Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Stiri, actualitati, anunturi
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 04.05.2014, 21:13:00
gabriela8 gabriela8 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.10.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.122
Send a message via Skype™ to gabriela8
Implicit Apel rugaciune

Mai multi duhovnici din manastirile de pe cuprinsul tarii noastre fac apel catre crestini sa se uneasca in rugaciune prin citirea Paraclisului Maicii Domnului in fiecare seara la orele 22 , pentru a fi ferita tarisoara noastra de razboiul vazut si nevazut!

Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #2  
Vechi 05.05.2014, 15:54:12
adrian7 adrian7 is offline
Member
 
Data înregistrării: 04.06.2013
Religia: Ortodox
Mesaje: 82
Implicit

Am gasit o rugaciune care poate fi adaugata la Paraclis, dintr-o carte: Parintele Arsenie - Acuzatul "ZEK-18376" - Un Sfant in lagarele comuniste.

Scrie ca in aceasta rugaciune cuvintele sunt luate din Sfanta Evanghelie si ca de regula, la vreme de necazuri, mai multi drepti credinciosi se inteleg sa citeasca aceasta rugaciune catre Domnul. Mai scrie ca cei care s-au invoit sa se roage astfel se pot afla in diferite orase sau case, dar rugaciunea o citesc toti in acelasi timp, dimineata, ziua sau seara.
Se poate la ora 22, dupa cum au indemnat duhovnicii.

Rugaciunea este urmatoarea:
"Doamne Iisuse Hristoase, Fiul lui Dumnezeu, Tu ai spus cu preacinstitele Tale buze: Daca doi dintre voi se vor invoi pe pamant in privinta unui lucru pe care il vor cere, se va da lor de catre Tatal Meu, Care este in ceruri. Ca unde sunt doi sau trei adunati in numele Meu, acolo sunt si Eu in mijlocul lor. Neschimbate sunt cuvintele Tale, Doamne, fara de margini esti in iubirea Ta fata de oameni, iar milostivirea Ta nu are sfarsit.
Noi, robii Tai (numele celor care se roaga), conform intelegerii ne rugam pentru robii Tai (numele celor din suferinta, sau pentru inlaturarea unei nenorociri) pe care ajuta-i, Doamne".

La sfarsit putem sa punem cererea pentru ce ne rugam.
Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #3  
Vechi 05.05.2014, 21:07:43
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Alte rugaciuni bune care se spun cat mai des in vreme de necazuri:

,,Iti multumim, Doamne, Dumezeul nostru,
Vesnicule Imparat,
Milostiv si indurat,
Ajutorul nevoiasilor.'


,,Aparatoare Doamna, pentru biruinta, multumiri, izbavindu-ne din nevoi, aducem tie, Nascatoare de Dumnezeu, noi, robii tai. Ci, ca ceea ce ai stapinire nebiruita, izbaveste-ne din toate nevoile, ca sa strigam tie: Bucura-te, Mireasa, pururea Fecioara!"

Psaltirea Maicii Domnului, de asemenea e mai accesibila decat Psaltirea lui David, caci e scrisa in duh ortodox, si e de mare folos.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare