Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Dogmatica
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 25.09.2013, 00:44:39
iliegh
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iuliu46 Vezi mesajul
Urmareste documentarul ala despre Parintele Jar din Ucraina si poate o sa intelegi ce am vrut sa spun.
Iar in legatura cu a doua concluzie, nu inteleg de ce-ti pierzi timpul pe forum si de ce iti pierzi timpul in general. Daca nu exista nimic dupa moarte atunci orice ai face nu are nici un sens. Daca or sa ne manance viermii, atunci ne mananca orice am crede, deci de ce nu-ti vezi de treaba, oricare ar fi treaba ta ? De ce sa pierzi timpul incercand sa-i determini pe niste incuiati sa renunte la credinta lor ?
Nu e doar psihologie la mijloc, in cazul ateilor este si foarte multa superficialitate in gandire si indoctrinare. Dar asta te las sa descoperi singur...daca nu esti superficial.
Nu imi pierd timpul prea mult. Intru pe forumul asta in momente de pauza, de reculegere, si mai vad si eu cum gandesc altii. Nu incerc sa schimb parerea nimanui, e foarte greu asa ceva. Doar incerc sa inteleg cum gandesc altii, de ce au nevoie de un creator, de ce vor sa traiasca dupa moarte, si altele.

Fac o comparatie intre ei si mine, si nu inteleg de ce eu nu simt nevoia sa traiesc mai mult decat trebuie.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 25.09.2013, 00:55:48
iuliu46 iuliu46 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.12.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.321
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iliegh Vezi mesajul
Nu imi pierd timpul prea mult. Intru pe forumul asta in momente de pauza, de reculegere, si mai vad si eu cum gandesc altii. Nu incerc sa schimb parerea nimanui, e foarte greu asa ceva. Doar incerc sa inteleg cum gandesc altii, de ce au nevoie de un creator, de ce vor sa traiasca dupa moarte, si altele.

Fac o comparatie intre ei si mine, si nu inteleg de ce eu nu simt nevoia sa traiesc mai mult decat trebuie.
Pai poate pentru ca tu nu ti-ai pus niciodata intrebarile care conteaza ci esti fericit ca stii atat cat stii. Si porcul e fericit ca sta in cotet si primeste de mancare dar asta nu inseamna ca nu e ingrijit cu un scop. Intreaba-te si tu cine te tine in cotet, cine are dreptul sa-ti spuna ce sa faci si ce sa nu faci si cine i-a dat acest drept.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 25.09.2013, 01:24:26
iliegh
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iuliu46 Vezi mesajul
Pai poate pentru ca tu nu ti-ai pus niciodata intrebarile care conteaza ci esti fericit ca stii atat cat stii. Si porcul e fericit ca sta in cotet si primeste de mancare dar asta nu inseamna ca nu e ingrijit cu un scop. Intreaba-te si tu cine te tine in cotet, cine are dreptul sa-ti spuna ce sa faci si ce sa nu faci si cine i-a dat acest drept.
Ma intreb tot timpul, dar spre deosebire de porc, eu trebuie sa-mi castig hrana singur.
Reply With Quote
  #14  
Vechi 25.09.2013, 01:53:52
iuliu46 iuliu46 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.12.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.321
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iliegh Vezi mesajul
Ma intreb tot timpul, dar spre deosebire de porc, eu trebuie sa-mi castig hrana singur.
De ce n-o furi de la cel slab cum fac celelalte animale ? Cand o sa te intrebi lucrurile astea o sa vezi ca in spatele statului modern sta o minciuna mult mai mare decat ar fi inexistenta lui Dumnezeu, si ca norma ar trebui sa fie anarhia si nu "societatea " sau "umanitatea".
Reply With Quote
  #15  
Vechi 25.09.2013, 02:22:29
iliegh
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iuliu46 Vezi mesajul
De ce n-o furi de la cel slab cum fac celelalte animale ? Cand o sa te intrebi lucrurile astea o sa vezi ca in spatele statului modern sta o minciuna mult mai mare decat ar fi inexistenta lui Dumnezeu, si ca norma ar trebui sa fie anarhia si nu "societatea " sau "umanitatea".
Nu fur de la cel slab pentru ca eu nu fur, dimpotriva, eu dau din cea am eu la cei slabi si mai saraci decat mine. Fara sa cred sau fara sa-mi fac calcule ca voi avea o viata mai buna dupa ce voi muri (ce ciudat suna). Pur si simplu din compasiune.

Cati credinciosi crezi tu ca fac asta din pura compasiune ?

Last edited by iliegh; 25.09.2013 at 02:27:39.
Reply With Quote
  #16  
Vechi 25.09.2013, 02:27:58
Patrie si Credinta's Avatar
Patrie si Credinta Patrie si Credinta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.05.2011
Locație: Ploiesti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.536
Send a message via Skype™ to Patrie si Credinta
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iliegh Vezi mesajul
Nu fur de la cel slab pentru ca eu nu fur, dimpotriva, eu dau din cea am eu la cei slabi si mai saraci decat mine. Fara sa cred sau fara sa sa-mi fac calcule ca voi avea o viata mai buna dupa ce voi muri (ce ciudat suna). Pur si simplu din compasiune.

Cati credinciosi crezi tu ca fac asta din pura compasiune ?
era un iman care vorbea despre asta o data...

Iar domnul Iuliu se referea la contractul social.
__________________
Every point of view is useful, even those that are wrong - if we can judge why a wrong view was accepted.

Last edited by Patrie si Credinta; 25.09.2013 at 02:34:45.
Reply With Quote
  #17  
Vechi 25.09.2013, 02:34:32
iliegh
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Patrie si Credinta Vezi mesajul
era un iman care vorbea despre asta o data...
Scuza-mi ignoranta, dar ce este un iman ?
Reply With Quote
  #18  
Vechi 25.09.2013, 02:40:20
cezar_ioan cezar_ioan is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.11.2012
Locație: Benidorm, Hotel Bali
Mesaje: 1.946
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iliegh Vezi mesajul
de ce au nevoie de un creator, de ce vor sa traiasca dupa moarte
Ce să-i faci, așa sunt oamenii de când lumea.
Reply With Quote
  #19  
Vechi 25.09.2013, 02:50:08
iliegh
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cezar_ioan Vezi mesajul
Ce să-i faci, așa sunt oamenii de când lumea.
E vorba de iubirea de sine ? Eu asa vad dorinta de a trai vesnic. De ce ar crede cineva ca e asa important incat sa trebuiasca sa traiasca vesnic ? Ce beneficii i-ar aduce ? Si de ce ar trebui sa gandim in termeni de beneficii ?
Reply With Quote
  #20  
Vechi 25.09.2013, 13:16:54
Patrie si Credinta's Avatar
Patrie si Credinta Patrie si Credinta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.05.2011
Locație: Ploiesti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.536
Send a message via Skype™ to Patrie si Credinta
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iliegh Vezi mesajul
Scuza-mi ignoranta, dar ce este un iman ?
e un fel de "preot" musulman.

O sa caut articolul, dar era vorba de un iman la curtea mongola(mongolii aveau un sistem de toleranta religioasa dezvoltat, si mentineau reprezentanti ai tuturor cultelor la curte, mongolilor le placeau luptele, iar dezbaterea era considerata o lupta, asa ca ii punea sa se "bata").
In fine, un iman a raspuns la o intrebare:
Ce rost are caritatea celor fara credinta?
Este dezinteresata.
__________________
Every point of view is useful, even those that are wrong - if we can judge why a wrong view was accepted.
Reply With Quote
Răspunde