Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Minuni ale Ortodoxiei > Intamplari adevarate
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 29.09.2008, 15:36:39
Tia's Avatar
Tia Tia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.08.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 245
Implicit

De aproape un an de zile, periodic, am anumite vise care imi pun semne de intrebare. De multe ori, visez tot felul de aratari, adica oameni rai, vampiri, posedati, etc,si daca imi fac in vis semnul Sfintei Cruci dispar, dar de multe ori ma chinui sa-l fac si nu pot.Nu imi pot impreuna decgetele, sau tot felul de chestii din astea.Sau, altadatavreau sa fac semnul Sfintei Cruci in fata cuiva, tot "oameni din aia", si nu pot, decat cu mare dificultate. Noptile trecute, am visat niste papuci care se tot miscau si am facut semnul Crucii pe ei si ei s-au oprit.Nu se miscau singuri, era ca si cum ceva nevazut ii misca.In vis am senzatia ca este ceva rau, de la vrasmas, dar reusesc sa birui in final, cu ajutorul Sfintei Cruci. Ati patit asa ceva? In sensul ca ati visat? Eu nu stiu ce sa cred. Ce poate sa insemne?mentionez ca nu ma uit la filme de groaza.Va rog sa va dati cu parerea, dar nu faceti misto, ca e pe bune.si sunt cam nelinistita. Nu am mai vorbit cu nimeni despre aceste vise,daracum mam hotarat sa va impartasesc voua "trairile" mele
Reply With Quote
  #2  
Vechi 09.10.2008, 23:59:09
C.tin C.tin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.10.2008
Mesaje: 409
Implicit

Visul tau pare sa fie pt intarirea credintei in Sfanta Cruce! Sa te convingi ca are putere!
Deci fii linistit si consecvent in Cele Sfinte,...asa dupa cum ne invata Biserica si Sfintii Parinti.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 10.10.2008, 04:39:31
mirelada mirelada is offline
Member
 
Data înregistrării: 05.12.2007
Mesaje: 34
Implicit

Eu am primit mai demult un sfat care mi-a prins foarte bine. Cand visez ca sunt agresata in vreun fel sau am stari de frica sa spun rugaciunea inimii "Doamne Iisuse Hristoase, miluieste-ma!" si sa fac semnul crucii. La inceput nu imi aduceam aminte in vis aceasta, dar in scurt timp mi-aminteam si avea un efect foarte puternic, ma trezeam din somn cand aveam cosmare si faceam acest lucru. Deci sa spui si aceasta rugaciune pe langa semnul crucii. De altfel, este bine ca si in timpul zilei sa spunem in sinea noastra (sau cu voce tare cand suntem singuri) aceasta rugaciune, ajuta foarte mult.

Insa, foarte important, sa fim spovediti. Ca sa dormi ca un pui, spunea Cuv. Paisie, sa te spovedesti la un preot de toate pacatele (ai grija sa nu uiti vreunul mare, sau sa omiti din vreun motiv, chiar si ce crezi ca nu e pacat dar ai indoieli) pt ca atunci cand suntem spovediti se taie drepturile celui rau asupra noastra si o sa vezi ca nu o sa mai ai cosmare, sau daca vor mai aparea o sa scapi usor de ele cu semnul Crucii si rugaciune.
In plus, trebuie sa ne ferim in continuu de pacat: de minciuna, cearta si altele... si sa veghem mereu asupra noastra, sunt multe lucruri care dau celui rau drepturi asupra noastra. Eu desi ma spovedisem, aveam probleme si nu stiam de ce pana mi-am dat seama ca aveam de mai demult in casa niste carti care nu erau in regula, adica cu erezii, si niste reviste Paranormal - pline de tot felul de articole cu ghicit, astrologie, si altele... pe care le-am aruncat (dupa ani de zile insa)...
Trebuie sa te rogi la Dumnezeu sa te lumineze sa aflii de ce se intampla acestea (daca nu deja banuiesti de la ce ar fi) pt ca o cauza trebuie sa fie daca spui ca se repeta cosmarurile...
Reply With Quote
  #4  
Vechi 15.10.2008, 16:11:16
Tia's Avatar
Tia Tia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.08.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 245
Wink

va multumesc pentru sfaturi. Cred ca ce mi se intampla este mai mult ca un fel de convingere de puterea Sfintei Cruci. Intotdeauna am stiut ca Sfanta Cruce are putere asupra diavolului si de cate ori este noapte afara si mi se face frica asa, dintr-o data, inima incepe sa imi bata tare, imi fac cruce de cateva ori si ma linistesc. Undeva, in subconstient, ca sa vorbesc pe un ton stiintific,, cred ca sunt incredintata ca pot birui, chiar daca cu mari dificultati, adica sa imi simt degetele ca si paralizate si chestii din astea. Pana la urma reusesc.
Inca o data va multumesc pentru parerile voastre si pentru sfaturi.
Doamne ajuta.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 15.10.2008, 21:21:00
dorinastoica14
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Mi s-au intimplat si mie in vara aceasta niste lucruri ciudate.Ma trezeam dupa ora 2 noaptea cu degetele de la mina sau o parte a corpului amortita,intr-o stare de panica si ma asezam imediat la rugaciune iar dupa doua,trei "Tatal nostru" acestea dispareau.De asemenea cind trebuie sa plec intr-un pelerinaj am tot felul de piedici de genul acestora.
Cred ca vrajmasului nu-i place de loc de noi atunci cand nu-i facem voia!
Reply With Quote
  #6  
Vechi 15.10.2008, 23:05:46
C.tin C.tin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.10.2008
Mesaje: 409
Implicit Semnul Sf Cruci facuta in minte.

Tia, o alta treapta a insemnarii cu Sfanta Cruce este sa inveti sa-ti faci in minte, cu gandul Sfanta Cruce!

Dece? Ziceai mai sus despre degete, ca ti le paraliza prezenta satanica. Da le paralizeaza, mai ales in somn! Si membrele si limba (Crucea cu limba in gura) le poate paraliza. Singurul este mintea/gandul care nu-l poate paraliza. In gand sa te obisnuiesti sa faci Sfanta Cruce.
E simplu! Urci gandul SUS pana desupra crestetului ori chiar mai sus-JOS chiar pana la calcaie/ DREAPTA sa ai gandul la umarul drept si apoi STANGA la umarul stang . Tot trupul nostru are forma Sf Crucii.
Si crucea invers; de la staga la dreapta, atunci cand insemni cu gandul ca si cu mana pe cineva sau ceva, cu Sf Cruce.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 16.10.2008, 09:53:49
Tia's Avatar
Tia Tia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.08.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 245
Implicit

Citat:
În prealabil postat de C.tin Vezi mesajul
Tia, o alta treapta a insemnarii cu Sfanta Cruce este sa inveti sa-ti faci in minte, cu gandul Sfanta Cruce!

Dece? Ziceai mai sus despre degete, ca ti le paraliza prezenta satanica. Da le paralizeaza, mai ales in somn! Si membrele si limba (Crucea cu limba in gura) le poate paraliza. Singurul este mintea/gandul care nu-l poate paraliza. In gand sa te obisnuiesti sa faci Sfanta Cruce.
E simplu! Urci gandul SUS pana desupra crestetului ori chiar mai sus-JOS chiar pana la calcaie/ DREAPTA sa ai gandul la umarul drept si apoi STANGA la umarul stang . Tot trupul nostru are forma Sf Crucii.
Si crucea invers; de la staga la dreapta, atunci cand insemni cu gandul ca si cu mana pe cineva sau ceva, cu Sf Cruce.
Multumesc de sfat. Ai dreptate
__________________
Binecuvinteaza suflete al meu pe Domnul si toate cele dinlauntrul meu Numele cel Sfant al Lui
Reply With Quote
  #8  
Vechi 21.10.2008, 22:38:41
veilur veilur is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.01.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.420
Implicit

Atata timp sunt cosmaruri visate, inca e bine. Tia, sunt si niste chestii mai urate ca orice cosmar > cosmarurile din starea de trezvie, din care daca gusti un pic, iti vine sa plangi.
Si apropo de subiect cu visele: mie mi se repetea visele cu lux de amanunte, periodic. Nu inteleg de ce. Pentru mine e stranie faza asta....
Reply With Quote
  #9  
Vechi 03.11.2008, 21:16:28
goldfinger17 goldfinger17 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 05.06.2008
Locație: Craiova,Dolj,Romania
Mesaje: 72
Unhappy

Citat:
În prealabil postat de veilur Vezi mesajul
Atata timp sunt cosmaruri visate, inca e bine. Tia, sunt si niste chestii mai urate ca orice cosmar > cosmarurile din starea de trezvie, din care daca gusti un pic, iti vine sa plangi.
Si apropo de subiect cu visele: mie mi se repetea visele cu lux de amanunte, periodic. Nu inteleg de ce. Pentru mine e stranie faza asta....

daca se repeta un vis...(imi dau si eu cu parerea cum pot } incearca sa il analizezi si sa-l intelegi...poate e un mesaj iar cel mai indicat sa vezi un preot daca visul se repeta
Reply With Quote
  #10  
Vechi 04.11.2008, 18:57:25
veilur veilur is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.01.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.420
Implicit

Nu, stiu ca visele nu terbuiesc analizate sau interpretate. Eu ma intreb doar de ce mi se repeta?
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Unul dintre cele mai ciudate vise din viata mea Raluca1905 Generalitati 19 05.12.2017 00:18:24
Vise si intamplari "ciudate". Ce reprezinta ? TudorN Morala Crestina 11 28.11.2013 12:47:51
Manifestari ciudate (?) Roseinthedesert Alte Religii 70 26.10.2010 00:40:01
ce capacitati ciudate aveti? kiralina Generalitati 45 03.06.2010 23:11:40
Chestii ciudate in articolul de azi de pe crestinortodox.ro mihailt Generalitati 16 24.04.2010 10:19:49