Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #31  
Vechi 30.12.2013, 23:37:27
laurastifter laurastifter is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2008
Locație: România
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.357
Implicit

Citat:
În prealabil postat de florin.oltean75 Vezi mesajul
Ma recunosc crestin ortodox pentru ca iubirea de Dumnezeu mi-a fost insuflata prin slujbele Bisericii si invataturile Sfintilor Parinti.

Ascultarea este aliniata poruncii iubirii. Daca intelegerea realitatii dintr-o alta perspectiva este neascultare si orgoliu, imi asum acest pacat.

Ma recunosc budist pentru ca am fost invatat cum sa privesc corect o floare.

Acest amestec de invataturi este perceput ca blasfemie de catre crestini.

Iar budistii spun ca amestecul diferitelor sisteme duce la pierderea puterii specifice fiecareia.

Este o povara pe care trebuie sa o port - pentru ca ambele invataturi sunt doua nestemate nepretuite care invata, fiecare in felul ei despre iubire si adevar.
În primul rând, aș vrea să vă spun că, de mai mult timp, vă citesc cu mult interes mesajele și, deși multe dintre convingerile mele sunt diferite, vă apreciez în mod deosebit pentru modul elevat, clar și persuasiv în care argumentați.
Știți să îmbinați atât de bine frumusețea stilului cu rigoarea argumentării teologico-filosofice!
Sunteți un exemplu pentru mine, în această privință!
M-aș bucura ca, atunci când veți fi disponibil pentru a vă petrece mai mult timp pe forum și când "timpul va avea mai multă răbdare și cu mine", să discutăm (polemizăm) pe această temă a relației dintre creștinism și buddhism.
Acum evit să încep discuția, fiindcă prevăd cum ați contraargumenta, iar eu ar trebui să răspund și nu aș avea suficient timp la dispoziție pentru a duce mai departe o discuție atât de interesantă și constructivă. :)
Mă limitez doar la a vă propune să analizați faptul că:
"Acest amestec de invataturi este perceput ca blasfemie de catre crestini.

Iar budistii spun ca amestecul diferitelor sisteme duce la pierderea puterii specifice fiecareia".
Prin urmare, ambele religii la care aderați vă îndeamnă să vă consacrați în mod total... uneia singure.
Ambele credințe pe care le-ați asumat invită la evitarea sincretismului și la asumarea, în mod ontologic și până la capăt, a unui singur mod de viață spirituală...
Un an nou fericit vă doresc și Dumnezeu să ne fie tuturor alături în căutările noastre, fiindcă pe El Îl căutăm!
Cu deosebită prețuire,
Laura Stifter
__________________
"Duh este Dumnezeu și unde este Duhul Domnului, acolo este libertate." (II Cor3, 17)
"Pentru Tine trăiesc, vorbesc și cânt!" (Sf. Grigorie Teologul)
"Dați-mi-L pe Hristos și aruncați-mă în iad!"
"Acesta este unul dintre motivele pentru care eu cred în creștinism: e o religie pe care n-ai fi putut-o născoci." (C. S. Lewis)
Câteva gânduri scrise de mine:
http://www.ortodoxiatinerilor.ro/iis...-duhovniceasca

Last edited by laurastifter; 30.12.2013 at 23:40:09.
Reply With Quote
  #32  
Vechi 31.12.2013, 00:33:45
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de florin.oltean75 Vezi mesajul
Exclusivismul doctrinar este un 'principiu psihologic functional' - nu un adevar obiectiv / faptic - pt ca se bazeaza pe credinta (preferinta cultivata intelectual) - nu pe demonstratie.

Aspectul pozitiv al exclusivismului este acela ca fereste mintea de indoiala / impresii contradictorii - indreptand-o unitar, fara ezitari si scapari catre obiectul/fiinta contemplata.
Contactul cu budismul da omului in primul rand mandrie. Dovada cele de mai sus...
Reply With Quote
  #33  
Vechi 31.12.2013, 00:40:06
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de laurastifter Vezi mesajul
În primul rând, aș vrea să vă spun că, de mai mult timp, vă citesc cu mult interes mesajele și, deși multe dintre convingerile mele sunt diferite, vă apreciez în mod deosebit pentru modul elevat, clar și persuasiv în care argumentați.
Laura, ai scos in evidenta exact motivele pentru care Vestul Europei acum face Yoga, mediteaza si si-a inchis multime de biserici.
Reply With Quote
  #34  
Vechi 31.12.2013, 00:46:47
laurastifter laurastifter is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2008
Locație: România
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.357
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Miha-anca Vezi mesajul
Laura, ai scos in evidenta exact motivele pentru care Vestul Europei acum face Yoga, mediteaza si si-a inchis multime de biserici.
Nu sunt sigură că am înțeles corect mesajul dvs.
Personal nu am convingeri sincretice (ci doar ecumenice) și nu practic yoga.
Mi-am exprimat admirația față de aptitudinile retorice ale domnului Florin.Oltean75 și, în același mesaj, am precizat faptul că avem convingeri religioase în mare parte diferite.
__________________
"Duh este Dumnezeu și unde este Duhul Domnului, acolo este libertate." (II Cor3, 17)
"Pentru Tine trăiesc, vorbesc și cânt!" (Sf. Grigorie Teologul)
"Dați-mi-L pe Hristos și aruncați-mă în iad!"
"Acesta este unul dintre motivele pentru care eu cred în creștinism: e o religie pe care n-ai fi putut-o născoci." (C. S. Lewis)
Câteva gânduri scrise de mine:
http://www.ortodoxiatinerilor.ro/iis...-duhovniceasca
Reply With Quote
  #35  
Vechi 31.12.2013, 01:08:25
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de laurastifter Vezi mesajul
Nu sunt sigură că am înțeles corect mesajul dvs.
Personal nu am convingeri sincretice (ci doar ecumenice) și nu practic yoga.
Mi-am exprimat admirația față de aptitudinile retorice ale domnului Florin.Oltean75 și, în același mesaj, am precizat faptul că avem convingeri religioase în mare parte diferite.
M-am referit la la Vestul Europei, care este puternic influentat de filosofia indiana, tocmai datorita faptului ca este (aparent) atat de persuasiva si usor de digerat de cel lipsit de cunoastere.
Dupa cum zice Tutea, doua adevaruri, nici un adevar. Dar Dumnezeu il ajuta pe cel, care este in cautarea Adevarului si il ajuta sa il gaseasca.
Reply With Quote
  #36  
Vechi 31.12.2013, 08:25:31
Demetrius Demetrius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.994
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Miha-anca Vezi mesajul
Oricata profunzime credem ca are filosofia indiana, ea nu este mantuitoare...
15. Dacă lucrul cuiva se va arde, el va fi păgubit; el însă se va mântui, dar așa ca prin foc.(1Cor3,15)
__________________
Sublimă fărâmă a Sfintei Chemări,
Zvâcnită din Vrerea divină,
Mi-e sufletul vultur ce spintecă zări
Și sus, printre stele, se-nchină.(pr. Dumitru)
Reply With Quote
  #37  
Vechi 01.01.2014, 18:26:54
florin.oltean75's Avatar
florin.oltean75 florin.oltean75 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.933
Implicit

Citat:
În prealabil postat de laurastifter Vezi mesajul
În primul rând, aș vrea să vă spun că, de mai mult timp, vă citesc cu mult interes mesajele și, deși multe dintre convingerile mele sunt diferite, vă apreciez în mod deosebit pentru modul elevat, clar și persuasiv în care argumentați.
Știți să îmbinați atât de bine frumusețea stilului cu rigoarea argumentării teologico-filosofice!
Sunteți un exemplu pentru mine, în această privință!
M-aș bucura ca, atunci când veți fi disponibil pentru a vă petrece mai mult timp pe forum și când "timpul va avea mai multă răbdare și cu mine", să discutăm (polemizăm) pe această temă a relației dintre creștinism și buddhism.
Acum evit să încep discuția, fiindcă prevăd cum ați contraargumenta, iar eu ar trebui să răspund și nu aș avea suficient timp la dispoziție pentru a duce mai departe o discuție atât de interesantă și constructivă. :)
Mă limitez doar la a vă propune să analizați faptul că:
"Acest amestec de invataturi este perceput ca blasfemie de catre crestini.

Iar budistii spun ca amestecul diferitelor sisteme duce la pierderea puterii specifice fiecareia".
Prin urmare, ambele religii la care aderați vă îndeamnă să vă consacrați în mod total... uneia singure.
Ambele credințe pe care le-ați asumat invită la evitarea sincretismului și la asumarea, în mod ontologic și până la capăt, a unui singur mod de viață spirituală...
Un an nou fericit vă doresc și Dumnezeu să ne fie tuturor alături în căutările noastre, fiindcă pe El Îl căutăm!
Cu deosebită prețuire,
Laura Stifter

Multumesc pentru aprecieri.

Iti urez un calduros La Multi Ani tie si tuturor forumistilor.

-----

Incompatibilitatea dintre diferite forme de religii este un aspect sensibil care isi are sursa in diversitatea modurilor de gandire si abordare. Prin coliziunea acestora se genereaza cu usurinta stari conflictuale si intoleranta.

In primul rand, pentru ca pana in prezent nu s-a identificat o viziune comuna asupra principiilor functionale care sa reuseasca sa se ridice deasupra terminologiilor si stilurilor existente.

La modul utopic, daca oamenii ar comunica doar prin trairi ale inimii si nu s-ar ascunde dupa cuvinte, omenirea nu ar cunoaste fenomenul de dispersie religioasa. Adevarul si minciuna ar fi perfect vizibile.

-------------

"Amestecul de invataturi este perceput ca blasfemie de catre crestini.
Iar budistii spun ca amestecul diferitelor sisteme duce la pierderea puterii specifice fiecareia
".

----------------

Amestecul este de evitat, in primul rand, din cauza faptului ca suntem puternic conditionati de nevoia de identitate: identitate proprie, identitatea invataturii, identitate holistica.

Suntem conditionati in sensul in care o identitate asumata genereaza un soi de putere psihologica si stare de confort.

In cazul in care fractionam identitatile sau le diluam, pe toate cele trei paliere, pierdem reperele si inradacinarea.

Pentru evitarea acestei stari este necesara gasirea identitatii care transcende denominarile.
Aceasta este practic imposibil de realizat de catre cei care sunt la inceput - cei care sunt in procesul de cautare, de formarea a unei conceptii proprii dar si de catre cei in care virtutile sunt inca plapande.

Coliziunea de identitati genereaza involuntar dubiu si procese analitice redundante. Actioneaza ca o frana - pentru ca identitatile din sisteme diferite actioneaza ca forte psihice care trag in directii diferite.

Daca identitatile specifice unui sistem functioneaza perfect nici nu este de dorit sa incercam sa integram alte “identitati” – respectand principiul “ce functioneaza lasa sa lucreze - nu interveni”.

Integrarea altor principii ar trebui sa fie un demers care are la baza o necesitate.


De asemenea, un sistem nu este doar o colectie de dogme si principii ci este, de fapt, o strategie articulata de maturare progresiva a virtutilor (bunatatilor launtrice). Fiecare sistem are o succesiune si inlantuire proprie a verigilor. In budism strategia cea mai generala este evidentiata in invataturile LAMRIM.

“Amestecul” poate aduce doua strategii bune in coliziune. Mintea are nevoie de o anumita perioada de timp pentru a intelege in profunzime o virtute si a o asimila. Aceste doua procese depind puternic de relationarile si interactiunile dintre pricipiile specifice sistemului. Astfel ca, saltul des de la o virtute la alta inter-sistem (dar si intra-sistem) este evident contraproductiv.
__________________


Last edited by florin.oltean75; 01.01.2014 at 18:58:01.
Reply With Quote
  #38  
Vechi 01.01.2014, 19:27:19
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Iertati-mi indrazneala, dar am o nedumerire: de ce se popularizeaza budismul pe un forum crestin-ortodox? La ce bun?!?
Curata ispita, de parca am duce lipsa de ispite!
Reply With Quote
  #39  
Vechi 01.01.2014, 19:58:54
paduretu paduretu is offline
Member
 
Data înregistrării: 25.11.2013
Mesaje: 53
Implicit

Citat:
În prealabil postat de florin.oltean75 Vezi mesajul

Incompatibilitatea dintre diferite forme de religii este un aspect sensibil care isi are sursa in diversitatea modurilor de gandire si abordare. Prin coliziunea acestora se genereaza cu usurinta stari conflictuale si intoleranta.

In primul rand, pentru ca pana in prezent nu s-a identificat o viziune comuna asupra principiilor functionale care sa reuseasca sa se ridice deasupra terminologiilor si stilurilor existente.
Acum serios, daca exista asa ceva, Dumnezeu nu ii dadea drumul "pe piața "?
Nu exista 2 adevaruri. "Fara de Mine nu puteti face nimic! ".Hristos e singura usa care duce la Adevar. Cei dinaintea venirii Lui pe pamant sau cei care nu au auzit inca de El, au alte dileme si alte circumstante atenuante, insa cei care au auzit de El si fac apologia...neantului budist...nu stiu..
Reply With Quote
  #40  
Vechi 01.01.2014, 22:14:07
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Miha-anca Vezi mesajul
Iertati-mi indrazneala, dar am o nedumerire: de ce se popularizeaza budismul pe un forum crestin-ortodox? La ce bun?!?
Curata ispita, de parca am duce lipsa de ispite!
Pai cred ca din aceleasi motive cei care se indigneaza popularizeaza alte aberatii:

Citat:
În prealabil postat de Miha-anca Vezi mesajul
Da, am citit si eu in Testamentul lui Solomon ca pe fiecare planeta locuieste cate un inger... cazut.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
Răspunde

Tags
pareri, reincarnare



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Credeti in reincarnare? Panthera Generalitati 265 11.01.2021 16:54:30
scrie undeva in biblie de reincarnare? annajanette Generalitati 144 27.12.2013 20:00:51
Reîncarnare! AdeLlA Stiri, actualitati, anunturi 11 09.11.2008 12:55:05