Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 11.04.2011, 23:58:45
florin.oltean75's Avatar
florin.oltean75 florin.oltean75 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.933
Implicit Cat de importanti sunt ceilalti?

Cat de importanti sunt ceilalti pentru mantuirea noastra?
Reply With Quote
  #2  
Vechi 12.04.2011, 00:03:31
mihaila_alin
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de florin.oltean75 Vezi mesajul
Cat de importanti sunt ceilalti pentru mantuirea noastra?
Sunt foarte importanti Mintuitorul a spus:daca faceti bine unuia din acela mic,adevarat va spuin ca mie mi-ati facut.datorita aproapelui ne putem mintuii.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 12.04.2011, 00:05:31
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

"Aproapele iti este mantuirea" - Bartolomeu Anania - http://bartolomeuanania.blogspot.com...aproapele.html
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 12.04.2011, 00:31:01
vintage
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de florin.oltean75 Vezi mesajul
Cat de importanti sunt ceilalti pentru mantuirea noastra?
iIntrebarea asta-i si mai buna!
Prin ceilalti, adica prin aproapele nostru ne mantuim noi. Ei ne ajuta! Si de cele mai multe ori fara sa vrea.
Ce mai important Aproape de-al nostru care ne ajuta la mantuire este cel care ne uraste, care ne face rau, este cel care ne vorbeste de rau si ne acuza pe nedrept. Este cel care cu motiv sau fara ne cearta si ne dispretuieste, este cel care ne improsca cu noroi. Eu stiu asta de la Sfintii si chiar il iubesc pe acest Aproape al meu. Pai cum sa nu? Eu ii rabd umilintele pe care mi le aduce si nu numai dar imi si zic: mai, mai Aproapele asta al meu tare ma mai jigneste! tare ma mai dispretuieste... dar oare de ce? pt ca i-am zis asa si asa? aaa, ia sa-mi cer eu iertare! dar uite mai ca nu ma iarta! ia sa-i mai cer odata iertare... nici acum nu=mi zice ca m-a iertat! No, sigur ca e o neintelegere la mijloc! Las' ca am rabdare si sa vezi ca se schimba.
Ia uite: inca un Aproape care ma cearta si se ia de mine! La asta ce i-am mai facut? Cred ca ma confunda cu cineva care l-a suparat... Mai frate Aproape al meu, nu sunt eu cel care te-a jignit, crede-ma! Dar nu ma crede... No, lasa ca ii trce lui, saracu... Mai am si eu rabdare cu el ca nu e vina lui saracu! Si Dumnezeu vede rabdarea mea si ma aude cand zic: Doamne, nu te supara pe Aproapele asta al meu ca ma tot cearta si ma dispretuieste ca vinovat sunt eu ca m-am bagat in vorba asa neinvitata, i-am stat in cale chiar cand era suparat. Iarta-ma si pe mine si pe el Doamne!

Si, uite asa ne mantuim noi si eu si Aproapele. El imi exerseaza rabdrea, mi-o antreneaza iar eu il iubesc pentru asta si ma rog pentu el!

Amin.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 12.04.2011, 02:16:14
mihaila_alin
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Comorile pustiei

Dupa masura jertfei si a rugaciunii pe care o face omul pentru sine si pentru semenii sai[se incadreaza si dusmanii],va primi si ajutorul Dumnezeisc.

Last edited by mihaila_alin; 12.04.2011 at 03:11:02.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 12.04.2011, 11:23:08
Marius22 Marius22 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.07.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.345
Implicit

Sartre spunea ca "iadul sunt ceilalti". Aceasta este insa o perspectiva pesimista ce nu tine seama de chipul lui Dumnezeu din om.

Nu cred ca gresim daca afirmam ca, in crestinism, "raiul sunt ceilalti". Nimeni nu se mantuieste de unul singur, ci numai aflandu-se in comuniune cu Dumnezeu si cu semenii.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 12.04.2011, 12:04:53
MariS_'s Avatar
MariS_ MariS_ is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.10.2009
Locație: Religie: creștin
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.419
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Marius22 Vezi mesajul

Nu cred ca gresim daca afirmam ca, in crestinism, "raiul sunt ceilalti". Nimeni nu se mantuieste de unul singur, ci numai aflandu-se in comuniune cu Dumnezeu si cu semenii.
Subscriu la cele spuse de Marius22. Pe Hristos nu-L vom gasi niciodata in noi pana nu L-am gasit mai intai in ceilalti. Pe Dumnezeu nu-L vom putea iubi cum se cuvine la modul direct, adica pe verticala, ci numai si numai prin aproapele. Iubirea noastra catre Dumnezeu daca nu trece prin aproapele se impotmoleste si nu ajunge la destinatie sau, mai rau, se intoarce asupra noastra. Aproapele este "releul" de legatura al iubirii cu Dumnezeu.
Har, smerenie si jertfa de sine.
__________________
Făcutu-ți-s-a ocara ca și lauda, paguba precum câștigul și străinul ca fratele?
Cum nu înțelegeți că nu despre pâini v-am zis? Ci feriți-vă de aluatul fariseilor și al saducheilor! (Matei 16:11)
Omul deține atâta Adevăr câtă Iubire dăruie.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 12.04.2011, 13:17:02
Melissa
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de MariS_ Vezi mesajul
Pe Hristos nu-L vom gasi niciodata in noi pana nu L-am gasit mai intai in ceilalti. Pe Dumnezeu nu-L vom putea iubi cum se cuvine la modul direct, adica pe verticala, ci numai si numai prin aproapele. Iubirea noastra catre Dumnezeu daca nu trece prin aproapele se impotmoleste si nu ajunge la destinatie sau, mai rau, se intoarce asupra noastra. Aproapele este "releul" de legatura al iubirii cu Dumnezeu.
Har, smerenie si jertfa de sine.
Daca privim in jur si in societatea noastra, putem observa cu ochiul liber cum unii isi fac scara din aproapele.Adica cu cat e omul mai sus duhovniceste, cu atat e mai cool sa-l calce pe cap, in mintea lor, bucurandu-se ca sunt mai aproape de Cer cu inca o treapta.Deci si pentru acestia, e foarte important aproapele...
Reply With Quote
  #9  
Vechi 12.04.2011, 13:42:46
cocorel cocorel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.02.2011
Mesaje: 200
Implicit si eu subscriu

In sfarsit ceva cu care-i toooata lumea de acord.Frumos.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 12.04.2011, 13:49:46
calator prin ploaie calator prin ploaie is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.01.2011
Locație: intre rai si iad
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.419
Implicit

Da...e frumos sa conteze in ochii intelegerii izvorata din iubire celalalt...Cel de langa tine...cel caruia nu-i soptesti ca nu-l poti iubi pt e prea departe kilometric....cel caruia ii pretuiesti sincer toti talantii si nu cauti prin manopere subtile parsiveniei sa-l ataci luandu-l in deradere total neelegant...cel caruia nu-i vei dezvalui ca este in fapt "o masca"....si joci anonim un biet rol...Si as putea continua...fiind inegurata de norii micimii cuiva plin de dulceturi ...aparente....
DA...SUNT, CHIAR SUNT IMPORTANTI CEILALTI....ca daca nu intelegem sa-i iubim pretuindu-i, nu-L iubim pe EL si nici pe noi....Asadar eu va iubesc pe toti, chiar si pe "iuda" prietenul inchipuit....A....si iubindu-l il si iert!
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Atitudine crestina fata de ceilalti iustin10 Generalitati 35 18.02.2013 21:17:39
Apostolul Toma mai curajos decat ceilalti Apostoli? costel Generalitati 16 27.06.2012 15:00:29
Si voi strainilor spuneti noi nu suntem importanti? mihaiB Generalitati 14 15.06.2012 02:39:44
Dumnezeul crestin si ceilalti Dumnezei RaduIoan Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni 4 12.10.2009 21:42:18
o intrebare despre ceilalti razvan_andrei Generalitati 16 29.01.2009 17:45:55