Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 10.07.2013, 17:18:26
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Andreea2012 Vezi mesajul
Pai m-am gandit asa, facultatea de :asistenta sociala, istorie(ca profesoara) sau teologie ortodoxa(tot asistenta sociala). Sau mai simplu scoala postliceala de asistenta medicala. Dar sa presupun ca ma inscriu la facultate, nu stiu daca intru,unde intru, cum ii , si in plus daca termin ma asteapta un salariu de 500-700 de lei. Pai cam asa castiga si o asistenta medicala.
Asistenta sociala este jalnica la noi.
Bani putini, munca multa, si ca la mai orice institutie de Stat, beleaua cat casa, de la sistem, de la colegi, etc.

Ca profesor, la fel, daca te multumesti cu un salariu care e putin probabil sa treaca de 1000lei prea repede si prea mult, naveta si contactul cu persoane mai dificile (si mai dificile daca esti slaba de inger), este in regula.

Daca tu ai impresia ca obtinand pur si simplu o hartie de la o facultate automat ai sa castigi bani multi, gresesti.

In primul rand trebuie sa-ti cauti o facultate care are un viitor, la ora actuala astea ar cam fi medicina, dreptul (daca te tine sa inveti pe rupte) sau informatica (daca esti o persoana cu abilitati in domeniu).

Restul daca le faci..mare lucru nu stiu daca te ajuta.

Desigur, lista e deschisa la sugestii.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #22  
Vechi 10.07.2013, 17:20:00
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cezar_ioan Vezi mesajul
Uite, eu la 45 ani, soț și tată a 3 copii, dintre care 2 sunt foarte mici, am câștigat anul acesta un salariu de 900 lei lunar.
De curiozitate, ce alte venituri? Sotia?
Ca mi se pare dificil spre imposibil ca o familie de 5 persoane sa se descurce cu 900 lei pe luna, dar cine stie, poate invat lucruri noi :)
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #23  
Vechi 10.07.2013, 17:33:00
cezar_ioan cezar_ioan is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.11.2012
Locație: Benidorm, Hotel Bali
Mesaje: 1.946
Implicit

Alin, revezi te rog pasajul la care am dat răspunsul. Acolo era teama că un venit de 5-700 lei ar fi prea mic. Am arătat că nici venitul meu nu e mult mai mare.
Am răspuns strict pentru acea temere, așa cum a fost formulată.

Acum dacă vrei să lărgim discuția, lucru foarte bun pentru colega noastră, tocmai aici e poanta: că venitul acela mic dar cert nu te împiedică să cauția apoi alte surse de venit. Poți găsi alt job, secundar, poți face comisioane, poți avea și sponsori etc. E deja o altă chestiune însă e una reală care face parte din ansamblul soluțiilor.
Noi nu trăim doar cu 900 de lei ai mei primiți de la liceu. Dar dacă refuzam postul, în ton cu teama colegei noastre, era oare mai bine? Și, în definitiv, eu am mers la școală numai din motivație extrinsecă, adică numai ca să primesc la sfârșit o sumă cât mai mare de bani? Mulțumesc lui Dumnezeu, am avut și alte motive. De pildă acela că îmi place profesia mea, mă simt folositor elevilor, am multe satisfacții trăind în lumea lor, atât de bogată, de vie.

Așadar, salariul nu e totul și nu e bătut în cuie, are și venitul o evoluție a lui, depinzînd de mulți factori, răbdarea fiind un factor-cheie.
Apoi, cine rezumă viața profesională la salariu se privează singur de multe bucurii ale activității hărăzite de Dumnezeu omului, numită muncă. Muncă creativă, muncă jertfelnică, muncă ce împlinește destinul omului și personalitatea lui.
Cel care gândește și simte altfel, devine rob al dumnezeului numit ban. Să nu fie!

Last edited by cezar_ioan; 10.07.2013 at 17:35:57.
Reply With Quote
  #24  
Vechi 10.07.2013, 20:23:44
Andreea2012
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Parascheva16 Vezi mesajul
Parintii tai ce spun? Nu au observat ei la tine o inclinatie spre ceva? Deobicei parintii isi cam dau seama de cand copilul e mititel cam ce inclinatii si talente are. Cand zic talente, nu ma refer strict la muzica,sport etc., caci toti oamenii au talanti. Bine, parintii vad si indruma daca sunt atenti si le pasa.

Daca imi amintesc ei bine esti din judetul Cluj, nu? Din cate stiu, asistenta sociala ortodoxa se preda si in Cluj si este o scoala f.buna acolo. Sa te uiti pe site-ul lor ce sectii au si pe ce baza primesti admiterea. M-am uitat putin peste materiile care se predau si este f.frumos. Acum, daca iti place si asta doresti sa faci, chiar daca e putin de invatat, o sa o faci cu placere. Daca vrei sa te duci acolo, doar asa ca sa faci si tu ceva, mai bine nu.

Meseria de moasa iarasi este foarte frumoasa. Nu ti-ar placea? Parca ar fi mai faina decat cea de asistenta.

Sau educatoare pentru copii. Apoi, dupa poate prinzi si tu un post la o gradinita ortodoxa :D.

Daca esti in postura nefericita, in care se afla multi tineri din zilele noastre, de a nu stii la ce esti buna, ce talente ai, ce inclinatii, mai bine nu te avanta din start. Stai si cerceteaza-te, cunoaste-te pe tine, roaga-te Domnului sa iti arate ce daruri a pus in tine si apoi mergi inainte cu toata viteza.

Tare trist ca tinerii de astazi nu sunt indrumati cum trebuie si nu se cunosc pe ei.
Nu cred ca m-as simti pe deplin fericita, doar ca moasa.
Ai dreptate, este trist faptul ca tinerii din ziua de azi nu stiu ce vor pe viitor, si mai trist pentru mine este ca ma aflu si eu printre ei(sper ca nu pentru mult timp). Da stiu ca la Cluj este facultatea de teologie ortodoxa, m-am gandit sa dau acolo, tot la asistenta sociala.Mi-ar placea si ca profesoara doar ca nu am voce. Ideea ii ca anumite persoane ma preseaza sa ma inscriu anul acesta la facultate(pentru ca cica la anul se schimba admiterea la facultati si intri mai greu plus ca as mai pierde un an degeaba), pe cand eu vroiam doar anul viitor(din diferite motive). De aceea am devenit putin stresata, si m-am pierdut. Momentan nu stiu, ce vreau. Poate ar trebui sa fac ce cred eu, nu ce spun altii, pentru ca pana la urma daca ii sa intru la facultate, intru si daca se schimba metoda de admitere. Cu ajutorul lui Dumnezeu totul este mai usor. Tata, nu stiu cat o sa fie de acord, daca ma decid sa fac o facultate. Dar tot la Dumnezeu gasesc sprijin. Va multumesc pentru ajutor.
Reply With Quote
  #25  
Vechi 10.07.2013, 22:12:57
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

"teologie", "asistenta sociala" - suna bine, in practica, tot pe spinarea parintilor o sa trebuiasca sa stai si dupa ce termini facultatea.

Doar daca nu cumva ai norocul sa te mariti cu cineva mai cu picioarele pe pamant.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #26  
Vechi 10.07.2013, 23:57:59
laurastifter laurastifter is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2008
Locație: România
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.357
Implicit

Bună, Andreea!
Sunt de acord cu cei care te-au sfătuit să-ți asculți inima, să urmezi glasul conștiinței.
Cum am ales eu facultatea?
Așa, pur și simplu: îmi plăcea teologia, îmi doream să devin profesoară de Religie, cei mai mulți dintre prieteni aproape că se rugau de mine să nu merg la Teologie din motive lumești, materiale, iar eu am mers la Teologie. :)
Gândește-te ce-ți place ție cel mai mult să faci și în ce modalitate vrei să-I slujești lui Hristos; care sunt talanții tăi (aptitudinile tale) și cum îi poți folosi cel mai bine în slujba Domnului și a semennilor.
Îți sugerez să te consulți și cu cei apropiați în care ai încredere (familie, duhovnic, nu știu, persoanele în care ai tu cea mai mare încredere în lumea asta), dar să nu îngădui ca cineva să-ți impună ceva în acest sens! E o decizie pe care o iei pentru toată viața și nu-i de glumă cu așa ceva, îți poți rata vocația, dacă te lași influențată doar de motive materiale (salariu), de comoditate (unde va fi mai ușor) sau de opiniile altora.
În alegerea carierei, cred că ar fi bine ca un tânăr creștin să fie mânat de un singur gând: care este vocația mea? Care este idealul meu? Prin ce profesie vrea Dumnezeu să-I slujesc?
"Căutați mai întâi Împărăția lui Dumnezeu și dreptatea Lui, iar toate celelalte (cele materiale - n.n.) se vor adăuga vouă" - a spus Mântuitorul nostru Hristos.
În orice caz, draga mea, te sfătuiesc din toată inima, prietenește, fiind foarte apropiată de vârsta ta:
mergi la o facultate, oricât ți-ar fi de greu! Și mergi la o facultate de stat, fiindcă acolo se studiază cu adevărat. La facultățile particulare se învață insuficient și apoi absolvenții concurează pe posturi cu cei care au absolvit la stat și care, pentru aceeași diplomă de licență, au muncit mult mai mult. Acest lucru, îți dai seama, ar fi imoral. De aceea, te sfătuiesc să mergi la o facultate de stat (nu știu în ce domeniu, nu-ți știu aptitudinile, pasiunile, planurile...), oricât ți-ar fi de greu și astfel sporește intelectual și spiritual de dragul lui Hristos!!! Nu vei regreta! :)
Dumnezeu să fie cu tine și să te călăuzească!
__________________
"Duh este Dumnezeu și unde este Duhul Domnului, acolo este libertate." (II Cor3, 17)
"Pentru Tine trăiesc, vorbesc și cânt!" (Sf. Grigorie Teologul)
"Dați-mi-L pe Hristos și aruncați-mă în iad!"
"Acesta este unul dintre motivele pentru care eu cred în creștinism: e o religie pe care n-ai fi putut-o născoci." (C. S. Lewis)
Câteva gânduri scrise de mine:
http://www.ortodoxiatinerilor.ro/iis...-duhovniceasca
Reply With Quote
  #27  
Vechi 11.07.2013, 10:38:16
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Laura, de curiozitate, esti profesoara de religie? Ce salariu ai?
Te intretii singura?
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #28  
Vechi 11.07.2013, 13:15:00
Parascheva16's Avatar
Parascheva16 Parascheva16 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2013
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.920
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
"teologie", "asistenta sociala" - suna bine, in practica, tot pe spinarea parintilor o sa trebuiasca sa stai si dupa ce termini facultatea.

Doar daca nu cumva ai norocul sa te mariti cu cineva mai cu picioarele pe pamant.
Da draga, toti cei care au terminat teologia stau pe spinarea parintilor. Ca doar, Patriarhia nu angajeaza asistenti sociali, a inventat sectia la facultate doar asa.
Reply With Quote
  #29  
Vechi 11.07.2013, 13:44:44
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Parascheva16 Vezi mesajul
Da draga, toti cei care au terminat teologia stau pe spinarea parintilor. Ca doar, Patriarhia nu angajeaza asistenti sociali, a inventat sectia la facultate doar asa.
Patriarhia?

Dar ce institutii asa multe are la capitolul "asistenta sociala", fata de Stat cel putin?

Singurele orfelinate/case de batrani/etc. de care am auzit sunt mai mult prin manastiri unde nici nu cred ca angajeaza cine stie ce personal calificat special pentru asa ceva si care sa locuiasca in afara manastirii.

Si ce salarii sunt, de curiozitate?
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #30  
Vechi 11.07.2013, 14:02:32
Parascheva16's Avatar
Parascheva16 Parascheva16 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2013
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.920
Implicit

Are destule, se gasesc pe site-ul Patriarhiei. Deobicei cei de la asistenta sociala ortodoxa se angajeaza in cadrul Patriarhiei. Altfel se duc la asistenta sociala normala, nu neaparat ortodoxa. Parerea mea este ca cei care aleg asistenta sociala ortodoxa o fac si ptr. ca vor sa ajute oamenii, nu doar ptr. a primi bani.

http://www.patriarhia.ro/ro/opera_so...tropica_3.html

http://www.patriarhia.ro/ro/opera_social_filantropica/

Nu stiu salariul. Banuiesc ca cel putin minimul pe economie, nu?

***
Ce poti face in Ro cu Facultatea de Litere sau Limbi Straine?

Last edited by Parascheva16; 11.07.2013 at 14:09:31.
Reply With Quote
Răspunde