nu este atât de riguros și canonist și drept cum este Duhul și Harul... nimeni căci omul cum crezi dumneata că poate el ceva? Omul fără Dumnezeu e viclean și doar minte și arată că are râvnă și ar face și ar ține, dar defapt sunt roadele mândriei, căci tot omul e fără de credință și foarte viclean căci are minteres ascuns, și de aia e murdar.

Minteresul poartă fesul... dar Domnul vede în ascuns. Deci nu te mai ascunde după viclenia celor fățarnici, căci se va știi ce fac ei și tu, că faci asemenea lor, asemenea cărturarilor și fariseilor fățarnici care zic dar nu fac.

Astfel că te iert și te rog să mă ierți dacă te-am supărat... scoțând în evidență cum ai dorit să pricepi la modul absurd și cu rea credință, un text cât se poate de simplu și clar. Deci te iert că ai dat dovadă de viclenie și prostie. Mă iartă și dumneta, că dacă te-am jignit rezultă clar că sunt mai viclean și mai prost ca tine. Nu-i așa?

Last edited by vsovivi; 07.09.2011 at 12:07:37.
Reply With Quote
  #56  
Vechi 11.09.2011, 23:21:11
Theodor_de_Mopsuestia
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Sa mor de ras. Clash of the Titans, nu alta!

S-au gasit ultraschismaticul fanatic cu id de model de telefon mobil, vorba fratelui Mihailc, cu urmuzianul scriitor prolific si degajand mercaptani de la Pucioasa, vsovi/vsovivi/whoever.
Reply With Quote
  #57  
Vechi 11.09.2011, 23:24:13
Mihailc Mihailc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.03.2008
Mesaje: 3.188
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Theodor_de_Mopsuestia Vezi mesajul
S-au gasit ultraschismaticul fanatic cu id de model de telefon mobil, vorba fratelui Mihailc, cu urmuzianul scriitor prolific si degajand mercaptani de la Pucioasa, vsovi/vsovivi/whoever.
Deci toată lumea în tribună, că nu mai e loc pe teren!
__________________
Prostul este dușmanul a ceea ce nu cunoaște (Ibn Arabi)
Reply With Quote
  #58  
Vechi 12.09.2011, 09:32:41
vsovivi vsovivi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.10.2008
Locație: Insectharul ortodox, în nepocăibilul pocăibil și pocăindu-se tainic.
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.459
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Theodor_de_Mopsuestia Vezi mesajul
S-au gasit ultraschismaticul fanatic cu id de model de telefon mobil, vorba fratelui Mihailc, cu urmuzianul scriitor prolific si degajand mercaptani de la Pucioasa, vsovi/vsovivi/whoever.

Mopsule vezi să nu-ți degaj vreo două perechi de scatoalce și să te bag în lanț, pardon în șanț sau la canal de unde nici cu un tel-mobil cz4000 nu mai poți suna după ambulanță...

Ai grijă să nu te internez la Căciulata că apoi să vezi dumneata cum put niște ape minerale sulfuroase... și din alea o să bei apoi toată viața ta. Dar să minți iar despre Pucioși, nu îți e rușine obraznicule? Sau ce speculezi? Că citind de acolo începe să pută? Păi sigur că începe să-ți pută, ies la lumină minciunile și răutățile și păcatele, și zici că din cauza lor pute la tine în năsuc, dar oare au păcătuit și s-au mândrit și au curvit ei în locul tău? Nu cred.

Te iert de data asta, și te mai las să latri prin curte dar data viitoare am să iau pușca cu sare și am să te scot din grădină, sau pistolul cu apă și am să te ud, că poate ți s-au înfierbântat prea tare mințile că prea te urmuzi porcește... mârâind și lătrând și băgându-ți botul prin gardul altuia.

Ca să-ți revi am să-ți dau un medicament muzical și ca să nu crezi că ți-am dat de tot papapucii.

Last edited by vsovivi; 12.09.2011 at 09:37:08.
Reply With Quote
  #59  
Vechi 13.09.2011, 02:12:17
cz4000 cz4000 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 21.01.2011
Mesaje: 94
Implicit

Citat:
În prealabil postat de vsovivi Vezi mesajul
Foarte bine ai subliniat cu roșu, căci asta reflectă cum pricepi dumneata anapoda, și mai sunt destui ca tine care pricep ei ce scriu alții așa cum pricep ziariștii înțelegând ei ce vor ei pe un text cât se poate de banal și cât se poate de clar. Și după ce ''pricep'' sar ei imediat la judecată sau direct la beregată.

Astfel din:

Unde am spus eu că Sfânta Tradiție e falsă?
tu invoci că asta reiese din textul citat și subluiniat cu negru:



(era vorbe de 13x24 de ore)

Ceea ce rezultă din faptele tale, nu te judec ci mă mir și te plâng, este că dumneata, am impresia, dacă pricepi corect acest text, atunci înseamnă că voit confunzi Sfânta Tradiție cu Canoanele, precum și canoanele și anatemele false cu cele drepte, ca să sperii gLumea cu blesteme și anateme, dar ce pot ele dacă nu sunt în Duhul Sfânt?

Crezi că poți să păcălești pe cineva? Pe unii poate că îi duci de nas, poate și pe mine mă încurci sau mă faci să cred că chiar ar rezulta așa ceva din text, adică ceea ce susții dumneta.

Păi nu se vede clar ce am vrut să zic?

Unii, sperie credincioșii cu anateme și canonae false, căci pe cele drepte le-au lepădat.

Deci e vorba de fățărnicie, de unde rezultă că cei buni, cei drepți, cei ce sunt în binecuvântare cu Cerul respectă CANOANELE CELE DREPTE, și nu inventează și nu adaugă canoane false, și nu le răstălmăcesc pe cele Adevărate ca să se autoîndreptățească pe ei, pentru ca să-ți laude trupurile sau faptele trupești!

Dar nu știu ce are asta cu Sfânta Tradiție, unde nu e vorba de canoane ci de viețuirea curată în Duhul conform cu învățătura moștenită prin părinți credincioși lui Dumnezeu... deci e vorba de Tradiția Viețuirii în Har... și doar se știe că celor ce au trecut de la moarte la viață, celor ce trăiesc pentru roadele Harului înaintea Domnului, pentru aceștia nu există judecată și nici lege și nici canoane și nimic, ci ei și-au răstignit trupul și faptele trupești ca să placă lui Dumnezeu și nu gLumii sau dracilor sau femeilor ușuratice sau loruși.

Acuma dacă dumneata chiar ai vrut să dai dovadă clară că nu pricepi nici Scriptura darmite un text atât de simplu, cum atunci de invoci tot felul de lucruri rele ce vro veni și groaze copleșitoare și canoane complexe și ce știu eu mai ce de parcă ai avea cunoștiințe encioclopedice despre ele și știi ce ne așteptă? Sau vrei oare, de frica fariseilor și saducheilor să ne spălăm cu toții pe mâini, să salutăm pe stradă, să ne facem pantofii de lac cu cremă, să ne curățim sub unghii și în urechi, să ne dăm cu sprey jegxy, să ne tundem și să ne pieptănăm la modă, și să nu lucrăm nici sâmbăta sau Duminica ci mai bine să trândăvim, că cică nu e voie Duminica să faci nimic nici măcar binele? Păi Duminica nu e voie să slujești gLumii, măcar în ziua aia, că e închinată Odihnei lui Dumnezeu în credincioși... dar Dumnezeu și Duminica lucrează... sau nu mergi la El să bei apă și sp mânci pâine cu vin și să te rogi sau să te tămăduiești și să te ungi dacă te-ai nenorocit? Ce-ar fi să nu lucreze Dumnezeu, sau slujitorii lui și să cazi tocmai sâmbăta sau Duminica în mare sau în lac sau în fluviu sau în fântână... iarna?

Deci dragul meu prieten rigorist și canonist, nu-ți fă probleme, că nimeni nu este atât de riguros și canonist și drept cum este Duhul și Harul... nimeni căci omul cum crezi dumneata că poate el ceva? Omul fără Dumnezeu e viclean și doar minte și arată că are râvnă și ar face și ar ține, dar defapt sunt roadele mândriei, căci tot omul e fără de credință și foarte viclean căci are minteres ascuns, și de aia e murdar.

Minteresul poartă fesul... dar Domnul vede în ascuns. Deci nu te mai ascunde după viclenia celor fățarnici, căci se va știi ce fac ei și tu, că faci asemenea lor, asemenea cărturarilor și fariseilor fățarnici care zic dar nu fac.

Astfel că te iert și te rog să mă ierți dacă te-am supărat... scoțând în evidență cum ai dorit să pricepi la modul absurd și cu rea credință, un text cât se poate de simplu și clar. Deci te iert că ai dat dovadă de viclenie și prostie. Mă iartă și dumneta, că dacă te-am jignit rezultă clar că sunt mai viclean și mai prost ca tine. Nu-i așa?
Scrii mult, alambicat, frizind un oarece soi de ezoterism, dar si de-a dreptul prost in multe locuri.
“Dar nu știu ce are asta cu Sfânta Tradiție, unde nu e vorba de canoane ci de viețuirea curată în Duhul conform cu învățătura moștenită prin părinți credincioși lui Dumnezeu... “
La ortodocsi (care sint cu totul altceva decit nou-calendaristii si trimbitarii) Sfinta Traditie include intotdeauna si canoanele - pe care le numim Sfinte Canoane din cauza ca au fost scrise de Sfinti Parinti inspirati de Duhul Sfint. De aceea, a spune ca unele canoane sint false, asa cum pentru a treia oara zici (sau ca au fost scrise din ura fata de parasinagoga romano – catolica, dupa capul unui alt “ortodox” si de pe un alt thread) inseamna hula impotriva Duhului Sfint. La voi poate s-o fi chemind intelepciune si dragoste in duhul vremurilor, caci altfel nu-ti pot intelege usurinta si candoarea cu care blasfemiezi…
Reply With Quote
  #60  
Vechi 13.09.2011, 09:56:55
vsovivi vsovivi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.10.2008
Locație: Insectharul ortodox, în nepocăibilul pocăibil și pocăindu-se tainic.
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.459
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cz4000 Vezi mesajul
Scrii mult, alambicat, frizind un oarece soi de ezoterism, dar si de-a dreptul prost in multe locuri.
“Dar nu știu ce are asta cu Sfânta Tradiție, unde nu e vorba de canoane ci de viețuirea curată în Duhul conform cu învățătura moștenită prin părinți credincioși lui Dumnezeu... “
La ortodocsi (care sint cu totul altceva decit nou-calendaristii si trimbitarii) Sfinta Traditie include intotdeauna si canoanele - pe care le numim Sfinte Canoane din cauza ca au fost scrise de Sfinti Parinti inspirati de Duhul Sfint. De aceea, a spune ca unele canoane sint false, asa cum pentru a treia oara zici (sau ca au fost scrise din ura fata de parasinagoga romano – catolica, dupa capul unui alt “ortodox” si de pe un alt thread) inseamna hula impotriva Duhului Sfint. La voi poate s-o fi chemind intelepciune si dragoste in duhul vremurilor, caci altfel nu-ti pot intelege usurinta si candoarea cu care blasfemiezi…

Motorola dragă, văd că ți-ai realimentat mototul cu păcură,

însă nu pot să nu apreciez incăpățănarea cu care vă place să scrâșniți din minți până la capăt, apăsând pe toate butoanele odată... că vă dă dracool unelțica de acoperit ceva și voi vă acoperiți cu sculișoara aia... și credeți că nu se vede... că nu se mai vede și nu se va mai vedea și că nu se pune fapta voastră uzurpatoare.

Nu mai uzați tastatura de la telefonul mobil că poate ați auzit ce a pățit Uza!

Și oare nu ți-am explicat prea clar ce am scris și ce am vrut să spun și ce rezultă din text pentru orice minte liniștită? „Și oare nu sunt toatea astea, toate faptele, scrise în cărțile regilor lui Israel?”

Deci dragul meu ușuratictactic, zic așa de la ușurința cu care minți din minteres ca să te scoți pe tine și să mă înfunzi pe mine... păi fiindcă tu nu vrei să citești corect și nu vrei să pricepi bine înseamnă că eu sunt ezoterist, și un ezoterist prost? Păi dacă tu nu vrei să pricepi decât viceversa și pe dos, asta nu poate fi vina mea din moment ce ți-am explicat foarte frumos și ți-am clarificat atât de drăgălaș ce am scris eu și ce anume încerci să faci dumneata.

Uite, adevărul spus aici de păcătos e corect doar că e viceversa, adică:

„La ortodocsi (care sint cu totul altceva decit nou-calendaristii si trimbitarii) Sfinta Traditie include intotdeauna si canoanele - pe care le numim Sfinte Canoane din cauza ca au fost scrise de Sfinti Parinti inspirati de Duhul Sfint.”

Deci gura păcătosului adevăr grăiește dar e viceversa viața lui și a celor pe care-i denigrează! Adică adevărații ortodocși sunt trâmbițașii, apoi nou calendariștii și abea apoi ceilalți creștin mai mult sau mai puțin ortodocși...

Însă poate ești întunecat complet și de aia persiști în a susține că cică eu susțin sau am susținut cândva cum că:

„De aceea, a spune ca unele canoane sint false, asa cum pentru a treia oara zici (sau ca au fost scrise din ura fata de parasinagoga romano – catolica, dupa capul unui alt “ortodox” si de pe un alt thread) inseamna hula impotriva Duhului Sfint.”

Și se pare că deși ți-am cerut probe, le-ai adus la modul absurd, le-ai scos din pălărie ca să le lovești cu baghețica magică, cu unelțica aia cool, dar s-a dovedit clar pentru oricine că ce am scris eu e frumos și bun iar ce ai susținut dumneata e urât și rău și se vede că mai și insiști să credem că numai așa cum vrei tu rezultă din text și că musai așa trebe priceput, și atunci înseamnă că suferi cumplit de la reaua credință și de aia interpretările și rezultantele tale vor să vă autoîndreptățească orbirea și întunericool scrântit și te doare, dar te doare viceversa. Concluzia este că sunteți smintiți. Mă iartă că vine fără să vreau concluzia, uite nu o afirm, ci sper să vă reveniți măcar până la sfârștit...

Eu am scris foarte clar și am repetat și mai scurt și clar:
„Unii, sperie credincioșii cu anateme și canonae false, căci pe cele drepte le-au lepădat.”

Și de aici nu rezultă nimic mai mult, ci că unii inventează canoane, sau interpretează canoanele după bunul plac, știm noi pentru ce în timp ce pe cele drepte le-au lepădat, treptat treptat.

Cum se poate pricepe de aici că eu susțin că unele canoane sunt false? Eu am susținut că toate canoanele drepte sunt drepte, doar că unii le-au lepădat pe cele drepte ca să le instaureze pe ale lor sau pe cele răstălmăcite de ei după bunul plac. Și asta e defapt hulă împotriva Duhului Sfânt doar că nu sunt eu în măsură să judec, sau să osândesc vre-un creștin, căci este cine, sf. Ilie, căruia i s-a dat această putere de la Dumnezeu.

Deci ușurința respectivă e în curtea voastră, e ispisicuțucuța cea neagră, e moartă și pute de stinge dar căreia voi în loc s-o aruncați la gunoi sau s-o îngropați undeva să nu mai pută, i-ați făcut capiște și iată că ați zeificat-o și vă închinați ei fără rușine, și faceți metanii către capiștea idolească unde păcălind poborul vreți să pierdeți pe adevărații ortodocși, cei ce țin adevăratele sfinte canoane și adevărata sfântă tradiție avându-L pe Adevratul Dumnezeu în inimă ca să-L urmeze pe El și nu tot felul de absurzi care dau dovadă la nesfârșit că nu înțeleg o propoziție corect, darmite atunci o carte întreagă cu sfinte canoane sau scripturile sau Tradiția Creștină Milenară în care canonul de căpătâi este:

Nu judeca (strâmb) pentru ca să nu fii judecat, căci cu ce măsură măsori și judeci și osndești cu aceiași măsură vei fi judecat.

Dar văd că vouă în trufia voastră, credeți că asta nu face parte din sfintele canoane.

Și asta înseamnă, nu numai să nu judeci, ci dacă totuși te pune cineva să judeci atunci să nu cauți să faci voia și pofta și plăcerea ta după minteresul ce poartă fesul ci să faci voia Celui Carele te-a trimis și te-a pus pe tine judecător ca să faci judecată dreaptă și sinceră.

Deci rezultă clar din ambiția ta că voi folosiți canonul la fel ca fariseii doar ca să vă justificați și să vă autoîndreptățiți necredința voastră în fața gLumii. Eu râd însă nu e de râs.

Dar dacă dreptatea voastră nu va prisosi și nu va depăși dreptatea fariseilor și cărturarilor care zic dar nu fac, atunci nu veți intra în Împărăție cu niciun chip ci vor intra fariseii și cărturarii înaintea voastră iar fiii Împărăției vor sta afară de ea.

Sper să nu mai zici și a patra oară că am scris eu ceea ce vrei tu să scoți din text în ochii altora!:

...că-s eretic, ezoterist, prost, fără tradiție, fără canoane, fără calendar, fără ceas, fără sfinți, fără Dumnezeu și frate bun cu catolicii absurzi care susțin ei că nu sunt drepte canoanele cele date împotriva semeției lor... și susțin că pământul e o planetă, un glob într-un univers infinit și că în cer sunt multe planete și pământuri și mulți sori și așa mai departe... că cică totul ar fi relativ învârtindu-se unele în jurul altora fără început și sfârșit și fără sus și jos ca într-o mare absurditate.

Deci te rog nu înecerca să te compromiți definitiv... căci se vede, dragul meu prea împuțit, se vede prea întunericool din tine și din capiștile voastre idolești și de aceea zic tuturor nu ca să vă acuz:

„Veniți de luați Lumină...”

Nu de la mine păcătosul ci de la poporul Domnului, de la sfinți și îngeri curați, adică de la Dumnezeu, veniți binecuvântații Tatălui și Maicii, veniți de moșteniți Împărăția pregătită vouă încă de la întemeirea lumii: Viața Veșnică întru Hristos: Iubirea cea curată și credincioasă.

Last edited by vsovivi; 13.09.2011 at 11:03:50.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Calendarul Bisericesc orthodoxia.i.thanatos Despre Biserica Ortodoxa in general 121 27.04.2023 08:42:51
Calendarul ortodox daniil96 Intrebari utilizatori 0 23.01.2011 22:29:02
Istoria trecerii de la calendarul niceo-iulian la calendarul iulian indreptat ioannistor Resurse ortodoxe on-line 8 20.11.2010 02:17:10
Ciudateniile din calendarul BOR mihailt Generalitati 4 22.03.2009 14:16:15
Calendarul AndreiVlad Generalitati 2 02.02.2009 19:03:05