Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sfanta Scriptura > Rugaciuni
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 21.04.2010, 23:01:18
colaps's Avatar
colaps colaps is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.04.2010
Locație: dor de Moldova...
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.210
Implicit Rugaciune pentru intarirea credintei?

Va salut.
Tocmai m-am inregistrat si eu pe forumul asta foarte frumos al vostru si ma gandeam sa postez si eu o intrebare.

Stiti cumva ce rugaciune/rugaciuni pot rosti spre intarirea credintei?
Simt cateodata cum parca se furiseaza vrajmasul si planteaza samanta dubiului si indoielii in sufletul meu. Asta ma tulbura pe mine foarte tare.

Nu prea am probleme cu ispitele sau cu dificultatile, dar in schimb cand mai primesc un bobarnac dintr-asta de indoiala ma demoralizez mult.

Va multumesc pentru ajutor.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 21.04.2010, 23:03:28
Jane Says Jane Says is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.02.2010
Locație: KooKooLand
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.091
Implicit

Citat:
În prealabil postat de colaps Vezi mesajul
Va salut.
Tocmai m-am inregistrat si eu pe forumul asta foarte frumos al vostru si ma gandeam sa postez si eu o intrebare.

Stiti cumva ce rugaciune/rugaciuni pot rosti spre intarirea credintei?
Simt cateodata cum parca se furiseaza vrajmasul si planteaza samanta dubiului si indoielii in sufletul meu. Asta ma tulbura pe mine foarte tare.

Nu prea am probleme cu ispitele sau cu dificultatile, dar in schimb cand mai primesc un bobarnac dintr-asta de indoiala ma demoralizez mult.

Va multumesc pentru ajutor.
http://www.crestinortodox.ro/acatist...duh-67151.html
__________________
„Ca o carpa lepadata toata dreptatea noastra” (Is 64,5)
Reply With Quote
  #3  
Vechi 21.04.2010, 23:16:38
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de colaps Vezi mesajul
Va salut.
Tocmai m-am inregistrat si eu pe forumul asta foarte frumos al vostru si ma gandeam sa postez si eu o intrebare.

Stiti cumva ce rugaciune/rugaciuni pot rosti spre intarirea credintei?
Simt cateodata cum parca se furiseaza vrajmasul si planteaza samanta dubiului si indoielii in sufletul meu. Asta ma tulbura pe mine foarte tare.

Nu prea am probleme cu ispitele sau cu dificultatile, dar in schimb cand mai primesc un bobarnac dintr-asta de indoiala ma demoralizez mult.

Va multumesc pentru ajutor.
Problema asta nu se rezolva cu una cu doua si-i boala generala , boala mandriei ce se tine in frau cu multa rugaciune si nu in ultimul rand cu postirea , dar si cu multa rabdare . . !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #4  
Vechi 22.04.2010, 00:49:07
s1c2h3m4i5d6t7 s1c2h3m4i5d6t7 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 01.02.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 31
Implicit

Cand esti cuprins de un asa duh roaga-te simplu sa te intareasca in credinta.Eu personal scriu si la litii-intarire in credinta si citesc acatistul ''bucurie neasteptata a MAICII DOMNULUI unde e scris de intarire in credinta.O sa-ti explic ceva ce o sa te faca sa nu mai cazi in necredinta[descurajari,demoralizari].Necredinta si deznadejdea sunt HULE IMPOTRIVA DUHULUI SFANT.Pacatele se iarta ,dar hulele impotriva duhului sfant nu se iarta nici acum,nici in vecii vecilor,a zis MANTUITORUL.Pt aceste 2 extraordinare mari pacate uneori nu are putere nici preotul sa te dezlege,trebuie sa mergi la un episcop daca persisti in aceste pacate.Am patit-o si eu odata si pr meu m-a trimis la un episcop sa ma spovedesc.Este insulta impotriva lui Dumnezeu sa nu crezi ca te ajuta in necazul tau.Diavolul vede sovaiala ,se uita atent la tine si actioneaza bagandu-ti in cap tot felul de idei negativiste.Cauta sa te distruga.Unii se si sinucid caci diavolul ii face sa nu mai vada scapare in problema lor.Daca incepi sa te rogi,incep sa-ti vina idei optimiste.Un preot m-a invatat sa ma rog fortat chiar daca sunt deznadajduita.Asa am facut si incet,incet mi-a venit increderea in Dumnezeu si am inceput sa gasesc explicatii la toate ce mi se intamplau.M-a ;;trezit''din starea mea si faptul ca fac cel mai greu pacat:hula.Cred ca sfaturile le pot da cel mai bine cei ce au trecut prin faze din astea
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Vitamine duhovnicesti pentru intarirea sufletului Laura19 Despre Biserica Ortodoxa in general 1 30.07.2012 17:41:10
Marturisirea credintei - o dovada a dragostei pentru Hristos laurastifter Morala Crestina 20 19.06.2012 01:04:52
Grup de rugaciune pentru neputintele noastre si pentru tara. dorinastoica14 Rugaciuni 186 29.09.2010 22:45:09
Care este scopul credintei pentru voi si ce repezinta mantuirea? sophia Despre Biserica Ortodoxa in general 74 09.06.2009 12:17:58
Rugaciune pentru intarirea credintei NiCcoleta Rugaciuni 35 30.11.2008 21:01:33