Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #51  
Vechi 17.06.2013, 16:29:40
Daniel_Ortodox Daniel_Ortodox is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.01.2013
Locație: pămîntul omenirii căzute
Religia: Ortodox
Mesaje: 428
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Daniel_Ortodox
Implicit

Doamne ajută.

Deci dragilor, eu degeaba vă explic, că voi nu vă dați nici un interes să acceptați, să aflați și să cunoașteți, eu degeaba vă vorbesc, o să călcați în picioare cuvintele ce vă spun, cum a-ți călcat în picioare și versetele, Cuvântul lui Dumnezeu ce vi-am dat adineaori.

Orice vi-aș explica, oricât de frumos, oricât de duhovnicește, oricât de Adevărat, voi tot pe a voastră o țineți. Nu am decât să las Sfinții lui Dumnezeu să vă vorbească. Dacă pe Dumnezeu nu îl ascultați, oare pe ei îi veți asculta?

Așadar citiți VĂ ROG, înainte de orice, în acest subiect ACTELE MARTIRICE, sau PSB vol. 11:



O găsiți aici, în format pdf : http://www.misiune-ortodoxa.ro/downl...martirice.html

Vă dau doar un pasaj de acolo:

Sfântul Irineu de Sirmium, Actele Martirice, pagina 219 :

"Cel ce jertfește zeilor și nu lui Dumnezeu, va fi șters din numărul celor aleși. (Ieș.22,20) Mi s-a poruncit să primesc mai degrabă chinurile, decât să sacrific demonilor, negînd pe Dumnezeu. (adaog eu: oare ucigînd alt om, nu jertfim demonilor?) (...) Mă bucur de-aș fi chinuit, de vei face-o, ca să fiu părtaș la suferințele Domnului meu. Jertfesc prin bună mărturisire Dumnezeului meu, căruia i-am jertfit întotdeauna".

Atenție! "Venind, însă, părinții lui și văzând că este chinuit, îl rugau să jertfească zeilor. Iar copiii lui, îmbrățișîndu-i picioarele, îi ziceau: ai milă de tine și de noi tată. Erau de față și femeile, soția și rudeniile, care plîngînd pentru tinerețea și frumusețea lui, îl rugau să jertfească." (...) "Fie-ți milă de floarea tinereții tale, strigau toți." (...) "Dar el vedea porunca lui Dumnezeu: dacă cineva Mă va tăgădui în fața oamenilor, și Eu îl voi tăgădui în fața Tatălui Meu Care este în ceruri (...) n-a răspuns nimănui" (...) Guvernatorul Probus i-a spus: caută să scapi de moarte. Irineu a răspuns: SUNT FERIT ÎNCONTINUU DE MOARTE, cînd, prin chinurile pe care crezi că mi le-ai făcut, dar pe care nu le simt, primesc pentru Domnul viața cea veșnică."

"Guv. Probus întreabă: soția ai? Irineu: nu am. Copii ai? Nu am. Părinți ai? Nu am. Dar aceia care au fost în ședința trecută și plîngeau cine erau? Irineu: "Cel ce iubește pe tată, ori pe mamă, ori pe soție, ori pe fii, sau pe frați, mai mult decît pe Mine, nu este vrednic de Mine (Matei 10,37; Luca 14,36)" (...) "Jertfește măcar pentru copii. Irineu: copiii mei au același Dumnezeu pe care-L am și eu, care poate să-i mîntuie. Tu însă, fă ceea ce ți s-a poruncit. Probus: Te sfătuiesc, tinere, jertfește. Irineu: Fă ceea ce vrei. Vei vedea chiar acum cîtă putere de răbdare, îmi va da Domnul Hristos față de cursele tale."

Și Sfântul Policarp al Smirnei și Sfântul Emilian din Durostorum, și Sfintele Agapi, Irina și Hiona și Sfintele Perpetua și Felicitas, CITIȚI; iubiții mei, frați, citiți-le mucenicia, în Actele Martirice. Vă ROG. Îmi amintesc că am citit, în actele martirice, dar nu mai stau să caut acum, spunea:

"Dați-mă să mă clănțănească dinții leilor, ca pe niște grâu ales, ca să fac roadă înmiită, să fiu bineplăcut Domnului, căci și eu vreau să mă jertfesc, precum Domnul." Oare ce înțelegeți de aici? A ridicat arma să-și apere familia? Au fost familii întregi băgate în Coloseum, plecau cu bucurie, nici gând de răzvrătire, de "apărare", de aceea izvorau mir.

NU VĂ FIE FRICĂ DE MOARTE. Nu vă fie frică că mor soțiile, copiii, că nu trebuie să-i iubiți pe ei mai mult decât pe Dumnezeu, altfel nu vedeți Cerurile. De ce vă e atît de tare frică de moarte? NU VĂ FIE FRICĂ DE MOARTE și NU UCIDEȚI PE NIMENI.

Iar pentru a înțelege mai bine de ce se roagă Biserica lui Hristos să fie pomeniți întru Împărăția Cerurilor, oastea, poftim, cea mai bună carte pentru asta:



Explicare Dumnezeieștii Liturghii, Editura Bizantină, București, 2005, 528 pagini. Dar am îndoieli că veți citi vreo-una din aceste două cărți. De aceea vorbesc în zadar și voi tot în nebunie și întuneric vă învîrtoșați inimile. Să nu fie.

Închei cu cuvântul lui Dumnezeu:

"Vă îndemn, deci, fraților, pentru îndurările lui Dumnezeu, să înfățișați trupurile voastre ca pe o jertfă vie, sfântă, bine plăcută lui Dumnezeu, ca închinarea voastră cea duhovnicească, Și să nu vă potriviți cu acest veac, ci să vă schimbați prin înnoirea minții, ca să deosebiți care este voia lui Dumnezeu, ce este bun și plăcut și desăvârșit." (Romani 12, 1-2)

Bucurii.

Last edited by Daniel_Ortodox; 17.06.2013 at 17:01:12.
Reply With Quote
  #52  
Vechi 17.06.2013, 16:46:24
cezar_ioan cezar_ioan is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.11.2012
Locație: Benidorm, Hotel Bali
Mesaje: 1.946
Implicit

Cărțile merită citite, mulțumim de îndrumare, cu siguranță e o carte de folos duhovnicesc.
Cât despre concluziile pe care le tragem după citirea unei cărți, aici avem mai mult de discutat.
Interpretarea unui text se face în funcție de multe, precum bine știi, iar în Teologie problema e cu totul specială. Pentru mine, argumentul tău nu e convingător.
Problema războiului de apărare a țării, a nației, a familiei se rezolvă luînd în calcul datoria creștinului, slujirea lui de cetățean și cap al familiei.
Cred că procedezi prea radical, pătimaș, fără nuanțe. Și, în orice caz, împotriva discernământului sobornicesc al Bisericii care nu a fost niciodată ruptă de patrie.
Biserica luptătoare este intim sudată cu patria, iar a-ți face datoria față de strămoșii neamului tău și față de viitorul celor care le vei fi tu însuți strămoș: este lucrare creștinească.
În concluzie, modul cum interpretezi pasajele Sfintei Scripturi eu îl găsesc aflîndu-se în duh străin de Tradiția Ortodoxă.
Eu mă opresc aici. Dumnezeu să ne miluiască pe toți cu harul Său!

Last edited by cezar_ioan; 17.06.2013 at 16:49:07.
Reply With Quote
  #53  
Vechi 17.06.2013, 17:23:52
Daniel_Ortodox Daniel_Ortodox is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.01.2013
Locație: pămîntul omenirii căzute
Religia: Ortodox
Mesaje: 428
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Daniel_Ortodox
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cezar_ioan Vezi mesajul
Cărțile merită citite, mulțumim de îndrumare, cu siguranță e o carte de folos duhovnicesc.
Cât despre concluziile pe care le tragem după citirea unei cărți, aici avem mai mult de discutat.
Interpretarea unui text se face în funcție de multe, precum bine știi, iar în Teologie problema e cu totul specială. Pentru mine, argumentul tău nu e convingător.
Problema războiului de apărare a țării, a nației, a familiei se rezolvă luînd în calcul datoria creștinului, slujirea lui de cetățean și cap al familiei.
Cred că procedezi prea radical, pătimaș, fără nuanțe. Și, în orice caz, împotriva discernământului sobornicesc al Bisericii care nu a fost niciodată ruptă de patrie.
Biserica luptătoare este intim sudată cu patria, iar a-ți face datoria față de strămoșii neamului tău și față de viitorul celor care le vei fi tu însuți strămoș: este lucrare creștinească.
În concluzie, modul cum interpretezi pasajele Sfintei Scripturi eu îl găsesc aflîndu-se în duh străin de Tradiția Ortodoxă.
Eu mă opresc aici. Dumnezeu să ne miluiască pe toți cu harul Său!
Doamne ajută.

Argumentul meu nu este decât biblic. Și va fi mereu, împreună cu tot ce spun, cu mila lui Dumnezeu. Și al Sfinților Părinți. Nu e deajuns? Dar ce îți mai trebuie? Un par în cap, consecința îndepărtării tale de Dumnezeu, ca apoi să-L poți acuza pe EL?
Niciunde, repet, niciunde, niciunde în întreaga Biblie, nu cheamă Dumnezeu să ucidem alt om, ca să ne apărăm familia și țara. Înțelegi? Tu respingi mîntuirea întrun mod barbar. Și toți care cred același lucru.

Interpretarea unui text, nu o facem tu și eu, în primul rînd, ci Duhul Sfînt, prin Sfinții Părinți, în Duhul Sfînt din mădularele lor, că uite de ce: "Cum vorbește despre acestea, în toate epistolele sale, în care sunt unele lucruri cu anevoie de înțeles, pe care cei neștiutori și neîntăriți le răstălmăcesc, ca și pe celelalte Scripturi, spre a lor pierzare." (2 Petru 3, 16)

Vorbești de datoria creștinului, dar ești în întuneric și nu o aplici.

Uite datoria creștinului:

"El i-a răspuns: Să iubești pe Domnul Dumnezeul tău, cu toată inima ta, cu tot sufletul tău și cu tot cugetul tău. Aceasta este marea și întâia poruncă. Iar a doua, la fel ca aceasta: Să iubești pe aproapele tău ca pe tine însuți." (Matei 22,37)

Nu zice pe cei care vin și te atacă să nu-i mai iubești, înțelegi? Vrei să înțelegi? Vrei? Spune, vrei?

Iar dacă nu asculți aceste cuvinte, nu iubești pe Dumnezeu și nu vei moșteni Cerurile. Teme-te de cuvintele astea.

"Iisus a răspuns și i-a zis: Dacă Mă iubește cineva, va păzi cuvântul Meu, și Tatăl Meu îl va iubi, și vom veni la el și vom face locaș la el. Cel ce nu Mă iubește nu păzește cuvintele Mele." (Ioan 14,23)

Păzește cuvintele Domnului și NU UCIDE pe nimeni, ci iubește pe aproapele tău, ca pe tine însuți. Cine e aproapele tău ? Orice om, uite: "Căci dacă iubiți pe cei ce vă iubesc, ce răsplată veți avea? Au nu fac și vameșii același lucru?" (Matei 5, 46) Cel ce nu te iubește, pe acela să-l iubești cel mai mult. E poruncă, copile. Doamne ferește, de nebunie.

Ce nu e aici în Sfînta Tradiție, cezare? CE ? Nebunia minții tale și a tuturor celor ca tine. Aia nu e în Sfînta Tradiție.

Vorbești nebunii, cezare, din mintea care îți este înnebunită.
Biserica Luptătoare este intim sudată cu Biserica Biruitoare, nu cu nicio patrie, cu absolut nici un neam. Biserica vrea toate patriile pământului, toate neamurile să se mîntuiască, de acea nu ține cont de nici o patrie, niciodată. Hristos a venit pentru toți. Deci, Biserica Luptătoare este radicală. Iubirea este radicală. Așa trebuie să fim și noi, nebuni pentru Hristos, cum spune Scriptura. Cum au fost și cei din actele martirice. De aceea nu se împuținau creștinii în cei 313 ani de prigoană și ucidere a lor, ci din contră, se înmulțeau. Datorită iubirii, care în vremurile din urmă se va răci, și se vor ucide frate cu frate, spune Scriptura, adică cine sunt frații? Toți oamenii, frați în Hristos Iisus, prin Adam.
În ultima sută de ani, ne-am omorît mai mult, decît toate crimele împreună adunate de la înființarea lumii. Oare atît de orbi sunteți cu toții ?

Dacă și Sfântul Apostol Pavel, și prin el Duhul Sfânt Dumnezeu a fost fără nuanțe, atunci sunt și eu fără nuanțe. Tu ești cel care înțelege greșit Scripturile, omule rătăcit ! Tu ! Vino acasă. Te așteaptă Hristos. Nu mai gîndi la uciderea altui om pentru apărarea unei bucăți de pământ. Așa au făcut martirii primelor veacuri creștine? Strigă la fiecare om ce ucide alt om, strigă la ei din Ceruri, amintindu-le jertfele lor din coloseum. Dar diavolul ține mințile lor, spune Scriptura și continuă să ucidă.

Oh, vai vouă tuturor, care acceptați pe diavol și slujitorii lui să vă depărteze de mîntuire și de Preadulcele Hristos.

Iubire !

Last edited by Daniel_Ortodox; 17.06.2013 at 17:36:05.
Reply With Quote
  #54  
Vechi 17.06.2013, 17:34:22
cezar_ioan cezar_ioan is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.11.2012
Locație: Benidorm, Hotel Bali
Mesaje: 1.946
Implicit

Daniel, se prea poate să vorbesc nebunii, că nu susțin cum că mintea mea ar fi deplin sănătoasă, nici pe departe. Cât despre mintea din adâncul inimii mele... Dumnezeu să mă ierte și să mă miluiască, întru mântuire.

Dar metanoia, Daniel, nu e așa treabă ușoară pe care să o diagnosticăm și să o etichetăm la iuțeală. Dumnezeu a pus și în mine, ca și în tine, fermentul îndreptării.
De ce te grăbești să lucrezi cu măsura ta părelnică și oțărâtă acolo unde Domnul Însuși lucrează cu atâta gingășie și răbdare?

Uite, dovadă că mă îngrijesc și eu, ca tot creștinul, de mântuire, mai întâi te rog să mă ierți că te-am stârnit să scrii vorbe grele și apoi te rog să te ții la moderație, tocmai pentru a nu ne pricinui unul altuia poticniri pe drumul fără de asemănare de dificil al despătimirii.

Hristos în mijlocul nostru!
Reply With Quote
  #55  
Vechi 17.06.2013, 17:41:58
Daniel_Ortodox Daniel_Ortodox is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.01.2013
Locație: pămîntul omenirii căzute
Religia: Ortodox
Mesaje: 428
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Daniel_Ortodox
Implicit

Doamne ajută.

Și tu să mă ierți.
Dar mă doare știi? Să văd oamenii cum se ucid între ei, pe tot pămîntul. Mă doare cumplit. Că nu vor, pur și simplu nu vor să asculte de Dumnezeu. De Iubire. Să se iubească. Curat. Se ucid din cauza celor mai banale motive, și alții îi ucid, cică că se apără, apără interese, bla bla-uri, dar Dumnezeu? Unde lăsăm esența tuturor lucrurilor?

Iartă-mă, frate iubite. Te iubesc în Domnul, nespus de mult. Dacă Sfîntul Apostol Pavel spune că se face și anatema pentru Hristos, cu atît mai mult, și noi, urmînd exemplul vrednic de urmat, al slujitorului lui Hristos, pe Pavel, dacă pe Hristos nu Îl putem lua de exemplu. Mă fac și anatema pentru tine, iubitul meu, doar să te dobîndesc, pe tine și pe cei ca tine. Pe toți. Nu că sunt eu vrednic, nu sunt, că dacă Sfîntul Apostol Pavel s-a numit pe sine stîrpitură, cu atît mai mult eu sunt mai prejos.

Schimbă-ți firea. Cu adevărat, este nevoie de schimbarea firii. Este nevoie de metanoia, cum prea bine spui. Să ne iubim. Și să nu ucidem nici-un om vreodată, pentru nici un motiv. Doamne ajută la aceasta.

Este și va fi, totdeauna acum și pururea și în vecii vecilor. Amin.

Bucurii.

Last edited by Daniel_Ortodox; 17.06.2013 at 17:45:36.
Reply With Quote
  #56  
Vechi 17.06.2013, 18:58:11
Dalian's Avatar
Dalian Dalian is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.09.2012
Locație: Cernica
Mesaje: 539
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Daniel_Ortodox Vezi mesajul
Am renunțat la forum.
Dar, cât despre fricoși, necredincioși, scârboși, ucigași, curvari, vrăjitori, închinătorii la idoli și toți mincinoșii, partea lor este în iazul care arde cu foc și cu pucioasă, adică moartea a doua.”
Reply With Quote
  #57  
Vechi 17.06.2013, 19:15:31
Daniel_Ortodox Daniel_Ortodox is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.01.2013
Locație: pămîntul omenirii căzute
Religia: Ortodox
Mesaje: 428
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Daniel_Ortodox
Implicit

Doamne ajută.

Uite, îți promit, frate Dalian, nu doar atît, îți jur pe Domnul Dumnezeul meu, Dumnezeu Treime, Savaot Iubire, încălcînd porunca de a nu jura nici pe cer nici pe pămînt (și ziua aceasta mi-o va aminti Domnul), că dacă mie îmi va da Dumnezeu Cerurile, și ție iadul, îi voi cere încontinuu, să vii tu în Raiul meu și să merg eu în iadul tau. Așa să-mi ajute Dumnezeu, precum spun Adevărul.

Iar dacă tu moștenești Raiul și eu iadul, ei bine, bucură-te, slavă Domnului. Amintește-mă și pe mine în rugăciunile tale.

Iar dacă mergem amîndoi în iadul cel gătit diavolului și îngerilor lui, măcar să ne lase pe amîndoi să îi aducem slavă numelui Său Celui preadulce. Dar cred cu tărie că Dumnezeu are mai multă iubire, El fiind izvorul ei, și nu ne va lăsa așa ușor în iad, că Raiul s-a deschis cu un tîlhar, cel răstignit lîngă Hristos.

Îmi doresc însă pentru amîndoi, Raiul, Împărăția Cerurilor, care trebuie să o avem înăuntrul nostru, încă de aici, pentru a o moșteni cu adevărat, cînd va să fie.

Bucurii, suflete iubit.

Last edited by Daniel_Ortodox; 17.06.2013 at 19:19:56.
Reply With Quote
  #58  
Vechi 17.06.2013, 19:58:49
Patrie si Credinta's Avatar
Patrie si Credinta Patrie si Credinta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.05.2011
Locație: Ploiesti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.536
Send a message via Skype™ to Patrie si Credinta
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Daniel_Ortodox Vezi mesajul
Doamne ajută.
Interpretarea unui text, nu o facem tu și eu, în primul rînd, ci Duhul Sfînt, prin Sfinții Părinți, în Duhul Sfînt din mădularele lor, că uite de ce: "Cum vorbește despre acestea, în toate epistolele sale, în care sunt unele lucruri cu anevoie de înțeles, pe care cei neștiutori și neîntăriți le răstălmăcesc, ca și pe celelalte Scripturi, spre a lor pierzare." (2 Petru 3, 16)

Iar dacă nu asculți aceste cuvinte, nu iubești pe Dumnezeu și nu vei moșteni Cerurile. Teme-te de cuvintele astea.

Păzește cuvintele Domnului și NU UCIDE pe nimeni, ci iubește pe aproapele tău, ca pe tine însuți. Cine e aproapele tău ? Orice om, uite: "Căci dacă iubiți pe cei ce vă iubesc, ce răsplată veți avea? Au nu fac și vameșii același lucru?" (Matei 5, 46) Cel ce nu te iubește, pe acela să-l iubești cel mai mult. E poruncă, copile. Doamne ferește, de nebunie.

Ce nu e aici în Sfînta Tradiție, cezare? CE ? Nebunia minții tale și a tuturor celor ca tine. Aia nu e în Sfînta Tradiție.

Vorbești nebunii, cezare, din mintea care îți este înnebunită.
Biserica Luptătoare este intim sudată cu Biserica Biruitoare, nu cu nicio patrie, cu absolut nici un neam. Biserica vrea toate patriile pământului, toate neamurile să se mîntuiască, de acea nu ține cont de nici o patrie, niciodată. Hristos a venit pentru toți.
1)Vorbesti de Sfanta Traditie, de Sfintii Parintii, dar cand am pomenit de intreaga filozofie a razboiului just, desvoltata de un Sfant Parinte, nu m-ai bagat in seama.

2) Daca ar fi Sfanta Traditie, tu ai putea da exemple din Patristica care sa sustina asta.

2)Tu spui ca Biserica transcede neamurile. Corect. Dar Ea este organizata in Biserici Nationale. Te rog mediteaza.
__________________
Every point of view is useful, even those that are wrong - if we can judge why a wrong view was accepted.
Reply With Quote
  #59  
Vechi 17.06.2013, 20:04:51
Patrie si Credinta's Avatar
Patrie si Credinta Patrie si Credinta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.05.2011
Locație: Ploiesti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.536
Send a message via Skype™ to Patrie si Credinta
Implicit

In ceea ce priveste istoria armatei si violentei in Biserica, uite iti copiez partile relevante ale interviului cu Parintele Mihai-Andrei Aldea postat de colega noastra Parascheva pe un alt thread.

Dar avem vreun temei in istoria Bisericii pentru ceea ce spuneti(folosirea armelor)?

Avem pe Sfantul Mare Mucenic Gheorghe, avem pe Sf. Mare Mc. Dimitrie, avem pe Sf. Teodor Stratilat, avem pe Sfantul Andrei Stratilat, avem pe Sfantul Mc. Dasius, si nenumarati alti sfinti militari, unii dintre ei purtand armele chiar in ziua in care au fost martirizati, fiind martirizati cu armele la brau. Si toti acestia ua luptat cu arma in mana, au ucis, au ranit si sunt sfinti. Constantin cel Mare, cel intocmai cu Apostolii, nu numai ca a luptat cu arma in mana, a condus armate in nenumarate batalii si Biserica il lauda pentru lucrul acesta. Nu zice “vai, nemernicule care ai luat arma”. Zice “Slava tie, Sfinte Constantin, care ai biruit in batalii pe dusmanii lui Dumnezeu”. Troparul Sfintei Cruci, in forma sa originala, zicea catre Dumnezeu „biruinta binecredinciosilor imparati asupra barbarilor daruieste”. Azi s-a schimat textul, dar istoria nu se schimba. Si ea marturiseste acest lucru pe care autoritatile anti-crestine si anti-nationale vor sa-l ascunda. Deci iata ca ideea acesta ca nu are voie crestinul sa foloseasca forta in nicio imprejurare este o idee necrestina, satanica. De fapt crestinul are chiar obligatia de a folosi forta atunci cand este de la Dumnezeu a folosi forta, atunci cand trebuuie. Insusi Scripturile poruncesc acestea. Pana si Sfantul Apostol Pavel spune limpede “De aceea dregatoria poarta sabie, ca sa pedepseasca.” Ori vedeti, de la dregatori Sfantul Apostol Pavel a primit 40 de bete pe spinare! Deci dregatoria avea si toiag cu care pedepsea, avea si bici, avea si pisica cu noua cozi, avea tot felul de unelte de pedepsire. Dar dintre toate, in Duhul Sfant fiind, Sfantul Apostol Pavel alege sabia! Ea nefiind instrument de pedepsire cu bataia la palma sau pe spinare, ci fiind instrument de moarte. Aratand Duhul Sfant prin aceasta ca exista imprejurari in care de la Dumnezeu este lasata chiar si pedeapsa cu moartea. Cu care eu personal nu sunt de acord, o privesc plin de teama pentru ca nu poate fi schimbata daca a fost gresit aplicata, dar pe care iata, Dumnezeu prin gura Sfantului Apostol Pavel o incuviinteaza in anumite imprejurari. Pe mine ma cutremura ideea pedepsei cu moartea, dar Dumnezeu o incuviinteaza, iar prin gura Sfantului Apostol Petru o si da. Pentru ca atunci cand Anania si Safira au mintit Duhul Sfant, au fost pedepsiti cu moartea. Dar nu au fost pedepsiti cu moartea pur si simplu, ci prin gura Sfantului Apostol Petru, el a fost cel care a dat osanda de moarte asupra lor si au murit. La fel de bine putem spune ca Sfantul i-a ucis cu gura lui, prin puterea Duhului Sfant. Nu vad care e deosebirea in a ucide cu sabia si a ucide cu puterea gurii. Cine are puterea gurii ucide numai cu cuvantul, dar cine nu are puterea gurii dar trebuie sa o faca va ucide cu sabia, cu pusca sau cu ceea ce are. Nu acest lucru este esential, mijlocul prin care s-a facut uciderea, ci daca Dumnezeu a ingaduit sau nu ca un om sa rosteasca osanda de moarte asupra altui om si aceasta sa fie indeplinita. Si raspunsul este cutremurator pentru omul de astazi. Da, Dumnezeu a ingaduit si ingaduie acest lucru.
__________________
Every point of view is useful, even those that are wrong - if we can judge why a wrong view was accepted.
Reply With Quote
  #60  
Vechi 17.06.2013, 20:05:28
Patrie si Credinta's Avatar
Patrie si Credinta Patrie si Credinta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.05.2011
Locație: Ploiesti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.536
Send a message via Skype™ to Patrie si Credinta
Implicit

Sunt invataturi bisericesti sau Sfinti Parinti care propovaduiesc impotriva practicarii artelor martiale(subiectul era despre artele martiale, dar ideea ramane)?

Nu, nu exista asa ceva. Dimpotriva, Sf. Ioan Gura de Aur ii lauda pe osteni pentru ostenirile lor, la fel Sf. Vasile cel Mare si alti Sfinti Parinti. Sunt dati ostenii drept pilda si de Sf. Ap. Pavel si de multi altii, pentru crestinii care vor sa duca lupta cea buna. Pentru ca toti crestinii care vor sa duca lupta cea buna trebuie sa o duca asemenea ostasilor. Sf. Clement Romanul ii da ca pilda pe ostasi. Sf. Ignatie Teoforul si multi alti sfinti ii dau ca pilda pe ostasi, in cele bune, desigur. Sf. Ioan Botezatorul atunci cand este intrebat de ostasi ce trebuie sa facem ca sa ne mantuim, nu le spune “renuntati la arme”. Ci le spune “nu nedreptatiti pe nimeni, nu jefuiti pe nimeni, fiti multumiti cu solda voastra”. Vedeti, aici e un cuvant ingrozitor pentru cei care cred ca orice folosire a fortei, a violentei, este rea. Sf. Ioan Botezatorul cel mai mare nascut din femeie, dupa cum spune Insusi Mantuitorul, nu le spune soldatilor sa renunte la solda, nu le spune sa se lase de meseria armelor, ci le spune dimpotriva, sa fie multumiti cu solda lor. Deci ii indeamna practic sa ramana in armata fiind multumiti cu solda lor. Supunandu-se comandantilor, dar ferindu-se a nedreptati pe cineva, ne jefuind pe cineva. Facandu-si meseria de ostasi cu dreptate. Deci Sf. Ioan Botezatorul ii indeamna pe ostasi sa ramana asa mai departe dar sa nu savarseasca nedreptati din starea in care sunt. Canonizarea unor sfinti care au fost ostasi pana la sfarsitul vietii lor, ca Sfantul Dimitrie Izvoratorul de Mir, Sfantul Andrei Stratilat, Binecredinciosul Voievod Stefan cel Mare si altii asemenea arata si ea faptul ca Biserica a primit ostasia ca o cale de mantuire. Iar ostasie fara pregatire de lupta nu exista. Aceasta pregatire de lupta este cea numita adesea, astazi, arte martiale.

Dar, intorcandu-ma la intrebare, vedem ca in realitate niciunul dintre Sfintii Parinti nu a osandit niciodata folosirea fortei, a violentei, decat daca a fost facuta cu nedreptate. Acesta este “punctul pe i”, aici este locul in care se aluneca fie intr-o parte, fie in alta. Pentru ca unii spun “nu este voie deloc sa folosesti forta”, ceea ce este o minciuna, este o incalcare a cuvantului lui Dumnezeu, iar altii spun “foloseste forta cand vrei tu”, eventual „persecuta pe cei din alta natie sau de alta credinta”, ceea ce iarasi este o minciuna si o incalcare a cuvantului lui Dumnezeu. Exista o dreapta socoteala, o deosebire a duhurilor de care trebuie sa dam dovada in aceasta privinta. Sf. Ioan Gura de Aur spune ca Dumnezeu nu a lasat trupului omenesc arme, in sensul armelor pe care le au fiarele – coarne, colti, ghiare si altele asemenea – pentru ca exista vreme in care sa iei armele si exista vreme in care sa le lasi. Acest cuvant al Sf. Ioan Gura de Aur este potrivit cu cel al Ecleziastului care spune ca este vreme pentru toate lucrurile de sub cer; este vreme de pace si este vreme de razboi. Lucrurile nu se interpreteaza numai duhovnicesc. Ca daca este s-o luam duhovnicesc extrem de rar este vreme de pace, ca dracul ne ataca neincetat. Este vreme de pace si este vreme de razboi in viata de toate zilele. Este vreme in care sa iei armele si sa le folosesti si este vreme in care sa nu le iei. Dar! Cum ai putea sa iei armele sa le folosesti cand tu nu le stii, nu le cunosti, sau cu atat mai putin stii sa le folosesti? Si daca nu stii sa iei armele si nu stii sa le folosesti ai incalcat cuvantul lui Dumnezeu care spune ca este vreme de pace si este vreme de razboi. Ai incalcat cuvantul lui Dumnezeu care spune ca de aceea poarta stapanirea sabie, ca sa pedepseasca.
__________________
__________________
Every point of view is useful, even those that are wrong - if we can judge why a wrong view was accepted.
Reply With Quote
Răspunde