Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 19.08.2008, 22:02:51
s_snape s_snape is offline
Banned
 
Data înregistrării: 18.08.2008
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 78
Implicit

De ce crestinii ortodocsi se considera "robii" lui Dumnezeu? Se considera sclavi? Astept raspunsuri la aceasta intrebare.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 19.08.2008, 22:38:43
liahim liahim is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 20.05.2007
Mesaje: 17
Implicit

robi ai lui Dumnezeu ne numim noi,nu Dumnezeu pe noi si aceasta pt ca noi suntem asa de mici fata de El,oarecum ne smerim si ar fi bine sa ne smerim.Asta ar fi parerea mea
Reply With Quote
  #3  
Vechi 19.08.2008, 22:38:55
veilur veilur is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.01.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.420
Implicit

Pai cum sa fii altfel daca El ne-a dat viata, adica trup si suflet si constiinta de sine? Insa insusirea asta este figurativa, ca doar El ne-a dat libertatea asta tuturor sa facem absolut ce vrem cu viata noastra. Si ma mai gandesc ca mai bine rob lui Dumnezeu, decat rob dracului. Dumnezeu ne da vesnicia in Rai daca petrecem vremelnic in diferite fapte bune, dar dracu ne da un chin vesnic pentru un "rai" trecator.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 19.08.2008, 22:39:04
saccsiv saccsiv is offline
Member
 
Data înregistrării: 28.03.2007
Mesaje: 69
Implicit

Citat:
În prealabil postat de s_snape
De ce crestinii ortodocsi se considera "robii" lui Dumnezeu? Se considera sclavi? Astept raspunsuri la aceasta intrebare.
Fata draga , inainte de a ma pocai ( in sens ortodox ) am fost in ratacirile spre care zici tu ca vrei sa te indrepti . Si am vazut si diavolul . Nu ai vrea sa-l vezi …

Si crede-ma , putere mai mare decat in ORTODOXIE , nu gasesti nicaieri . Si forta mai mare decat a bunului Dumnezeu nu gasesti in universul material sau in lumea nevazuta . Din simplul motiv ca El le-a creat pe toate .

Pentru un dialog mai la indemana , iti propun sa continuam pe e-mail .

PS

Doar mie mi-ai trimis mesajul ?

http://saccsiv.weblog.ro/
Reply With Quote
  #5  
Vechi 19.08.2008, 22:42:41
s_snape s_snape is offline
Banned
 
Data înregistrării: 18.08.2008
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 78
Implicit

Citat:
În prealabil postat de saccsiv
Citat:
În prealabil postat de s_snape
De ce crestinii ortodocsi se considera "robii" lui Dumnezeu? Se considera sclavi? Astept raspunsuri la aceasta intrebare.
Fata draga , inainte de a ma pocai ( in sens ortodox ) am fost in ratacirile spre care zici tu ca vrei sa te indrepti . Si am vazut si diavolul . Nu ai vrea sa-l vezi …

Si crede-ma , putere mai mare decat in ORTODOXIE , nu gasesti nicaieri . Si forta mai mare decat a bunului Dumnezeu nu gasesti in universul material sau in lumea nevazuta . Din simplul motiv ca El le-a creat pe toate .

Pentru un dialog mai la indemana , iti propun sa continuam pe e-mail .

PS

Doar mie mi-ai trimis mesajul ?

http://saccsiv.weblog.ro/
Daca te referi la mesajul de pe privat sa stii ca nu. Si scuza-mi curioziatea indiscreta, dar ziceai ca ai fost in "ratacirile" spre care ma intrept, ce te-a facut sa te razgandesti?
Reply With Quote
  #6  
Vechi 19.08.2008, 22:43:48
georgeval's Avatar
georgeval georgeval is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.09.2007
Locație: Valenii de Munte
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.065
Implicit

Citat:
În prealabil postat de s_snape
De ce crestinii ortodocsi se considera "robii" lui Dumnezeu? Se considera sclavi? Astept raspunsuri la aceasta intrebare.
Robi am fost prin pacat si devenim din nou robi prin caderea in pacat,insa prin Botez am devenit fii si redevenim fii prin Spovedanie. Ptr Vechiul Testament exista aceasta relatie Dumnezeu -Stapan, omul -rob. In Noul Testament Dumnezeu este Tata iar noi fii, in epistolele Sfantului Ioan Evanghelistul suntem numiti fii ai luminii.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 19.08.2008, 22:58:52
Negroponte's Avatar
Negroponte Negroponte is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2006
Locație: Barlad
Mesaje: 747
Implicit

Mantuitorul Hristos ne numeste prieteni,frati si fii.Dar atata timp cat suntem robiti patimilor de tot felul si avem o constiinta de rob,nu putem fi decat robi.Cei care doresc sa nu mai fie robi se lupta sa dobandeasca o constiinta de fiu si aceea sunt facatorii de pace.Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #8  
Vechi 19.08.2008, 23:13:25
whist whist is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 08.08.2008
Mesaje: 11
Implicit

Suntem "robi" ptr ca ne inchinam si cerem ajutor unui Dumnezeu intreit in persoane, dar unul in fiinta.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 19.08.2008, 23:22:37
dorstor dorstor is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 08.12.2007
Mesaje: 357
Implicit

Suntem robii lui Dumnezeu pt ca facem voia Lui nu a noastra!Orice rob face voia stapanului!
Reply With Quote
  #10  
Vechi 19.08.2008, 23:32:33
s_snape s_snape is offline
Banned
 
Data înregistrării: 18.08.2008
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 78
Implicit

Citat:
În prealabil postat de dorstor
Suntem robii lui Dumnezeu pt ca facem voia Lui nu a noastra!Orice rob face voia stapanului!
Stiam ca parca Dumnezeu ne-a lasat cu vointa si ne-a lasat sa alegem...
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Robii pacatelor florin.oltean75 Alte Religii 5 22.01.2012 19:10:33
ce rugaciune spunem pt servici nou? Mirela0110 Generalitati 7 21.11.2011 16:35:25
Suntem robii placerii. alexdu Generalitati 41 20.03.2010 01:49:29
Suntem nematurizati, cei ce credem in Dumnezeu? daniel_iordache Teologie si Stiinta 55 26.09.2008 19:58:54
Noi toti suntem fiii lui Dumnezeu danyel Generalitati 9 04.01.2007 16:16:42