Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Umanitare
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #101  
Vechi 22.02.2012, 01:13:07
Albinutza303's Avatar
Albinutza303 Albinutza303 is offline
Member
 
Data înregistrării: 29.01.2011
Locație: Londra, Iasi
Religia: Ortodox
Mesaje: 51
Post De acord !

Sunt foarte bune propunerile voastre.
Doamne-ajuta tuturor !
__________________
Bucura-te, Sfinte Ioane, alesule marturisitor al lui Hristos !
Reply With Quote
  #102  
Vechi 22.02.2012, 02:51:31
Annyta
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Si eu sunt de acord cu propunerile de a citi toti in a 40-a zi, inclusiv cu milostenia.

Mi-am tinut promisiunea/ randul meu la rugaciune de ieri.

A fost prima data cand am citit Acatistul Maicii Domnului Pantanassa si mi-a mers la suflet.

Mai jos Rugaciunea a doua de la sfarsitul acestui acatist:

"O, Preacurata Maica a lui Dumnezeu, Imparateasa a Toate, auzi suspinurile noastre cele pline de durere inaintea icoanei tale celei facatoare de minuni. Intoarce-ti privirea spre copiii tai bolnavi de boli netamaduite, care cad inaintea sfintei tale icoane cu credinta. Si precum pasarea isi acopera cuibul cu pui cu aripile, asa acopera-ne si tu, Fecioara, cu omoforul tau cel vindecator. In acest loc in care nadejdea se subtiaza, mila ta sa fie nadejde neindoielnica. Aici unde grijile amare ne coplesesc, da-ne rabdare si odihna; unde chinul si deznadejdea se cuibaresc in suflet, fa sa rasara lumina necreata a lui Dumnezeu. Mangaie-i pe cei fricosi, intareste-i pe cei slabi, varsa blandete si lumina peste inimile amarate. Vindeca poporul tau cel bolnav, atotmilostiva stapana, binecuvanteaza mintile si inimile doctorilor, ca sa fie instrumentele Atotputernicului doctor - Iisus Hristos, Mantuitorul. Ne rugam inaintea icoanei tale ca puterea ta sa traiasca in noi, Stapana si Doamna. Intinde mainile tale pline de vindecari, bucuria celor intristati, mangaierea celor indurerati, ca degrab primind ajutorul tau cel minunat sa laudam Treimea cea de viata Facatoare si nedespartita, Tata, Fiu si Duh Sfant, acum si pururea si in vecii vecilor. Amin!"
Reply With Quote
  #103  
Vechi 22.02.2012, 05:43:13
tabitha's Avatar
tabitha tabitha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2011
Locație: usa
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.955
Implicit Doamne ajută!

Citat:
În prealabil postat de zaharia_2009 Vezi mesajul
Cred ca reusim sa definitivam lista de 40 de frati , dupa cum urmeaza :

...
38. Silvia55- va citi in ziua de 21.03;
39. Silvia55- va citi in ziua de 22.03;
40. Silvia55- va citi in ziua de 23.03;

[...]
Daca aveti obiectii va rog sa le faceti cunoascute.
Nu cred că trebuiau "adjudecate" așa ușor și simplist toate pozițiile.
Poate mai erau și alții care vroiau să se alăture acestui demers comun.
Și mai era timp destul pentru a completa lista celor 40 zile.

P.S. Nu mi-o luați în nume de rău, nu am nimic cu Silvia, cu dvs., sau cu oricine altcineva s-a "înscris" din nou aici la citirea acatistelor.
Reply With Quote
  #104  
Vechi 22.02.2012, 08:30:21
Marimira's Avatar
Marimira Marimira is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.10.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 574
Implicit

Este bine tot ceea ce ati hotarat cu rugaciunea comuna in a 40 zi si cu milostenia. Subscriu.
__________________
1.Toate respira prin darul lui Dumnezeu!
2. Oricat ai fi de bun, nu esti suficient de bun!
3. Omul smerit poate sa miste astrele!
Reply With Quote
  #105  
Vechi 22.02.2012, 09:33:29
zaharia_2009's Avatar
zaharia_2009 zaharia_2009 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.07.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.239
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mirela.t Vezi mesajul
Nu cred că trebuiau "adjudecate" așa ușor și simplist toate pozițiile.
Poate mai erau și alții care vroiau să se alăture acestui demers comun.
Și mai era timp destul pentru a completa lista celor 40 zile.

P.S. Nu mi-o luați în nume de rău, nu am nimic cu Silvia, cu dvs., sau cu oricine altcineva s-a "înscris" din nou aici la citirea acatistelor.
Am sa va raspund cu exemplul unui crestin pe care il cunosc, desi, la rindul meu va rog sa nu mi-o luati in nume de rau .
Acest crestin , care cunoaste forumul, nu a intrat nici o data in mod ,,oficial" sa spunem, in nici o infratire de rugaciune , din cite s-au propus aici pe forum , si vedeti ca multe sunt propunerile de rugaciune pt. cite cineva . Acum doar am reusit sa o facem cu totii in felul acesta . Dar totusi in mod particular , acest crestin, despre care va povestesc, s-a rugat de fiecare data , in mod special, sau a alaturat in pomenirile din rugaciunile sale numele solicitate pt. ajutor, fara ca nimeni sa stie asta sau sa se arate suparat ori nemultumit de ceva.
Sora Silvia 55 inca de la inceput , mi-a comunicat pe privat ca ea doreste sa citeasca in mai multe zile si ca este binevoitoare intr-atit incit sa faca ea singura o nevointa de 40 de zile pt. acest prunc .
Am luat act de dorinta ei dar nu am dat curs acestei propuneri tocmai pt. a veni in intimpinarea si altor frati, care fie ca au aflat de acest thread mai tirziu , fie ca se horatasc un pic mai greu (din cauza prezentei mele ca,,coordonator"),si deci sa le facem si lor posibila o mingiiere intru nevoina .
Personal , nu cred ca este o impietate ca am procedat astfel deoarece eu am propus celor care deja stiau de acest lucru , sa intre cit de des pe thread pt. informare si comunicare iar cei care au dorit mai multe zile au anuntat de la inceput iar mai apoi, la urma urmei vor mai fi si de acum in colo asemenea posibilitati unde mai multi se vor putea anunta ca ,,voluntari".

Si chiar daca ar mai fi sa fie inca cineva dornic , cel putin o persoana, ii voi ceda cel de al doilea loc al meu .
Dorinta mea, cel putin, este sa fie pace si sa ne comportam cu discernamint .
Un lucru , care mie personal mi-a atras atentia , este ca toti cei anuntati pina acum s-au comportat cu smerenie si cu multa bunavointa neridicind nici o critica . Eu doar am comunicat propunerile si dorintele celor care au facut asta ... nimic nu este de la mine, nici o vrednicie , si pina acum totul a fost bine , cel putin asa tind sa cred . Dar daca ceva nu este bun nu trebuie sa ne tulburam , intotdeauna lucrurile se pot indrepta .
Timpul si multimea cazurilor este de partea noastra . Sau vorbind absolut deschis (sau sincer sa zicem, daca va place mai mult) cred ca nu putem birui/facefata noi cu rugaciunea fata de cit de multe cereri sunt !

Dar nu-i nimic, poate pe viitor vom proceda si mai bine !
__________________
Credinta dreapta este medicamentul cel mare si cel dintii al mintuirii !- Sf. Maxim Marturisitorul .

Last edited by zaharia_2009; 22.02.2012 at 09:44:33.
Reply With Quote
  #106  
Vechi 22.02.2012, 09:51:16
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

E bine ce s-a hotarat si in privinta psalmului 142 si a Sfintei Liturghii de Bunavestire. Persoanele care nu pot ajunge de Bunavestire din cauza serviciului ar putea da in duminica anterioara pomelnicul preotului, cu rugamintea de a fi citit si de Bunavestire.

Oricum, eu sunt sigura ca mai sunt si altii care citesc acatistele, fara a se fi anuntat pe forum si nu e nimic daca citesc doua sau mai multe persoane in aceeasi zi. Ba dimpotriva. Ce ma bucur eu cand vad ce frumos ne uneste rugaciunea!

Milostenia nu a fost ideea mea, ci a lui Zaharia, enuntata mai pe la inceputul topicului.
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.

Last edited by glykys; 22.02.2012 at 09:55:19.
Reply With Quote
  #107  
Vechi 22.02.2012, 10:02:27
dorinastoica14
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mirela.t Vezi mesajul
Nu cred că trebuiau "adjudecate" așa ușor și simplist toate pozițiile.
Poate mai erau și alții care vroiau să se alăture acestui demers comun.
Și mai era timp destul pentru a completa lista celor 40 zile.

P.S. Nu mi-o luați în nume de rău, nu am nimic cu Silvia, cu dvs., sau cu oricine altcineva s-a "înscris" din nou aici la citirea acatistelor.
Eu nu țin neapărat să fiu trecută de două ori. Pot citi în oricare dintre zilele când se face rugăciunea. Nu-i nici o problemă dacă citim mai mulți în aceiași zi. Ba e cu atât mai bine.
Reply With Quote
  #108  
Vechi 22.02.2012, 10:57:01
mirela.b
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

As dori ca toti cei care faceti parte din acest "grup de rugaciune"sa-mi spuneti numele de botez pt a putea face un pomelnic.Locuiesc in apropierea manastirii Frasinei si pe fiecare saptamana merg acolo....si as dori, sa intocmesc un pomelnic cu toti si sa-l dau la Liturghie si Sf Maslu.
Multumesc...si va doresc spor la nevointa!
Reply With Quote
  #109  
Vechi 22.02.2012, 12:58:32
georgiana_s georgiana_s is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 21.12.2011
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 7
Implicit 23 martie

Si eu sunt de acord cu propunerile pentru ziua 40, 23 martie: sa citim toti cele doua acatiste, psalmul 142, sa facem milostenie, si sa dam pomelnic la Sf Liturghie de Bunavestire(25 martie).
Doamne Ajuta!
Reply With Quote
  #110  
Vechi 22.02.2012, 14:11:03
anita anita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.734
Implicit

Cred ca putem alatura numelor pomenite de noi la Sf.Liturghie duminicala si pe cel al micutului Radu -Stefan ,la fel la sf.Maslu saptamanal
Daca cineva trimite la manastire pomelnic pt.Sf.Liturghie sau sf.Maslu la fel poate sa treaca acest nume.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
"Vreau sa il ajut pe acest poet-crestin" eusebiu Generalitati 2 14.01.2013 05:14:29
Ce considerati despre "Misquoting Jesus"/"Forged" de Bart Ehrman Ciprian Mustiata Teologie si Stiinta 8 19.12.2012 16:12:08
Am nevoie de "putin" ajutor ! - Va rog nu treceti "peste" - Nu am liniste de o luna! valentinalogo Preotul 28 06.06.2010 07:26:42