Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Nunta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #31  
Vechi 11.04.2016, 19:31:16
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Știi când a născut Elisabeta?
Dar Sfânta Ana?
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #32  
Vechi 11.04.2016, 19:31:49
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de RedRose Vezi mesajul
Copilul meu a capatat autism in urma unui vacccin,,e vorba de vaccinul ROR de la 1 an si doua luni..nu s-a nascut cu aceasta boala...A fost un copil perfect sanatos la nastere, nascut natural, Apgar 10,alaptat mai bine de un an, evolutie ca la carte, etc etc...A fost dificila diagnosticarea lui pentru ca era vorba de un autism atipic..capatat, nu innascut..
Spuneti chestia asta tuturor care predica de pe acoperisuri obligativitatea vaccinarii. Tuturor celor care cred in vaccinuri mai mult decat in Dumnezeu. Avem cazuri si aici, pe forum, bunaoara dl. AlinB. Asa cum ateii merg pana in panzele albe in a-l contesta pe Dumnezeu, asa acestia contesta ca un vaccin ar putea dauna grav unui copil, ca sa nu spun ca l-ar putea nenoroci pe viata. Ei vor merge pana in panzele albe in a pleda ca nu e asa, ca dv, alti parinti, medicii care au constatat, medicii care au patit-o ei insisi s-au inselat cu totii. Ei vor spune ca cel mic avea autism din nastere, dar a fost diagnosticat dupa vaccin fiindca nu vorbea pana atunci. Ca nu vaccinul insusi, ci teama de vaccin, indusa de parinti inconstienti (precum dv) este cauza autismului. Sau ca autismul ar fi venit oricum, dar necorelat cu vaccinul. Sau vor gasi ei ceva: imaginatia acestor vaccinoduli depaseste mereu capacitatea noastra de a anticipa gaselnitele lor.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #33  
Vechi 11.04.2016, 19:51:26
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

@Yasmina
Dumnezeu multe nu ne spune (explicit). Si totusi nici nu le interzice.
Aici este o alta discutie mare. Ce permite Dumnezeu si ce nu.

Exista totusi abstinenta, exista si casatoria alba.
Nu te forteaza nimeni sa ai relatii trupesti.

Da, este o discutie interesanta de ce unii fac multi copii si altii nu (desi ar putea).
Ar trebui in fir separat pentru a comenta.

Familiile cu copii sunt fericite in general. Daca tie nu-ti convine asta, este parerea ta. Este rostul omului de a avea copii. Consider ca este in genral o fericire, un dar de la Dumnezeu.

Ma rog, sunt unii carora nu le plac copii si nu-i vor.
La fel cum sunt si altii care sufera enorm ca nu pot face.
Unul are instinct matern/patern puternic, altul deloc.

Fiecare are dreptul sa fie altfel si sa aibe sentimentele si dorintele lui.
Unul doreste sa traiasca singur, altul vrea familie.

Si da, incerc sa ma obisnuiesc cu ideea si sa ma concentrez pe altceva, dar este foarte greu, mai ales ca ii vezi mereu in jur.
Si toti din jur mai si pun sare pe rana. Cei fara copii sunt niste nenorociti si pacatosi, nu trebuie sa aibe nici un drept si nici un ban si etc.
Noi nici nu suntem considerati prin lege familie. Numai cei care au copii sunt familie.

La fel cum ai decis si tu, nici eu nu vreau sa spun aici pe forum despre viata mea.
__________________
A fi crestin = smerenie + iubire de aproape
Reply With Quote
  #34  
Vechi 11.04.2016, 20:05:03
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Care- i ma legea aia?
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #35  
Vechi 11.04.2016, 20:10:23
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de DragosP Vezi mesajul
Care- i ma legea aia?
Legea strazii, cred ...
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #36  
Vechi 11.04.2016, 20:39:28
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul

La fel cum ai decis si tu, nici eu nu vreau sa spun aici pe forum despre viata mea.
In ce imprejurari v-am cerut sau v-am indemnat eu sa faceti aceasta?

Imi amintesc ca v-am intrebat ceva personal ,pe privat si asa cum educatia imi permite,acea informatie va ramane doar intre noi.

Viata mea personala nu este un manual de invatatura si nici interes public.
Sa nu cumva sa fie material de sminteala pt altii!!
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #37  
Vechi 11.04.2016, 23:46:56
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de RedRose Vezi mesajul
Copilul meu a capatat autism in urma unui vacccin,,e vorba de vaccinul ROR de la 1 an si doua luni..nu s-a nascut cu aceasta boala...A fost un copil perfect sanatos la nastere, nascut natural, Apgar 10,alaptat mai bine de un an, evolutie ca la carte, etc etc...A fost dificila diagnosticarea lui pentru ca era vorba de un autism atipic..capatat, nu innascut..
Scorul Apgar sau nasterea naturala sunt irelevante vizavi de problema autismului.
In general diagnosticarea autismului e dificila, de altfel la 1 an e prea devreme pentru a fi diagnosticat in acest sens.

Ce te face sa crezi ca e legat de vaccinare, totusi?
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #38  
Vechi 11.04.2016, 23:49:05
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Copacel Vezi mesajul
Apropos : tu stii de ce tzigancile sunt foarte sanatoase ? Pentru ca fac copii.
Stii de ce nucile perete? Copac!
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #39  
Vechi 11.04.2016, 23:52:31
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Atatea raspunsuri, dar nu s-a sinchisit nimeni sa afle despre ce problema e vorba, pentru a afla mai intai care sunt implicatiile si riscurile reale.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #40  
Vechi 12.04.2016, 00:12:59
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Spuneti chestia asta tuturor care predica de pe acoperisuri obligativitatea vaccinarii. Tuturor celor care cred in vaccinuri mai mult decat in Dumnezeu.
Sau sa o luam altfel, cred in doctori mai mult decat in Dumnezeu,
Ca daca ar crede in Dumnezeu, n-ar avea ce sa caute pe la doctor, nu-i asa dom' doctor?

Si doctorul il trimite la farmacist, alta lepadare de credinta.

Citat:
Avem cazuri si aici, pe forum, bunaoara dl. AlinB. Asa cum ateii merg pana in panzele albe in a-l contesta pe Dumnezeu, asa acestia contesta ca un vaccin ar putea dauna grav unui copil, ca sa nu spun ca l-ar putea nenoroci pe viata.
Dom' doctor, ori nu stiti sa cititi, ori v-ati facut ca uitati, ori n-ati priceput cum probabil n-ati priceput mare lucru nici din cursul de imunologie care se presupune ca l-ati facut in facultate, nici ala de bio-chimie care iarasi contrazice flagrant mult iubita dvs. homeopatie.

Parerea mea era cu totul alta, si anume ca orice poate dauna grav, pana si apa plata aspirina si sarea de bucatarie.
Mai putin, probabil, homeopatia, ca e apa chioara, si e putina, dar nici nu vindeca mai mult decat autosugestia.

Orice beneficiu nu vine insa la pachet si cu o doza de risc, daca va inchipuiti ca bolile vaccinate nu au riscuri sau dimpotriva, sunt mai mici decat cele ale vaccinarii, atunci va recomand sa mai treceti o data prin cursul de imunologie, ceva istorie a pandemiilor, etc.
Spre deosebire de multi alti habarnisti, macar aveti capacitatea intelectuala desi din pacate probabil nu si obiectivitatea necesara.

Citat:
Ei vor merge pana in panzele albe in a pleda ca nu e asa, ca dv, alti parinti, medicii care au constatat, medicii care au patit-o ei insisi s-au inselat cu totii. Ei vor spune ca cel mic avea autism din nastere, dar a fost diagnosticat dupa vaccin fiindca nu vorbea pana atunci.
Cum asa dom' doctor, dar de unde stiti, cine si cum si cand a constat, ati fost direct implicat in cazul respectiv?

Nu mai zic ca puneti egal intre diagnosticul pus de medic si cel pus parinte, caz in care, oare de ce mai avem nevoie de cei ca dvs.?

Nu va mai chinuiti nici dvs. 10 ani prin facultati si rezidentiate si iesim si noi mai ieftin.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.

Last edited by AlinB; 12.04.2016 at 00:19:16.
Reply With Quote
Răspunde

Tags
casatorie, copii, fara copii, nu isi doreste

Thread Tools
Moduri de afișare