Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sfanta Scriptura > Din Noul Testament
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #71  
Vechi 31.01.2013, 12:04:11
VladCat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

mesaj editat

Last edited by VladCat; 31.01.2013 at 12:10:47.
Reply With Quote
  #72  
Vechi 31.01.2013, 12:46:00
Mosh-Neagu's Avatar
Mosh-Neagu Mosh-Neagu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.04.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.457
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cezar_ioan Vezi mesajul
Vreun autograf, cumva?... :)
Daca as fi in situatia sa ii cer ceva, i-as cere sa renunte la prostul obicei de a ma invita la tipul lui de intelegere... Ce de foraje face domnul P. in intelegerea noastra... Si ce de speculatii savante...
Sunt tare curios, in schimb, ce poate exprima domnul Plesu in materie de simtire/traire personala. In calitate de intelectual imbisericit, desigur... Sau, poate, intelectualii imbisericiti nu isi exprima decat la rugaciune-spovedanie simtamintele de evlavie si cainta?...

P.S. Am mai spus si cu alt prilej: pana cand nu-i voi vedea pe acesti domni facindu-si PUBLIC treburile de cainta (pentru tot ce au facut, cu multa inteligenta in trecut), ei raman pentru mine actori cabotini care se complac in admiratia unui public adecvat.
Acesti ambitiosi si descurcareti baroni ai limbajului si ai intregii cochetarii intelectuale din biata cultura muribunda de azi, nu fac decat sa isi continue micile afaceri in modul si in domeniul care i-a consacrat: blablaul smecheresc, care te tine mereu "deasupra". Nonsalanta lor de a vorbi in legatura cu Hristos si Biserica Lui (in timpul liber dintre doua intalniri cu oamenii politici si cu oamenii de afaceri, intalniri in care, desigur, nu fac nici cateheza crestina nici exegeza biblica) nu ma surprinde. Ce imi pica insa, greu, e ca voua nu vi se pare nimic dubios la mijloc...

Reamintesc convingerea mea: intelectualul roman are vocatie isihasta. Asta-i tot. Restul e ratare, cu, desigur, consecinte notabile pentru toti ceilalti din Cetate...

In fine, am promis ca imi cenzurez opiniile... Mai bine tac acum, decat niciodata...
Mult as vrea, Cezare, sa nu te necajesc cu mesajul meu, dar tare ma tem ca nu am incotro. Imi cer de pe acum iertare, fiindca eu nu pot impartasi aceiasi parere!
Si nu ma leg de faptul ca pe de o parte sustii ca-i apreciezi pe acesti intelectuali si le iei apararea, iar pe de alta, iti dezvalui in intregime dezgustul fata de ei. Asta e o chestiune de fond, care probabil ti-a scapat din greseala. Reactia ta se simte, oricate elogii ai vrea sa adaugi la adresa lor; sunt fortate si de complezenta!
Nu, frate Cezar, n-ar trebui sa ne deranjeze prea mult "gaselnitele" acestor indivizi de a-si face treaba lor de oratori... Oare te-ar fi multumit mai mult daca ar fi vorbit impotriva Mantuitorului Hristos? Imi amintesc de un timp cand mi se zburlea parul cand auzeam de Dan Puric si conferintele lui, dar mai apoi am inteles ca asta stie el sa faca mai bine, si ca asta-i "talantul" lui. La fel si cu Plesu. Eu am fost mult mai bulversat de conferintele lui Danion, care mi se parea un lup in blana de oaie, fiindca aducea dezbinare si sminteala acolo, in interiorul bisericii. Plesu, Puric si altii ca ei, se adreseaza unui segment de oameni care in mod obisnuit nu prea vin pe la biserica. Pentru acest segment, Dumnezeu oranduieste cum stie El mai bine, sa-i intoarca la credinta, putin cate putin. Si-apoi ce stim noi ce-i randuieste Dumnezeu lui Plesu? Oare avem cumva certitudinea ca noi suntem mai buni si ca meritam mai mult? Dar chiar sa fie adevarat ca poate astazi meritam mai mult (desi nu noi putem face diferenta), maine Dumnezeu are intreaga putere sa faca din el un sfant, iar pe mine care nu pot sa dorm de grija lui, sa ma arunce afara asa cum si trebuie, fiindca nu merit mai mult.
Oare nu ochiul nostru ne sminteste, frate Cezar, gandind astfel. Daca el asta stie sa faca, iar Dumnezeu ii ingaduie, de ce sa arunc eu cu pietre? Sunt oare in masura?

Ieri, dupa sfanta liturghie, Parintele a tinut o predica ce m-a facut sa meditez indelung dupa intoarcerea acasa! A vorbit despre cei trei ierarhi, lucruri pe care eu in ignoranta mea, nu le stiam. Fiecare dintre ei era atat de deosebit, incat in lumea ortodoxa s-au creat "bisericute" pentru fiecare dintre cei trei. Sf. Vasile cel Mare, era atat de sever incat nu dezlega la sf impartasanie, daca ai facut pacate chiar mici fiind. Sf Grigore despica firul in patru si gasea calea pentru dezlegare la sf. impartasanie, astfel ca omul, chiar daca primea canon, era fericit si multumit. Iar Sf Ioan Gura de Aur, pe langa faptul ca parea sa detina fraiele timpului, fiindca daca se apuca de vorbit, lumea nu se mai satura ascultandu-l, si dupa ore in sir, li se parea ca abia incepuse, el ura pacatul, dar il iubea pe pacatos atat de mult incat dezlega pe toata lumea pentru sf. impartasanie. Ba mai mult, nu numai ca se apropia de leprosi, dar ii mai strangea cu toata dragostea la piept si-i saruta, ceea ce era de neinteles pentru orice om rational!... Pentru toti acesti trei ierarhi, Dumnezeu a oranduit sa apara in vis unui alt patriarh ce avea in acele vremuri multa evlavie, si sa determine lumea sa inteleaga ca in fata Lui, toti sunt la fel, iar pentru a intari aceste vorbe, i-a poruncit sa aleaga o zi anume in luna Ianuarie, in care sa fie praznuiti toti la un loc, chiar daca fiecare dintre ei au fost deja praznuiti separat in cursul acestei luni!
Poate vei spune ca asta n-are nici o relevanta, dar eu cred ca are... Asa cum Sf Ioan Gura de Aur iubea tot pacatosul, lasandu-I lui Dumnezeu modul in care sa-l indrepte pe pacatos, cred ca asa si noi ar trebui sa reactionam fata de semenii nostri. Si stii de ce? Fiindca noi insine SUNTEM de atatea ori in locul lor, dar nu ne dam seama. Noi insine vorbim de Hristos, desi suntem pacatosi si vai de zilele noastre... Noi insine alegem uneori sa facem "o afacere" din talantul noastru, sau daca nu alegem, macar gandim asta!... Nu e nici o diferenta intre ei si noi, Cezare!... Asa vrem noi sa credem, dar ne inselam, frate!...
Iarta-ma, te rog. Ca de obicei, n-am astampar si imi arog (ca si tine) dreptul sa... veghez, de parca ar fi mare lucru de capu' meu!...
__________________
+++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++

Iubirea de vrajmasi, nu e un sfat, este o porunca! (Parintele Arsenie Papacioc)

Last edited by Mosh-Neagu; 31.01.2013 at 13:00:04.
Reply With Quote
  #73  
Vechi 31.01.2013, 13:05:28
cezar_ioan cezar_ioan is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.11.2012
Locație: Benidorm, Hotel Bali
Mesaje: 1.946
Implicit

Va multumesc, Mihail si Moshule, pentru cuvantul vostru. (Chiar asteptam opiniile voastre si ma cam miram ca nu apar...:))

Mihail, ma amuza un pic gandul ca mi-ai scris ca si cum eu nu as fi avut din capul locului in vedere ceea ce spui tu. Pai, tocmai de aici am plecat si incerc sa plec mereu... Dar bat in alta parte, mai departe.
Bag seama ca imi scapa mie ceva in modul cum redactez mesajele. Ca, daca e sa ma iau dupa feedback, e ca si cum as scrie altceva. Si cred ca nu e vorba de receptor, aici, cat mai degraba de modul balbait si ne-simplu in care scriu. Cred ca ma grabesc un pic...

Moshule, pur si simplu iti impartasesc opinia, macar in cateva puncte centrale. Cand voi avea un mic ragaz voi incerca sa nuantez pe marginea temei. Multumesc!
Reply With Quote
  #74  
Vechi 31.01.2013, 13:13:01
cezar_ioan cezar_ioan is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.11.2012
Locație: Benidorm, Hotel Bali
Mesaje: 1.946
Implicit

Citat:
În prealabil postat de -radu- Vezi mesajul
Gândesc că pentru oamenii care sunt foarte prinși în modul lumesc, "rațional", de a înțelege lumea, poate fi foarte folositor și un autor ca Pleșu, care le poate deschide mintea și spre textele scripturii sau către sfinții părinți. Așa am fost și eu acum câțiva ani și prin cărțile lui Jung, care numai autor ortodox nu este, am ajuns să răsfoiesc Biblia, la care Jung făcea trimitere adeseori, pentru a-și justifica unele teorii psihologice. Poate că și Pleșu va face același serviciu unora care iubesc filosofia dar nu au deschis încă Biblia. Doamne ajută!

Frate Cezar, poate îmi recomanzi o carte bună de psihologie, accesibilă și profanilor...Mi-e dor de vremurile în care citeam psihologie și mi se părea că toți oamenii sunt foarte interesanți.
Asa e, adica asa mi s-a intamplat si mie si altora.
Totusi, ajutorul primit la start risca sa devina balast, mai tarziu... E dovedit.
Nici un ajutor de la oameni nu ramane neplatit, intr-un fel sau altul. Deseori pagubos. Jung, in special, imi pare un autor de evitat pentru cel care cauta sa aprofundeze vietuirea crestina. S-a scris mult pe tema asta, iar experientele unor cunoscuti, nu putini, imi intaresc convingerea.

Dintre cartile de psihologie iti recomand pe oricare dintre clasici. Care vrei tu, eu avind preferinta pentru doi americani: Carl Rogers si, mai batrinul si invechitul Wiliam James. Ultimul a scris destul de mult si pe tema experientelor religioase. A practicat rugaciunea etc.

In orice caz, sunt departe de a-ti recomanda vreuna dintre cartile la moda azi pe piata psi. Sunt porcarii de consum aservite curentului californian consumist. Speculatii si aplicatii mediocre ale unor descoperiri epocale.

Asadar, clasicii mai intai! Opinia mea.

P.S. Filocalia si Scriptura sunt, desigur, tratatele de psihologie cele mai folositoare.

Last edited by cezar_ioan; 31.01.2013 at 13:16:37.
Reply With Quote
  #75  
Vechi 31.01.2013, 14:46:35
ioanna's Avatar
ioanna ioanna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.07.2011
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.494
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cezar_ioan Vezi mesajul
Ce imi pica insa, greu, e ca voua nu vi se pare nimic dubios la mijloc...
Ce te-a facut sa crezi ca nu gandim similar cu privire la persoana sa? Daca omului ii face bine sa scrie, ii face bine cercetarea, se bucura cand gandurile sale le identifica si la altii, se amuza sau se irita de gandurile altora, atunci sa scrie. La final va constientiza ca creatia e mai buna decat propria persoana :) Cel putin asta a spus Andrei Plesu si "Despre ingeri" si acum despre "Pilde".

Last edited by ioanna; 31.01.2013 at 15:04:18.
Reply With Quote
  #76  
Vechi 31.01.2013, 15:15:08
Mosh-Neagu's Avatar
Mosh-Neagu Mosh-Neagu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.04.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.457
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cezar_ioan Vezi mesajul
Moshule, pur si simplu iti impartasesc opinia, macar in cateva puncte centrale. Cand voi avea un mic ragaz voi incerca sa nuantez pe marginea temei. Multumesc!
Asta cu punctele centrale, ma amuza!... Fara a avea pretentia de a fi infailibil, consider ca aceste metehne ale noastre de a da celorlalti dreptate partial, (nici eu nu fac exceptie, din pacate), nu ne scapa de osanda, in sensul ca, in loc sa devenim "fierbinti", preferam mai departe sa fim doar "caldicei"...
Imi amintesc nu demult cand am ramas surprins de prezenta la "trinitas-tv" a actorului Mihai Coada (alias Nelu Curca din "La bloc"). Spunea cum, la un moment dat a ingenuncheat in fata icoanei Mantuitorului si a inceput sa planga ca un copil, fiindca avea multe remuscari pentru meseria pe care si-a ales-o. Se ruga si intreba in acelasi timp: "Cum scap din grozavia asta, Doamne, daca eu asta stiu sa fac?" Cred ca mai degraba trebuie sa selectam bine tot ceea ce alegem sa facem in viata. Si soldatii romani il intrebau nedumeriti pe Sf Ioan Botezatorul: "Si noi ce sa facem?" Iar Sf Ioan le-a raspuns: "Va faceti datoria, fara sa napastuiti pe cei nevinovati!" Si iarasi revin: avem un talant sau mai multi. Daca vrem sa-l inmultim, nu avem dreptul sa trandavim, ci sa ne ostenim asa cum putem si sa facem mai multi. Poti prin talantul tau sa aduci sminteala, sau dimpotriva. Vorbeam pe un alt thread cu acea ocazie cand se discuta despre intoarcerea la Dumnezeu a lui "Nelu Curca", despre Vasile Murariu care, desi merge prin biserici si este credincios, nu de putine ori l-am vazut facand bascalie de preoti, imbracand sutana sau dialogand ca... sfintii. Aceste fapte au efecte adanci asupra celor destepti "gramada", si care nu sunt iertate usor celui ce le propaga. De aceea spun ca bine ar fi pentru tot omul sa nu se aventureze "dincolo" de limite, si ori de cate ori are ocazia, sa nu omita sa aminteasca rolul lui Dumnezeu si a Mantuitorului in lume. Poate asa el insusi, pacatos fiind, ajunge sa se indrepte si sa urmeze vorbelor pe care poate le spune la inceput doar ca sa dea bine la public!...
__________________
+++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++

Iubirea de vrajmasi, nu e un sfat, este o porunca! (Parintele Arsenie Papacioc)
Reply With Quote
  #77  
Vechi 31.01.2013, 20:29:03
ioanna's Avatar
ioanna ioanna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.07.2011
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.494
Implicit Film- conferinta de la Cluj

http://www.youtube.com/watch?feature...&v=11sNeF0zxbg
Reply With Quote
  #78  
Vechi 31.01.2013, 21:01:43
-radu-'s Avatar
-radu- -radu- is offline
Member
 
Data înregistrării: 19.02.2012
Locație: Oradea
Religia: Ortodox
Mesaje: 31
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cezar_ioan Vezi mesajul
Filocalia si Scriptura sunt, desigur, tratatele de psihologie cele mai folositoare.
Mă bucură că spui asta, este concluzia la care am ajuns și eu. Mulțumesc pentru recomandări, am notat cele două nume.
Reply With Quote
  #79  
Vechi 31.01.2013, 23:26:32
cezar_ioan cezar_ioan is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.11.2012
Locație: Benidorm, Hotel Bali
Mesaje: 1.946
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioanna Vezi mesajul
Iti multumesc, Ioanna, pentru postare.
L-am gasit pe dl. Plesu un pic schimbat, fata de cum il stiam: a inceput sa devina un batranel simpatic... (inainte fusese, pe rand, un tanar teribil, apoi un adult fortzos, in fine iata-l si dulcic si amuzant s.a.m.d.)
Ceva, insa, am gasit neschimbat: poceste, nonsalant, limba romana. Nu ca m-ar deranja asta, nu prea tare in orice caz (sunt mai atent la continutul mesajului iar nu la forma).

Il prefer, mai departe, pe Andrei Plesu cel din Dilema (cand nu se apropie de cele sfinte, desigur).
Reply With Quote
  #80  
Vechi 31.01.2013, 23:28:16
cezar_ioan cezar_ioan is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.11.2012
Locație: Benidorm, Hotel Bali
Mesaje: 1.946
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mosh-Neagu Vezi mesajul
Asta cu punctele centrale, ma amuza!... Fara a avea pretentia de a fi infailibil, consider ca aceste metehne ale noastre de a da celorlalti dreptate partial, (nici eu nu fac exceptie, din pacate), nu ne scapa de osanda, in sensul ca, in loc sa devenim "fierbinti", preferam mai departe sa fim doar "caldicei"...
Imi amintesc nu demult cand am ramas surprins de prezenta la "trinitas-tv" a actorului Mihai Coada (alias Nelu Curca din "La bloc"). Spunea cum, la un moment dat a ingenuncheat in fata icoanei Mantuitorului si a inceput sa planga ca un copil, fiindca avea multe remuscari pentru meseria pe care si-a ales-o. Se ruga si intreba in acelasi timp: "Cum scap din grozavia asta, Doamne, daca eu asta stiu sa fac?" Cred ca mai degraba trebuie sa selectam bine tot ceea ce alegem sa facem in viata. Si soldatii romani il intrebau nedumeriti pe Sf Ioan Botezatorul: "Si noi ce sa facem?" Iar Sf Ioan le-a raspuns: "Va faceti datoria, fara sa napastuiti pe cei nevinovati!" Si iarasi revin: avem un talant sau mai multi. Daca vrem sa-l inmultim, nu avem dreptul sa trandavim, ci sa ne ostenim asa cum putem si sa facem mai multi. Poti prin talantul tau sa aduci sminteala, sau dimpotriva. Vorbeam pe un alt thread cu acea ocazie cand se discuta despre intoarcerea la Dumnezeu a lui "Nelu Curca", despre Vasile Murariu care, desi merge prin biserici si este credincios, nu de putine ori l-am vazut facand bascalie de preoti, imbracand sutana sau dialogand ca... sfintii. Aceste fapte au efecte adanci asupra celor destepti "gramada", si care nu sunt iertate usor celui ce le propaga. De aceea spun ca bine ar fi pentru tot omul sa nu se aventureze "dincolo" de limite, si ori de cate ori are ocazia, sa nu omita sa aminteasca rolul lui Dumnezeu si a Mantuitorului in lume. Poate asa el insusi, pacatos fiind, ajunge sa se indrepte si sa urmeze vorbelor pe care poate le spune la inceput doar ca sa dea bine la public!...
Moshule, pur si simplu iti impartasesc iarasi opinia, fie si doar in cateva (mai putine, de data asta) puncte centrale.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
De ce se scrie iisus cu 2 i si nu cu un i annajanette Generalitati 234 12.08.2017 16:49:47
Iisus si femeile tara tara vrem ostas Generalitati 67 12.08.2011 20:31:41
Rugaciunea lui Iisus MadalinS Rugaciuni 8 10.04.2011 19:11:36
Minunile lui Iisus Florin Liviu Generalitati 24 21.01.2011 21:47:33
Iisus Hristos ancah Biserica Ortodoxa Romana 10 09.05.2008 21:30:22