Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #251  
Vechi 18.10.2013, 00:54:08
laurastifter laurastifter is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2008
Locație: România
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.357
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Patrie si Credinta Vezi mesajul
imi place asta cand toata lumea zice ca nationalismul a aparut abia in secolulul XIX.
Asa, si?
Si conceptia despre stat a aparut tot pe atunci, dar nu aud pe nimeni sa zica ca Japonia sau Anglia au o istorie care incepe la 1850.

Da, etnofiletismul a fost combatut ca erezie, pt ca incep sa se confunde neamul cu Biserica.
Si cezaropapismul a fost combatut cam din acelasi motiv, dar nu aud pe nimeni sa zica ca un ortodox adevarat(™) e anarhist hardcore anti-monarhist.

In privinta revoltei evreiesti, crestinii nu prea s-au bagat, pt ca Simon bar Kohba se considera Mesia.
In rest, a zis deja VladCat.
Doamne ajută!
Ok, replica dvs se datorează unei exprimări foarte neclare, laconice, din mesajul meu (ce să-i faci? Sunt după o zi de cursuri...).
Încerc să explic. :)
Am menționat faptul că naționalismul a apărut în sec. al XIX-lea pentru a evidenția protocronismul specific ideii că, de-a lungul timpului, creștinismul și naționalismul ar fi fost inseparabile, iar nu pentru a argumenta corectitudinea sau incorectitudinea naționalismului în sine (ceea ce ar fi însemnat o eroare de logică: "argumentum ad antiquitatem"). Nu sunt de acord cu naționalismul din motive teologice și filosofice (pe care, dacă doriți, le pot preciza), iar nu ca urmare a faptului că această ideologie a apărut în sec. al XIX-lea (veac în care au apărut, de exemplu și unele dintre științele socio-umane, precum psihologia și sociologia... pe care nici nu mi-ar trece prin gând să le combat fiindcă țin de sec. al XIX-lea).
Ideea mea era că religia creștină există de 2000 de ani foarte bine, fără naționalismul care a apărut ieri; așadar, din punct de vedere strict istoric, naționalismul religios este, pur și simplu, imposibil de justificat.
Citez din mesajul dvs:
"...dar nu aud pe nimeni sa zica ca un ortodox adevarat(™) e anarhist hardcore anti-monarhist."
Și-mi puteți arăta unde am scris că un creștin adevărat își desconsideră propria națiune?...
Susțin doar faptul că, pentru un creștin, iubirea față de semeni este necondiționată. Îi iubim pe semeni nu pentru că sunt români sau de altă naționalitate, ci pentru că sunt PERSOANE UMANE UNICE, create după chipul lui Dumnezeu și cu scopul asemănării cu Acesta, ființe de dragul cărora S-a sacrificat și a-nviat Hristos.
Îi iubim pentru ei înșiși, chiar dacă ar face parte, să spunem, dintr-un stat aflat într-un conflict militar cu țara noastră.
Îi iubim și nu le facem rău, nelăsându-ne manipulați de către liderii politici de a intra în jocul lor, de a ne asocia intereselor lor politice, economice etc - interese mai mult sau mai puțin justificate, dar, în mod incontestabil, inferioare poruncii divine a iubirii.
Atașamentul natural și lăudabil față de patrie și față de valorile cultural-spirituale ale acesteia ar fi nesemnificativ în situația critică de a alege între dragostea față de Hristos și cea față de patrie.
Atunci, ne-am gândi, mai degrabă, la Avraam ("ieși din pământul tău..."), la desfrânata Rahav (care și-a trădat, practic, cetatea, pentru a salva vieți umane), la Apostolii trimiși să predice "la toate neamurile" (Mt28, 19) și - de ce nu? - la unele afirmații din textul atât de minunat al Epistolei către Diognet: "creștinii trăiesc pe pământ, dar sunt cetățeni ai cerului"; "ei trăiesc în cetățile în care s-au născut, dar ca străini; orice țară străină le este patrie și orice patrie le e țară străină"; "ei respectă legile statului, dar, prin modul lor de viață, le depășesc".
Creștinii nu-și reneagă patria!
DAR,
atunci când, de dragul patriei și-n numele apărării acesteia, li se cere să-și ucidă semenii,
atunci...
"orice patrie le e țară străină",
din dragoste pentru Acela Ce a spus: "cine nu se leapădă de tot ce are nu poate să fie ucenicul Meu" și, într-un alt context: "cine iubește pe tată sau pe mamă mai mult decât pe Mine nu este vrednic de Mine".
În N T și-n literatura patristică a epocii Părinților apostolici, nu am găsit nici măcar o singură aluzie la dragostea față de pământul natal;
am întâlnit, însă, la aproape fiecare paragraf, îndemnuri puternice la iubire universală și nu doar față de o umanitate abstractă, ci față de cel de lângă noi, față de semenul în suferință, față de fiecare persoană umană în parte.
Hristos în mijlocul nostru!
__________________
"Duh este Dumnezeu și unde este Duhul Domnului, acolo este libertate." (II Cor3, 17)
"Pentru Tine trăiesc, vorbesc și cânt!" (Sf. Grigorie Teologul)
"Dați-mi-L pe Hristos și aruncați-mă în iad!"
"Acesta este unul dintre motivele pentru care eu cred în creștinism: e o religie pe care n-ai fi putut-o născoci." (C. S. Lewis)
Câteva gânduri scrise de mine:
http://www.ortodoxiatinerilor.ro/iis...-duhovniceasca

Last edited by laurastifter; 18.10.2013 at 01:02:53.
Reply With Quote
  #252  
Vechi 18.10.2013, 01:05:21
laurastifter laurastifter is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2008
Locație: România
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.357
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Patrie si Credinta Vezi mesajul
imi place asta cand toata lumea zice ca nationalismul a aparut abia in secolulul XIX.
Asa, si?
Si conceptia despre stat a aparut tot pe atunci, dar nu aud pe nimeni sa zica ca Japonia sau Anglia au o istorie care incepe la 1850.

Da, etnofiletismul a fost combatut ca erezie, pt ca incep sa se confunde neamul cu Biserica.
Si cezaropapismul a fost combatut cam din acelasi motiv, dar nu aud pe nimeni sa zica ca un ortodox adevarat(™) e anarhist hardcore anti-monarhist.

In privinta revoltei evreiesti, crestinii nu prea s-au bagat, pt ca Simon bar Kohba se considera Mesia.
In rest, a zis deja VladCat.
M-am referit la prima distrugere a Ierusalimului de către romani - cea din anul 70, iar nu la episodul cu Simon bar Kohba, care s-a petrecut în anii '30 ai sec. al II-lea.
__________________
"Duh este Dumnezeu și unde este Duhul Domnului, acolo este libertate." (II Cor3, 17)
"Pentru Tine trăiesc, vorbesc și cânt!" (Sf. Grigorie Teologul)
"Dați-mi-L pe Hristos și aruncați-mă în iad!"
"Acesta este unul dintre motivele pentru care eu cred în creștinism: e o religie pe care n-ai fi putut-o născoci." (C. S. Lewis)
Câteva gânduri scrise de mine:
http://www.ortodoxiatinerilor.ro/iis...-duhovniceasca
Reply With Quote
  #253  
Vechi 18.10.2013, 01:13:15
laurastifter laurastifter is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2008
Locație: România
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.357
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ovidiu b. Vezi mesajul
Sf Iustin Popovici ne explică:
"Biserica este vesnicia divino-umana intrupata in limitele timpului si ale spatiului. Se gaseste in lumea aceasta, dar nu este din lumea aceasta (loan 18,36). Se gaseste in lumea aceasta, pentru ca sa ridice lumea aceasta sus, de unde vine ea insasi. Biserica este ecumenica, catolica [universala, soborniceasca], divino-umana, vesnica, de aceea constituie o blasfemie de neiertat impotriva lui Hristos si a Duhului Sfant a face din Biserica o institutie nationala, a o restrange la scopul si metodele nationale meschine, limitate si trecatoare. Scopul ei este supranational, ecumenic, pan-uman: acela de a uni in Hristos pe toti oamenii, pe toti, fara exceptii pe motiv de nationalitate, semintie sau clasa sociala: "Nu mai este iudeu, nici elin, nu mai este sclav, nici liber, nu mai este parte barbateasca si parte femeiasca; caci voi toti sunteti una in Hristos Iisus" (Galateni 3,28), pentru ca Hristos este "toate in toti" (Coloseni 3,11)".
Minunat text, vă mulțumesc că l-ați postat aici!
Așadar, membrii Bisericii sunt: ecumenici, supranaționaliști, universaliști, dorind ca toți să fie uniți întru Hristos și văzându-i pe toți, în unicitatea lor ipostatică, uniți în mod inconfundabil în Hristos.
De ce?
Pentru că, spune Sf. Justin, "Scopul ei este supranational, ecumenic, pan-uman: acela de a uni in Hristos pe toti oamenii, pe toti, fara exceptii pe motiv de nationalitate, semintie sau clasa sociala".
__________________
"Duh este Dumnezeu și unde este Duhul Domnului, acolo este libertate." (II Cor3, 17)
"Pentru Tine trăiesc, vorbesc și cânt!" (Sf. Grigorie Teologul)
"Dați-mi-L pe Hristos și aruncați-mă în iad!"
"Acesta este unul dintre motivele pentru care eu cred în creștinism: e o religie pe care n-ai fi putut-o născoci." (C. S. Lewis)
Câteva gânduri scrise de mine:
http://www.ortodoxiatinerilor.ro/iis...-duhovniceasca
Reply With Quote
  #254  
Vechi 18.10.2013, 01:29:30
laurastifter laurastifter is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2008
Locație: România
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.357
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ovidiu b. Vezi mesajul
Laura, cum comentezi acest eveniment istoric?:

Din volumul al IX-lea al ”Vietii Sfintilor” (pag.1034 si 1043), aflam ca, in ziua premergatoare luptei cu Maxentiu din 28 octombrie 312, imparatul Constantin a vazut pe cer o cruce luminoasa si inscrisul ”in hoc signo vinces” (”prin acest semn vei invinge”), apoi, in noaptea urmatoare, a avut un vis in care i s-a aratat Insusi Domnul nostru Iisus Hristos, care l-a indemnat sa insemneze cu Sfanta Cruce toate steagurile de lupta ale ostirii sale. Constantin a facut intocmai. Monogramul lui Hristos HP (semnul ”CHI – RO”) l-a pus si pe un steag numit ”labarum” (stindard – drapelul - roman de razboi, pe care, Constantin cel Mare, punand crucea si monogramul lui Iisus Hristos, l-a transformat in stindard imperial). Astfel, prin purtarea de grija si marea milostivire a Domnului nostru Iisus Hristos, Constantin l-a invins pe Maxentiu, intrand triumfator in Roma.
Doamne ajută!
În primul rând, relatarea din "Viețile Sfinților" este întemeiată pe scrieri ale următorilor autori:
1. Lactantius, "De mortibus persecutorum";
2. Eusebiu de Cezareea, "Istoria Bisericească" și "De vita Constantini" (PSB 13 și 14).
Acum, pentru a nu fi acuzată că pun la îndoială texte ale unor Sfinți (mulți de aici, de pe forum, sunt, efectiv, îndrăgostiți de argumentul autorității...), precizez faptul că nici unul dintre cei 2 autori nu este canonizat, nu se încadrează în categoria Sfinților Părinți, fiind doar istorici ai Bisericii. Mai mult decât atât, Eusebiu a avut și convingeri semiariene, a trecut de la ortodoxie la arianism și invers cam cum schimbă ai noștri politicieni partidele... A mers, "academic" fie spus, după principiul "consecvență și onoare, eu mă dau cu cel mai tare". A fost caracterizat, în documentele vremii, drept un lingușitor fără pereche al împăratului (ceea ce rezultă inclusiv din propriile scrieri ale lui Eusebiu, chiar fără să-l fi caracterizat cineva astfel). A participat la Sinodul din 335, în care s-a luat decizia exilării Sfântului Atanasie cel Mare și, în cadrul discuțiilor din Sinod, a fost acuzat de către un alt episcop participant de faptul că, în vremea persecuțiilor lui Diocletian, ar fi căzut în apostazie (afirmație controversată, greu sau poate chiar imposibil de demonstrat prin probe istorice incontestabile).
Am precizat aceste detalii nu pentru a pune la îndoială istoricitatea evenimentului prin sofismul "ad hominem", ci doar pentru a evita replici de tipul: "negi viețile Sfinților?...". :)
Originea relatării este, de fapt, întemeiată nu pe vreo scriere revelată, ci exclusiv pe documentele menționate.
Comparând textele lui Lactantius si Eusebiu în care este relatat episodul din anul 312, putem observa cu ușurință faptul că există, între ele, anumite diferențe de detaliu, într-adevăr nesemnificative pentru mesajul teologic al textului (deosebiri de tipul: Constantin cel Mare a avut vedenia în stare de veghe, sau în vis?... etc).
Cred că am scris un text prea lung, continui în mesajul următor. :)
__________________
"Duh este Dumnezeu și unde este Duhul Domnului, acolo este libertate." (II Cor3, 17)
"Pentru Tine trăiesc, vorbesc și cânt!" (Sf. Grigorie Teologul)
"Dați-mi-L pe Hristos și aruncați-mă în iad!"
"Acesta este unul dintre motivele pentru care eu cred în creștinism: e o religie pe care n-ai fi putut-o născoci." (C. S. Lewis)
Câteva gânduri scrise de mine:
http://www.ortodoxiatinerilor.ro/iis...-duhovniceasca

Last edited by laurastifter; 18.10.2013 at 01:31:53.
Reply With Quote
  #255  
Vechi 18.10.2013, 01:46:26
laurastifter laurastifter is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2008
Locație: România
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.357
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ovidiu b. Vezi mesajul
Laura, cum comentezi acest eveniment istoric?:

Din volumul al IX-lea al ”Vietii Sfintilor” (pag.1034 si 1043), aflam ca, in ziua premergatoare luptei cu Maxentiu din 28 octombrie 312, imparatul Constantin a vazut pe cer o cruce luminoasa si inscrisul ”in hoc signo vinces” (”prin acest semn vei invinge”), apoi, in noaptea urmatoare, a avut un vis in care i s-a aratat Insusi Domnul nostru Iisus Hristos, care l-a indemnat sa insemneze cu Sfanta Cruce toate steagurile de lupta ale ostirii sale. Constantin a facut intocmai. Monogramul lui Hristos HP (semnul ”CHI – RO”) l-a pus si pe un steag numit ”labarum” (stindard – drapelul - roman de razboi, pe care, Constantin cel Mare, punand crucea si monogramul lui Iisus Hristos, l-a transformat in stindard imperial). Astfel, prin purtarea de grija si marea milostivire a Domnului nostru Iisus Hristos, Constantin l-a invins pe Maxentiu, intrand triumfator in Roma.
Consider că, din punct de vedere teologic și duhovnicesc, sensul mesajului transmis de relatarea pioasă la care ați făcut referire este deosebit de profund și autentic creștin și este sugerat într-un mod deosebit de interesant în Troparul Sfinților Constantin și Elena:
așa cum Hristos i S-a revelat prigonitorului Saul, transformându-l, astfel, din anticreștin în Apostol al neamurilor, la fel și pe împăratul păgân Constantin cel Mare arătarea "semnului Fiului Omului" și inscripția minunată l-au preschimbat, l-au convertit la calitatea de "episcop al Bisericii în treburile din afara ei" (așa cum el însuși s-a autocaracterizat), în primul împărat creștin din istoria Imperiului Roman și întemeietorul unui imperiu creștin ortodox ce avea să reziste în istorie mai bine de un mileniu (Imperiul Bizantin).
Cred că, indiferent de autenticitatea sau neautenticitatea istorică a relatării, mesajul profund teologic rămâne autentic și adevărat!
Promisiunea divină "in hoc signo vinces" s-a împlinit... nu neapărat în bătălia cu Maxentiu (aceea fiind doar o luptă politică între 2 împărați... pe atunci ambii păgâni), ci printr-un lung proces istoric, început în momentul Edictului de la Mediolanum din 313 (edict care a fost, de fapt, o înțelegere verbală între Constantin și Licinius de a le acorda creștinilor statutul de "religio licita" și, astfel, libertatea religioasă alături de toate cultele recunoscute în imperiu).
Astfel, am convingerea că acea revelație a fost ADEVĂRATĂ, indiferent dacă s-a realizat în mod empiric (vederea fizică a unei cruci etc) sau spiritual!
Și mai cred că acea revelație a avut legătură nu cu un eveniment important doar din perspectiva istoriei lumii (nu și din aceea a ist. mântuirii), ci cu un fapt mult mai profund, autentic, esențial:
prin creștinarea sa, Sfântul Constantin a învins!
A învins nu un adversar politic, ci... a învins așa cum înving toți aceia care se lasă biruiți și cuceriți de iubirea lui Hristos, toți aceia care aleg să devină, pentru eternitate, "robii libertății" și fii prin har ai Tatălui ceresc.
Are sens, oare, ceea ce spun?...
__________________
"Duh este Dumnezeu și unde este Duhul Domnului, acolo este libertate." (II Cor3, 17)
"Pentru Tine trăiesc, vorbesc și cânt!" (Sf. Grigorie Teologul)
"Dați-mi-L pe Hristos și aruncați-mă în iad!"
"Acesta este unul dintre motivele pentru care eu cred în creștinism: e o religie pe care n-ai fi putut-o născoci." (C. S. Lewis)
Câteva gânduri scrise de mine:
http://www.ortodoxiatinerilor.ro/iis...-duhovniceasca

Last edited by laurastifter; 18.10.2013 at 01:50:13.
Reply With Quote
  #256  
Vechi 18.10.2013, 02:01:23
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Bun, deci cum rămâne cu apărarea patriei cu sabia în mână și fuga în munți? Mai eram noi astăzi creștini? Să nu uităm că în acea luptă dintre Constantin și Maxentiu au murit oameni din ambele tabere, ceea ce nu prea este în ton cu porunca iubirii...și totuși acea luptă a fost sau nu binecuvântată?

ps: scurt, dacă se poate

Last edited by ovidiu b.; 18.10.2013 at 02:22:38.
Reply With Quote
  #257  
Vechi 18.10.2013, 02:22:40
laurastifter laurastifter is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2008
Locație: România
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.357
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ovidiu b. Vezi mesajul
Bun, deci cum rămâne cu apărarea patriei cu sabia în mână și fuga în munți? Mai eram noi astăzi creștini? Să nu uităm că în acea luptă dintre Constantin și Maxentiu au murit oameni din ambele tabere, ceea ce nu prea este în ton cu porunca iubirii...și totuși acea luptă a fost sau nu binecuvântată?
Personal am îndoieli serioase în privința ideii că vreun act de omucidere ar putea fi binecuvântat de către Dătătorul vieții...
Tocmai de aceea am spus că prefer o interpretare duhovnicească, mistică, a relatării despre arătarea semnului crucii pe cer.
Cred că i s-a arătat crucea (poate că la nivelul simțirilor duhovnicești...), dar mă îndoiesc că acest eveniment esențial din viața Sf. Constantin ar fi avut vreo legătură cu Maxentiu sau cu alte detalii de ordin politic.
Cred că Dumnezeu i-a transmis mesajul "in hoc signo vinces", în sensul că biruința va însemna convertirea împăratului la credința cea adevărată și creștinarea imperiului.
Asocierea dintre lupta politică din 312 și semnul minunat de pe cer... tind să cred că a fost gândită de către istoricii vremii (în special Eusebiu...), din motive politice, așa cum se-ntâmplă de câte ori se încearcă invocarea credinței în sprijinul ideologiilor și faptelor omenești.
Doamne ajută!
P. S. Primii creștini n-au ucis pe nimeni și au rezistat, aprox. 3 secole, în persecuții aproape fără întrerupere.
Și nu doar că au rezistat, ci s-au mai și înmulțit, în mod alarmant, exasperant pentru prigonitorii lor.
:)
__________________
"Duh este Dumnezeu și unde este Duhul Domnului, acolo este libertate." (II Cor3, 17)
"Pentru Tine trăiesc, vorbesc și cânt!" (Sf. Grigorie Teologul)
"Dați-mi-L pe Hristos și aruncați-mă în iad!"
"Acesta este unul dintre motivele pentru care eu cred în creștinism: e o religie pe care n-ai fi putut-o născoci." (C. S. Lewis)
Câteva gânduri scrise de mine:
http://www.ortodoxiatinerilor.ro/iis...-duhovniceasca
Reply With Quote
  #258  
Vechi 18.10.2013, 02:46:06
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Tocmai citeam pe războintrucuvant un fragment din carte "Fericiti sunt toti cei care au prins legatura cu Baza cereasca" (vol VI "Despre rugăciune" Pr Paisie Aghioritul), merită citit:

http://www.razbointrucuvant.ro/2013/...ne/#more-69498

Last edited by ovidiu b.; 18.10.2013 at 02:50:38.
Reply With Quote
  #259  
Vechi 18.10.2013, 08:37:36
Parascheva16's Avatar
Parascheva16 Parascheva16 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2013
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.920
Implicit

Deci Stefan cel Mare nu este Sfant si aparatorul crestinatatii, ci un criminal ptr. ca a omorat pe acei turci care vroiau sa ne ia patria si sa ne faca mususlmani. Si nu doar pe noi, dar si pe ceilalti. Sfintii care au fost militari nu sunt Sfinti defapt.

App.,nu cumva Sf.Ioan cel Nou a ucis un om care l-a legat de copac si vroia sa il violeze? Poate trebuia sa il lase sa fie sodomozat, ca de.

Eu nu stiu sincer de unde tot veniti cu ideile astea, cum ca crestinul nu lupta si nu isi apara patria,neamul,tara. E ridicol. Nu am gasit nicaieri ca armata si militarii ar trebui sa nu existe, din contra. Numai la protestantii din vest am auzit ideile astea.

Deaia nu sunt multi ortodocsi care protesteaza impotriva Rosiei Montana si a gazelor de sist? Pentru ca crestinii stau in fund si privesc cum tara e distrusa? Le place sa vada cum fratii lor au sute de crutremure intr-o luna, altii sunt dati afara din propria casa, Rosia Montana o sa dispara definitiv, mortii sunt scosi din morminte, Putna este in pericol, Dogrogea la fel. Ca deh, sunt crestini si ei nu fac nimic, caci nu e crestineste sa te implici si sa iti aperi tara. O.O

Last edited by Parascheva16; 18.10.2013 at 08:41:27.
Reply With Quote
  #260  
Vechi 18.10.2013, 09:05:31
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Parascheva16 Vezi mesajul
Deci Stefan cel Mare nu este Sfant si aparatorul crestinatatii, ci un criminal ptr. ca a omorat pe acei turci care vroiau sa ne ia patria si sa ne faca mususlmani. Si nu doar pe noi, dar si pe ceilalti.
Și să nu uităm că Ștefan cerea sfat de la Sf Daniil Sihastul, așa a invins el cu binecuvântare, cu ascultare, cu post și rugăciune înainte de luptă, iar după luptă mulțumea Domnului făcând o biserică sau mănăstire.
Reply With Quote
Răspunde