Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #811  
Vechi 02.07.2015, 00:27:51
tabitha's Avatar
tabitha tabitha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2011
Locație: usa
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.955
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ioan_Cezar Vezi mesajul
Îmi place să cred că da.
Voia Domnului, mai departe!
Doamne ajută!
Bine, dacă o ai, poate mi-o trimiti si mie. Retragere cu folos!
  #812  
Vechi 02.07.2015, 00:31:02
Ursu-WiFi Ursu-WiFi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.06.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 122
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ioan_Cezar Vezi mesajul
...........:)))))
Strașnic post, oaie!
Uite, acum chiar nu mai am vreun motiv să fiu supărat pe tine.
Aș vrea să te îmbrățișez, ...., siliciule!
Diamant frate, diamant. :))
*
Citat:
Chiar mi-ai plăcut, bre!
Dumnezeu să îți răsplătească pentru momentul ăsta, că mi-ai descrețit fruntea și mi-ai înveselit inima!
Amin.

Citat:
Și totuși voi rămâne, în multe chipuri, sper. Acelea, anume, care au adus vreodată măcar un licăr de compasiune între noi.
Măcar o fărîmă de acceptare, măcar o clipă de încredere că, da, omul merită să fie.
Frate dar deja suna a transformare.Parca te ridici la ceruri cu trupul.
Pai atunci las coliva si iau camera de luat vederi."Rapire la Ceruri" @2015.
  #813  
Vechi 02.07.2015, 00:35:08
tabitha's Avatar
tabitha tabitha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2011
Locație: usa
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.955
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ovidiu b. Vezi mesajul
Relatarea părintelui Staniloaie despre părintele Arsenie:

"Arsenie Boca mi-a fost foarte apropiat ca student la Sibiu. Venea la mine si statea luni de zile uneori. Dupa aceea s-a facut calugar, a stat in Bucuresti pe la un frate al meu. Era o taina in el, era un om care spunea cu hotarare, nu spunea cu ezitari, cum spun alti oameni, si cum si eu imi dau seama ca nu pot defini lucrurile. El parca le spunea in asa fel ca dadea o siguranta omului care-l asculta. Avea ceva propriu; eu nu stiu sa fi pus intr-un mod foarte complicat problemele; el le spunea intr-un mod hotarat, asa fara ezitari. El avea un fel propriu al lui care impunea. Dar nu stiu de ce n-a mai venit la mine."

ps: poza nu știu exact de când este.
ps: legat de Filocalie părintele Arsenie nici nu a vrut să fie trecut în prefață.
pd: după ce a fost tuns în călugărie (1939) a stat la Sâmbăta până în 1948 ...apoi la Prislop și după 1959 mutat la București de securitate cu domiciliu forțat. În toată această perioadă au exsitat arestări...în 1952 a fost arestat și dus la Canal. Deci nu e prea clară relatarea părintelui Stăniloaie.
Mda, totul e într-o nebuloasă... prea multe controverse legat de acest părinte si "evlavia populară" care vrea să-l facă sfânt.
  #814  
Vechi 02.07.2015, 00:38:15
tabitha's Avatar
tabitha tabitha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2011
Locație: usa
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.955
Smile oița neascultătoare

Citat:
În prealabil postat de Ursu-WiFi Vezi mesajul
Frate dar deja suna a transformare.Parca te ridici la ceruri cu trupul.
Pai atunci las coliva si iau camera de luat vederi."Rapire la Ceruri" @2015.
Ursule, esti într-o dispozitie beton astăzi. :) Bine ai revenit!
  #815  
Vechi 02.07.2015, 00:38:43
Igor_Paslusnik's Avatar
Igor_Paslusnik Igor_Paslusnik is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2015
Locație: Biserica. Creștin al Bisericii primare, cea fără erezie, numită politic după anul 1054: Ortodoxia
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.724
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ovidiu b. Vezi mesajul
Relatarea părintelui Staniloaie despre părintele Arsenie:

"Arsenie Boca mi-a fost foarte apropiat ca student la Sibiu. Venea la mine si statea luni de zile uneori. Dupa aceea s-a facut calugar, a stat in Bucuresti pe la un frate al meu. Era o taina in el, era un om care spunea cu hotarare, nu spunea cu ezitari, cum spun alti oameni, si cum si eu imi dau seama ca nu pot defini lucrurile. El parca le spunea in asa fel ca dadea o siguranta omului care-l asculta. Avea ceva propriu; eu nu stiu sa fi pus intr-un mod foarte complicat problemele; el le spunea intr-un mod hotarat, asa fara ezitari. El avea un fel propriu al lui care impunea. Dar nu stiu de ce n-a mai venit la mine."
Carte, editură, an de apariție, binecuvântare, pagină.
__________________
Noul Testament ortodox e manualul normalității. Să citim zilnic din el, din Patristică, Dogmatică, Sfintele Canoane, cărți de la Sfinți ortodocși, nu de alte culte, ptr. a avea viață sfântă. În erezii nu e Duhul Sfânt, Har, Taine, Mântuire.

Dorim unirea tuturor în Sfânta Biserică fără ereziile lor. Hristos/Biserica/Creștinismul este și va fi ecumenic nu eretic-ecumenist, deschis la dialog și vindecare ptr. orice boală până la Parusie. Iubim toată Creația. Sunt 9 Sf. Sinoade Ecumenice.
Biblia
  #816  
Vechi 02.07.2015, 00:40:42
Mosh-Neagu's Avatar
Mosh-Neagu Mosh-Neagu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.04.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.457
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ovidiu b. Vezi mesajul
Așa să faci. :)
Sper ca... ne-am iteles!

Sunt destul de bine dispus in aceasta seara, dar acest mesaj ma intristeaza. Semn ca... sunt mai multi care n-au inteles...
Uneori si pledoaria pentru sfintenia Parintelui Arsenie Boca, sau apararea cu orice pret si in orice chip (nu mai mult de trei ori ce de treizeci de ori luate cate sapte...) devine extrem de obositoare. Ovidiu, citeste si tu printre randuri, te rog. Si eu si tu, suntem dintre cei care devenim extrem de obositori la un moment dat, nu crezi? Ia mai gandeste-te!
__________________
+++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++

Iubirea de vrajmasi, nu e un sfat, este o porunca! (Parintele Arsenie Papacioc)
  #817  
Vechi 02.07.2015, 00:50:41
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Igor_Paslusnik Vezi mesajul
Carte, editură, an de apariție, binecuvântare, pagină.
Când îmi dai și tu carte, editură, an de apariție, binecuvântare, pagină la toate prostiile/invențiile pe la le scrii. Am scris și cu trimiteri la carte, pagină și te-ai făcut că plouă.
  #818  
Vechi 02.07.2015, 00:57:12
Igor_Paslusnik's Avatar
Igor_Paslusnik Igor_Paslusnik is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2015
Locație: Biserica. Creștin al Bisericii primare, cea fără erezie, numită politic după anul 1054: Ortodoxia
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.724
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ovidiu b. Vezi mesajul
Când îmi dai și tu carte, editură, an de apariție, binecuvântare, pagină la toate prostiile/invențiile pe la le scrii. Am scris și cu trimiteri la carte, pagină și te-ai făcut că plouă.
Da, ai scris trimiteri. De ce să nu recunosc?

Dar la ultimul citat, scris, pare-se de părintele Dumitru Stăniloaie, la care n-ai mai dat trimitere, e prea suspect. Te rog, să-mi dai trimiterea la citatul amintit de tine, ultimul.
Am toate scrierile și articolele părintelui Dumitru Stăniloaie, deși nu le-am citit toate, așa ceva n-am găsit...

Ce am scris eu, a fost gândirea și părerea mea, după pozele pe care le-am văzut cu părintele Arsenie Boca, după ce am citit despre el, după faptele deja cunoscute ale lui, cu pictura unui eretic și altele.

Și mai aștept un răspuns, anume dacă ai mai citit și alte cărți înafară de "cuvinte vii" și "cărarea împărăției", ale unor Sfinți, să-mi dai te rog frumos, numele Sfântului și titlul cărții... Măcar vreo 3 exemple, ca să nu-ți strici smerenia.

Doar să văd că scrii din inimă, nu din interes, scrii teologic, cu o bază de studiu cel puțin teoretic, din mai mulți Sfinți ai lui Hristos, astfel având posibilitatea să-i compari cu părintele Arsenie Boca.

Iertare.
__________________
Noul Testament ortodox e manualul normalității. Să citim zilnic din el, din Patristică, Dogmatică, Sfintele Canoane, cărți de la Sfinți ortodocși, nu de alte culte, ptr. a avea viață sfântă. În erezii nu e Duhul Sfânt, Har, Taine, Mântuire.

Dorim unirea tuturor în Sfânta Biserică fără ereziile lor. Hristos/Biserica/Creștinismul este și va fi ecumenic nu eretic-ecumenist, deschis la dialog și vindecare ptr. orice boală până la Parusie. Iubim toată Creația. Sunt 9 Sf. Sinoade Ecumenice.
Biblia

Last edited by Igor_Paslusnik; 02.07.2015 at 01:02:25.
  #819  
Vechi 02.07.2015, 01:02:10
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tabitha Vezi mesajul
Mda, totul e într-o nebuloasă... prea multe controverse legat de acest părinte si "evlavia populară" care vrea să-l facă sfânt.
Controverse au fost și vor fi. Și pe părintele Paisie s-au găsit unii greci să-l facă fachir, pe părintele Porfirie să-l acuze de înșelare pentru minunile care le-a făcut. Legat de Sfântul Nectarie și acum mai este un grup, ce-i drept restrâns, din jurul unei mănăstiri, care nu-l recunosc ca sfânt.
  #820  
Vechi 02.07.2015, 01:20:01
cristirg cristirg is offline
Banned
 
Data înregistrării: 26.06.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 577
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Igor_Paslusnik Vezi mesajul

Când spun că părintele Arsenie Boca nu merită să fie sfânt, sunt perfect lucid și responsabil pe ceea ce spun.
Și spun și mai mult! N-o să fie canonizat sfânt niciodată.
Pentru că Biserica, nu canonizează legionarii. Nici Iustin Pârvu n-o să fie canonizat niciodată. Nici Sfinții Închisorilor, tot pentru miile de crime ale legionarilor.
Deși, înafară de Arsenie Boca, n-am nimic cu nimeni.
Și pe bună dreptate. Dacă ești legionar, ucizi oameni, ajungi la pușcărie și mori acolo apoi, ce pretenții de sfânt să ai?
Când ai ucis, nu aveai pretenții de sfânt?
Sau ai ucis în numele lui Hristos, ca și blestemata inchiziție și blestematele cruciade?
Nu omori un om, numai pentru apartenența lui politică, cum făceau legionarii cu comuniștii. Asta-i nebunie. Nu degeaba se numeau legiune. Că erau posedați de legiuni de demoni, ca în Biblie, întreabă Hristos pe demonizat, care-i numele tău? Și el răspunde: Legiune. O legiune romană, conținea 6000 de soldați romani înarmați zdravăn și gata de orice luptă.

.
-ce tot aberezi cu miile de crime ale legionarilor?
-de ce nu te informezi?
-nici unul dintre martirii si sfintii inchisorilor nu au omorarat pe nimeni,doar ca erau impotriva masoneriei satanice si a comunismului diabolic
-si Arsenie Boca era impotriva legionarilor:

Din declaratiile lui Arsenie Boca date la securitate intelegem de ce Institutul Național pentru Studierea Holocaustului din România "Elie Wiesel" si-a dat acordul pt canonizarea lui Arsenie Boca: pt ca aceasta canonizare (fereasca Dumnezeu sa se intample) ar putea bloca canonizarea unor sfinti ca Ilie Lacatusu, Valeriu Gafencu,Mircea Vulcanescu,Ioan Ianolide 
si alti legionari “considerati teroristi de catre Arsenie Boca, care zicea ca atarna pacate grele asupra lor” ,asa apare in “obiectivul bratu” la p 71 ; Ilie Lacatusu, Valeriu Gafencu, P Iustin Parvu,Adrian Fagetean,P Arsenie Papacioc 
asupra lor atarna pacate grele ?

-asculta aici : Documentar exceptional despre Miscarea Legionara
https://www.youtube.com/watch?v=7cqTeNd3TI8

Last edited by cristirg; 02.07.2015 at 01:30:04.
Subiect închis



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Parintele Arsenie Boca Carmen FUNIERU Biserica Ortodoxa Romana 141 20.01.2014 16:22:05
PR. ARSENIE BOCA cristina83 Mari Duhovnici si predicile lor 70 17.01.2013 14:14:43
7 intamplari cu Arsenie Boca florisca Generalitati 13 31.08.2010 20:40:31