Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 30.07.2010, 21:47:06
alexaa alexaa is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 04.10.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 22
Question Ce inseamna a judeca pe cineva?


Cum stiu daca judec pe cineva? Cum imi dau seama?
Daca ii spun cuiva : "acum inteleg de ce nu ai luat examenele"(mi-am dat seama ca s-a uitat la o gramada de filme in ultimul an si e aproape mereu pe facebook), inseamna ca judec? Persoana respectiva nu isi da seama ca este real ceea ce i-am spus si s-a suparat pe mine, imi inchipui ca nu va intrerupe comportamentul sau din trecut. Mi-a spus ca se pare ca imi face o mare placere sa ii judec pe altii. Oare chiar am judecat-o? Am fost prea aspra? Oare am rasucit cutitul in rana?
Va rog sa imi spuneti, ca imi place sau nu, as vrea sa inteleg.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 30.07.2010, 22:20:24
padrevicentiu
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Dupa parerea mea nu ai judecat cu nimic doar ti-ai facut datoria de mama. Sincer cand eram in pragul examenelor de capacitate faceam exact ca fiul dumneavoastra si am fost mustrat pentru asta dar fara sa adaug ca ar judeca pe oricine.Asta e un mic siretlic al copilului ca sa stai pe ganduri si sa il lasi in pace.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 30.07.2010, 22:59:33
Noesisaa's Avatar
Noesisaa Noesisaa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2008
Locație: Christendom
Religia: Catolic
Mesaje: 1.826
Implicit

Citat:
În prealabil postat de alexaa Vezi mesajul

Cum stiu daca judec pe cineva? Cum imi dau seama?
Daca ii spun cuiva : "acum inteleg de ce nu ai luat examenele"(mi-am dat seama ca s-a uitat la o gramada de filme in ultimul an si e aproape mereu pe facebook), inseamna ca judec? Persoana respectiva nu isi da seama ca este real ceea ce i-am spus si s-a suparat pe mine, imi inchipui ca nu va intrerupe comportamentul sau din trecut. Mi-a spus ca se pare ca imi face o mare placere sa ii judec pe altii. Oare chiar am judecat-o? Am fost prea aspra? Oare am rasucit cutitul in rana?
Va rog sa imi spuneti, ca imi place sau nu, as vrea sa inteleg.
Pai depinde cum o spui. O spui cu dragoste? O spui cu intelegere? O spui cu dorinta sincera de a ajuta, si nu a judeca? Sau o spui cu naduf sau ciuda?

Ca sa fie cat de cat folositor, adevarul trebuie spui cu dragoste si cu ingaduinta si cu solutii.
__________________
„Mare ești tu, Doamne, și preavrednic de laudă (…) Căci pentru tine ne‑ai creat și neliniștită este inima noastră până sa-si afle odihna in tine.” (Sfântul Augustin).
Reply With Quote
  #4  
Vechi 30.07.2010, 23:14:30
alexaa alexaa is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 04.10.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 22
Implicit Da, aveti drepatate

Cred ca m-am grabit cu concluziile. Doar nu putea sa invete 24/24. Cred ca se cheama ca da, am judecat, pentru ca am zis cu asprime si nu cu blandete, ca pe o critica.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 31.07.2010, 17:47:48
MariS_'s Avatar
MariS_ MariS_ is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.10.2009
Locație: Religie: creștin
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.419
Implicit

Citat:
În prealabil postat de alexaa Vezi mesajul
Cred ca m-am grabit cu concluziile. Doar nu putea sa invete 24/24. Cred ca se cheama ca da, am judecat, pentru ca am zis cu asprime si nu cu blandete, ca pe o critica.
Nu orice critica este si judecata. Daca orice critica ar fi judecata atunci n-am
mai putea dojeni nici pe copiii nostrii, nici pe prieteni, ca se stie ca prietenul
e cel ce-ti atrage atentia asupra defectelor tocmai pentru a le indrepta.
Atunci cum stiu care critica este si judecata? Un criteriu sigur este acela sa
nu te inalti pe tine prin acea critica. Foarte multi folosesc critica pentru a se
inalta pe ei. Critica nu trebuie sa te inalte pe tine ci trebuie sa il apropie pe
acela de Hristos si implicit si de tine. E adevarat insa ca si critica trebuie sa
fie facuta cu multa blandete si iubire. Pentru asta e bine sa fi smerit, adica sa
te consideri pe tine mai mic decat aproapele.
Har, smerenie si jertfa de sine.
__________________
Făcutu-ți-s-a ocara ca și lauda, paguba precum câștigul și străinul ca fratele?
Cum nu înțelegeți că nu despre pâini v-am zis? Ci feriți-vă de aluatul fariseilor și al saducheilor! (Matei 16:11)
Omul deține atâta Adevăr câtă Iubire dăruie.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 31.07.2010, 19:45:41
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de alexaa Vezi mesajul

Cum stiu daca judec pe cineva? Cum imi dau seama?
Daca ii spun cuiva : "acum inteleg de ce nu ai luat examenele"(mi-am dat seama ca s-a uitat la o gramada de filme in ultimul an si e aproape mereu pe facebook), inseamna ca judec?
Porunca de a nu judeca înseamnă de a nu face ceea ce numai Dumnezeu (și, într-o anumită măsură, Biserica) poate face: anume, de a emite judecăți despre starea sufletului cuiva.
Spre exemplu:
-afirmația: "Stalin a comis numeroase crime" nu este o judecată în sensul de mai sus, ci o afirmație de ordin istoric și penal: se poate proba că a fost criminal sau că nu a fost criminal.
-afirmația: "Stalin a fost damnat și sufletul său se află în iad" este o judecată în sensul de mai sus. Numai Dumnezeu știe asta. Noi, doar putem bănui cu o anumită probabilitate, dar, de fapt, nu știm.
Un articol al meu pe această temă este aici:
http://sfantacruce.ro/myblog/mihnead...-sa-nu-judeci/
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #7  
Vechi 31.07.2010, 20:29:09
Samy02's Avatar
Samy02 Samy02 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.02.2010
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 196
Implicit

Am incercat de multe ori sa nu judec pe nimeni (din pacate nu am reusit) din simplul motiv ca ar trebui sa fi fost langa celalalt tot timpul, sa vad de ce a facut intr-un fel si nu in altul , ar trebui sa-i stiu gandurile celuilalt , si cum asta nu se poate incerc sa –l las pe bunul Dumnezeu sa-l judece sau mai bine spus sa-I deschida ochii .E posibil ca la prima vedere una din faptele lui sa mi sa para grava si sa incep eu …..sa emit teorii cum ca as fi facut mult mai bine si as fi dat , draga Doamne , un exemplu mult mai bun intr-un caz sau altul….Indiferent cum o iei in momentul in care incepi sa intorci pe toate fetele faptele celuilalt , incepi sa-l judeci….nu e bine….ar trebui sa invatam cum sa ne purtam cu cei de langa noi….ptr ca intr-un fel sau altul toti gresim….ar trebui sa ne judecam pe noi si faptele noastre…..
Reply With Quote
  #8  
Vechi 31.07.2010, 21:26:31
Bast-et Bast-et is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 08.07.2010
Mesaje: 350
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Bast-et
Implicit

Citat:
În prealabil postat de alexaa Vezi mesajul

"acum inteleg de ce nu ai luat examenele"(mi-am dat seama ca s-a uitat la o gramada de filme in ultimul an si e aproape mereu pe facebook), inseamna ca judec?
In acest ex. esti un pic rautacioasa, dar pana la urma care-i problema? Persoana aia s-a suparat? Ete na, data viitoare sa invete mai bine, nu-i vina ta ca el nu a trecut examenele. Ar trebui sa fie pregatit la asemenea concluzii si discusiuni.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 31.07.2010, 22:42:39
Rodica50's Avatar
Rodica50 Rodica50 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.05.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.855
Implicit

Din pacate, mai si judecam, dar important este sa constientizam si sa indreptam gestul nostru.
__________________
Cel ce crede, se teme; cel ce se teme, se smereste; cel ce se smereste, se îmblânzeste; cel blând, pazeste poruncile; cel ce pazeste poruncile se lumineaza; cel luminat se împartaseste de tainele Cuvântului dumnezeiesc. (Sfântul Maxim Marturisitorul)
Reply With Quote
  #10  
Vechi 15.03.2012, 17:17:09
Marius22 Marius22 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.07.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.345
Implicit

Citat:
În prealabil postat de alexaa Vezi mesajul

Cum stiu daca judec pe cineva? Cum imi dau seama?
Pacatul judecarii aproapelui ni l-a aratat Mantuitorul in cuvinte extrem de sugestive: "De ce vezi tu paiul din ochiul fratelui tau si nu te uiti cu bagare de seama la barna din ochiul tau?"

Pacatul judecarii aproapelui poate fi evitat daca suntem in permanenta atenti la conditia noastra launtrica. Pana la urma este o problema de deschidere, sinceritate, dreptate, atat fata de noi insine, cat si fata de aproapele nostru.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Sfintii vor judeca lumea costel Spiritualitatea ortodoxa 6 09.06.2012 12:52:50
Este cineva inginer proiectant? Sau stiti pe cineva? JustNicol Generalitati 0 04.03.2012 20:43:18
Stiinta nu inseamna tehnologie asa cum religia nu inseamna credinta I.Calin Generalitati 2 17.01.2011 21:21:42
Are cineva idee ce inseamna?... lacrimi Secte si culte 40 08.02.2010 11:09:33
Ce inseamna Dumnezeu judeca la Sfintii Parinti? mihailt Generalitati 2 13.12.2009 00:33:27