Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Dogmatica
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #41  
Vechi 04.01.2013, 22:31:47
EzioAuditore
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de nesperatu Vezi mesajul
Very funny.

Crezi intr-un singur adevar Iisus Hristos, dar nu esti pro religie. Da ce esti atunci ? Sau poate iti inchipui ca Iisus a fost un personaj de film, ca Luke Skywalker. Cum adica ? Nu are nici o logica ce zici tu. Ziceai ceva de "Penal" si de "prostia omeneasca"?
Eu am spus "stiu" nu "cred" .

La judecada "crezi" ca Iisus va spune : ai "crezut" si ai fost religios sau ai "stiut" M-ai cunoscut ...

"24. Siliți-vă să intrați prin poarta cea strâmtă, că mulți, zic vouă, vor căuta să intre și nu vor putea.
25. După ce se va scula stăpânul casei și va încuia ușa și veți începe să stați afară și să bateți la ușă, zicând: Doamne, deschide-ne! - și el, răspunzând, vă va zice: Nu vă ȘTIU de unde sunteți,"
  #42  
Vechi 04.01.2013, 22:55:04
Sergiu_B
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de nesperatu Vezi mesajul
Stim din dogmatica crestin ortodoxa ca Dumnezeu se ipostaziaza in cele trei persoane: Tatal, Fiul si Sfantul Duh.


De asemenea stim si rolul pe care il are fiecare persoana.


Cea ce vreau sa intreb in acest post este urmatorul lucru: daca Dumnezeu este infinit, ce l-ar opri sa se ipostazieze in mult mai multe persoane, poate chiar o infinitate ?

In acest sens, este Crestinismul un subset al unei religii (sau mai bine zis al unei realitati) superioare imposibil de conceput de mintea umana ? Sau Crestinismul alege in mod voit doar cele trei ipostaze, fiind singurele relevante pentru misiunea acestei religii: mantuirea ?

Ce parere aveti ?
ca asa or vrut niste baietasi acu 1000 si ceva de ani.. d'aia!
  #43  
Vechi 05.01.2013, 05:35:02
Laura19
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Parintele Dumitru Staniloae - "Sfanta Treime sau la inceput a fost iubirea"



O carte f.frumoasa care explica f.bine chestiunea Sfintei Treimi. Personal am gasit raspunsuri bune aici. Nu cred ca eu as putea da un raspuns mai bun decat Pr.Staniloae. :)


Legat de ratiune. Ratiunea in sine nu este rea, insa se prea poate sa reducem ortodoxia, sa reducem Fiinta Lui Dumnezeu, care este mai presus de Spatiu si Timp(actioneaza in spatiu si timp, dar mai presus) si astfel sa socotim gresit. Cam asa cum se intampla la protestanti la evolutionistii teisti. Se incearca prin ratiune sa il inchipuim pe Dumnezeu dupa mintea noastra, sa Ii insusim caracteristici/idei/judecati dupa firea omului, in loc sa Il lasam pe El sa ni se descopere asa cum este El, asa cum S-a descoperit Sfintilor Parinti. Acum sunt unii care vor sa calculeze matematic spatiul in care este cuprins Dumnezeu, spatiul in care El se afla. Ori asta nu se poate, caci, cum am spus, Dumnezeu este mai presus de spatiu si timp.


Asta e treaba cu ratiunea, se poate aluneca in alte extreme. Atata timp cat nu combate invatatura ortodoxa, nu punem ratiunea mai presus de revelatia divina, nu cred ca este ceva neaparat rau daca dorim sa intelegem lumeste. Adevarul nu are nevoie de a fi aparat stiintific. Mintea omului are nevoie. De aceea avem apologeti, care aduc stiinta in sprijinul ortodoxiei ( ex. Ioan Vladuca-a predat apologetica la facultate, biomatematician); pe vremea comunismului apologetii au fost inchisi s-au omorati tocmai ptr. ca puteau folosi stiinta adevarata in combaterea pseudo-stiintei comuniste.
  #44  
Vechi 05.01.2013, 08:30:35
nesperatu nesperatu is offline
Banned
 
Data înregistrării: 20.12.2012
Mesaje: 62
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Laura19 Vezi mesajul
Parintele Dumitru Staniloae - "Sfanta Treime sau la inceput a fost iubirea"



O carte f.frumoasa care explica f.bine chestiunea Sfintei Treimi. Personal am gasit raspunsuri bune aici. Nu cred ca eu as putea da un raspuns mai bun decat Pr.Staniloae. :)


Legat de ratiune. Ratiunea in sine nu este rea, insa se prea poate sa reducem ortodoxia, sa reducem Fiinta Lui Dumnezeu, care este mai presus de Spatiu si Timp(actioneaza in spatiu si timp, dar mai presus) si astfel sa socotim gresit. Cam asa cum se intampla la protestanti la evolutionistii teisti. Se incearca prin ratiune sa il inchipuim pe Dumnezeu dupa mintea noastra, sa Ii insusim caracteristici/idei/judecati dupa firea omului, in loc sa Il lasam pe El sa ni se descopere asa cum este El, asa cum S-a descoperit Sfintilor Parinti. Acum sunt unii care vor sa calculeze matematic spatiul in care este cuprins Dumnezeu, spatiul in care El se afla. Ori asta nu se poate, caci, cum am spus, Dumnezeu este mai presus de spatiu si timp.


Asta e treaba cu ratiunea, se poate aluneca in alte extreme. Atata timp cat nu combate invatatura ortodoxa, nu punem ratiunea mai presus de revelatia divina, nu cred ca este ceva neaparat rau daca dorim sa intelegem lumeste. Adevarul nu are nevoie de a fi aparat stiintific. Mintea omului are nevoie. De aceea avem apologeti, care aduc stiinta in sprijinul ortodoxiei ( ex. Ioan Vladuca-a predat apologetica la facultate, biomatematician); pe vremea comunismului apologetii au fost inchisi s-au omorati tocmai ptr. ca puteau folosi stiinta adevarata in combaterea pseudo-stiintei comuniste.

Tot ce ai scris aici e adevarat.

Eu doar a sa completez un pic, nu o sa te contrazic.

Sub nici o forma Dumnezeu nu poate fi cunoscut total. Nici dupa ratiune si nici dupa cunoasterea apofatica. Ele se completeaza una pe alta, dar sunt diferite. Chiar in cartea citata de tine scrie asta.

Nu numai prin ratiune se poate aluneca in extreme. Dar se poate, recunosc, si cei care fac asta au un nume bine definit: prosti (uita-te la postarea dinaintea postarii tale, ca exemplu). Dar se poate aluneca si prin religie in diferite extreme, si au si ei numele lor , unii le spun sectanti, fanatici religiosi, protestanti poate, etc.

Last edited by nesperatu; 05.01.2013 at 08:44:27.
  #45  
Vechi 05.01.2013, 11:05:06
Degaul Degaul is offline
Banned
 
Data înregistrării: 05.01.2013
Mesaje: 7
Implicit

Doamne ajută . Prima mea postare pe acest forum . M - a captivat acest topic . Foarte interesant . Câteodată am impresia că problemele care frământă o masă de oameni mă frământă și pe mine . Poate e un fel de subconștient colectiv . Doar pentru acest subiect mi - am făcut un cont nou . Îmi place cum gândești nesperatu . Să revenim la subiect însă .

Trebuie să menționez că nu sunt foarte citit în domeniul religiei ortodoxe . Am luat câte un pic din fiecare domeniu în scurta perioadă de când trăiesc aici printre voi .

Dacă e să o luăm așa rațional și fizic atunci aș dori să punctez o idee . Fapul că ideea treimii se află întipărită și în universul fizic . Adică electric vorbind știm că materia se împarte în particule neutre , pozitive și negative . Gravitația după căte se știe se rezumă tot la electric . Asta ca să aducem și noi mecanica studiată aproape de alte mari capitole . Și acum se studiază particulele prin ciocnirea lor ca la CERN . Deci prin particule spun mult din universul fizic . Așa că iată avem TREI manifestări în lumea fizică asta în care trăim .

Sfânta treime , părerea mea , are ceva de mijloc și două sensuri pe aceeași direcție care izvorăște sau nu din acel mijloc . Ce ziceți de această părere ? Dezvoltăm dacă vă place ideea .
  #46  
Vechi 07.01.2013, 11:13:27
Degaul Degaul is offline
Banned
 
Data înregistrării: 05.01.2013
Mesaje: 7
Implicit

Iertare dar trebuie să finalizez printr - o adresă la un capitol interesant dintr - o carte interesantă .

http://www.sfaturiortodoxe.ro/marii-...-intuneric.htm

Mulțumesc . Doamne ajută .
  #47  
Vechi 23.01.2013, 16:02:52
Cornel Urs's Avatar
Cornel Urs Cornel Urs is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.05.2012
Locație: Miercurea Ciuc - Harghita
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.621
Implicit

neoprotestantii nu invata corect despre "sfanta treime", deoarece ei cred in subordonarea Fiului de catre Tata:

5) Subordonarea în cadrul Trinitãþii: Scriptura aratã cã Duhul Sfânt se subordoneazã Tatãlui ºi Fiului, în timp ce Fiul se subordoneazã Tatãlui.

http://www.gotquestions.org/Romana/B...rinitatea.html
Subiect închis



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Sfanta Treime: 1=3 Va_iubesc Despre Sfanta Scriptura 56 24.10.2022 22:56:35
Sfanta Treime - ce este? Bast-et Generalitati 28 25.10.2018 22:24:15
Sfanta Treime PuiMicGeorgiana Diverse Sarbatori 3 08.06.2014 22:58:57
Sfanta Treime Templier Knight Despre Biserica Ortodoxa in general 2 13.12.2010 17:50:55
Despre SFANTA TREIME ARHANGHELUL Despre Sfanta Scriptura 19 21.07.2009 19:42:28