Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Despre Forum > Reguli generale de utilizare a forumului
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #661  
Vechi 26.03.2012, 15:59:06
Adriana98's Avatar
Adriana98 Adriana98 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 130
Implicit

Citat:
În prealabil postat de wassabi Vezi mesajul
Poate unii au ajuns asa cum spuneti, dupa cautari si analiza.
Si eu am orbecait mult pâna sa revin la Ortodoxie. Risipirea mea si irosirea timpului pe coclaurile unei false cunoasteri, toate acestea sper sa mi le ierte Dumnezeu. Toate orbecaielile din mîndrie si încapatînare se trageau. Nu îndraznesc nici macar sa gândesc ca as fi scapat de aceste metehne, dar macar acum, spre deosebire de atunci, îmi dau seama ca sunt rele.

Citat:
Cei mai multi insa nu fac decat sa arunce citate dupa citate si atat iar deunazi mi s-a spus ca ce caut aici din moment ca am alte convingeri.
O fac poate din convingerea ca citatele sunt mai graitoare decât propriile cuvinte, din smerenie, dar si din generozitate fata de cei care cauta sincer o cale, un raspuns... E ca si cum ar pune pe masa tot ce au mai bun (bucate duhovnicesti) pentru musafirii care le intra în casa. Iar acestia (poate nu chiar toti, totusi multi) ce fac? Îsi bat joc de bunatatile duhvnicesti si le arunca sub masa sau în capetele gazdelor.

Oare cine poate raspunde mai bine întrebarilor sau/si provocarilor decât Însusi Dumnezeu-Fiul, Cel Care ne-a revelat Adevarul?
Multi nu admit ca Ortodoxia = dreapta credinta si dreapta slavire a Lui Dumnezeu si aceasta vine si din cauza ca s-au lasat "cuceriti" de tot felul de credinte lumesti, care nu fac decât sa atace frontal sau sub centura, brutal sau subtil, Adevarul Carele este viu.

Citat:
Discutiile logice nu contin apelul la autoritate.
Aici (http://en.wikipedia.org/wiki/Fallacy) gasiti exemplifcate toate erorile de argumentatie care se fac in mod obisnuit, apelul la autoritate este unul dintre ele. Pe scurt, nu poti argumenta ca ceea ce spui este adevarat daca in sprijinul afirmatiei tale aduci doar asta " e adevarat pt ca asa scrie in carte" sau "e adevarat pt ca asa a spus nu stiu cine".
Nici wikipedia nu este o autoritate, si cele propagate acolo nu pot avea pretentia de adevar absolut. Multe aberatii si afirmatii tendentioase mi-a fost dat sa citesc pe wikipedia. Pe unii îi încânta (wikipedia, dex-ul etc.) pentru ca se încadreaza în ceea ce ei numesc "logica". Dar aceea este logica omeneasca, un fel de sicriu în care nu intra mare lucru. Realitatea este de necuprins si nu poate încapea în definitiile strîmte oferite de dictionare, enciclopedii etc.
În schimb, cuvintele Mîntuitorului pe multi (printre care ma numar si eu) i-a trezit la viata:
"Eu sunt Calea, Adevarul si Viata. Nimeni nu vine la Tatal decât prin Mine" si "Eu sunt învierea si viata. Cel ce crede în Mine, chiar daca va muri, va trai; si tot cel ce traieste si crede întru Mine, în veac nu va muri!"
Reply With Quote
  #662  
Vechi 26.03.2012, 17:03:28
Mihailc Mihailc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.03.2008
Mesaje: 3.173
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Adriana98 Vezi mesajul
Si eu am orbecait mult pâna sa revin la Ortodoxie. Risipirea mea si irosirea timpului pe coclaurile unei false cunoasteri, toate acestea sper sa mi le ierte Dumnezeu. Toate orbecaielile din mîndrie si încapatînare se trageau. Nu îndraznesc nici macar sa gândesc ca as fi scapat de aceste metehne, dar macar acum, spre deosebire de atunci, îmi dau seama ca sunt rele.


O fac poate din convingerea ca citatele sunt mai graitoare decât propriile cuvinte, din smerenie, dar si din generozitate fata de cei care cauta sincer o cale, un raspuns... E ca si cum ar pune pe masa tot ce au mai bun (bucate duhovnicesti) pentru musafirii care le intra în casa. Iar acestia (poate nu chiar toti, totusi multi) ce fac? Îsi bat joc de bunatatile duhvnicesti si le arunca sub masa sau în capetele gazdelor.

Oare cine poate raspunde mai bine întrebarilor sau/si provocarilor decât Însusi Dumnezeu-Fiul, Cel Care ne-a revelat Adevarul?
Multi nu admit ca Ortodoxia = dreapta credinta si dreapta slavire a Lui Dumnezeu si aceasta vine si din cauza ca s-au lasat "cuceriti" de tot felul de credinte lumesti, care nu fac decât sa atace frontal sau sub centura, brutal sau subtil, Adevarul Carele este viu.

Nici wikipedia nu este o autoritate, si cele propagate acolo nu pot avea pretentia de adevar absolut. Multe aberatii si afirmatii tendentioase mi-a fost dat sa citesc pe wikipedia. Pe unii îi încânta (wikipedia, dex-ul etc.) pentru ca se încadreaza în ceea ce ei numesc "logica". Dar aceea este logica omeneasca, un fel de sicriu în care nu intra mare lucru. Realitatea este de necuprins si nu poate încapea în definitiile strîmte oferite de dictionare, enciclopedii etc.
În schimb, cuvintele Mîntuitorului pe multi (printre care ma numar si eu) i-a trezit la viata:
"Eu sunt Calea, Adevarul si Viata. Nimeni nu vine la Tatal decât prin Mine" si "Eu sunt învierea si viata. Cel ce crede în Mine, chiar daca va muri, va trai; si tot cel ce traieste si crede întru Mine, în veac nu va muri!"
Una dintre cele mai viguroase mărturisiri pe care le-am citit în ultima vreme pe forum, o intervenție care deturnează înspre adevăr discuțiile aberante de pe acest topic. (sper să nu-i fie spre sminteală autoarei aprecierea mea sinceră!).
__________________
Prostul este dușmanul a ceea ce nu cunoaște (Ibn Arabi)
Reply With Quote
  #663  
Vechi 26.03.2012, 17:17:58
Adriana98's Avatar
Adriana98 Adriana98 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 130
Implicit

Citat:
În prealabil postat de wassabi Vezi mesajul
Am inteles cum e de fapt: nu trebuie cautata cunoastrea, capul jos, citit doar din sfintii parinti si sfanta biblie. te rog eu, renunta la calculator, la masina, la antibiotice, du-te in pustie, asa ai fi trait daca omenirea ar fi facut ce propavaduiesti tu.

tipic, din gura dati toti cu smerenia dar cand vine vorba de folosit roadele cunoasterii sunteti in fata.
1. "Cunoasterea" de acest gen nu trebuie absolutizata, ea nefiind decât un instrument (uneori util, alteori periculos) în viata aceasta trecatoare. Nu trebuie sa ne facem idoli nici din calculatoare, nici din masini, nici din tot felul de aparate sofisticate, fie ele gigantice sau minuscule. Ele nu sunt indispensabile vietii (nici celei biologice, nici celei sufletesti), deci sa nu acordam uneltelor mai multa importanta decât au. Cert este ca nici un instrument nu se poate situa deasupra omului, iar faptul ca cineva poseda un astfel de instrument nu este un certificat, o garantie a inteligentei sale, cu atât mai putin o conditie a existentei sale aici, pe pamînt, si în nici un caz o trambulina catre viata vesnica.

2. Atentie! Scientismul (în care se include si tehnolatria) este o idolatrie care a dat si continua sa dea multi fanatici.
Citat:
Nu te mai obosi sa-mi raspunzi, eu nu mai continui, nu are sens, ai dreptate, si tu si toti ceilalti cu 7000 de ani, cu teoria evolutionista e falsa, cu pamantul care-i centrul universului si tot asa. O singura dorinta asa avea, inchideti-va calculatoarele si traiti ca niste ortodocsi adevarati.
Evolutionismul nu este o teorie (o teorie poate fi demonstrata, evolutionismul - nu!), ci este un mit, o pastila de îndobitocire a oamenilor, veritabil opium întrebuintat la obnubilarea mintii celor ce urmau/urmeaza a fi transformati în sclavi. Cine s-a bucurat de aceasta culme a tâmpeniei cu pretentii de teorie? ? Unii ca Marx, Engels, Lenin, Stalin, Hitler etc., iar în umbra, cine dadea si mai da din coada, mai ales acum, când aceasta prostie se propaga si mai vîrtos pe toate caile si prin toate mijloacele?

Mai multe despre aceasta tema în postarea nr. 299, aici: http://www.crestinortodox.ro/forum/s...547#post402547
Iar aici ai câteva trimiteri:
TEORIA EVOLUTIONISTA = UN ROD AL IMAGINATIEI, Pr Seraphim Rose: http://www.sfaturiortodoxe.ro/teoria-evolutionista.htm

"Evoluționism.Creaționism științific.Antievoluționism", de Oana Iftime si Alexandru Iftime:
http://sites.google.com/site/oiftime...iintific.antie

Pr. Dan Badulescu vadeste minciuna conlucrarii dintre religie si stiinta http://www.razbointrucuvant.ro/2008/...ie-si-stiinta/

ORTODOXIA si EROAREA EVOLUTIONISTA
http://www.crestinortodox.ro/carti-o...sta-81324.html

"Exmatriculat. Inteligenta nu este permisa." - un documentar recomandat de alexmatei: http://www.youtube.com/watch?feature...&v=uKX4vfuOpUU

AFIRMAȚII ANTIEVOLUȚIONISTE ALE UNOR EVOLUȚIONIȘTI
http://apologeticum.wordpress.com/20...evolutionisti/

Intentia mea nu este de a jigni, ci de a atrage atentia ca suntem bombardati cu o ploaie
de informatii false, care ne dau iluzia ca am fi culti, cunoscatori a toate, când de fapt, nu facem decât sa ne ticsim mintea cu tot felul de "putregaiuri" care ne otravesc gândirea, în loc sa facem loc Adevarului.
Orgoliul joaca si el un rol foarte important, fiind o piedica în calea adevaratei cunoasteri.
Reply With Quote
  #664  
Vechi 26.03.2012, 17:33:44
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Adriana98, omul s-a calmat de ceva timp...a renunțat, a dat dreptate teoriei noastre, întradevăr ironic - dar ce mai contează...de ce punem iarăși paie pe foc?

Last edited by ovidiu b.; 26.03.2012 at 17:39:52.
Reply With Quote
  #665  
Vechi 26.03.2012, 17:47:51
Adriana98's Avatar
Adriana98 Adriana98 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 130
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ovidiu b. Vezi mesajul
Adriana98, omul s-a calmat de ceva timp...a renunțat, a dat dreptate teoriei noastre, întradevăr ironic - dar ce mai contează...de ce punem iarăși paie pe foc?
Ovidiu b., ocupata fiind sa-i raspund, nu am observat ca s-a(r fi) calmat.
Nu vreau sa pun paie pe foc, dar nici nu vreau sa ma fac ca nu vad focul. Iertare!
Reply With Quote
  #666  
Vechi 26.03.2012, 18:18:25
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Adriana98 Vezi mesajul
Ovidiu b., ocupata fiind sa-i raspund, nu am observat ca s-a(r fi) calmat.
Nu vreau sa pun paie pe foc, dar nici nu vreau sa ma fac ca nu vad focul. Iertare!
Păi tocmai i-ai răspuns la ultima lui postare:

"Nu te mai obosi sa-mi raspunzi, eu nu mai continui, nu are sens, ai dreptate, si tu si toti ceilalti..."
Reply With Quote
  #667  
Vechi 26.03.2012, 19:56:22
Adriana98's Avatar
Adriana98 Adriana98 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 130
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ovidiu b. Vezi mesajul
"Nu te mai obosi sa-mi raspunzi, eu nu mai continui, nu are sens, ai dreptate, si tu si toti ceilalti..."
Ai dreptate, Ovidiu. Acum îmi dau seama ca nu am tinut seama de cele de mai sus, dar mai este si alt motiv: consider ca evolutionismul este foarte "toxic" pentru omenire, si ma îngrozesc la gândul ca generatiile mai tinere cred în el. Nu-si dau seama ca este o capcana a celui rau si a celor care sunt în slujba aceluia, asa încât, de câte ori vine vorba despre evolutionism, sar ca arsa si nici de data asta nu am vrut sa pierd prilejul de a-l combate. Astfel, mesajul meu se adreseaza nu doar lui wassabi, ci oricui ajunge sa citeasca aceasta discutie.

Last edited by Adriana98; 26.03.2012 at 20:13:06.
Reply With Quote
  #668  
Vechi 27.03.2012, 00:45:29
Laura19
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Adriana98 Vezi mesajul
si ma îngrozesc la gândul ca generatiile mai tinere cred în el. Nu-si dau seama ca este o capcana a celui rau si a celor care sunt în slujba aceluia,
Ei, daca se pune mare accent pe evolutie la scoala, ce sa faca si tinerii, mai ales daca nu au educatie religioasa la scoala. Mintile lor sunt zapacite rau de tot de atatea infromatii false invatate la scoala. Eu sincer, cand am vazut cate minciuni am invatat la scoala, mi s-a facut putin scarba de ea. In fine.
In Ro stiu ca am invatat despre evolutie la istorie, insa nu s-a pus accentul prea tare pe aceasta teorie, nu s-a batut cu pumnul in masa ca ar fi adevarul. In schimb aici, in Canada, evolutia a fost studiata destul de intens si detaliata, nici nu se punea problema ca ar fi doar o teorie si ca ar fi si alte variante. "Noi am aratat asa in trecut,plin de par si cu bate in spate"."Noi traiam in copaci". "Noi avem urmas comun cu maimutele" si cate si mai cate, asa mare accent s-a pus..ei, m-am enervat si am renuntat la curs :)) am avut optiunea asta; initial eu credeam ca voi invata despre psiholiogie,filozofie si logica, nu despre evolutie.In sfarsit. Te duci la scoala sa inveti mai multe, dar defapt vii acasa mai prost. [vorba vine.]
Reply With Quote
  #669  
Vechi 27.03.2012, 02:13:21
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Adriana98 Vezi mesajul
Astfel, mesajul meu se adreseaza nu doar lui wassabi, ci oricui ajunge sa citeasca aceasta discutie.
Mulțumim de mesaje.
Reply With Quote
  #670  
Vechi 27.03.2012, 03:41:28
Adriana98's Avatar
Adriana98 Adriana98 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 130
Smile

Citat:
În prealabil postat de ovidiu b. Vezi mesajul
Mulțumim de mesaje.
La rându-mi, multumesc si eu pentru Lumina lina. Tocmai am ascultat înregistrarea cu Pr. Constantin Necula din si despre Duminica Ortodoxiei, care mi-a mers la inima.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Detasare de religie disbel Generalitati 57 12.04.2013 15:13:16
Conservatorismul in Religie eodor nastasa Generalitati 92 15.04.2010 13:28:25
Religie Darkanian Pocainta 4 07.12.2009 13:20:13
Olimpiada de religie amica-x Generalitati 3 13.02.2007 00:11:46