Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Biserica Romano-Catolica
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 13.02.2013, 23:57:42
Decebal Decebal is offline
Banned
 
Data înregistrării: 19.07.2012
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.651
Implicit

Ai sau nu ai de gând să răspunzi întrebărilor și nedumeririlor mele?
Reply With Quote
  #22  
Vechi 14.02.2013, 00:07:14
ioanna's Avatar
ioanna ioanna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.07.2011
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.494
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Decebal Vezi mesajul
Ai sau nu ai de gând să răspunzi întrebărilor și nedumeririlor mele?
Ti-am raspuns in postul #12 : nu stiu. Informatiile sunt preluate de pe un site, ce cita fragmente dintr-o carte ce contine marturii de-ale Luciei, carte aparuta si la noi la inceputul anilor 2000. Am gasit-o in engleza: http://www.pastorinhos.com/livros/en/MemoriasI_en.pdf

Mihaela-Cristina:
To fulfil Our Lady’s request, Pius XII consecrated the whole human race to the Immaculate Heart of Mary, on 31.10.1942
In '42 a Papa a consacrat intreaga omenire inimii Maicii Domnului, deci poti sa stai linistita, Rusia a fost consacrata :)

In Rome, before the statue of Our Lady of Fatima, Pope John Paul II with all the bishops of the church, renewed the consecration of the world and Russia (25th March, 1984) (pag.28 )

Last edited by ioanna; 14.02.2013 at 00:19:43.
Reply With Quote
  #23  
Vechi 14.02.2013, 00:10:24
Decebal Decebal is offline
Banned
 
Data înregistrării: 19.07.2012
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.651
Implicit

Dar nu vorbeam cu dumneata în postarea respectivă, ci cu Mihaela Cristina.
Reply With Quote
  #24  
Vechi 14.02.2013, 00:19:19
Mihaela Cristina's Avatar
Mihaela Cristina Mihaela Cristina is offline
Member
 
Data înregistrării: 11.11.2010
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 36
Question Alt raspuns

ti-am raspuns mai sus parerea mea ca Sfanta Fecioara Maria a incercat sa previna aceste orori de care vorbesti dar Vaticanul s-a opus din lipsa de credinta si calcule politice.
Mai banuiesc ca nu mai exista un "Papa adevarat" adica "corect ales" (asa cum sustine Sedevacantismul) de cand Pius XII a murit in octombrie 1958 si actualii sunt de fapt niste anti-papi (care demisioneaza "din slujba"etc)
__________________
"Cunoștința îngâmfă dar iubirea zidește." (1Cor. 8,1)
Reply With Quote
  #25  
Vechi 14.02.2013, 00:25:36
Decebal Decebal is offline
Banned
 
Data înregistrării: 19.07.2012
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.651
Implicit

Până la urmă nu ai rezistat mult ca să nu îți dai blana aia de ortodoxă pe care o îmbrăcaseși și să ni te arăți în toată splendoarea de sedevacantistă catolică. Acum se înțelege sensibilitatea dumitale la "insultele" aduse catolicismului.

Dar dacă spui că Inima imaculată mai are și mesaje altele decât cele despre Rusia, poate ești bună să ne spui și nouă despre care apariție este vorba și ce a spus concret Inima imaculată a Mariei. Și deasemenea aș vrea în continuare să faci efortul să răspunzi la întrebările și nedumeririle pe care deja ți le-am adresat.
Reply With Quote
  #26  
Vechi 14.02.2013, 00:27:40
Mihaela Cristina's Avatar
Mihaela Cristina Mihaela Cristina is offline
Member
 
Data înregistrării: 11.11.2010
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 36
Exclamation Mesajul incerca sa previna bolsevismul si viitoarele orori

Citat:
În prealabil postat de Decebal Vezi mesajul
Mihaela Cristina, am niște întrebări.

Poți cumva să ne spui cum a ajuns bolșevismul în Rusia, cum a ajuns bolșevismul să pună mâna pe putere în Rusia și nu numai, spre exemplu și în România? Inima imaculată a Mariei poate să ne răspundă la astfel de lucruri? Avea așa o predilecție specială pentru Rusia, sau ce să înțeleg?
Decebal, din cate am citit despre mesajele Sfantei Fecioare de la Fatima banuiesc ca Inima ei
ii iubeste in mod egal pe toti crestinii (?) si TOCMAI ca sa previna aceste atrocitati care au avut loc in secolul xx a venit cu acest mesaj si a fost foarte indurerata cand rugamintea ei in aparenta atat de simpla nu a fost indeplinita dinlipsa de credinta la vatican (unde chiar Domnul Iisus a spus ca "fumul Satanei s-a infiltrat" .....
__________________
"Cunoștința îngâmfă dar iubirea zidește." (1Cor. 8,1)
Reply With Quote
  #27  
Vechi 14.02.2013, 00:29:11
Decebal Decebal is offline
Banned
 
Data înregistrării: 19.07.2012
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.651
Implicit

Până la urmă nu ai rezistat mult ca să nu îți dai blana aia de ortodoxă pe care o îmbrăcaseși și să ni te arăți în toată splendoarea de sedevacantistă catolică. Acum se înțelege sensibilitatea dumitale la "insultele" aduse catolicismului.

Dar dacă spui că Inima imaculată mai are și mesaje altele decât cele despre Rusia, poate ești bună să ne spui și nouă despre care apariție este vorba și ce a spus concret Inima imaculată a Mariei. Și deasemenea aș vrea în continuare să faci efortul să răspunzi la întrebările și nedumeririle pe care deja ți le-am adresat.
Reply With Quote
  #28  
Vechi 14.02.2013, 00:31:36
Mihaela Cristina's Avatar
Mihaela Cristina Mihaela Cristina is offline
Member
 
Data înregistrării: 11.11.2010
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 36
Talking Adevarul

Inainte ca sa insulti ar fi indicat sa citesti mai multe despre subiectele pe care le dezbatem si sa combati parerile altora daca cunosti subiectele cat de cat ....
__________________
"Cunoștința îngâmfă dar iubirea zidește." (1Cor. 8,1)
Reply With Quote
  #29  
Vechi 14.02.2013, 00:35:34
gpalama's Avatar
gpalama gpalama is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.285
Implicit

Eu cred ca voi nu stiti despre ce vorbiti in toata afacerea asta.

1. Maica Domnului s-a arata in muntele Athos mai multor calugari si a spus asa: "catolicii sunt dusmanii mei si ai Fiului Meu".
Este un sfant din Athos care a vazut asta.

Toti calugarii din Athos stiu asta si stiu foarte foarte foarte clar care este pozitia REALA a Maicii Domnului fata de subiectul asta.

2. Sa nu incurcam borcanele.
Crestinii catolici au mare evlavie la Maica Domnului. Pentru evlavia lor sunt miluiti de ea.

DAR.
Teologii catolici, care cunosc adevarul si teologia ortodoxa si cea catolica, sunt cu adevarat dusmani ai adevarului.

3. In vecii vecilor Maica Domnului nu se va face partasa cu "catolicismul" pentru a huli si denatura Ortodoxia.

Ori spunem ca Ortodoxia este adevarul, ori ne lepadam de ea.
Nu poate Maica Domnului sa fie cu doua fete, sa vina la ortodocsi si sa-l slaveasca pe Fiul ei, si apoi sa mearga la catolici si sa vorbeasca despre "consacrare".

4. Problema majora a catolicilor
Catolicii cred ca sunt frati de sange cu ortodocsii. In ciuda diferentelor care sunt, totusi si in ei curge acelasi sange ca si in noi.

ESTE O PARERE PERSONALA, care o argumentez prin faptul ca ei totusi tin cele 7 sinoade ecumenice, fundamentale pentru invatatura corecta.
Iar purcederea Duhului Sfant si de la Fiul nu este o dogma care sa schimbe fiinta si natura sfintei Treimi. Este gresita, dar nu denatureaza natura lui Dumnezeu.


Haideti sa masuram putin lucrurile cum sunt ele. Au si lucruri gresite, dar totusi sunt din acelasi sange cu noi.
Catolicii sunt ca fiul ratacit, care dupa capul lui si-a luat partea de avere si a plecat la desfranare. Cand o sa ajunga la capatul distrugerii personale, se va intoarce la Hristos si la fratele bun, Ortodoxia.
Dar cand va face asta, va fi plin de rusine si de pacate.


4. Fatima este o inselare mare. Chiar daca este numele Maicii Domnului acolo, invatatura respectiva nu este ortodoxa. Maica Domnului nu tradeaza Adevarul si nici pe Fiul ei.
Reply With Quote
  #30  
Vechi 14.02.2013, 00:46:10
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihaela Cristina Vezi mesajul
nu a fost indeplinita dinlipsa de credinta la vatican (unde chiar Domnul Iisus a spus ca "fumul Satanei s-a infiltrat" .....
Dar nu Domnul Isus a spus ca "fumurile Satanei s-au infiltrat", ci vicarul Sau, vrednicul de pomenire Paul al VI-lea.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare