Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 09.08.2015, 13:38:25
Copacel Copacel is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.08.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.140
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Pelerin spre Rasarit Vezi mesajul
.
Si totusi in sufletul tau s-a aprins aceasta micuta lumanare a iubirii de aproape. Cine crezi ca ti-ai aprins-o
Ingerul Pazitor la porunca lui Dumnezeu.

Citat:
si cine crezi ca vrea sa ti-o stinga?
Celalalt inger de pe umarul stang la porunca intunecatului.

Yasmina daca vrei sa faci milostenie, go for it.
Cine pe saracii ajuta ,pe Dumnezeu imprumuta

"Sa se indrepteze rugaciunea mea ca tamaia inaintea Ta.
ridicarea mainilor mele jertfa de seara ...."

"Binecuvintează, suflete al meu, pe Domnul și nu uita toate răsplătirile Lui.
Pe Cel ce curățește toate fărădelegile tale, pe Cel ce vindecă toate bolile tale;
Pe Cel ce izbăvește din stricăciune viața ta, pe Cel ce te încununează cu milă și cu îndurări;
Pe Cel ce umple de bunătăți pofta ta; înnoi-se-vor ca ale vulturului tinerețile tale.
Cel ce face milostenie, Domnul, și judecată tuturor celor ce li se face strâmbătate."
Reply With Quote
  #22  
Vechi 09.08.2015, 16:03:08
Grand Moff Hadrianus
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de DragosP Vezi mesajul
Na, mai bine nu-l întebai!
Cum bre? Scoțianul are 100% dreptate; el si Ovinu' Arboricol au expus situația cu limpezime perfectă. Tu nu ai ajuta un semen, decât dacă duhovnicul iti da cu ștampila "aprobat"? Oameni buni (?!?!), care "gândiți" astfel, nu va dati seama ce splendid de eficacă e capcana necuratului? Cum "bisericismele" omoară crestinismul cel practic, adică roditor spre mântuire?!
Si eu am duhovnic, după multă vreme. Dar nici demult, la început, când aveam o credință naiva si curata, dar total afoana dogmatic, nici acum, cand cred din ce in ce mai mult in mai puține, confesorul nu îmi conduce viața. E pur si simplu un preot la care mă spovedesc. Atât.
Reply With Quote
  #23  
Vechi 09.08.2015, 16:43:32
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Calm down ma man!
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #24  
Vechi 09.08.2015, 21:24:29
delia31's Avatar
delia31 delia31 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.01.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.742
Implicit

De ce sa facem fata sa se simta prost? Oricum era deja stanjenita ca pune public o astfel de problema.
Poate ar fi bine sa tinem cont ca oricat de binevoitor ar fi cineva, nu are totusi resurse nelimitate chiar pentru toti nevoiasii si nenorocitii soartei pe care ii scoate viata in cale. De unde stim povestea nespusa, de unde stim daca Yasmina nu e in vreo dilema, gandindu-se cum ar fi mai bineplacut in fata lui Dumnezeu? Sa-si directioneze ajutorul inspre cel de alta credinta, ori catre cineva din Biserica ei? Stiind ca odata optiunea facuta, asta o exclude automat pe cealalta. Cel putin pe moment.

In cazul in care ai de ales intre a ajuta doar una din doua persoane, intamplator de credinte diferite, (sa zicem ca necazul nu difera), vreti sa spuneti ca stiti ce-i de facut fara a sta pe ganduri?

Eu cred ca sunt mult mai multe criterii si motivatii interioare, unele nici macar constientizate, pentru care facem o anumita alegere, excluzand-o pe cealalta din doua anume, iar a sta un pic pe ganduri, asa cum face Yasmina pe acest topic, fara ca noi sa stim restul povestii si a motivatiilor ei launtrice, nu cred ca ne da dreptul de a ne indigna ca are o asemenea intrebare.
Reply With Quote
  #25  
Vechi 09.08.2015, 21:53:22
Grand Moff Hadrianus
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Sora Delia, pai Dumnezeu a zis foarte clar cum ii este Lui bineplacut: pilda Samariteanului milostiv. Ar fi trebuit depasita vechea mentalitate de club, prezenta in toate credintele lumii, pana la momentul primei rostiri a acestei parabole. Dogmatic si organizatoric, e limpede ca este mai aproape camasa de credinta decat haina umanitatii. Insa cand vine vorba de nevoi, dureri, necazuri, etc., daca nu suntem oameni, nu suntem nici credinciosi. Iar ideea unor popi de tara de a nu saluta (!!!) persoane de alta confesiune e doar tehnics de PR destinat unor minti simple de tarani si mai ales tarance. Cu alte cuvinte, "latrat-organizatoric-pentru-apararea-teritoriului-eclezial" sau, mai simplu, "aglutinare sub steag".
Reply With Quote
  #26  
Vechi 09.08.2015, 22:53:08
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

sunt multe feluri de saraci, unii mult mai saraci ca altii, pana la urma alegerea e una sentimentala, de cele mai multe ori.
in cazul asta, e vorba de o cunostinta, deci cultivi si o relatie, nu e ca si cand ai trimite la o familie de necunoscuti din vaslui, poate mult mai nevoiasi, dar necunoscuti.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #27  
Vechi 09.08.2015, 23:25:29
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
sunt multe feluri de saraci, unii mult mai saraci ca altii, pana la urma alegerea e una sentimentala, de cele mai multe ori.
in cazul asta, e vorba de o cunostinta, deci cultivi si o relatie, nu e ca si cand ai trimite la o familie de necunoscuti din vaslui, poate mult mai nevoiasi, dar necunoscuti.
Sunt convinsa ca exista cazuri si mai sensibile...dar vezi tu,acelea nu au ajuns la mine,nu acopar zona lor de existenta;dar acum cu ajutorul Internetului ,Slava Domnului distantele s-au micsorat vizibil intre oameni ,cazurile se fac auzite.


Pe acest om il "cunosc"la fel de mult de mult cat te cunosc si pe tine :)
Virtual,din conversatii/emailuri despre religie,familie,copiii,probleme.
Nu m-am gandit sa dezvolt o relatie,deja am facut-o caci suntem prieteni virtuali inca din 2010,cum spuneam.

Mai mult decat atat nu pot sa mai dezvolt pt ca suntem prea departe si este foarte improbabil ca ne vom putea intalni vreodata(de obicei cand vin in Romania am foarte putin timp care se imparte doar familiei si unui prieten mai la catarama).
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #28  
Vechi 09.08.2015, 23:31:36
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Grand Moff Hadrianus Vezi mesajul
Cum bre? Scoțianul are 100% dreptate; el si Ovinu' Arboricol au expus situația cu limpezime perfectă. Tu nu ai ajuta un semen, decât dacă duhovnicul iti da cu ștampila "aprobat"? Oameni buni (?!?!), care "gândiți" astfel, nu va dati seama ce splendid de eficacă e capcana necuratului? Cum "bisericismele" omoară crestinismul cel practic, adică roditor spre mântuire?!
Si eu am duhovnic, după multă vreme. Dar nici demult, la început, când aveam o credință naiva si curata, dar total afoana dogmatic, nici acum, cand cred din ce in ce mai mult in mai puține, confesorul nu îmi conduce viața. E pur si simplu un preot la care mă spovedesc. Atât.
Take it easy brother :)
Duhovnicul nu mi-a spus nimic inca ca abia veni astazi din vacanta.
Mintea mea plina de labirinturi care mai de care,imi joaca feste cu diverse ganduri.
Pai de ce am deschis topicul? Nu sa vad daca merg pe o pista gresita?

Pana la urma este simplu,este ca si cum mi-as ajuta familia; mama nu este ortodoxa,nici bunica,nici unchiul,nici matusa...si nu pot sa spun ca-i iubesc mai putin sau ca refuz sa-i ajut!
Acum drept sa spun imi este si jena ca am mai deschis topicul.
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #29  
Vechi 09.08.2015, 23:45:08
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de delia31 Vezi mesajul
De ce sa facem fata sa se simta prost? Oricum era deja stanjenita ca pune public o astfel de problema.
Poate ar fi bine sa tinem cont ca oricat de binevoitor ar fi cineva, nu are totusi resurse nelimitate chiar pentru toti nevoiasii si nenorocitii soartei pe care ii scoate viata in cale. De unde stim povestea nespusa, de unde stim daca Yasmina nu e in vreo dilema, gandindu-se cum ar fi mai bineplacut in fata lui Dumnezeu? Sa-si directioneze ajutorul inspre cel de alta credinta, ori catre cineva din Biserica ei? Stiind ca odata optiunea facuta, asta o exclude automat pe cealalta. Cel putin pe moment.

In cazul in care ai de ales intre a ajuta doar una din doua persoane, intamplator de credinte diferite, (sa zicem ca necazul nu difera), vreti sa spuneti ca stiti ce-i de facut fara a sta pe ganduri?

Eu cred ca sunt mult mai multe criterii si motivatii interioare, unele nici macar constientizate, pentru care facem o anumita alegere, excluzand-o pe cealalta din doua anume, iar a sta un pic pe ganduri, asa cum face Yasmina pe acest topic, fara ca noi sa stim restul povestii si a motivatiilor ei launtrice, nu cred ca ne da dreptul de a ne indigna ca are o asemenea intrebare.
Salutari Delia,
Imi este de folos tot ce mi-ati scris si apreciez ca mi-ati dat putin din timpul vostru pretios.

Acum imi este atat de clar incat nici nu mai stiu de ce am deschis topicul.
(Poate doar sa ma fac de ras ca doresc sa ajut pe cineva
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #30  
Vechi 10.08.2015, 00:14:29
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Grand Moff Hadrianus Vezi mesajul
Nu doar infiorator, ci graitor pentru ce inseamna mentalitatea de"club select".
Ti-am raspuns ,apoi am sters :)
Prea multe detalii personale,o sa ajung sa va smintesc pe toti :)
Prea multe despre mine.
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
Răspunde