Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Religia Islamica
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 22.11.2022, 22:32:52
Adr.iu91's Avatar
Adr.iu91 Adr.iu91 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 19.03.2021
Locație: Constanta
Religia: Ortodox
Mesaje: 389
Implicit Deschiderea World Cup 2022 Qatar

Am vazut in trecere discursul la deschiderea World Cup de anul acesta. M-a impresionat discursul lui Morgan Freeman cu baiatul acela si ce mesaj au transmis:

https://youtu.be/wRlfah_b86w

Oamenii discuta mult despre globalism ca ar fi ceva rau, dar ia uita-ti ca islamul accepta toata lumea in "acelasi cort" (cortul beduin), indiferent de rasa, culoare, cultura, etc.

Ce parere aveti despre discursul celor doi? Baiatul recita si ceva din Quran: " “Oh mankind, indeed we have created you from male and female and made you peoples and tribes that you may know one another.”

Culmea ca cei din Vest au cenzurat aceasta parte a ceremoniei (nu a fost aratata la BBC/CNN.... e ca si cum ii deranjeaza islamul).

P.S: impresionanta deschidere a ceremoniei, mie mi-a placut dialogul dintre cei doi, asa o legatura stransa (stiu ca e actorie, ca au avut repetitii, dar arata superb ce a iesit si cu muzica de fundal).
__________________
"Not all those who wander are lost. All we have to do is decide what to do with the time that is given to us.
It is the small things, everyday deeds of ordinary folk that keeps the darkness at bay, simple acts of love and kindness."
Reply With Quote
  #2  
Vechi 22.11.2022, 23:34:41
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.879
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Adr.iu91 Vezi mesajul
Am vazut in trecere discursul la deschiderea World Cup de anul acesta. M-a impresionat discursul lui Morgan Freeman cu baiatul acela si ce mesaj au transmis:

https://youtu.be/wRlfah_b86w

Oamenii discuta mult despre globalism ca ar fi ceva rau, dar ia uita-ti ca islamul accepta toata lumea in "acelasi cort" (cortul beduin), indiferent de rasa, culoare, cultura, etc.
Păi Cupa Mondială e un instrument geo-politic, Rusia a fost exclusă, deși s-a calificat pe locul 2 în grupa H, iar în 1994 a fost exclusă Iugoslavia și băgată Argentina în loc.

Dacă era Iugoslavia în 1994 nu treceam de un sfert Romania-Iugoslavia, România a terminat sub Bulgaria în 1994 care a luat locul 4 și a eliminat Germania, deci sunt multe făcături mizerabile în această cupă și în FIFA.

Eu aș vrea să văd un meci de Cupa Mondială SUA-Rusia, sunt din confederații diferite deci se pot întâlni dar culmea că nu prea pică în aceeași grupă, cred că s-ar uita toată planeta, e bine totuși că au lăsat Iranul chiar dacă i-au demolat, nu mi se pare corect să distrugi munca unor sportivi.

Morgan Freeman a fost cooptat și de americani să promoveze, deci nu-mi place că într-un fel a schimbat taberele, el trebuia să rămână doar pe proiectul american pt găzduirea cupei mondiale nu să fie ca un traseist politic, plus că el a prezentat un documentar pe netflix spre zona ateistă.


Citat:
În prealabil postat de Adr.iu91 Vezi mesajul
Ce parere aveti despre discursul celor doi? Baiatul recita si ceva din Quran: " “Oh mankind, indeed we have created you from male and female and made you peoples and tribes that you may know one another.”
Coranul contrazice chiar Vechiul Testament la Facere și în mai multe locuri, deci nu seamănă nici cu vechiul testament nici cu Noul Testament, deși e în secolul 7 plăsmuit deci ar fi avut timp să evolueze fiind ultimul izvor de religie cu mulți adepți.


Citat:
În prealabil postat de Adr.iu91 Vezi mesajul
P.S: impresionanta deschidere a ceremoniei, mie mi-a placut dialogul dintre cei doi, asa o legatura stransa (stiu ca e actorie, ca au avut repetitii, dar arata superb ce a iesit si cu muzica de fundal).
Mi se pare opulență nefericită, în fața unei recesiuni mondiale, adică unii mor înghețați de frig în case și ăstia fac risipă de energie electrică, cine știe câte milioane de leduri ard în același timp, cât consumă nocturna, VAR-ul, câte zboruri poluează cu kerosen șamd.

Ce farmec ar avea cupa mondială Iarna când toți ne pregătim de colinde, liniștire, mai degrabă merge ceva cu corala Madrigal ?

Ce se va alege de stadioane după cupă, cât a crescut datoria publică a Qatarului pt această joacă, cât se va părăgini la fel ca după olimpiade ?
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.

Last edited by Iorest; 22.11.2022 at 23:37:17.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 23.11.2022, 23:38:00
Adr.iu91's Avatar
Adr.iu91 Adr.iu91 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 19.03.2021
Locație: Constanta
Religia: Ortodox
Mesaje: 389
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iorest Vezi mesajul
Morgan Freeman a fost cooptat și de americani să promoveze, deci nu-mi place că într-un fel a schimbat taberele, el trebuia să rămână doar pe proiectul american pt găzduirea cupei mondiale nu să fie ca un traseist politic, plus că el a prezentat un documentar pe netflix spre zona ateistă.

Coranul contrazice chiar Vechiul Testament la Facere și în mai multe locuri, deci nu seamănă nici cu vechiul testament nici cu Noul Testament, deși e în secolul 7 plăsmuit deci ar fi avut timp să evolueze fiind ultimul izvor de religie cu mulți adepți.
Morgan Freeman, este platit sa zica lucruri si sa faca parte din anumite filme/documentare/si mai nou pentru discursuri la evenimente, avand in vedere ca vocea lui este atractiva pe ton de bariton si este unica, se transmite altfel.

Eu nu am citit vreodata Coranul, am vazut ca au lucruri diferite fata de ce avem noi, mai ales cand povestesc despre apocalipsa si vechea vorba a lor "daca mori fara pacate, te trezesti cu nu stiu cate virgine in Rai"....serios?! Dar faptul ca nu a fost difuzat pe canalele de televiziune americane si britanice partea cu Morgan Freeman si discursul aproape globalist din Coran al baietelului, poate fi ceva, pentru ca in ziua de azi mass-media a inceput sa cenzureze lumea de pe internet care vorbeste despre pace in lume, lucruri bune, etc...

Un musulman se tot contrazicea cu mine ca a gasit el un antichrist pe vremea noastra, unu bogat care se lauda pe net si atrage lume de partea lui, si eu ii spuneam ca nu este adevarat, acel om e prea batran (36 de ani) si nu are cum ca nu face iluzii (miracole false) cu mana si etc. Nimeni nu va stii cine va fi anticristul decat la sfarsitul lumii, cum e dictat in Biblia noastra dupa dezastre globale se va ridica, si ca va avea varsta in jurul anilor lui Iisus Hristos cand a murit pe cruce (30-33 ani) si va domni 3 ani pana cand Iisus va veni pe Pamant sa faca lege. Tot venea si spunea ca noi ortodoxii mintim, teorie interesanta, ca nu e adevarat si alte cele....hmm ...ce sa le zici.
__________________
"Not all those who wander are lost. All we have to do is decide what to do with the time that is given to us.
It is the small things, everyday deeds of ordinary folk that keeps the darkness at bay, simple acts of love and kindness."
Reply With Quote
  #4  
Vechi 23.11.2022, 23:58:19
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.879
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Adr.iu91 Vezi mesajul
Morgan Freeman, este platit sa zica lucruri si sa faca parte din anumite filme/documentare/si mai nou pentru discursuri la evenimente, avand in vedere ca vocea lui este atractiva pe ton de bariton si este unica, se transmite altfel.
Sper să nu-l văd și în proiectul US pt găzduirea cupei mondiale, e deja rânced dacă face același lucru de mai multe ori.

Citat:
În prealabil postat de Adr.iu91 Vezi mesajul
Eu nu am citit vreodata Coranul, am vazut ca au lucruri diferite fata de ce avem noi, mai ales cand povestesc despre apocalipsa si vechea vorba a lor "daca mori fara pacate, te trezesti cu nu stiu cate virgine in Rai"....serios?!
La 600 de ani după Hristos care a spus să nu scoată sabia, apare o religie a sabiei, a triburilor care se bat pt pradă prin zona arabă, e limpede că e o religie strict pt arabi nici măcar pt africanii convertiți prin expansiune militară.

Citat:
În prealabil postat de Adr.iu91 Vezi mesajul
Dar faptul ca nu a fost difuzat pe canalele de televiziune americane si britanice partea cu Morgan Freeman si discursul aproape globalist din Coran al baietelului, poate fi ceva, pentru ca in ziua de azi mass-media a inceput sa cenzureze lumea de pe internet care vorbeste despre pace in lume, lucruri bune, etc...
Din ce am înțeles emiratele și cred că și qatarul au fost implicați în distrugerea Siriei, prin finanțarea de junte militare în Siria la începutul răzmerițelor, deci e o butaforie sinistră să excluzi doar o țară pe motiv de război și nu ar trebui ca țările astea arabe să dea lecții de pace dacă au lucrat la destabilizarea unei țări moderate religios ca Siria.
În Siria era lege civilă nu religioasă, femeile nu erau persecutate pt îmbrăcăminte.

Cum era să fi exclus US pt invazia în Vietnam, sau pt Iraq de la Cupa Mondială și de la Olimpiadă, fotbalul/sportul e un instrument globalist, până și faptul că Iran a picat în grupă cu țări foste subiecte ale Coroanei Britanice Commonwealth adică Marea Britanie Țara Galilor, SUA e clar că au fost lucrați.

S-au aliat toate 3 împotriva lor, e ca și cum Statele Unite ar pica în grupă cu țările Brics Brazilia China India Rusia Africa de Sud, oare câte puncte ar face ?

E urât ce se întâmplă când un sportiv s-a apucat de performanță la 6-7 ani nu l-a anunțat nimeni că munca lui de calificare va fi distrusă peste ani de niște birocrați FIFA sau din Comitetul Olimpic, pe motive politice.

Citat:
În prealabil postat de Adr.iu91 Vezi mesajul
Un musulman se tot contrazicea cu mine ca a gasit el un antichrist pe vremea noastra, unu bogat care se lauda pe net si atrage lume de partea lui, si eu ii spuneam ca nu este adevarat, acel om e prea batran (36 de ani) si nu are cum ca nu face iluzii (miracole false) cu mana si etc. Nimeni nu va stii cine va fi anticristul decat la sfarsitul lumii, cum e dictat in Biblia noastra dupa dezastre globale se va ridica, si ca va avea varsta in jurul anilor lui Iisus Hristos cand a murit pe cruce (30-33 ani) si va domni 3 ani pana cand Iisus va veni pe Pamant sa faca lege. Tot venea si spunea ca noi ortodoxii mintim, teorie interesanta, ca nu e adevarat si alte cele....hmm ...ce sa le zici.
Antihristul va fi din seminția lui Dan, una din cele 12 seminții iudaice, nu știm dacă se va naște în Țara Sfântă sau în Statele Unite, cert e că a apărut unul pe la care a mers Netanayahu și câțiva rabini, dar încă nu s-a refăcut Templul din Ierusalim.

Foarte interesant e că o parte dintre iudeii tradiționaliști, probabil cei mai fini cunoscători ai prescripțiilor religioase, nu-l vor recunoaște pe antihrist și se vor întoarce la creștinism.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 24.11.2022, 08:01:54
Demetrius Demetrius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.974
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Adr.iu91 Vezi mesajul
... "daca mori fara pacate, te trezesti cu nu stiu cate virgine in Rai"....serios?! ...
Fecioare, nu virgine! Serios!
__________________
Sublimă fărâmă a Sfintei Chemări,
Zvâcnită din Vrerea divină,
Mi-e sufletul vultur ce spintecă zări
Și sus, printre stele, se-nchină.(pr. Dumitru)
Reply With Quote
  #6  
Vechi 24.11.2022, 18:35:08
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.879
Implicit

Interesant - Germania- Japonia 1-2 , globalism vs autohtonism.

Japonezii au adus o echipă cu antrenor japonez, jucători născuți în Japonia peste 95% și portarul născut în Statele Unite dar cu naționalitate din părinți japonezi.

Echipa Japoniei - se poate da click pe fiecare jucător.

Germania a adus jucători cu etnicități diferite chiar dacă născuți acolo;

Rudiger etnicitate din Africa, Thilo Kehrer - tată german-mamă din Africa, Armel Bella-Kotchap - etnicitate Cameruneză născut în Franța, Ilkay Gündogan etnicitate turcă, Jamal Musiala - tatăl nigero-britanic, Leroy Sane - tată senegalez, mamă franțuzoaică, Serge Gnabry - tatăl din Coasta de Fildeș, Karim Adeyemi - origini din Nigeria, Youssoufa Moukoko etnicitate cameruneză.

Japonia a mizat pe autohtonism și a câștigat, Germania a făcut globalism și a pierdut, dovada că poți face un sistem național bine pus la punct,de la antrenori la preparatori fizici și jucători în Japonia competițiile universitare sunt puternice și fiecare universitate are teren bine pus la punct multifuncțional.

Și Japonia și Germania stau bine la PIB, Japonia are 4,937 trilioane de dolari vs Germania 4,223, Japonia are vreo 125 de milioane de locuitori arie de selecție, Germania 83 de milioane.

Și Japonia și Germania se confruntă cu depopularea și îmbătrânirea populației, doar că Japonia nu a mers pe politica granițelor deschise cu orice preț.

Iată că sistemul care vrea înlocuirea populației europene, a primit o lecție de performanță prin propriile puteri, un suveranism sportiv japonez autentic.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 25.11.2022, 02:38:43
Adr.iu91's Avatar
Adr.iu91 Adr.iu91 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 19.03.2021
Locație: Constanta
Religia: Ortodox
Mesaje: 389
Thumbs down

Citat:
În prealabil postat de Iorest Vezi mesajul
Antihristul va fi din seminția lui Dan, una din cele 12 seminții iudaice, nu știm dacă se va naște în Țara Sfântă sau în Statele Unite, cert e că a apărut unul pe la care a mers Netanayahu și câțiva rabini, dar încă nu s-a refăcut Templul din Ierusalim.

Foarte interesant e că o parte dintre iudeii tradiționaliști, probabil cei mai fini cunoscători ai prescripțiilor religioase, nu-l vor recunoaște pe antihrist și se vor întoarce la creștinism.
Pai chiar am vazut filmari pe TikTok si pe youtube cu un rabin cu ochelari, unde toata lumea se imbulza pe langa el sa il vada, sa ii pupe mana, ca cica a venit Mesia a lor
...

scuzati al doilea link aici: https://www.tiktok.com/@_dailyislam9...94286356235782

si aici: https://www.tiktok.com/@phumlanijalv...94286356235782 (puteti sa va uitati fara cont)

Uitati-va si voi. Asa ceva!!!!
__________________
"Not all those who wander are lost. All we have to do is decide what to do with the time that is given to us.
It is the small things, everyday deeds of ordinary folk that keeps the darkness at bay, simple acts of love and kindness."

Last edited by Adr.iu91; 25.11.2022 at 02:42:30.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 25.11.2022, 04:16:25
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.879
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Adr.iu91 Vezi mesajul
Pai chiar am vazut filmari pe TikTok si pe youtube cu un rabin cu ochelari, unde toata lumea se imbulza pe langa el sa il vada, sa ii pupe mana, ca cica a venit Mesia a lor
...

scuzati al doilea link aici: https://www.tiktok.com/@_dailyislam9...94286356235782

si aici: https://www.tiktok.com/@phumlanijalv...94286356235782 (puteti sa va uitati fara cont)

Uitati-va si voi. Asa ceva!!!!
O fi rabbi Kozlovsky sau așa ceva numele lui ?

1.Încă nu s-a refăcut Templul din Ierusalim, chiar dacă vasele sunt pregătite, planurile arhitecturale la fel, e greu să dărâme moschea aceea albastră care e locul 3 ca importanță în islam după Mecca și Medina.

2.Trebuie să găsească o văcuță perfect roșie fără fire de altă culoare, red heifer pt sacrificiul din templu, https://en.wikipedia.org/wiki/Red_heifer

3. Încă nu s-a pierdut dreptul de proprietate și la teren agricol deși a băgat tâmpitul de Petre Daea o lege să fii obligat să ai autorizație ca să folosești tratamente fito-sanitare pe terenul agricol, cred că și în curtea proprie dacă e mai mare.

https://www.rostonline.ro/2022/11/lo...tare-in-ferma/

Lovitură pentru țăranul român! Închisoare de până la 5 ani și amendă de 15.000 de lei pentru agricultorii care fac singuri tratamente fitosanitare în fermă

Micii fermieri care aplică tratamente pentru protecția plantelor, respectiv tratamente cu erbicide, insecticide și fungicide, riscă amandă de până la 15.000 de lei și închisoare de până la 5 ani, potrivit unei ordonanțe de urgență semnată de ministrul Agriculturii, Petre Daea, anunță Agrointel.”

Anul trecut încercau să limiteze creșterea de porci la maxim 5 și aceia declarați, numai strâmbe să se distrugă independența alimentară a omului din ferma proprie și să ajungă la disperare să ia orice semn numai să mănânce.

Acuma a crescut mult prețul cărnii și aia de e prin galantare la supermarketuri nu știi de când e adusă, din ce țară, dacă e expirăciune, cum e produsă, cu ce e hrănit, la nemți aveau porci de 200 kg sau mai mult hrăniți cu toate mizeriile numa să fie mari.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 29.11.2022, 01:08:58
Adr.iu91's Avatar
Adr.iu91 Adr.iu91 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 19.03.2021
Locație: Constanta
Religia: Ortodox
Mesaje: 389
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iorest Vezi mesajul
globalism vs autohtonism.
Toata lumea condamna imoralitatea Qatar-ului de a impune credinta lor religioasa, dar nimeni nu se ia de promovarea pedofiliei de catre Balenciaga. Nici o echipa de fotbal nu protesteaza impotriva Balenciagei. A fost un scandal monstru pentru asa ceva. Doar Kanye West a protestat impotriva Balenciaga (dintre vedete), ca in rest toate vedetele tac malc.


Si Vestul cica, chipurile, vorbesc despre moralitate. Chiar ca sunt satanisti elitele.
__________________
"Not all those who wander are lost. All we have to do is decide what to do with the time that is given to us.
It is the small things, everyday deeds of ordinary folk that keeps the darkness at bay, simple acts of love and kindness."

Last edited by Adr.iu91; 29.11.2022 at 01:11:02.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 29.11.2022, 01:47:25
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.879
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Adr.iu91 Vezi mesajul
Toata lumea condamna imoralitatea Qatar-ului de a impune credinta lor religioasa...

Nu am urmărit toate scandalurile, despre qatar citisem demult că furnizase sprijin concret pt destabilizarea Siriei:

Qatar bankrolls Syrian revolt with cash and arms
http://ig-legacy.ft.com/content/86e3...#axzz7lyec5YgK

The gas-rich state of Qatar has spent as much as $3bn over the past two years supporting the rebellion in Syria, far exceeding any other government, but is now being nudged aside by Saudi Arabia as the prime source of arms to rebels.

Deci ei se ocupă cu așa ceva, împotriva unei țări care are tot Coranul ca și carte religioasă, atât sirienii cât și qatarezii sunt majoritar suniți (nu e nici măcar conflictul sheiți și suniți din sânul lumii musulmane), și ei o ard principiali și că e religia păcii.

Dacă tot globul se închina la Coran, tot găseau motive de dispută religioasă, diferende de interpretări ca să facă războaie, să fure femeile(virginele), aurul, resurse, tot, sunt niște acaparatori prin definiție, religia e doar un pretext care susține înfruptarea din avutul aproapelui.

Ce e mai șocant în qatar e spitalul pt șoimi, incredibil așa ceva, când oamenii erau sclăviți să ridice stadioane și unii mureau aceștia își îngrijesc vrăbiile de companie în condiții de hotel de 5 stele:

https://www.gsp.ro/international/cam...mi-680926.html

CORESPONDENȚĂ DIN QATAR Spitalul de Șoimi din Doha arată mai bine decât spitalele de oameni din România! » Reportaj spectaculos de la trimișii speciali GSP la Mondial


Șoimul e privit ca și ceva sacru, deși Biblia cand numește chip cioplit se referă și la orice vietate.

Ieșirea cap20. versetele 5-6.
Să nu-ți faci chip cioplit și nici un fel de asemănare a nici unui lucru din câte sunt în cer, sus, și din câte sunt pe pământ, jos, și din câte sunt în apele de sub pământ!

Să nu te închini lor, nici să le slujești, că Eu, Domnul Dumnezeul tău, sunt un Dumnezeu zelos, care pedepsesc pe copii pentru vina părinților ce Mă urăsc pe Mine, până la al treilea și al patrulea neam,



Nu e mare diferență între ei și păgânii din India care divinizează vaci, maimuțe, șobolani elefanți.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare