Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Nunta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #51  
Vechi 10.04.2013, 13:19:59
cristina2012's Avatar
cristina2012 cristina2012 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.04.2006
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 491
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Andra_07 Vezi mesajul
Cel mai amuzant mi se pare ca in afara de Lore, care este un exemplu pentru noi ceilalti, restul vorbesc ca sa se afle in treaba. Mai e careva cu mai mult de 4 copii pe aici? Abstinenta, contraceptie, adevarul e ca ne place sa ne dam credinciosi, martiri, evlaviosi, dar cand vine vorba de turnat copii "fara numar", ne cam abtinem toti.

Deci eu cred ca mai toti aprobam tacit aceste reguli nescrise lumesti despre felul cum luam decizia sa ne inmultim. E usor sa vorbim de pe margine ca ne plac familiile numeroase, ca asa e frumos, ca asa e normal. Eu zic ca cine sustine aceste opinii cu atata ardoare, sa le si respecte. Pana atunci sunt pur si simplu niste vorbe aruncate in vant. Iar sincer, cuvintele in ziua de azi nu mai au valoare.
Si eu am tot 4 copii si, in plus, sunt deja angajata in depasire... Si chiar nu mor de dragul familiilor cu 10 copii, ci de dragul celor cu copii buni, ca e unul sau sunt zece mi se pare mai putin relevant. Sunt avantaje si dezavantaje si pentru multi si pentru putini copii - daca vrei, pot detalia (din experienta mea si a celor apropiati, nu de pe net). Fiecare sa se straduiasca sa lucreze cat mai bine cu talantul sau.

O familie cu avorturi si alte pacate grele nu merge bine... Avortul si contraceptia sunt agresiuni grave impotriva structurii feminine, impotriva Evei, mama vietii. Pe de alta parte si tu ai dreptate, nu te contrazic eu, ca stiu cum e sa nu mai poti... esti ori cu piatra-n cap, ori cu capu-n piatra... cum n-ai de ales, e mai bine sa mergi pe mana Lui Dumnezeu. S-a dovedit ca cei care Il urmeaza poarta mai usor poveri mai grele.
Reply With Quote
  #52  
Vechi 10.04.2013, 14:11:26
cristina2012's Avatar
cristina2012 cristina2012 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.04.2006
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 491
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Patrie si Credinta Vezi mesajul
din punct de vedere scolastic, se poate. dar motivul pt care e privit ciudat fenomen e ca acei copii nu isi dezvolta abilitatile sociale necesare si capacitatea de a rezista stresului. combina asta cu faptul ca capeti o stigma de la cei crescuti in mediul public ca esti "home-schooled",
si a faptului ca da prost pe CV, si nu mai pare o idee asa buna.
Sora mea isi scolarizeaza copiii acasa. Cel mai mare dintre cei 4 copii ai ei, care este de-o seama ca baiatul meu cel mare, are rezultate incomparabil mai bune decat al meu copil, adica are rezultate excelente, cu olimpiade, concursuri castigate. Din clasa a 7-a a inceput sa frecventeze cursurile, pana atunci a dat doar examene semestriale. In clasa a 5-a si a 6-a petrecea cam 5, maxim 6 ore pe zi invatand, in schimb copiii mei petreceau 5-6 ore la scoala + alte cateva ore acasa sa invete, iar rezultatele au fost mult mai slabe... nu ca-s prosti, ci e vorba de plictis, de lipsa de implicare..."pai eu invat si ala face circ la ora si pe mine nu ma baga profa in seama", etc. Mi se pare ca la scoala pierd ideea ca invata pentru ei, ca e vorba de interesul propriu... ei invata pentru nota, se deprima cand iau o nota mica pentru ca a fost galagie in clasa si atunci i-a pedepsit pe toti cu un test foarte greu, chestii de genul asta.
In ceea ce priveste socializarea copiilor scolarizati acasa, aceasta se rezolva foarte bine in conditiile actuale: mergi la niste cursuri la Palatul National al Copiilor din orasul tau, la unul din cluburile pentru copii din sector sau orase mai mici, il duci la un sport. Avantajul acolo este ca vin copiii care sunt interesati de acele cursuri, care au parinti care acorda timp educatiei copiilor lor... este un grup categoric mai bun decat cel de la scoala. In plus, copiii care pun realmente probleme desfasurarii unui cerc, sunt exclusi, ca urmare nu sunt obligati alti 20-30 sa isi piarda timpul lor pentru un copil rasfatat si needucat.
Reply With Quote
  #53  
Vechi 10.04.2013, 14:15:48
cristina2012's Avatar
cristina2012 cristina2012 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.04.2006
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 491
Implicit

Citat:
În prealabil postat de lore86 Vezi mesajul
eu cunosc cel putin doua cu patru copii.
unde esti, draga Cristina, sa ne spui un cuvant folositor din experienta ta?
Buna Lore, eram pe aici, am si raspuns.
Reply With Quote
  #54  
Vechi 10.04.2013, 17:49:01
Parascheva16's Avatar
Parascheva16 Parascheva16 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2013
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.920
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristina2012 Vezi mesajul
Sora mea isi scolarizeaza copiii acasa. Cel mai mare dintre cei 4 copii ai ei, care este de-o seama ca baiatul meu cel mare, are rezultate incomparabil mai bune decat al meu copil, adica are rezultate excelente, cu olimpiade, concursuri castigate. Din clasa a 7-a a inceput sa frecventeze cursurile, pana atunci a dat doar examene semestriale. In clasa a 5-a si a 6-a petrecea cam 5, maxim 6 ore pe zi invatand, in schimb copiii mei petreceau 5-6 ore la scoala + alte cateva ore acasa sa invete, iar rezultatele au fost mult mai slabe... nu ca-s prosti, ci e vorba de plictis, de lipsa de implicare..."pai eu invat si ala face circ la ora si pe mine nu ma baga profa in seama", etc. Mi se pare ca la scoala pierd ideea ca invata pentru ei, ca e vorba de interesul propriu... ei invata pentru nota, se deprima cand iau o nota mica pentru ca a fost galagie in clasa si atunci i-a pedepsit pe toti cu un test foarte greu, chestii de genul asta.
In ceea ce priveste socializarea copiilor scolarizati acasa, aceasta se rezolva foarte bine in conditiile actuale: mergi la niste cursuri la Palatul National al Copiilor din orasul tau, la unul din cluburile pentru copii din sector sau orase mai mici, il duci la un sport. Avantajul acolo este ca vin copiii care sunt interesati de acele cursuri, care au parinti care acorda timp educatiei copiilor lor... este un grup categoric mai bun decat cel de la scoala. In plus, copiii care pun realmente probleme desfasurarii unui cerc, sunt exclusi, ca urmare nu sunt obligati alti 20-30 sa isi piarda timpul lor pentru un copil rasfatat si needucat.
In SUA de ex., unde foarte multi copii sunt scoliti acasa, s-au facut teste si s-a ajuns la concluzia ca copii educati acasa sunt mai bine pregatiti si nu ii opreste sa intre in facultati f.bune. F.putini au stat sa cerceteze scoala acasa, vorbesc asa din auzite. Cei din SUA au propriul grup de copii educati acasa si se intalnesc f.des, ies afara, merg la muzee etc. Se ocupa de socializare. Socializarea nu se face numai la scoala, unde sa fim seriosi, multi sunt f.needucati (injurii, violenta etc.) Comunistii au facut obligatorie scoala de stat si se pare ca ideile lor inca mai sunt vii.
Daca scolile de stat ar fi fost ce erau odata, academii de unde copii ieseau oameni si nu roboti, nu ar mai zice nimeni nimic.
Reply With Quote
  #55  
Vechi 10.04.2013, 18:32:44
Patrie si Credinta's Avatar
Patrie si Credinta Patrie si Credinta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.05.2011
Locație: Ploiesti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.536
Send a message via Skype™ to Patrie si Credinta
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristina2012 Vezi mesajul
In ceea ce priveste socializarea copiilor scolarizati acasa, aceasta se rezolva foarte bine in conditiile actuale: mergi la niste cursuri la Palatul National al Copiilor din orasul tau, la unul din cluburile pentru copii din sector sau orase mai mici, il duci la un sport. Avantajul acolo este ca vin copiii care sunt interesati de acele cursuri, care au parinti care acorda timp educatiei copiilor lor... este un grup categoric mai bun decat cel de la scoala. In plus, copiii care pun realmente probleme desfasurarii unui cerc, sunt exclusi, ca urmare nu sunt obligati alti 20-30 sa isi piarda timpul lor pentru un copil rasfatat si needucat.
hai sa spun un secret. o ora de vioara(dau un exemplu) nu se pune ca socializare.
da, stiu, sunt alti copii acolo, dar faptul ca timp de 90 de minute, ca sa fiu reductionist, freaca un bat cu un fir de niste coarde in aceeasi camera nu inseamna ca socializeaza.
__________________
Every point of view is useful, even those that are wrong - if we can judge why a wrong view was accepted.
Reply With Quote
  #56  
Vechi 10.04.2013, 18:42:32
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Patrie si Credinta Vezi mesajul
hai sa spun un secret. o ora de vioara(dau un exemplu) nu se pune ca socializare.
da, stiu, sunt alti copii acolo, dar faptul ca timp de 90 de minute, ca sa fiu reductionist, freaca un bat cu un fir de niste coarde in aceeasi camera nu inseamna ca socializeaza.
păi, nu socializeaza ... cu coardele? (ce urât sună :D)
Reply With Quote
  #57  
Vechi 10.04.2013, 19:01:07
cristina2012's Avatar
cristina2012 cristina2012 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.04.2006
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 491
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Patrie si Credinta Vezi mesajul
hai sa spun un secret. o ora de vioara(dau un exemplu) nu se pune ca socializare.
da, stiu, sunt alti copii acolo, dar faptul ca timp de 90 de minute, ca sa fiu reductionist, freaca un bat cu un fir de niste coarde in aceeasi camera nu inseamna ca socializeaza.
Hai sa iti spun eu mai multe secrete, ca am cativa copiii care merg la mai multe activitati extrascolare de vreo 7 ani incoace, deci am ceva experienta... chiar una mare as putea spune...

De obicei la instrument se lucreaza cu un singur copil, deci nu socializeaza, nu in timpul orei de curs, dar colegii socializeaza intre ei atunci cand pregatesc un spectacol, cand merg impreuna la diferite activitati legate de curs.
Copiii mei studiaza cate unul singur cu profesoara la pian, in schimb fac teoria muzicala cu mai multi copii care sunt de nivel apropiat si acolo socializeaza chiar si in timpul orei, dar sunt chiar draguti in pauza dintre cursul de cor si cel de teorie muzicala, cand stau impreuna, canta impreuna unul la pian altul sau altii cu vocea (asta fara profesor), discuta, joaca diferite jocuri. Fireste ca la cor, grupuri vocale, dansuri, sport, desen, ceramica, cenaclu literar, teatru, etc, etc, se socializeaza, si in timpul cursurilor si cat timp asteapta sa intre, cand pleaca, cand au pauze intre cursuri, cand au activitati...
Reply With Quote
  #58  
Vechi 10.04.2013, 20:55:48
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

Eu totusi nu sunt lamurita cu anumite aspecte si intreb de curiozitate.
(Inteleg ca esti la al 5 lea copil, Cristina? Si sora ta face multi copii!)

1. Va propuneti un anumit numar de copii?
Sau lasati cati copii va da Dumnezeu (din nou, abstinenta nu o practicati?)
Concret cati copii va doriti?
2. Am citit undeva (in mai multe locuri) ca sunt femei care au dependenta de sarcina/nastere. Adica le place sa fie gravide si sa nasca. Nu pot trai fara.
Se intampla asta si la voi?
3. Cand ma refeream la uzura organismului ma gandeam la probleme de toate felurile, incepand de la partea de jos a organismului si care duce greul si pana la inima si alte cele. Nu aveti nici o urmare dupa nasteri repetate?
4. Zilele trecute am vazut la televizor un experiment foarte interesant si care m-a pus pe ganduri. Un barbat din televiziune se pune de o vreme in postura diverselor grupe de oameni (batrani, alcoolici, oameni ai strazii etc., ca sa inteleaga cum se simt acestia, ce probleme si greutati au.
Zilele trecute s-a pus in postura de femeie. Printre altele a incercat sa umble cu o burta mare si de greutatea unui bebelus, sa doarma cu el, sa faca totul cu el. I s-a parut greu si foarte incomod.
Pe urma a mers undeva unde niste femei i-au pus un aparat special cu senzori si telecomanda care sa-i simuleze durerile nasterii. A ajuns sa urle si sa se zvarcoleasca de durere, ii curgeau lacrimile siroaie.
Era terminat cand s-a terminat "nasterea" si a zis ca el nu pricepe cum poate o femeie sa faca mai mult de un copil in aceste conditii. Este traumatizant.
Si inca la el nu s-a rupt nimic, nu a fost taiat, nu nimic.
A declarat ca admira puterea femeilor.
Si atunci intreb si eu: cum este posibil sa accepti sa induri asa traume in repetate randuri? Si inca sa mai fi si dependenta de ele?

5. Copiii sunt dati de Dumnezeu. Ce faceati daca nu va dadea, sau va dadea numai unul? Cum v-ati fi simtit? Ati fi si adoptat?
6. Si sotii vostri isi doresc multi copii si pe voi numai gravide? Ca multi barbati nu pot asta...

Ma rog, as mai avea intrebari, dar ma rezum la astea.

Legat de scoala la domiciliu:
Aici a fost scandal mare pe tema asta. Statul nu accepta asa ceva.
Au fost vreo 2-3 cazuri foarte rebele. Au plecat familiile si in alte tari si s-au intors, ca n-au reusit nicaieri.
Iar mai tarziu, copiii s-au hotarat sa se duca la scoala.
Si nici eu nu sunt de acord.
Nu mi-a placut scoala in sensul de comunitate niciodata. Nu m-am simtit bine de multe ori si as fi refuzat sa mai merg. Mi-a placut sa invat insa...
Totusi sunt de parere ca scoala la domiciliu nu este buna.
1. Ce scoala pot sa ofere parintii? Ce si cate materii? Cine ii verifica pe parinti?
Si restul? Cu ce costuri, daca ar angaja profesori?
2. Socializarea la scoala este importanta: copiii trebuie sa creasca printre copii, trebuie sa se poata compara. Ii pregateste si pentru mai tarziu, cand vor trebui sa lucreze printre oameni sau cu oameni. Nu se pot izola o viata intreaga. Trebuie sa invete competitia, dar si iubirea de aproape. Lucrul in echipa.

Eu nu cred nici in pregatire, ca este mai buna decat la scoala. Bine, sunt scoli si scoli, dar invata multe lucruri, mai mult decat acasa.
Exista cativa parinti rebeli sau copii cu probleme de integrare, dar restul se descurca bine la scoala, de sute de ani.
Se leaga prietenii, se ajuta unul pe altul, isi mai petrec si timpul impreuna. Cum sa izolezi copilul?
Si daca au probleme si cu parintii su cu fratii, atunci cum se mai izoleaza?

Nu comunistii au facut scolile!!! Au existat si inaintea lor. In toate tarile se duceau copiii la scoala. Si inca la internate. Bine, unii bogatasi aveau profesori acasa. Azi si copii din familiile regale se duc la gradinite, scoli si facultati normale, impreuna cu alti copii. Asa si sunt educati. Nu mai exista nici la ei profesori privati.
__________________
A fi crestin = smerenie + iubire de aproape

Last edited by sophia; 10.04.2013 at 20:59:57.
Reply With Quote
  #59  
Vechi 10.04.2013, 21:26:47
lore86's Avatar
lore86 lore86 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.05.2009
Locație: timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.203
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristina2012 Vezi mesajul
Si eu am tot 4 copii si, in plus, sunt deja angajata in depasire...
Doamne ajuta! sa fie intr-un ceas bun!

Eu trag un pic mai pe dreapta, ca sa iti fac loc sa depasesti. :)
__________________
Cred, Doamne, ajuta necredintei mele!
Reply With Quote
  #60  
Vechi 10.04.2013, 22:05:41
cristina2012's Avatar
cristina2012 cristina2012 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.04.2006
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 491
Implicit

Citat:
În prealabil postat de lore86 Vezi mesajul
Doamne ajuta! sa fie intr-un ceas bun!

Eu trag un pic mai pe dreapta, ca sa iti fac loc sa depasesti. :)
Asa, asa, stai cuminte, trage-ti sufleul oleaca, ca eu am avut pauza lunga si acum mi-am luat avant...
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare