Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #41  
Vechi 22.08.2011, 13:00:30
valentin.viliga's Avatar
valentin.viliga valentin.viliga is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.11.2008
Locație: arad
Religia: Ortodox
Mesaje: 467
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mihai07 Vezi mesajul
la intrebarea

tu raspunzi

si imi spui mie ca am inteles gresit.
probabil ti-ai schimbat pozitia intre timp
cum spuneam mai sus mai degraba osutafaraunu bate spre nestorianism
__________________
valentin_top_bizant
Reply With Quote
  #42  
Vechi 22.08.2011, 16:40:53
osutafaraunu osutafaraunu is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.07.2011
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 3.764
Implicit

Citat:
În prealabil postat de delia31 Vezi mesajul
Tricesimus, in caz ca nu mi-ai dat ignore si totusi mai citesti enervantele si incomodele mele postari
Stimată soră postările tale nu-s deloc enervante, îmi procură chiar o anumită delectare intelectuală căci te văd destul de bine informată, motiv pentru care nu-ți dau ignore (precum frățiorului ce ne sufocă cu multa lui iubire). Recunosc unele postări reușesc să fie incomode, nu-i cazul acesteia, incomodă eventual pentru tine, căci:

Citat:
În prealabil postat de delia31 Vezi mesajul
iti vand un pont. Nu de alta da’ sa nu te faci de rusine cand vei mai semnaliza incongruente ortodoxe pe topicul cu „Diferente intre versiunile Scripturii”. Daca tot te-ai facut judecator si critic al versiunilor ortodoxe, ar fi macar de asteptat sa nu confunzi versiunile intre ele si sa stii macar ce critici.
Fleoșc! Nu e pont, e doar o cacialma, căci ai cam încurcat tu versiunile ortodoxe între ele... ce să-i faci, se mai întâmplă și la case mai mari.

Citat:
În prealabil postat de delia31 Vezi mesajul
Vezi ca de la traducerea versiunii sinodale (in care apare termenul ”stirbire” la Filipeni 2, 6) Bartolomeu Anania a cam lipsit. Din binecuvantate pricini, s-ar zice. Pur si simplu nu apucase inca sa se nasca in 1914, cand membrii Sf. Sinod au lucrat la ea. In versiunea anania, nici macar nu apare termenul „stirbire”. Daca te-ai fi obosit s-o consulti inainte de a fi atat de nedumerit ce-o fi insemnand acest termen inexistent, ti-ar fi sarit in ochi.
În versiunea sinodală 1914 NU apare termenul "știrbire":

"Carele în chipul lui Dumnezeu fiind, nu răpire au socotit a fi el întocma cu Dumnezeu;" (Filipeni 2,6 - versiunea sinodală 1914)

în timp ce în versiunea sinodală actuală, apare termenul "știrbire":

"Care, Dumnezeu fiind în chip, n-a socotit o știrbire a fi El întocmai cu Dumnezeu," (Filipeni 2,6 - versiunea sinodală actuală - conform http://www.bibliaortodoxa.ro/carte.php?id=28&cap=2)

Citat:
În prealabil postat de delia31 Vezi mesajul
Mersi anticipat ca n-o sa incepi sa cauti justificari penibile. Scuzele de rigoare sunt suficiente. Thanks!
Acum cât privește versiunea sinodală actuală (în uz în B.O.R. ), rămâne de văzut dacă IPS Bartolomeu Anania a avut, ori n-a avut nicio contribuție. Sper să ne lămurească cineva [mai] avizat, eu fiind dispus să-mi cer scuzele de rigoare. Nu cer acest lucru din partea ta... a greși e omenește...
Reply With Quote
  #43  
Vechi 22.08.2011, 16:55:29
osutafaraunu osutafaraunu is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.07.2011
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 3.764
Implicit

Citat:
În prealabil postat de delia31 Vezi mesajul
1. Termenul „stirbire” apare in versiunea sinodala din 1914
Aceeași confuzie...


Citat:
În prealabil postat de delia31 Vezi mesajul
Termenul „stirbire” e optiunea sinodalilor din 1914 pt. grecescul ἁρπαγμὸν arpagmon care inseamna prada, captura, rapire, trofeu.
Deriva de la verbul harpazó- a captura ceva cu forta, a rapi, a lua cu forta
(in treacat, fie spus, pe filiera asta, avem si in romana termenul harpon si harpagon).
Mulțumesc pentru explicații, cunoșteam acest lucru. Bineînțeles m-am documentat înainte de a posta - lucru ce-l recomand oricărui user.(acesta a fost un pont).
În treacăt fie spus, filiera este franceză (știi celebrul film French Connection) atât pentru harpon, cât mai ales pentru harpagon, sursa etimologică fiind desigur greaca. Anyway...


Citat:
În prealabil postat de delia31 Vezi mesajul
Dupa cum in romana, avem expresia „a stirbi reputatia/onoarea cuiva”, cu sensul de a afecta imaginea cuiva, sensul ideii din Filipeni e: Hristos, care El Insusi este una din cele trei persoane ale Sf. Treimi, adica are chip, esenta dumnezeiasca, totusi nu a considerat ca „stirbeste reputatia” Tatalui cu care e de o fiinta, daca isi va da jos vesmantul de lumina si se va imbraca in zdrentele conditiei umane cazute.


Dumnezeu, smerenia absoluta fiind, nu se va rusina daca isi va lua infatisarea jalnica a robilor aflati in inchisoarea pacatului. Doar Unul din ipostasurile Fiintei dumenzeiesti, s-a golit, s-a desertat de slava dumnezeirii (!!! Atentie!!! Nu de natura dumnezeiasca s-a golit, ci doar de stralucirea acestei naturi !!!)

Mai stii povestea lui Mark Twain, Print si cersetor, cand printul face schimb de vesminte cu cersetorul, pt. a umbla incognito prin lume, fara ca lumea sa stie ca e print?
Ideea e ca Una din Cele Trei Persoane ale Sf. Treimi, a coborat in mocirla lumii acesteia, cum altfel decat ca un Print incognito, smerit si imbracat in zdrente fara ca prin asta, sa fie cumva afectata/ stirbita/ rapita/pradata onoarea si reputatia Tatalui si a Sf. Duh. Si fara ca prin asta, Printul Universului sa nu mai fie Print in esenta Lui. Doar la infatisare, S-a aratat ca un om.
Lucrurile acestea le-am remarcat deja (vezi și postarea mea http://www.crestinortodox.ro/forum/s...9&postcount=32 pe care se pare că ai sărit-o), pe mine mă interesa punctual (repet pentru a 3-a oară):

Citat:
În prealabil postat de osutafaraunu Vezi mesajul
În ce fel putea fi știrbită Dumnezeirea prin gândul lui Hristos de a fi egal cu Dumnezeu [Tatăl]?
Atenție! Nu e vorba de Întrupare, ci de gândul de a fi egal cu Dumnezeu. Pentru o mai bună înțelegere aș face și un desen, dar aș încălca porunca a II-a...
Reply With Quote
  #44  
Vechi 22.08.2011, 16:58:13
valentin.viliga's Avatar
valentin.viliga valentin.viliga is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.11.2008
Locație: arad
Religia: Ortodox
Mesaje: 467
Implicit

cel mai bun instrument de lucru in cazul acesta este bibleworks care ne da si textul grecesc dar si mai multe traduceri in mai multe limbi si http://concordance.biblos.com care da toate ocurentele cuvantului grecesc
__________________
valentin_top_bizant
Reply With Quote
  #45  
Vechi 22.08.2011, 17:00:11
osutafaraunu osutafaraunu is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.07.2011
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 3.764
Implicit

Citat:
În prealabil postat de delia31 Vezi mesajul
Adventistii confunda firea dumnezeiasca cu slava dumnezeiasca. Hristos nu S-a golit de firea, natura, esenta Lui divina ci doar de stralucirea si slava acestei firi.
Dacă ai fi mai puțin năvalnică (lucru ce l-am remarcat alături de zel și radicalism și la tizul ilustrului reformator -sic!-catolic) citind trimiterile pe care fr. grasu77 le face la sursa oficială a adventismului, ai fi lămurită în privința "confuziei" cu pricina.

Citat:
În prealabil postat de delia31 Vezi mesajul
As vrea si eu sa stiu ce inteleg adventistii prin episodul schimbarii la Fata.
In conceptia ortodoxa, noi afirmam ca Fiul a renuntat pe perioada vietuirii printre noi, la a-si arata si manifesta in afara stralucirea a ceea ce e in esenta, in natura Lui, cu exceptia momentului de la Schimbarea la Fata, cand „s-a re-umplut pe Sine” pt. o zi de aceasta stralucire la care renuntase.
La fel ai înțelege mai bine episodul Schimbării la Față (mai sunt și alte episoade dacă știi să le cauți) în viziunea adventiștilor și faptul că ei nu cred că Hristos a încetat a fi Dumnezeu pe perioada Întrupării.
V-ați cramponat atât de tare de această prejudecată, încât documentându-vă acum direct din sursa oficială ați fi în stare că să susțineți că aceasta a fost modificată special pentru voi...
Reply With Quote
  #46  
Vechi 22.08.2011, 17:02:43
osutafaraunu osutafaraunu is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.07.2011
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 3.764
Implicit

Citat:
În prealabil postat de valentin.viliga Vezi mesajul
ca fratii nostri acestia mai mici osutafaraunu si vasinec a fost si nestorie
Citat:
În prealabil postat de valentin.viliga Vezi mesajul
cum spuneam mai sus mai degraba osutafaraunu bate spre nestorianism

Domnule Viliga, faceți niște afirmații-acuzații gratuite, căci adventiștii de ziua a șaptea se delimitează de nestorianism (cel puțin în privința aceasta). Nestorie susținea că între Logos și Iisus nu exista decât o unitate “morală”, nicidecum una consubstanțială. El despărțea persoana Fiului lui Dumnezeu de cea a Fiului omului, adică Persoana divină de cea umană, sau istorică, afirmând că – în realitate – Dumnezeu Tatăl a avut doi fii - idee care ne repugnă total!

Poate că în ceea ce privește termenii propuși de el (anthropotokos și Christotokos) aș avea personal oareșce preferințe în locul impropriului (ca să nu-l numesc altfel)termen Theotokos... dar asta-i altă chestiune...
Reply With Quote
  #47  
Vechi 22.08.2011, 17:04:01
osutafaraunu osutafaraunu is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.07.2011
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 3.764
Implicit

Citat:
În prealabil postat de valentin.viliga Vezi mesajul
cel mai bun instrument de lucru in cazul acesta este bibleworks care ne da si textul grecesc dar si mai multe traduceri in mai multe limbi si http://concordance.biblos.com care da toate ocurentele cuvantului grecesc
Într-adevăr un instrument deosebit de prețios. Eu îl folosesc de mai bine de 6 ani și-l recomand tuturor celor interesați. Mulțumesc și pentru link.
Reply With Quote
  #48  
Vechi 22.08.2011, 17:17:06
delia31's Avatar
delia31 delia31 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.01.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.742
Implicit

Citat:
În prealabil postat de osutafaraunu Vezi mesajul
Stimată soră postările tale nu-s deloc enervante, îmi procură chiar o anumită delectare intelectuală căci te văd destul de bine informată, motiv pentru care nu-ți dau ignore (precum frățiorului ce ne sufocă cu multa lui iubire). Recunosc unele postări reușesc să fie incomode, nu-i cazul acesteia, incomodă eventual pentru tine, căci:

Fleoșc! Nu e pont, e doar o cacialma, căci ai cam încurcat tu versiunile ortodoxe între ele... ce să-i faci, se mai întâmplă și la case mai mari.
În versiunea sinodală 1914 NU apare termenul "știrbire":

"Carele în chipul lui Dumnezeu fiind, nu răpire au socotit a fi el întocma cu Dumnezeu;" (Filipeni 2,6 - versiunea sinodală 1914)

în timp ce în versiunea sinodală actuală, apare termenul "știrbire":

"Care, Dumnezeu fiind în chip, n-a socotit o știrbire a fi El întocmai cu Dumnezeu," (Filipeni 2,6 - versiunea sinodală actuală - conform http://www.bibliaortodoxa.ro/carte.php?id=28&cap=2)

Acum cât privește versiunea sinodală actuală (în uz în B.O.R. ), rămâne de văzut dacă IPS Bartolomeu Anania a avut, ori n-a avut nicio contribuție. Sper să ne lămurească cineva [mai] avizat, eu fiind dispus să-mi cer scuzele de rigoare. Nu cer acest lucru din partea ta... a greși e omenește...



Tricessimus, indurare Rabbi, sper sa-mi acorzi circumstante atenuante. Ar fi fost cacialma, daca eu as fi deschis si alimentat acel topic special in care sa denigrez versiunile ortodoxe. Ma asteptam din partea ta, ca macar tu sa nu incurci versiunile daca tot te-ai apucat sa gasesti nod in papura versiunilor ortodoxe.
In ce ma priveste, eu nu-s deloc una din acele case mai mari carora le mai scapa cate una, alta (in cazul de fata chiar nesemnificativ pt . ca nu schimba deloc mesajul).

Din partea mea, appologies accepted, iar la schimb, iti dau voie sa ma incadrezi la categoria : "exista o infinitate de moduri prin care uneori o putem da in bara, mai mult sau mai putin grav. Evident, nu le putem evita chiar pe toate".
Reply With Quote
  #49  
Vechi 22.08.2011, 17:34:35
osutafaraunu osutafaraunu is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.07.2011
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 3.764
Implicit

Citat:
În prealabil postat de delia31 Vezi mesajul
Tricessimus, indurare Rabbi, sper sa-mi acorzi circumstante atenuante.
Îți acord toate circumstanțele din lumea aceasta... și cum am mai spus nici nu așteptam scuze. Doar ai putea fi atentă pe viitor, ar fi păcat ca elevatele tale postări să conțină inadvertențe ori dezinformări. Aș vrea să fiu eu rabbi, însă n-am alura unuia nici măcar în privința bărbii
Reply With Quote
  #50  
Vechi 22.08.2011, 17:50:43
delia31's Avatar
delia31 delia31 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.01.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.742
Implicit

Citat:
În prealabil postat de osutafaraunu Vezi mesajul
Îți acord toate circumstanțele din lumea aceasta... și cum am mai spus nici nu așteptam scuze. Doar ai putea fi atentă pe viitor, ar fi păcat ca elevatele tale postări să conțină inadvertențe ori dezinformări. Aș vrea să fiu eu rabbi, însă n-am alura unuia nici măcar în privința bărbii



no kidding, I can't believe! mi-ai luat cuvintele din gura. acelasi lucru vroiam sa te sfatuiesc si eu pe tine!
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Un cor mai putin obisnuit Mihnea Dragomir Craciunul - Nasterea Domnului 32 05.12.2011 02:40:58
putin ajutor Calin21 Exorcismul 8 05.06.2011 19:11:06
vorbiti-mi putin! anaecaterina Generalitati 86 21.07.2010 10:13:39
of...:( putin ajutor... Simona-Marilena Generalitati 7 18.11.2009 22:51:25
PUTIN-felicitari cozia Despre Biserica Ortodoxa in general 12 27.12.2007 19:20:00