Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sfanta Scriptura > Rugaciuni
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 10.10.2009, 15:52:31
MarinaAlca's Avatar
MarinaAlca MarinaAlca is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.07.2008
Locație: The Land from Down Under
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.048
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Fani71 Vezi mesajul
Mtumesc, Marina. Pai, el tocmai asta zice, ce ziceam si eu, ca nu este nevoie de binecuvantare pt a o citi.
Pai stiu ca tocmai asta zice.De asta am adaugat ca nu sunt "imbrobodita"si n-o tin numai pe-a mea!
Insa, precum spuneam in primul post, am avut"bubuieli" mari cand am citit asa dupa capul meu.E posibil sa fie si coincidenta si evident ca am pus-o repede pe seama cititului psaltirii fara binecuvantare.Numai Dumnezeu stie de ce s-a intamplat asa.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 10.10.2009, 15:56:14
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Citat:
În prealabil postat de MarinaAlca Vezi mesajul
Pai stiu ca tocmai asta zice.De asta am adaugat ca nu sunt "imbrobodita"si n-o tin numai pe-a mea!
Insa, precum spuneam in primul post, am avut"bubuieli" mari cand am citit asa dupa capul meu.E posibil sa fie si coincidenta si evident ca am pus-o repede pe seama cititului psaltirii fara binecuvantare.Numai Dumnezeu stie de ce s-a intamplat asa.
A, acum am inteles. ;-)
Viata noastra duhovniceasca este personala. Se poate sa fi fost pentru tine asa. Poate ca te-au socat fara sa-ti dai seama anumite versete, au avut un impact ascuns asupra ta, sau poate ca, facand un lucru bun, ai avut mai multe ispite.
Cine stie?
Insa eu ziceam ca nu este o regula generala.
__________________
"Dacă nu putem fi buni, să încercăm să fim măcar politicoși." (Nicolae Steinhardt în Jurnalul fericirii)
Reply With Quote
  #13  
Vechi 10.10.2009, 16:05:03
MarinaAlca's Avatar
MarinaAlca MarinaAlca is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.07.2008
Locație: The Land from Down Under
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.048
Implicit

Posibil sa fie astea motivele, insa stii ce este mai trist? De atunci, desi iubesc psalmii, am ramas cu teama de a-i mai citi.E absolut stupid, dar nu imi pot alunga aceasta teama si sunt convinsa ca la fel ca mine sunt atatia altii care simt eronat.
Reply With Quote
  #14  
Vechi 10.10.2009, 19:36:00
podolski_2's Avatar
podolski_2 podolski_2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.10.2008
Locație: ”Oamenii te iarta daca faci crime. Dar nu te iarta daca esti fericit”
Religia: Ortodox
Mesaje: 388
Implicit

Psaltirea contie blesteme asupra diavolului si de aceea daca nu esti curat si drept, diavolii te vor chinuii ca ai indraznit sa ii blestemi si sa-i certi desi tu esti al lor ca fapta, nu ca suflet.

Am auzit variante diferite pt zicerea psaltirii, dar eu o urmez pe cea cu care am fost invatat.


Am mai povestit pe forum de o femeie care innebunise pt ca o zisese pe toata, ca era ea nemultumita ca de ce i se interzice sa zica rugaciuni.
Cele mai multe rugaciuni sunt normale, dar acestea care contin blesteme contra necuratului trebuie totusi ca mireanul sa fie sub binecuvantare celui mai mare decat el, duhovnic sau episcop.


De exemplu preotul nu poate zice Moliftele Sf. Vasile cel Mare fara post pt ca i-ar murii toata familia, sau l-ar lasa, sau s-ar molipsi cu nu stiu ce boala grea.
Si asa acestia se aleg cu boli grele desi urmeaza predania Bisericii dar sa blestemi diavolul nu e o joaca , e o lupta directa.

Nu este o rusine sa asculti sau sa inveti.
Iar acestea care le-am zis de psaltire nu inseamna ca am dreptate. Eu asta stiu .
__________________
  • Ateii nu din dragostea de oameni sunt purtati, ci din ura de crestini.
  • Daca de frica nu folosesti harul preotiei si predai armele cu care trebuie sa lupti, atunci treci in randul mirenilor si lasa locul aceluia care poate lupta si apara turma lui Hristos. (cuvant impotriva preotilor care nu savarsesc Moliftele Sf. Vasile cel Mare)
Reply With Quote
  #15  
Vechi 10.10.2009, 21:52:19
lore86's Avatar
lore86 lore86 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.05.2009
Locație: timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.203
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
Eu am canon o catisma pe zi. Am aflat ulterior de pe forum ca se poate citi maxim o catisma pe zi. Imi place Psaltirea, insa exista pe alocuri niste pasaje mai greu de inteles pentru mine... poate mai incolo o sa le pricep.
nu am auzit sa existe o astfel de randuiala (maxim o catisma pe zi)
fiecare citeste cat poate. un cunoscut duhovnic i-a dat unui cunoscut de-al meu trei catisme pe zi.
sf ioan gura de aur zicea ca e cea mai puternica dintre rugaciuni
Reply With Quote
  #16  
Vechi 10.10.2009, 22:00:12
hmiron hmiron is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.08.2009
Mesaje: 380
Implicit

Eu cand am intrebat pe forum cum se comenteaza psalmul 109, in care David isi bleastama dusmanii si se roaga la Dumnezeu sa le dea toate cele, multi au sarit in sus sa-mi spuna ca imi lipseste o anumita intelegere pe care numai cei credinciosi o au, ca e periculos a se citi psalmii de catre credinciosi fara indrumare, ca "se smintesc" si ca psalmii trebuie cititi numai sub dezlegarea duhovnicului.
__________________
User vechi: scrabble.
Reply With Quote
  #17  
Vechi 10.10.2009, 22:02:47
dorinastoica14
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de hmiron Vezi mesajul
Eu cand am intrebat pe forum cum se comenteaza psalmul 109, in care David isi bleastama dusmanii si se roaga la Dumnezeu sa le dea toate cele, multi au sarit in sus sa-mi spuna ca imi lipseste o anumita intelegere pe care numai cei credinciosi o au, ca e periculos a se citi psalmii de catre credinciosi fara indrumare, ca "se smintesc" si ca psalmii trebuie cititi numai sub dezlegarea duhovnicului.
Cred că te referi la ps.108.
Reply With Quote
  #18  
Vechi 10.10.2009, 22:26:56
florina_drossu florina_drossu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.07.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 120
Implicit

Psaltirea ii arde pe diavoli, si atunci cand se simt alungati, ei ataca inmiit. Daca un om nu are duhovnic cu care sa se sfatuiasca, are toate sansele sa cada in cursele vrajmasului. Sfantul Antonie cel Mare a vazut toate cursele vrajmasului si lacrimand a zis: "Cine poate sa le treaca?" Si a auzit un glas din cer: Smerenia".

Si care e cea mai mare smerenie? Sa te sfatuiesti in toate cu duhovnicul, sa nu ai incredere in judecata ta.

Deci, nu e pacat sa citeasca cineva Psaltirea fara binecuvantare, insa e periculos sa se bata cu diavolii fara protectia rugaciunii duhovnicului.
Reply With Quote
  #19  
Vechi 10.10.2009, 22:31:28
hmiron hmiron is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.08.2009
Mesaje: 380
Implicit

Citat:
În prealabil postat de dorinastoica14 Vezi mesajul
Cred că te referi la ps.108.
Posibil, eu folosesc biblegateway.com ca referinta rapida pentru Biblia in liba romana. Poate nu au o Biblie ortodoxa acolo, in consecinta numerotarea poate fi diferita. Ca sa nu existe dubii, citez din psalmul in cauza:

Citat:
Pe vrăjmașul meu pune-l supt stăpînirea unui om rău, și un pîrîș să stea la dreapta lui!

Cînd va fi judecat, să fie găsit vinovat, și rugăciunea lui să treacă drept un păcat!

Puține să-i fie zilele la număr, și slujba să i-o ia altul!

Să-i rămînă copiii orfani, și nevastă-sa văduvă!

Copiii lui să umble fără niciun căpătîi și să cerșească, să-și caute pînea departe de locuința lor dărîmată!

Cel ce l-a împrumutat, să-i pună mîna pe tot ce are, și străinii să-i jăfuiască rodul muncii lui!

Nimeni să nu mai țină la el, și nimeni să n'aibă milă de orfanii lui!

Urmașii lui să fie nimiciți, și să li se stîngă numele în neamul următor!

Nelegiuirea părinților săi să rămînă ca aducere aminte înaintea Domnului, și să nu se șteargă păcatul mamei lui!

Domnul să-i aibă totdeauna înaintea ochilor, ca să le șteargă pomenirea de pe pămînt,
__________________
User vechi: scrabble.
Reply With Quote
  #20  
Vechi 10.10.2009, 22:34:03
hmiron hmiron is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.08.2009
Mesaje: 380
Implicit

Citat:
În prealabil postat de florina_drossu Vezi mesajul
[...]e periculos sa se bata cu diavolii fara protectia rugaciunii duhovnicului.
In conecinta, a nu citi din Psalmi de capul lor e mai mult decat un sfat bun pentru credinciosi. Q.e.d.
__________________
User vechi: scrabble.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Interzisa rugaciunea la Sfinti, ingeri,etc? valeria85 Rugaciuni 38 04.08.2011 17:27:34
Psaltirea in versuri cristiboss56 Rugaciuni 70 27.01.2011 00:29:29
Sucurile “Orhei-Vit” – productie koser (interzisa crestinilor) colaps Generalitati 22 14.01.2011 10:49:51
HELP , VA ROG !!! Casatoria dintre o musulmanca si un crestin , TOTAL INTERZISA ??? dreamhappy Religia Islamica 40 11.01.2010 11:00:14
PSALTIREA jeny Despre Biserica Ortodoxa in general 4 05.05.2007 22:15:18