Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #121  
Vechi 21.06.2013, 16:51:01
N.Priceputu
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Frate Daniel, îmi repugnă la fel ca și ție gândul de a omorî pe cineva, în orice circumstanțe. Însă la problema de față Biserica a răspuns, binecuvântând războiul de apărare. Chiar ea te trimite la luptă ca să-ți aperi neamul și credința.

Sunt de acord că orice ucidere nu are cum să fie pe placul lui Dumnezeu, Cel care dă viață tuturor, și că aici o acceptăm pentru a împiedica să se întâmple un rău și mai mare.

Putem gândi și așa: Există o gradație a păcatelor? Consider că da. Ce este mai grav: să ucizi apărând niște copii nevinovați (sau orice persoană care nu se poate apăra) sau să ucizi vrând să cotropești, să stăpânești, să siluiești? Întrebarea este, evident, retorică.

Deci dacă îl iubești pe vrăjmaș, nu este mai bine și pentru el să-l împiedici, fie și prin moarte, să facă niște păcate așa de mari? Păcatul tău va fi, oricum, mai mic.

Last edited by N.Priceputu; 21.06.2013 at 17:01:37.
Reply With Quote
  #122  
Vechi 21.06.2013, 16:59:41
N.Priceputu
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Daniel_Ortodox Vezi mesajul
P.S.2: Frate N.Priceputu, toate ca toate, spune ce dorești, punele cum dorești, dar nu ieși din poruncile Scripturii, ca să-ți fie ție bine și să moștenești Cerurile. Să nu ne permitem să alterăm Adevărul Dumnezeiesc, să fim păgîni cu faptele și creștini cu numele. Să nu fie. Ci să fim lumini între oameni și sarea pămîntului. Bucurii.
După cum știi, mai bine decât mine, Scriptura este nedespărțită de Biserică. Iar cuvântul pe care l-am citat din Steinhardt l-am găsit acum la Sf. Ambrozie al Mediolanului.
Iată aici un articol legat de subiect. Vezi și poziția Sf. Atanasie cel Mare.
Reply With Quote
  #123  
Vechi 21.06.2013, 17:03:18
Parascheva16's Avatar
Parascheva16 Parascheva16 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2013
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.920
Implicit

Nici Imnul Romaniei nu e crestinesc? Cum indeamna la crima Imnul Romaniei?
Sa inteleg ca nu il canti nici macar de 1 Decembrie?

Imnul vechi, Tricolorul (cel original scris de Porumbescu, nu cel modificat de comunisti) e bun?

Sa inteleg ca nici sa fi patriot nu e bine, caci asta implica iubirea de neam,pamant si apararea patriei.
Reply With Quote
  #124  
Vechi 21.06.2013, 17:29:08
Daniel_Ortodox Daniel_Ortodox is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.01.2013
Locație: pămîntul omenirii căzute
Religia: Ortodox
Mesaje: 428
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Daniel_Ortodox
Implicit

Doamne ajută.

Unde frate N. Priceputu? Unde dă binecuvîntare Biserica pentru războiul de apărare?

În care verset Scripturistic, mai ales Noului Testament, dar și al Vechiului, unde spune Dumnezeu: mergeți și ucideți, apărîndu-vă țara? Nu am găsit așa ceva.

Unde, în care canon al Sfinților Părinți, de la care Sfînt Sinod Ecumenic, se dezleagă crima și uciderea altui om ?

Cînd a trimis Biserica lui Hristos creștinii să apere neamul și credința, ucigînd alți oameni ?
Iar dacă o va face, Biserica lui Hristos, nu va mai fi a lui Hristos, ci va fi în erezie.
Iar aici amintesc Sfîntul Sinod al 4-lea ecumenic, cînd întreaga Biserică Creștină, toată Ortodoxia era căzută în erezie. Erezia monofizită.
Un singur om, unul singur, pe tot pămîntul, Sfîntul Maxim Mărturisitorul, mai era creștin ! Și el învăța încontinuu: "scuipați din gurile voastre împărtășania monofizită. scuipați și călcați în picioare ce spun monofiziții că e trupul și sîngele lui hristos, că e un hristos mincinos."
Pentru îndrăzneala lui, i-au fost tăiate limba, să nu mai poată vorbi Adevărul și mînă drepată să nu mai poată binecuvînta în numele lui Hristos. Apoi la scurtă vreme a adormit, Biserica a făcut al 4-lea sinod ecumenic, și a ieșit din erezie.

Gradație a păcatelor, există, dar tot păcate rămîn.
Nu dragul meu, nu trebie să ucizi apărînd acele suflete nevinovate ale copiilor. Dacă poți să-i ajuți, să-i scapi în alt fel, fă-o, e bine, dar nu să ucizi. Pe nimeni. E limpede ce spune Hristos Mîntuitorul. Dumnezeu. Scriptura. E limpede de tot. Mai rămîne să urmăm învățătura, că să fim sfinți, să moștenim Cerurile.

SĂ NU UCIDEM, indiferent ce și cum ar fi. Datoria noastră a creștinilor, ESTE să cotropim, să cucerim. Dar sufletele. Necredincioșilor. Cu iubirea noastră. Și să ne apărăm de forțele întunericului. Și să nu ucidem.

Dacă îl iubești pe vrăjmaș, înafară de a fugi din calea lui, dacă el vrea să-ți ia sufletul tău, nu ai cum altfel să îl iubești. Cînd nu acceptă să vorbească cu tine, și a declarat război, ori te supui stăpînirii, ori fugi. Și nu spun eu asta, ci Cuvîntul lui Dumnezeu. Așa îl iubești. Nu apărînd nimic. Dacă Însuși Dumnezeu îi îngăduie să facă nelegiuirea, că îl iubește, de ce să-i iei viața tu, cînd nici Dumnezeu nu i-o ia? Dacă Dumnezeu așteaptă pocăința lui, de ce să împiedici tu pocăința lui, luîndu-i viața? Cu ce drept? Cu de la cine putere?

Cînd Biserica Creștină, singura rămasă Ortodoxă, va învăța și va îndemna creștinii, să o apere pe ea și granițele teritoriale ale unei țări, ucigînd alți oameni, acea "biserică" se află în înșelare, în erezie și creștinii, trebuie să îndrepte, amintind ierarhilor Scripturile, și făcînd Sfînta neascultare a ierarhilor ce îndeamnă și învață greșit, spre pieirea lor și a celor dimpreună cu dînșii.
Deci, Biserica trebuie să fie nedespărțită de Scriptură și nicidecum invers. Biserica trebuie să asculte de Scriptură și de Sfinții Părinți, nicidecum invers. Căci, Biserica, poate cădea în erezie, și trebuie trezită din dormitarea ei, ajutată în neputința ei.

Iar articolul ce mi-ai dat, se spune clar că creștinul trebuie să fie împotriva războiului. Sfîntul Ambrozie al Milanului, amintește de combaterea nedreptății, dar nu amintește de ucidere. Altfel, nu ar mai fi putut fi sfînt, decît sfînt mucenic. Ci combaterea nedreptății prin cuvînt, prin iubire.

Bucurii.
Reply With Quote
  #125  
Vechi 21.06.2013, 17:38:23
antiecumenism antiecumenism is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.08.2006
Locație: ROMANIA,jud. Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.218
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Daniel_Ortodox Vezi mesajul
Doamne ajută.

Da, toți criminalii executați de sistemul american de justiție, și de sistemul chinez, la ora actuală, și de sistemul rusesc de justiția, căci și iei au avut pedeapsa capitală, toți ajung în Rai. Îți vine să crezi sau nu. Pentru că Dumnezeu nu e un criminal, și-aun asupritor, cum îți imaginezi tu, nu îți face ți-a posta și setea de-a băga oamenii în iad. Pentru că Dumnezeu este IUBIRE! Asta e Dumnezeu. Iubire!
Pentru că nu știm noi, care a fost trăirea acelui criminal executat de sistemul american de justiție, care a fost pocăința lui în ultimele clipe de viață. Poate a zis ca tîlharul de pe cruce: pomenește-mă Doamne cînd vei veni întru Împărăția Ta.
Oricît îți dorești, nu se ajunge așa simplu și ușor în iad. Mai repede și mai ușor se ajunge în Rai, decît în iad.


NU trebuie să faci nimic împotriva celui ce omoară trupul soției tale, sau trupul tău. Da, nu contează că ești numit laș și fricos, chiar și anatema de ești numit, pentru Hristos ești numit. Pentru că împlinești cuvîntul Lui. Trebuie să îți iubești vrăjmașii (!!!) După porunca lui Dumnezeu Hristos (!!!) Trebuie eventual să te rogi pentru el. Uite ce spune. "Nu vă temeți de cei ce ucid trupul, iar sufletul nu pot să-l ucidă; temeți-vă mai curând de acela care poate și sufletul și trupul să le piardă în gheena." (Matei 10, 28) SMEREȘTE-TE, în fața acestor cuvinte a lui Dumnezeu. Ca să nu smerească Dumnezeu, smintitule. Îți spun a patra oară, smerește-te. Nu mai sminti pe alții.


Dacă vrea cineva să ne facă rău, ne luptăm, îl batem pe agresor dacă este nevoie, DAR NU ÎL OMORÎM. Ne apărăm familia, pînă acolo cînd trebuie să omori un om. Și Hristos a luat biciul la bișnițarii din templu, am vorbit despre asta în alt post al meu, există o mînie sfîntă, cum există și o neascultare sfînta, smintitule, dar nu există dezlegare la ucidere sfîntă. Smerește-te, îți spun a șasea oară, ca să nu te smerească Dumnezeu. NU UCIDE pe nimeni !

Bucurii.
-Daniele intru si eu in discutie...
-in primul rand din cate vad ai 26 de ani ,te consideri atoatestiutor la varsta asta,crezi ca nu poti interpreta gresit cuvintele sfintilor sau Scriptura?

-de unde stii tu sigur ca toti criminalii executati de justitiae ajung in Rai? ai tu personal aceasta certitudine? ai avut tu o viziune,revelatie...a Raiului si i-ai vazut acolo? ti-a zis un sfant sau inger acest lucru?
-cum poti sa faci asemenea afirmatii?
-ma duc si eu in America omor cati vreau intr-un stat in care ma executa si zic ca nu conteaza ca oricum ajung in Rai?
-de unde stii tu care s-au pocait si care nu dintre detinuti? poate ca unii dintre cei care s-au pocait ajung in Rai restul in iad

-zici ca "NU trebuie să faci nimic împotriva celui ce omoară trupul soției tale, sau trupul tău" si dupa aceea zici ca:"Dacă vrea cineva să ne facă rău, ne luptăm, îl batem pe agresor dacă este nevoie" pai sa inteleg ca trebuie sa ne aparam dar sa nu-l omoram pe agresor...
Reply With Quote
  #126  
Vechi 21.06.2013, 17:38:52
N.Priceputu
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Daniel_Ortodox Vezi mesajul
Sfîntul Ambrozie al Milanului, amintește de combaterea nedreptății, dar nu amintește de ucidere. Altfel, nu ar mai fi putut fi sfînt, decît sfînt mucenic. Ci combaterea nedreptății prin cuvînt, prin iubire.

Bucurii.
Se referea la combaterea nedreptății referindu-se la felul în care a făcut-o Moise cu egipteanul. Nu ucidere?

Apoi, când spui că Dumnezeu îngăduie ca invadatorii să vină și să ne ucidă. Dar sunt multe, foarte multe fărădelegi pe care El le îngăduie. Totuși, ne-a învățat să le și combatem. Suntem datori să intervenim în istorie. Facem parte din ea.

Însă mă opresc aici. Argumentele pe care ți le-aș putea da ți le-au oferit deja alții înaintea mea.
Reply With Quote
  #127  
Vechi 21.06.2013, 17:42:40
Daniel_Ortodox Daniel_Ortodox is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.01.2013
Locație: pămîntul omenirii căzute
Religia: Ortodox
Mesaje: 428
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Daniel_Ortodox
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Parascheva16 Vezi mesajul
Nici Imnul Romaniei nu e crestinesc? Cum indeamna la crima Imnul Romaniei?
Sa inteleg ca nu il canti nici macar de 1 Decembrie?

Imnul vechi, Tricolorul (cel original scris de Porumbescu, nu cel modificat de comunisti) e bun?

Sa inteleg ca nici sa fi patriot nu e bine, caci asta implica iubirea de neam,pamant si apararea patriei.
Doamne ajută.

Nu, imnul Romîniei nu e creștinesc. Cum îndemană la crimă și ucidere? Citește-l și-ai să vezi. Și la blesteme, cum am spus, îndemnă, imnul Romîniei. Să nu fie.
Nu, nu îl cînt niciodată, nici de 1 decembrie, niciodată. E împotriva creștinismului, împotriva Sfintelor Scripturi, împotriva lui Dumnezeu, de ce să mă lepăd de Dumnezeu cîntînd demonilor ce învață la ucidere? Doamne ferește de așa ceva. Să nu fie.

Nu, nici tricolorul lui porumbescu, nu e bun. Amintește de multe crime săvîrșite înainte, deși nu o chemare la ucideri, nu are nici o legătură cu creștinismul, amintește de noua ordine mondială și de o nunață de ateism, spunînd că vrea să pună pe mormîntul său tricolorul, în loc să pună Sfînta Cruce.

Patriot, să fii pînă acolo cînd ești nevoit să ucizi alt om, sub indiferent ce motive. Și mergem mai adînc.
Patriot să fi pînă acolo cînd ți se cere să încalci orice poruncă a lui Dumnezeu.

Da, iubește neamul, pămîntul, patria, iubește tot. Tot și toate. Dar cînd ți se cere să ucizi un alt om pentru orice, bijuterii, pămînt, țară, cultură, neam, strămoși, viitor, etc., atunci, nu mai iubi nimic. Nu pentru a nu mai iubi cu adevărat, ci pentru că iubești mult toate. Și pentru că nu încalci porunca lui Dumnezeu Treime.

Fi patriot, fi naționalilst, fi legionar, fi mason, fi deputat, fi senator, fi măturător de stradă, fi bucătar, fi șofer, fi astronaut, fi chimist, fi om de știință, fi actor, fi mamă, fi tată, fi bunic, fi scriitor, fi poet, fi fizician, fi primar, fi orice vrei tu să fi, dar înaintea tuturor, înainte a orice și oricine, înaintea oricărei întîmplări, oricărui eveniment, oricărei cerințe, oricum ar fi ea, orice ar spune și ar face oricine, oricînd, oriunde, FI CREȘTIN ! Cu tot ce înseamnă să fi creștin.

Bucurii.

Last edited by Daniel_Ortodox; 21.06.2013 at 17:45:13.
Reply With Quote
  #128  
Vechi 21.06.2013, 17:47:05
Parascheva16's Avatar
Parascheva16 Parascheva16 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2013
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.920
Implicit

Imnul Romaniei este pagan si anti-crestinesc ptr. ca pomeneste putin de istoria Romaniei, dar mason poti fi atata timp cat esti crestin? O.o
Reply With Quote
  #129  
Vechi 21.06.2013, 17:48:22
N.Priceputu
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

@ Daniel Ortodox: „fii creștin, fii om, fii ce vrei tu” (nu te supăra, însă erau prea mulți de „fi”)

Ca să nu fiu nici eu consecvent cu ultimul meu mesaj, adaug citatul următor, preluat de aici:

Citat:
In acest sens, Sfantul Atanasie cel Mare spune ca invatatura crestina opreste uciderile, dar atunci cand este vorba de apararea patriei, "a ucide pe vrajmas este si ingaduit si vrednic de lauda". De asemenea, Sfantul Vasile cel Mare zice ca uciderile de acest fel "nu le-au socotit Parintii nostri intre ucideri; mi se pare ca le dau iertare celor care lupta intru aparare, pentru cumintenie si pentru buna cinstire de Dumnezeu".
Reply With Quote
  #130  
Vechi 21.06.2013, 17:54:29
Daniel_Ortodox Daniel_Ortodox is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.01.2013
Locație: pămîntul omenirii căzute
Religia: Ortodox
Mesaje: 428
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Daniel_Ortodox
Implicit

Citat:
În prealabil postat de N.Priceputu Vezi mesajul
Se referea la combaterea nedreptăii referindu-se la felul în care a făcut-o Moise cu egipteanul. Nu ucidere?

Apoi, când spui că Dumnezeu îngăduie ca invadatorii să vină i să ne ucidă. Dar sunt multe, foarte multe fărădelegi pe care El le îngăduie. Totui, ne-a învăat să le i combatem. Suntem datori să intervenim în istorie. Facem parte din ea.

Însă mă opresc aici. Argumentele pe care i le-a putea da i le-au oferit deja alii înaintea mea.
Doamne ajută.

Da, dar totuși nu spune să mergem să ucidem precum Moise. Ci doar îl dă exemplu pe Moise, care oricum, cînd a săvîrșit crima aia, nu era dat Decalogul.
Plus că articolul lui Adrian Cocoșilă, nu are bibliografie. Nu spune unde anume spune Sfîntul Ambrozie ce susține el că a spus Sfîntul. Poate a scos din context, poate a înțeles greșit Adrian, a răstălmăcit cuvintele Sfîntului Ambrozie.

Da sunt multe "fărădelegi" pe care El le îngăduie. Dar nu le numim fărădelegi. De ce? Păi lui Iov, diavolul i-a luat tot. A făcut Dumnezeu vreo fărădelege? L-a îngăduit pe diavol. Pentru că cunoștea inima și rărunchii lui Iov. Deci a îngăduit Dumnezeu binecuvîntări pentru Iov. Dumnezeu știe ce sunt fărădelegile și cele care nu sunt fărădelegi. Și fărădelegile nu le îngăduie. Doar binecuvîntările. Chiar dacă acele binecuvîntări în ochii noștri sunt fărădelegi. Chiar Iov spune că nu. Căci ale Lui Dumnezeu sunt toate, El le ia cînd dorește și le dă înapoi cînd dorește și cîte dorește. De aceea spune Iov: "Dumnezeu a dat, Dumnezeu a luat, numele Domnului fie binecuvîntat." Un om cu mintea limpede. Nu era altul ca el pe tot pămîntul, a spus Domnul.
Ajunse-se la măsura creștinilor de mai tîrziu, dar în timpul lui, atunci (!) cînd Hristos nu era încă venit. Uimitor.

Da, să le combatem, cum? Fiind lumini între oameni, fiind sarea pămîntului, iubind pe aproapele nostru ca pe noi înșine. Aceasta e porunca cea mai mare, după cea a iubi pe Domnul. Aici stă toată legea și pprooroci, spune Hristos.
Da, suntem datori să intervenim în istorie, precum și Sfinții Martiri ale primilor 313 de prigoană, din istoria Bisericii Creștine, cînd mergeau - fără să lupte împotriva prigonitorilor lor - să fie dați hrană leilor și tigrilor din arenele coloseumului. Așa să intervenim în istorie, prin iubire. Numai prin iubire.

Bucurii.

Last edited by Daniel_Ortodox; 21.06.2013 at 18:12:54.
Reply With Quote
Răspunde