Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #41  
Vechi 16.06.2013, 17:48:38
Florinvs Florinvs is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.12.2012
Locație: Husi, judetul Vaslui
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.893
Implicit Impotriva razboaielor si uciderilor

Citat:
În prealabil postat de Patrie si Credinta Vezi mesajul
nu, nu, nu. daca sunt microstate se schimba mult problema. Nu s-ar putea apara nici daca ar vrea la dimensiunile lor, multe sunt paradisuri fiscale/sedii de banci unde isi toarna bogatii lumii conturile, deci nu vrea nimeni sa le atace, nu au insemnatate strategica, etc. iar armata nu e ca sa omoare oameni nediscrimnatoriu, e si garant al suzeranitatii, piedica in calea invaziilor, etc.
Total de acord! Un stat (exceptand acele micro-state gen Palau, Nauru, Tonga, etc) nu poate exista fara: armata, politie si servicii de informatii!

In intreaga istorie moderna a Romaniei (de dupa 1860-1862), armata romana a purtat numai razboaie drepte, de aparare ori de reintregire a teritoriului national: al doilea razboi balcanic (1912-1913), primul razboi mondial (1916-1918), participarea la campania din Ungaria in alianta cu Cehoslovacia (daca Bela Kun ar fi vrut numai sa instaureze un regim comunist pe teritoriul national al Ungariei, atunci Romania nu s-ar fi amestecat in treburile interne a unui alt stat. Insa armata comunista maghiara a atacat armata romana si pe cea cehoslovaca, iar in aceste conditii o riposta era necesara si legitima), eliberarea Basarabiei si Bucovinei de elemente anarhice si turbulente (resturi din armata tarista, indivizi fanatizati de propaganda bolsevica ori criminali si talhari de drept comun) (de remarcat ca Romania nu s-a amestecat in razboiul civil din Rusia si nu a sustinut elementele albagardiste, asa cum au facut atunci marile puteri din vest. Pentru pastrarea acestei neutralitati, I.V.Lenin ar fi trebuit sa ne fie recunoscator. Ba mai mult, unirea Basarabiei cu Romania s-a facut prin vointa liber exprimata a populatiei basarabene, plecand chiar de la principiul enuntat in teorie de Lenin- "fiecare popor are dreptul de a-si hotara singur soarta, pe baza principiului autodeterminarii popoarelor si a eliminarii exploadarii omului de catre om"), participarea la al doilea razboi mondial, pentru eliberarea teritoriilor ocupate de catre URSS.
Singurul episod mai controversat din intreaga istorie militara moderna a Romanie este continuuare razboiului dincolo de Nistru!
Reply With Quote
  #42  
Vechi 16.06.2013, 18:02:14
Daniel_Ortodox Daniel_Ortodox is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.01.2013
Locație: pămîntul omenirii căzute
Religia: Ortodox
Mesaje: 428
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Daniel_Ortodox
Implicit

Doamne ajută.

Frate Florine, iartă-mă, tu și alții, dar nu mai am ce să mai spun, ce să mai răspund. Chiar am spus tot ce trebuia spus. Și nu eu am răspuns vouă, ci Domnul Dumnezeu, prin Sfânta Scriptură.

Bucurii tuturor. Fie ca Hristos să învie în fiecare zi în inimile noastre ale tuturor. Amin.
Reply With Quote
  #43  
Vechi 16.06.2013, 18:03:55
Patrie si Credinta's Avatar
Patrie si Credinta Patrie si Credinta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.05.2011
Locație: Ploiesti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.536
Send a message via Skype™ to Patrie si Credinta
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Daniel_Ortodox Vezi mesajul
Doamne ajută.

Frate drag, "patrie și credință" na, ce să mai zic, eu am făcut, din postura tastaturii, tot ce am putut să fac, să te ajut. Mai rămâne să mă rog pentru tine. Vai de rugăciunea mea.

Iar tu mai departe dragul meu, mântuiește-te, că uite ce zice Sfânta Scriptură:

"Căci lupta noastră nu este împotriva trupului și a sângelui, ci împotriva începătoriilor, împotriva stăpâniilor, împotriva stăpânitorilor întunericului acestui veac, împotriva duhurilor răutății, care sunt în văzduh." (Efeseni 6, 12)

"Căci armele luptei noastre nu sunt trupești, ci puternice înaintea lui Dumnezeu, spre dărâmarea întăriturilor. Noi surpăm iscodirile minții, Și toată trufia care se ridică împotriva cunoașterii lui Dumnezeu și tot gândul îl robim, spre ascultarea lui Hristos." (2 Corinteni 10, 4-5)

"Așadar, aceasta zic și mărturisesc în Domnul, ca voi să nu mai umblați de acum cum umblă neamurile, în deșertăciunea minții lor" (Efeseni 4, 17)

"Și să nu vă potriviți cu acest veac, ci să vă schimbați prin înnoirea minții, ca să deosebiți care este voia lui Dumnezeu, ce este bun și plăcut și desăvârșit." (Romani 12, 2)

"Cel care își bate capul cu înțelepciunea îndeplinește desăvârșirea minții și cel care își pierde somnul pentru ea va fi în curând fără de grijă." (Înțelepciunea lui Solomon 6, 15)

Și din Înțelepciunea lui Isus Sirah, capitolul 19:
12 Săgeată înfiptă în coapsele trupului, așa e cuvântul în inima nebunului.
13 Mustră pe prieten, ca nu cumva să fi făcut aceea și, dacă a făcut, să nu mai facă.
14 Mustră pe prieten, ca nu cumva să fi zis și, de a zis, să nu mai zică.
15 Cercetează pe prieten, că de multe ori este năpăstuit, și nu crede tot cuvântul.
16 Este câte unul care alunecă, dar nu din suflet, și cine n-a greșit cu limba sa?
17 Dojenește pe prietenul tău, mai înainte ca să-l înfricoșezi, și dă loc legii Celui Preaînalt.
18 Toată înțelepciunea este în frica Domnului, și în toată înțelepciunea este împlinirea legii.
19 Și nu este înțelepciunea știința răutății; și unde este sfatul păcătoșilor nu țeste înțelepciune.
20 Este un soi de iscusință care e urâciune și e nerod care nu are răutate.

Iată Domnul Dumnezeu ți-a vorbit.

Bucurii.
Dragul meu frate, Daniel,
Desi sunt de acord cu non-violenta pana la un punct, ideea pe care ai oferit-o tu pe forum e non-violenta totala si abolirea fortelor armate si ideii de popor.
Eu de alta parte nu am fost de acord cu aceasta idee, deoarece desi conflictul armat e o tragedie umana imensa, este necesara in anumite cazuri(cazuri definitivate de ceea ce se cheama azi "razboi just", idee dezvoltata de Fericitul Augustin de Hippo, unul din Parintii Bisericii), iar neamul, desi facem parte cu totii din rasa umana, e o consecinta logica a dezvoltarii umane si un ansamblu cultural , a carui disparitie de obicei e urmata de impunerea unei alte culturi si identitati(inclusiv religioase, vezi Transilvania sau Orientul Mijlociu in secolul X).
Iar armata, necesara in acest scop, am argumentat ca e imperios necesara pt o tara de dimensiuni mai mari decat Lichtensteinul si Andorra, cum ar fi celelalte aprox. 200 de tari.

Acum, eu nu pot fi deacord cu tine, daca tu nu ai putut sa iti argumentezi pozitia in mod practic.
Astfel, cateva citate din Biblie, care arata ce ai inteles TU din ea, nu ma pot convinge.
__________________
Every point of view is useful, even those that are wrong - if we can judge why a wrong view was accepted.
Reply With Quote
  #44  
Vechi 16.06.2013, 18:07:47
Daniel_Ortodox Daniel_Ortodox is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.01.2013
Locație: pămîntul omenirii căzute
Religia: Ortodox
Mesaje: 428
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Daniel_Ortodox
Implicit

Mântuire! Theosis, metanoia! IUBIRE!

Iertați. Hristos a înviat.
Reply With Quote
  #45  
Vechi 17.06.2013, 01:46:55
cezar_ioan cezar_ioan is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.11.2012
Locație: Benidorm, Hotel Bali
Mesaje: 1.946
Implicit

Și totuși, Daniel Ortodox:
Care personalitate a matale a renunțat la forum și care continuă să scrie, încă?
Ne poți lămuri? Te poți hotărî, oare?

În ce raport te afli cu propria semnătură?
Care îți e adevărata identitate?

(Dincolo de faptul că te delectezi fără reținere cu stârnirea de provocări și furtuni, cu demonizarea unor persoane, popoare, religii și cu desființarea livrescă a națiunilor, familiei etc.)

Last edited by cezar_ioan; 17.06.2013 at 05:07:27.
Reply With Quote
  #46  
Vechi 17.06.2013, 03:12:07
Parascheva16's Avatar
Parascheva16 Parascheva16 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2013
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.920
Implicit

Neamurile sunt create de Dumnezeu!
La Judecata vom merge tot ca neam!
Noi trebuie sa formam o unitate in diveristate(etnica,nu religioasa). Niciodata nu o sa se certe ortodocsul rus, cu ortodocsul bulgar, grec, roman si asa mai departe. Defiintarea granitelor, desfiintarea armatelor, amestecarea religiilor duce mai mult cu o ordine mondiala si nu are nimic ortodox in ea. Avem tot dreptul sa ne aparam asa cum si altii au dreptul sa ne atace.

Tare ma bucur ca inaintasii nostrii nu au avut aceasta mentalitate, ci au aparat cu pretul vietii lor neamul si pamantul romanesc. Altfel, eram turci sau rusi acum.
***
Sunt curioasa, voi ce faceti cand vedeti o satra de huligani care ataca un om sau niste violatori? Nu sariti in aparare ptr. a nu lovi?
Reply With Quote
  #47  
Vechi 17.06.2013, 04:17:45
cezar_ioan cezar_ioan is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.11.2012
Locație: Benidorm, Hotel Bali
Mesaje: 1.946
Implicit

Există o teamă morbidă față de propria agresivitate. Aceasta înseamnă nu doar că nu o cunoști, că nu o conduci, că nu o stăpânești. Ci, lucru mai puțin înțeles, înseamnă că ea te stăpânește de fapt pe tine, că îți tăvălește voința și rațiunea.
A te elibera de agresivitate înseamnă a o lua în stăpânire, înțelept și curajos, atât cât îți stă în putere. Cu voia lui Dumnezeu.
Dar nu poți face aceasta dacă o negi, fariseu, atribuind-o exclusiv altora.

Last edited by cezar_ioan; 17.06.2013 at 05:08:08.
Reply With Quote
  #48  
Vechi 17.06.2013, 10:56:09
Daniel_Ortodox Daniel_Ortodox is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.01.2013
Locație: pămîntul omenirii căzute
Religia: Ortodox
Mesaje: 428
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Daniel_Ortodox
Implicit

Doamne ajută.

Să vezi ce "agresivitate" avea Sfântul Apostol Pavel, sau Sfântul Ioan Gură de Aur, sau Sfântul Vasile cel Mare, sau Sfântul Maxim Mărturisitorul sau alții ca ei. Morbidă sau nu, la ei mi-a plăcut cel mai mult. Oh, de-aș avea măcar unu la sută agresivitatea lor, și înțelepciunea lor și devotamentul lor...

În rest, cuvinte în vânt, probleme personale, de caracter sau alegere, mă privesc personal, voi răspunde pentru ele, la fel cum cu toții, pe întreg pământul, vom da răspuns în fața Dreptului Judecător pentru fiecare cuvânt scris, spus, chiar și aici pe forum și în glume sau nu în viața reală, fie că ne place sau nu, fie că vrem sau nu, fie că credem sau nu.

Iar pentru a-ți da viața pentru niște granițe teritoriale, puse de om, pentru un petec de pământ, oriunde ar fi ele, și nu doar atât, dar a ucide și pe alții pentru o bucată de pământ, e nebunie, am spus tot ce era de spus. Iertați-mă dacă v-am greșit.

Bucurii.

Last edited by Daniel_Ortodox; 17.06.2013 at 11:08:21.
Reply With Quote
  #49  
Vechi 17.06.2013, 12:45:10
Patrie si Credinta's Avatar
Patrie si Credinta Patrie si Credinta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.05.2011
Locație: Ploiesti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.536
Send a message via Skype™ to Patrie si Credinta
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Daniel_Ortodox Vezi mesajul
Iar pentru a-ți da viața pentru niște granițe teritoriale, puse de om, pentru un petec de pământ, oriunde ar fi ele, și nu doar atât, dar a ucide și pe alții pentru o bucată de pământ, e nebunie, am spus tot ce era de spus. Iertați-mă dacă v-am greșit.
Nu ne-ati gresit cu nimic.
Atitudinea e doar un pic data in extrem.

O singura intrebare am, nu ca sa te tulbur si sa fiu rautacios, ci doar ca sa stiu.

Cum impaci asta cu textele din Liturghie?
Pe binecredinciosul poporul român de pretutindeni, pe cârmuitorii țării acesteia, pe mai marii orașelor și satelor și pe iubitoarea de Hristos oaste, să-i pomenească Domnul Dumnezeu întru Împărăția

Pe fericiții întru adormire eroii, ostașii și luptătorii români din toate timpurile și din toate locurile, căzuți pe câmpurile de luptă, în lagăre și în închisori pentru apărarea patriei și a credinței strămoșești, pentru întregirea neamului, pentru libertatea și demnitatea noastră, să-i pomenească Domnul Dumnezeu întru Împărăția Sa.

Desi ne rugam pentru "Pentru pacea a toată lumea", ne rugam si pentru popor si oaste. Asta cred ca spune ceva.
__________________
Every point of view is useful, even those that are wrong - if we can judge why a wrong view was accepted.
Reply With Quote
  #50  
Vechi 17.06.2013, 13:03:39
Parascheva16's Avatar
Parascheva16 Parascheva16 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2013
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.920
Implicit

Dar milioanele de romani care ar fi exterminati pe bucata aia de pamant?! Ei nu merita aparare? Sunteti in stare sa va dati fratii pe mana dusmanilor? Romanii din Sarbia,Bucovina de Nord (Ucraina), Basarabia nu o duc prea bine printre straini!

Granitele nu sunt puse doar de oameni. Nici un neam nu cade sau se ridica fara ingaduinta sau binecuvantarea Domnului ! Dumnezeu ne-a pus in tara asta, nu altcineva. Este datoria noastra sa ne aparam tara, neamul, limba, traditiile si Biserica.
Reply With Quote
Răspunde