Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #41  
Vechi 06.09.2008, 10:17:18
TeoH TeoH is offline
Member
 
Data înregistrării: 22.08.2008
Mesaje: 44
Implicit

Bineinteles, ca sunt foarte bune si bosurile!
Reply With Quote
  #42  
Vechi 06.09.2008, 10:30:16
saccsiv saccsiv is offline
Member
 
Data înregistrării: 28.03.2007
Mesaje: 69
Implicit

Se pot face multe prieteni . Exemple au fost date si mai sus . Apoi fiecare in patratica noastra , in cercul nostru de cunostiinte poate duce aceasta lupta . DAR CATI O FACEM ? Cati dintre noi daca seful ne impune la serviciu sa nu mai purtam discutii anti avort , vor alege mai bine sa plece decat sa taca ?

Cati dintre noi suntem precum semintele cazute printre maracini ? De indata ce acestia cresc ( “ grijile “ vietii pe acest pamant ) gata si cu Cuvantul … Ba mai vad pe aici si dintre vechii infiltrati pe acest forum , propovaduitori ai cuvantului mincinos si ratacitor , care fac bascalie “ fina “ .

Apoi mai putem ajuta pe cei deja prinsi in aceasta lupta . De exemplu actiunile preotului Nicolae Tanase si asociatiei Provita . Sa ne alaturam lor si altora ca ei in aceasta lupta . Si sa facem milostenie cu copii salvati de ei de la macel , ca nu traiesc micutii cu aer … Asociatia are si CD-uri gratuite cu avorturi filmate . Sau daca nu vreti sa apelati la ei , copiati documentare de pe internet si dati-le celor ce au de gand sa ucida prunci nenascuti . Veti vedea ca unii se intorc de la decizia lor cand vor vedea macelul . De aceea de fapt autoritatile nu doresc impunerea ca in cabinetele de ginecologie sa le fie prezentate cuplurilor astfel de materiale , caci s-ar razgandi … Caci autoritatile fac jocul PAPUSARILOR malefici ce duc de o suta de ani o ampla campanie pro avort .

Si in primul rand sa ne rugam zilnic Domnului Iisus pentru incetarea macelului . Dar multi uita sa se roage si pentru ei …

Nu dati din umeri “ ca nu-i nimic de facut “ . Dumnezeu ne-a dat niste talanti . Sa-i inmultim ! Vai de cei care-i ingroapa in pamant …

http://saccsiv.weblog.ro/

Reply With Quote
  #43  
Vechi 06.09.2008, 17:06:19
mara2008's Avatar
mara2008 mara2008 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.05.2008
Locație: Orasu cu KM 0 inlacrimat...
Religia: Ortodox
Mesaje: 444
Implicit

ce spui tu florina =0.sant convinsa ca a vb din experinta propie e alceva.ar intelege omu mai usor de ce e bine contraceptia ,si ca spui tu cai un pacat si contraceptia nu cred ,nu poate fi pacat,si nu e vorba de a da brosuri in tramvai,la oras ,sau a vorbi in biserica unde preoti nostri spun mereu despre asta =1,nu mai mult,ce spun eu e vorba de mai mult,eu sant dispusa ca in concediu sa merg cu cineva cu masina in provincie sa vorbesc despre asta,sa ajut,daca un sponsor mi-ar oferi si ceva de citit despre asta,un preot ceva carti de rugaciuni ar fi binevenite+niste prezervative cu prospectu lor si alte mijloace de contraceptie locala (ovule,folii)le-as explica si oferi cu placere cui are nevoie adica de la 14 ani in sua.si ceva brosuri despre sida si sifilis si alte boli de transmisie sexuala.si sant convinsa ca ca mine sant dastule persoane voluntare
Reply With Quote
  #44  
Vechi 06.09.2008, 17:09:37
mara2008's Avatar
mara2008 mara2008 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.05.2008
Locație: Orasu cu KM 0 inlacrimat...
Religia: Ortodox
Mesaje: 444
Implicit

Nu am experinta recunosc,dar dragostea de om ,de a nu fii supus unei suferinte e mare,stiu ce inseamna un avort si multe din satele noastre sant lipsite de orice informare sau ajutor concret
Reply With Quote
  #45  
Vechi 06.09.2008, 18:12:00
TeoH TeoH is offline
Member
 
Data înregistrării: 22.08.2008
Mesaje: 44
Implicit

Mara, nu florina a spus despre contraceptie, ca aceasta este pacat, ci eu. Contraceptia duce tot la o crima. Uite ce spune teologul si scriitorul Danion Vasile intr-una dintre cartile sale:
Cele mai multe anticoncepționale sunt avortive. Cât de creștin e un anticoncepțional care ucide un copil? Răspunsul e ușor de dat: e anticreștin! Crima e crimă! Anticoncepționalele post-contact sunt,evident, avortive. Steriletul e avortiv, nu periodic, ci accidental, dar este avortiv. Chiar și anticoncepționalele obișnuite, despre care se spune că împiedică ovulația, au și ele rată de eșec și fetele pot ajunge la sarcini nedorite, care sunt eliminate fără ca mama să-și fi dat seama că a fost însărcinată.
Astea sunt din păcate lucruri pe care le recunosc foarte puțini medici, cei mai mulți preferând să susțină că anticoncepționalele reușesc împiedicarea ovulației și, implicit, apariția unui embrion. Dacă după așa zisa revoluție în România au avut loc 16 milioane de avorturi obișnuite, oare cine ar putea număra avorturile datorate steriletului sau pilulei de a doua zi, sau a celor obișnuite? Numai Dumnezeu știe...
Cât privește cât de creștin e prezervativul – vorbesc despre tinerii care trăiesc în păcat înainte de a se căsători –, răspunsul e clar: Nu e creștin. Dacă ar fi fost creștin, l-ar fi recomandat Biserica! În ce măsură e mai bine să păcătuiască cu sau fără prezervativ, Biserica iarăși nu vine să spună: „Măi, fraților, voi păcătuiți așa, pentru că-i mai mic păcatul vostru dacă vă protejați, sau mai mare păcatul acesta dacă o
faceți natural!…” Biserica spune un NU hotărât păcatului. Acum, mai există o altă perspectivă din care putem privi problema. Dacă un tânăr nu crede în Dumnezeu, nu merge la biserică sau merge accidental,dar el trăiește oricum în păcat cu prietena lui și știe că, dacă o lasă însărcinată, o va pune să avorteze și are de ales între a o lăsa însărcinată sau a n-o lăsa însărcinată, protejându-se cu prezervativ, în măsura în care
până și prezervativul are rată de eșec de până la 30% (depinde de firmele producătoare, dar toate prezervativele au o rată de eșecuri), și în măsura în care înțelege foarte precis că nici prezervativul nu-i poate oferi o protecție sigură – între a se culca cu prietena lui și a o lăsa însărcinată și a se culca cu prietena lui și a n-o lăsa însărcinată, cred că, decât să facă două păcate, e preferabil să facă unul singur.
Mai ales că avortul nu numai că distruge pruncul respectiv, dar o distruge și pe femeie, foarte puternic,
Cele mai multe femei rămân marcate din cauza avortului. Crima îl marchează și pe tânărul care a fost de acord cu crima, chiar dacă mustrările de conștiință apar în timp, nu pe loc.
Înțeleg demersul foarte hotărât al unor preoți care spun că sub nici o formă tinerii nu trebuie să folosească prezervative, și sunt de acord că n-ar trebui să folosească, dar asta poți s-o spui unor tineri care duc o viață curată și să le explici că, stând departe de păcat, implicit vor sta departe și de anticoncepționale. Dar dacă te adresezi unor tineri care oricum păcătuiesc și sub nici o formă nu vor să renunțe…
:(
Reply With Quote
  #46  
Vechi 06.09.2008, 20:54:59
cozia cozia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.01.2007
Mesaje: 2.548
Implicit

Citat:
În prealabil postat de TeoH
Contraceptia duce tot la o crima. Uite ce spune teologul si scriitorul Danion Vasile intr-una dintre cartile sale:
Teo,

Domnul Danion Vasile ar fi cu mult mai obiectiv daca ar putea face referire la experientele sale sexuale de la 16 - 25(30) de ani care din cite ne povesteste dinsul prin carti au fost abundente. Am intele ca avea prietena parca de la 16 ani. El ATUNCI, nu ACUM, folosea prezervative? sau se gindea ca pastilele contraceptive "fac rau femeilor"?

Asta am vrea sa auzim , nu reflectiile teologice ale dinsului acum cind imboldul hormonal s-a potolit, ..."si in sfirsit putem filozofa teologic". Este usor persoanelor care imping sa zicem 80 ani sa cugete si sa invete pe altii...insa mai greu este sa vorbesti despre cum ai fost tu la 18 ani si cu ce te ocupai ATUNCI!
Reply With Quote
  #47  
Vechi 06.09.2008, 21:15:06
TeoH TeoH is offline
Member
 
Data înregistrării: 22.08.2008
Mesaje: 44
Implicit

Eu inteleg ceea ce vrei sa spui, cozia, dar adevarul ramane, dupa cum spun si cuvintele Mantuitorului pe care ti le-ai pus ca un motto la profilul tau: "...Veti cunoaste Adevarul si Adevarul va va face liberi". Mai bine sa invatam din greselile celor din jurul nostru, decat sa repetam aceeasi greseala si sa luam si pedeapsa pentru ea. Doar urmand calea Adevarului ne vom simti liberi.... Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #48  
Vechi 06.09.2008, 21:26:32
cozia cozia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.01.2007
Mesaje: 2.548
Implicit

Teo, si eu inteleg ce spui, insa nu poti cere unui tinar de 18 ani sa gindeasca ca la 50 de ani. Chiar Ecleziastul ne spune ca " exista o vreme pentru toate" deci cu alte cuvinte suntem intr-o continua schimbare si asta nu inseamna ca ne punem in pericol mintuirea.
Da, de acord daca un tinar decide DE UNUL SINGUR sa fie cumpatat, da, insa daca il fortam si il terorizam iesim din limitele ortodoxiei care este armonie si intram in Islamism de unde mai este un pas pina la a-i agata o grenada de git..., deci eu zic, sa fim atenti cum ii crestem.
Reply With Quote
  #49  
Vechi 07.09.2008, 05:27:33
saccsiv saccsiv is offline
Member
 
Data înregistrării: 28.03.2007
Mesaje: 69
Implicit

TeoH

Bravo . De fapt embrionul moare de foame , “ anticonceptionalul “ impiedicandu-l sa se alipeasca de uter . Dupa aceasta el este expulzat de organism . Se poate intampla oricand si oriunde . Chiar si in biserica . Ce URACIUNE A PUSTIIRII sa se petraca in timpul liturghiei … Si toate acestea deoarece SISTEMUL ticalosit nu doreste INFORMAREA ci acopera CRIMA .

Cozia

Smintitorule , mare pedeapsa iti vei lua caci smintesti pe cei micuti ( incepatorii in ale credintei ) .

De explozia hormonala a adolescentilor stiau si strabunii , doar ca n-o numeau astfel . De aceea isi casatoreau copii de tineri , sa nu desfraneze . Si iata ca de asta ne readuc aminte tiganii traditionalisti , ca de aceea isi marita fetele de indata ce s-au dezvoltat . La ei s-a pastrat NECESITATEA fecioriei in noaptea nuntii . De aceea precum Tirului și Sidonului le va fi mai ușor în ziua judecății decat evreilor necredinciosi , asa si acestor tigani le va fi mai usor decat multor romani . Societatea considera ca romancutele trebuie „ sa-si traiasca viata „ si sa-si termine „ studiile „ . Ca sunt bietele de ele copii pentru a se marita dar femei in timpul celor mai scarboase orgii ...

Intr-o intrunire televizata dintre un politician tigan si cativa sefi traditionalisti ai etniei , primul ii indemna sa-si marite fetele cat mai tarziu . Aceasta i-a scandalizat pe ultimii si spuneau ca niciodata nu vor accepta ca fiicele lor sa ajunga ca romancele , obosite de atata curvie atunci cand in sfarsit se hotarasc sa se marite . URATA dar DREAPTA palma pe obrazul romanilor , primita de la acesti tigani .

http://saccsiv.weblog.ro/




Reply With Quote
  #50  
Vechi 07.09.2008, 09:56:57
fllorina fllorina is offline
Member
 
Data înregistrării: 10.04.2008
Mesaje: 80
Implicit

Si, in plus, casatoria e o cruce LIBER ASUMATA! Nu ai dreptul sa accepti cele bune si sa fugi de cele rele. Si mai ales, nu poate fi fericire de durata ceea ce e cladit pe pierderea sufletelor proprilor copii. La asta tb sa se gandeasca cele care avorteaza sau iau anticonceptionale! Plus ca acelea care iau anticonceptionale nu stiu cati copii au omorat, si nu spovedesc aceste crime!
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Numele Lui Iisus Hristos Sebastiana Din Noul Testament 9 26.07.2013 21:08:19
Biblia fara numele lui Iisus Hristos delia31 Despre Sfanta Scriptura 10 23.04.2012 13:06:25
Numele lui Iisus Hristos androneo Generalitati 2 09.01.2012 12:27:11
N-am stiut pana atunci de numele lui Iisus Hristos Ioan_Ciobota Generalitati 9 04.10.2007 11:53:51