Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Slujbele Bisericii Ortodoxe > Slujba inmormantarii
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 29.05.2009, 23:17:36
malmo malmo is offline
Member
 
Data înregistrării: 05.11.2006
Mesaje: 31
Question Despre cei ce isi iau viata...

As vrea foarte mult sa stiu despre cei ce din diferite motive: boala, deprimare, deznadejde sau pur si simplu disperare, ajung sa isi ia viata.

Tragedia este ca la acest gest recurg foarte multi tineri iar internetul are un rol nefast aici, indruma efectiv cum sa se ajunga la reusita nenorocirii.

Cum poate fi ajutata o asemenea fiinta care a infaptuit aceasta tragedie impotriva firii lui? Ce sanse de iertare are in fata lui Dumnezeu? Cum putem noi, cei ramasi, ajuta la iertarea lui in fata Bunului Dumnezeu? Sunt intrebari la care cu greu pot gasi un raspuns datator de speranta.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 30.05.2009, 01:18:32
LapetiteMoc LapetiteMoc is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.05.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.900
Lightbulb

Citat:
În prealabil postat de malmo Vezi mesajul
As vrea foarte mult sa stiu despre cei ce din diferite motive: boala, deprimare, deznadejde sau pur si simplu disperare, ajung sa isi ia viata.

Tragedia este ca la acest gest recurg foarte multi tineri iar internetul are un rol nefast aici, indruma efectiv cum sa se ajunga la reusita nenorocirii.

Cum poate fi ajutata o asemenea fiinta care a infaptuit aceasta tragedie impotriva firii lui? Ce sanse de iertare are in fata lui Dumnezeu? Cum putem noi, cei ramasi, ajuta la iertarea lui in fata Bunului Dumnezeu? Sunt intrebari la care cu greu pot gasi un raspuns datator de speranta.
Îmi pare rău pentru suferința dumneavoastră... E greu de înțeles, e greu de găsit calea de mângâiere. Printre altele, nu internetul indeamnă la astfel de gesturi. Pe internet sunt de toate. Fiecare caută ce îl interesează.

Dar să revin... Cu mulți ani în urmă o foarte apropiată prietenă a făcut un astfel de gest cu care nici astăzi nu m-am împăcat, deși au trecut 11 ani! Offf, offf și iar offff! Am vorbit atunci cu destui preoți și chiar cu un preot prieten comun de-al nostru care a cunoscut-o bine. Era o fată împlinită profesional (cadru universitar cu doctorat în literatură la Oxford), cu prieteni dragi, cu o familie unită... Nici astăzi nu înțeleg... Toți preoții cu care am vorbit mi-au spus că tot ce pot face este să mă rog în cămara mea pentru ea. Să nu o trec în pomelnice la Liturghii... Aprind lumânări pentru ea, în timp închegându-se în mintea mea o rugăciune particulară.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 30.05.2009, 01:30:24
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Draga malmo, s-a mai discutat despre asta aici

http://www.crestinortodox.ro/forum/s...ght=sinucidere

Au spus mai multi acolo tot felul de lucruri care ne indeamna sa nu deznadajduim si sa ne rugam pentru o persoana care a facut un asemenea gest. Dumnezeu este bun si nu se stie de fapt in ce stare a murit acea persoana, in ultima clipa a putut sa se pocaiasca ..
Curaj! Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #4  
Vechi 30.05.2009, 04:29:50
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de LapetiteMoc Vezi mesajul
Îmi pare rău pentru suferința dumneavoastră... E greu de înțeles, e greu de găsit calea de mângâiere. Printre altele, nu internetul indeamnă la astfel de gesturi. Pe internet sunt de toate. Fiecare caută ce îl interesează.

Dar să revin... Cu mulți ani în urmă o foarte apropiată prietenă a făcut un astfel de gest cu care nici astăzi nu m-am împăcat, deși au trecut 11 ani! Offf, offf și iar offff! Am vorbit atunci cu destui preoți și chiar cu un preot prieten comun de-al nostru care a cunoscut-o bine. Era o fată împlinită profesional (cadru universitar cu doctorat în literatură la Oxford), cu prieteni dragi, cu o familie unită... Nici astăzi nu înțeleg... Toți preoții cu care am vorbit mi-au spus că tot ce pot face este să mă rog în cămara mea pentru ea. Să nu o trec în pomelnice la Liturghii... Aprind lumânări pentru ea, în timp închegându-se în mintea mea o rugăciune particulară.
Pana la urma ce a motivat-o sa faca gestul asta? Poate nu este ceea ce pare..
Reply With Quote
  #5  
Vechi 30.05.2009, 09:59:23
LapetiteMoc LapetiteMoc is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.05.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.900
Lightbulb

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Pana la urma ce a motivat-o sa faca gestul asta? Poate nu este ceea ce pare..
Nu știu...
Reply With Quote
  #6  
Vechi 30.05.2009, 20:36:42
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de LapetiteMoc Vezi mesajul
Nu știu...

De asta zic, poate totusi n-a fost o sinucidere.
Posibilitatile sunt multiple, inclusiv o criza temporar care i-a afectat judecata.

Biserica nu condamna pe cei care s-au sinucis avand probleme mentale iar aici cred ca intra inclusiv cele temporare.

Poate ar trebui totusi pomenita la Liturghie..
Reply With Quote
  #7  
Vechi 30.05.2009, 21:00:06
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Citat:
În prealabil postat de LapetiteMoc Vezi mesajul
Nu știu...
Sau poate a fost chiar crima, cine stie??
Si eu cred ca in caz de dubiu cat de mic ar trebui pomenita la liturghie.
Doamne ajuta si Dumnezeu s-o odihneasca!
Reply With Quote
  #8  
Vechi 30.05.2009, 22:48:29
IonutS's Avatar
IonutS IonutS is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 115
Implicit

Sinuciderea e cea mai inalta treapta a pacatului... din cate stiu e destul de grav pt. cei care regurg la un astfel de gest.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 30.05.2009, 23:50:17
LapetiteMoc LapetiteMoc is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.05.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.900
Lightbulb

Citat:
În prealabil postat de Fani71 Vezi mesajul
Sau poate a fost chiar crima, cine stie??
Si eu cred ca in caz de dubiu cat de mic ar trebui pomenita la liturghie.
Doamne ajuta si Dumnezeu s-o odihneasca!
Nici vorbă de crimă ... S-a spânzurat în casă, era singură...
Reply With Quote
  #10  
Vechi 30.05.2009, 23:51:48
LapetiteMoc LapetiteMoc is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.05.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.900
Lightbulb

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
De asta zic, poate totusi n-a fost o sinucidere.
Posibilitatile sunt multiple, inclusiv o criza temporar care i-a afectat judecata.

Biserica nu condamna pe cei care s-au sinucis avand probleme mentale iar aici cred ca intra inclusiv cele temporare.

Poate ar trebui totusi pomenita la Liturghie..
Preoții cu care am discutat m-au sfătuit să nu o trec în pomelnic...
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Despre viata...intrebare tigerAvalo9 Generalitati 18 04.07.2011 12:05:05
despre viata vesnica iordan Din Noul Testament 22 05.05.2010 17:23:01
Despre viata de dupa moarte georgian_osa Din Noul Testament 30 14.03.2010 18:49:29
Despre viata ingereasca! alecsandru Calugarul 65 22.03.2007 12:04:36