Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 03.06.2010, 11:35:31
livipop livipop is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 03.06.2010
Mesaje: 2
Implicit buna

ma aflu pt prima pe forumul CRESTINORTODOX si as vrea sa imi impun sa il ador si sa fie forumul meu preferat.
nu sunt o persoana foarte credincioasa dar as vrea sa fiu.vreau sa citesc carti de rugaciuni dar parca ceva nu ma lasa,ma ia cu obseala,cu lene,citesc 1 sapt 2 cu drag apon nu mai am nici un chef parca nu ma mai atrage
ce sa fac ??????as vrea sa fiu mai aproapee de Dumnezeu
sunt convinsa ca El ma ajuta daca stiu ma rog Lui
ma poate ajuta cineva sa ma indrept? sa fiu pe drumul cel drept?
Reply With Quote
  #2  
Vechi 03.06.2010, 11:47:04
windorin's Avatar
windorin windorin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.10.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.402
Implicit

Esti pe drumul cel bun.
Important este sa si ramai pe el. De tine atarna acest lucru.

Rugaciunea este unul dintre cele mai grele lucruri, pentru ca suntem mandri si rai.
A simti pe Dumnezeu nu este usor unei inimi impietrite si mandre.
Este nevoie de multa osteneala, nevointa si rabdare pentru ca inima sa miste la apropierea de Dumnezeu.

Tine minte cuvantul acesta al Parintilor: roaga'te ca sa inveti sa te rogi !
Cunosc uscaciunea de dupa un inceput bun.
Pana la o vreme merge, apoi parca totul devine cam uscat si fara gust.

Ai rabdare cu tine ! Daca Domnul ne rabda neincetat, noi nu ne putem rabda ?!
Uneori Parintii se rugau pana la un an, doi, trei, pana sa ii auda Domnul.
De fapt Domnul ii auzea, insa le si incerca credinta, nadejdea, dragostea, rabdarea, inima.
__________________
"Intru aceasta vor cunoaste toti ca sunteti ucenicii Mei, daca veti avea dragoste unii fata de altii." (Ioan 13,35)
"Va spun ca pentru orice cuvant desert, pe care-l vor rosti, oamenii vor da socoteala in ziua judecatii." (Matei 12,36)

Reply With Quote
  #3  
Vechi 03.06.2010, 11:47:29
colaps's Avatar
colaps colaps is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.04.2010
Locație: dor de Moldova...
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.210
Implicit

Citat:
În prealabil postat de livipop Vezi mesajul
ma aflu pt prima pe forumul CRESTINORTODOX si as vrea sa imi impun sa il ador si sa fie forumul meu preferat.
nu sunt o persoana foarte credincioasa dar as vrea sa fiu.vreau sa citesc carti de rugaciuni dar parca ceva nu ma lasa,ma ia cu obseala,cu lene,citesc 1 sapt 2 cu drag apon nu mai am nici un chef parca nu ma mai atrage
ce sa fac ??????as vrea sa fiu mai aproapee de Dumnezeu
sunt convinsa ca El ma ajuta daca stiu ma rog Lui
ma poate ajuta cineva sa ma indrept? sa fiu pe drumul cel drept?
Drumul cel drept l-ai gasit. Depinde de tine si de ajutorul celor din jur sa avansezi pe poteca.
Desigur, pentru a fi cat mai aproape de Dumnezeu, trebuie sa te rogi cat mai mult, sa iei parte la Sfintele Taine, sa te spovedesti si impartasesti de cel putin 4 ori pe an.

Poti invata din exemple cum sa fii mai credincios. Iti recomand pentru asta Patericul Mirenilor: http://www.razboiulnevazut.org/carte...ru-secolul-XXI
E foarte placut de citit si te pune pe ganduri. Eu stiu ca l-am citi mai demult pe la "inceput" si m-a ajutat mult in a discerne ce e bun si ce e rau.
__________________
Sunt împotriva: avortului, homosexualității, sectelor, ateismului, masoneriei, păgânătății, ereziilor, ecumenismului, băncilor, cipurilor și actelor cu cip, politicianismului și a părăsirii patriei.

Să ascultăm de poruncile lui Dumnezeu și atât! Viitoarele legi și acțiuni statale nu vor duce decât la compromiterea noastră ca ființe dumnezeiești și la pierderea libertății. Noi nu suntem legați de aceste rânduieli lumești deșarte și satanice, ci doar de voia Domnului!
Reply With Quote
  #4  
Vechi 03.06.2010, 11:50:11
colaps's Avatar
colaps colaps is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.04.2010
Locație: dor de Moldova...
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.210
Implicit

Citat:
În prealabil postat de windorin Vezi mesajul
Cunosc uscaciunea de dupa un inceput bun.
Pana la o vreme merge, apoi parca totul devine cam uscat si fara gust.
Stiu ca, mai demult, profesorul de religie obisnuia sa numeasca aceasta perioada "primavara duhovniceasca", caci in acel timp primim mai mult har pentru a ne intari pe moment credinta.

Insa dupa aceea vine incercarea.
__________________
Sunt împotriva: avortului, homosexualității, sectelor, ateismului, masoneriei, păgânătății, ereziilor, ecumenismului, băncilor, cipurilor și actelor cu cip, politicianismului și a părăsirii patriei.

Să ascultăm de poruncile lui Dumnezeu și atât! Viitoarele legi și acțiuni statale nu vor duce decât la compromiterea noastră ca ființe dumnezeiești și la pierderea libertății. Noi nu suntem legați de aceste rânduieli lumești deșarte și satanice, ci doar de voia Domnului!
Reply With Quote
  #5  
Vechi 03.06.2010, 11:50:52
OmuBun
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de livipop Vezi mesajul
ma aflu pt prima pe forumul CRESTINORTODOX si as vrea sa imi impun sa il ador si sa fie forumul meu preferat.
nu sunt o persoana foarte credincioasa dar as vrea sa fiu.vreau sa citesc carti de rugaciuni dar parca ceva nu ma lasa,ma ia cu obseala,cu lene,citesc 1 sapt 2 cu drag apon nu mai am nici un chef parca nu ma mai atrage
ce sa fac ??????as vrea sa fiu mai aproapee de Dumnezeu
sunt convinsa ca El ma ajuta daca stiu ma rog Lui
ma poate ajuta cineva sa ma indrept? sa fiu pe drumul cel drept?
Bine ai venit!
Nu trebuie sa adori pe nimeni si nimic inafara de Dumnezeu si credinta in sine. Restul (chiar proprii copii, iubita...) sunt pe alt plan de intelegere, nu adorare.

Ca sa te apropii de credinta, se pare ca inceputul ti l-ai facut. De aici inainte trebuie sa faci niste pasi micuti, dar siguri: sa-ti cauti un duhovnic si sa nu uiti sa te rogi. Zilnic! Nu mai vorbesc de mesrul la biserica, dar asta o sa-ti explice duhovnicul...

Pe-aici ai 90% sanse sa te ratacesti si 10% sa te intaresti in credinta. Depinde de cat de mult vrei si de perceptia asupra Adevarului Lui Dumnezeu. Nu-ti cauta modele, ci fii tu insuti un cautator si un sarguitor in credinta. Mai tarziu totul vine de la sine. Dar iti trebuie rabdare! Vei avea si semne! Multe! Totul este sa le dai o interpretare buna, ca nu toate vin de unde trebuie!
Dumnezeu sa-ti dea intelepciune in cautarile tale si sa te intareasca in credinta!
Reply With Quote
  #6  
Vechi 03.06.2010, 13:02:38
florinbrasov0 florinbrasov0 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.11.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 596
Implicit

Mergi si te spovedeste, mai ales ca suntem in Post. Daca primesti dezlegare, te poti si impartasi. Pentru Impartasit ai nevoie de minim 3 zile de post.
Incearca sa mergi cat mai des duminica la Sf Litrghie, te va ajuta foarte mult.
Daca ai si alte intrebari le poti posta aici.
Doamne ajuta!
__________________
Pedepseste-ne Doamne in viata aceasta si nu in cea viitoare.
*
Reply With Quote
  #7  
Vechi 03.06.2010, 13:09:33
Daniel777 Daniel777 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.01.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.721
Implicit

Pentru a te intari duhovniceste,citeste tot ce gasesti ortodox: Vietile Sfintilor,parintele Cleopa e foarte potrivit,depinde ce mai ai in biblioteca,sau poti imprumuta...Citeste cat mai mult...
Reply With Quote
  #8  
Vechi 03.06.2010, 15:39:42
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de livipop Vezi mesajul
ma aflu pt prima pe forumul CRESTINORTODOX si as vrea sa imi impun sa il ador si sa fie forumul meu preferat.
nu sunt o persoana foarte credincioasa dar as vrea sa fiu.vreau sa citesc carti de rugaciuni dar parca ceva nu ma lasa,ma ia cu obseala,cu lene,citesc 1 sapt 2 cu drag apon nu mai am nici un chef parca nu ma mai atrage
ce sa fac ??????as vrea sa fiu mai aproapee de Dumnezeu
sunt convinsa ca El ma ajuta daca stiu ma rog Lui
ma poate ajuta cineva sa ma indrept? sa fiu pe drumul cel drept?
Nu este un lucru deloc rău să citiți cărți de rugăciuni. Dar este cu mult mai bine să vă rugați. Deosebirea este ca între cărțile despre parașutism și parașutismul însuși. Odată, ucenicii L-au rugat pe Domnul să le arate cum să se roage. Atunci, El le-a dat lor rugăciunea "Tatăl Nostru", motiv pentru care mai numim această rugăciune cu numele de "Rugăciunea Domnească". De ce credeți că nu ați putea face același lucru ? Rugați-vă, și Domnul vă va arăta cum. Întrebați-L, și vă va răspunde.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #9  
Vechi 03.06.2010, 16:01:37
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Nici lectura, nici postul, nici alta isprava trupeasca nu ne va ajuta sa fim mai aproape de Dumnezeu, daca nu vom fi smeriti.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 03.06.2010, 16:18:04
jefferson
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de colaps Vezi mesajul
Stiu ca, mai demult, profesorul de religie obisnuia sa numeasca aceasta perioada "primavara duhovniceasca", caci in acel timp primim mai mult har pentru a ne intari pe moment credinta.

Insa dupa aceea vine incercarea.

interesanta idee.

fara legatura cu subiectul , esti un admirator a lui Ion Antonescu?
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
buna cristina mioara Generalitati 18 14.08.2011 18:25:42
buna costan bianca Umanitare 21 10.12.2010 16:27:25
Buna llaurentiu Stiri, actualitati, anunturi 2 14.10.2008 22:09:55
buna cornel13 Generalitati 2 10.09.2008 21:20:18