Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #261  
Vechi 18.10.2013, 09:43:05
Florinvs Florinvs is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.12.2012
Locație: Husi, judetul Vaslui
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.893
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Parascheva16 Vezi mesajul
Deci Stefan cel Mare nu este Sfant si aparatorul crestinatatii, ci un criminal ptr. ca a omorat pe acei turci care vroiau sa ne ia patria si sa ne faca mususlmani. Si nu doar pe noi, dar si pe ceilalti. Sfintii care au fost militari nu sunt Sfinti defapt.

App.,nu cumva Sf.Ioan cel Nou a ucis un om care l-a legat de copac si vroia sa il violeze? Poate trebuia sa il lase sa fie sodomozat, ca de.

Eu nu stiu sincer de unde tot veniti cu ideile astea, cum ca crestinul nu lupta si nu isi apara patria,neamul,tara. E ridicol. Nu am gasit nicaieri ca armata si militarii ar trebui sa nu existe, din contra. Numai la protestantii din vest am auzit ideile astea.

Deaia nu sunt multi ortodocsi care protesteaza impotriva Rosiei Montana si a gazelor de sist? Pentru ca crestinii stau in fund si privesc cum tara e distrusa? Le place sa vada cum fratii lor au sute de crutremure intr-o luna, altii sunt dati afara din propria casa, Rosia Montana o sa dispara definitiv, mortii sunt scosi din morminte, Putna este in pericol, Dogrogea la fel. Ca deh, sunt crestini si ei nu fac nimic, caci nu e crestineste sa te implici si sa iti aperi tara. O.O
Total de acord! La nevoie patria trebuie aparata cu arma in mana. La fel a facut si maresalul Ion Antonescu , si la fel era hotarat sa faca accelasi lucru si Nicolae Ceausescu in momentul august 1968.
Reply With Quote
  #262  
Vechi 18.10.2013, 10:14:49
stireana stireana is offline
Banned
 
Data înregistrării: 14.08.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 128
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florinvs Vezi mesajul
la fel era hotarat sa faca accelasi lucru si Nicolae Ceausescu in momentul august 1968.
Da' nu mai bine pui opinca-n țărnă și joci o sârbă?
Reply With Quote
  #263  
Vechi 18.10.2013, 11:12:13
Patrie si Credinta's Avatar
Patrie si Credinta Patrie si Credinta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.05.2011
Locație: Ploiesti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.536
Send a message via Skype™ to Patrie si Credinta
Implicit

Citat:
În prealabil postat de laurastifter Vezi mesajul
Doamne ajută!
Ok, replica dvs se datorează unei exprimări foarte neclare, laconice, din mesajul meu (ce să-i faci? Sunt după o zi de cursuri...).
Încerc să explic. :)
Am menționat faptul că naționalismul a apărut în sec. al XIX-lea pentru a evidenția protocronismul specific ideii că, de-a lungul timpului, creștinismul și naționalismul ar fi fost inseparabile, iar nu pentru a argumenta corectitudinea sau incorectitudinea naționalismului în sine (ceea ce ar fi însemnat o eroare de logică: "argumentum ad antiquitatem"). Nu sunt de acord cu naționalismul din motive teologice și filosofice (pe care, dacă doriți, le pot preciza), iar nu ca urmare a faptului că această ideologie a apărut în sec. al XIX-lea (veac în care au apărut, de exemplu și unele dintre științele socio-umane, precum psihologia și sociologia... pe care nici nu mi-ar trece prin gând să le combat fiindcă țin de sec. al XIX-lea).
Ideea mea era că religia creștină există de 2000 de ani foarte bine, fără naționalismul care a apărut ieri; așadar, din punct de vedere strict istoric, naționalismul religios este, pur și simplu, imposibil de justificat.
Citez din mesajul dvs:
"...dar nu aud pe nimeni sa zica ca un ortodox adevarat(™) e anarhist hardcore anti-monarhist."
Și-mi puteți arăta unde am scris că un creștin adevărat își desconsideră propria națiune?...
Susțin doar faptul că, pentru un creștin, iubirea față de semeni este necondiționată. Îi iubim pe semeni nu pentru că sunt români sau de altă naționalitate, ci pentru că sunt PERSOANE UMANE UNICE, create după chipul lui Dumnezeu și cu scopul asemănării cu Acesta, ființe de dragul cărora S-a sacrificat și a-nviat Hristos.
Îi iubim pentru ei înșiși, chiar dacă ar face parte, să spunem, dintr-un stat aflat într-un conflict militar cu țara noastră.
Îi iubim și nu le facem rău, nelăsându-ne manipulați de către liderii politici de a intra în jocul lor, de a ne asocia intereselor lor politice, economice etc - interese mai mult sau mai puțin justificate, dar, în mod incontestabil, inferioare poruncii divine a iubirii.
Atașamentul natural și lăudabil față de patrie și față de valorile cultural-spirituale ale acesteia ar fi nesemnificativ în situația critică de a alege între dragostea față de Hristos și cea față de patrie.
Atunci, ne-am gândi, mai degrabă, la Avraam ("ieși din pământul tău..."), la desfrânata Rahav (care și-a trădat, practic, cetatea, pentru a salva vieți umane), la Apostolii trimiși să predice "la toate neamurile" (Mt28, 19) și - de ce nu? - la unele afirmații din textul atât de minunat al Epistolei către Diognet: "creștinii trăiesc pe pământ, dar sunt cetățeni ai cerului"; "ei trăiesc în cetățile în care s-au născut, dar ca străini; orice țară străină le este patrie și orice patrie le e țară străină"; "ei respectă legile statului, dar, prin modul lor de viață, le depășesc".
Creștinii nu-și reneagă patria!
DAR,
atunci când, de dragul patriei și-n numele apărării acesteia, li se cere să-și ucidă semenii,
atunci...
"orice patrie le e țară străină",
din dragoste pentru Acela Ce a spus: "cine nu se leapădă de tot ce are nu poate să fie ucenicul Meu" și, într-un alt context: "cine iubește pe tată sau pe mamă mai mult decât pe Mine nu este vrednic de Mine".
În N T și-n literatura patristică a epocii Părinților apostolici, nu am găsit nici măcar o singură aluzie la dragostea față de pământul natal;
am întâlnit, însă, la aproape fiecare paragraf, îndemnuri puternice la iubire universală și nu doar față de o umanitate abstractă, ci față de cel de lângă noi, față de semenul în suferință, față de fiecare persoană umană în parte.
Hristos în mijlocul nostru!
multumesc pentru reply.
Da, ceva de gandit, scris frumos. D-asta tot sacai threadul asta, nu dintr-o ura pe care as avea-o fata de ideea de pacifism( caci pana la urma, e o ideea a crestinismul, care cand a avut rezultate cand a fost aplicata in istorie(India, miscarile de egalitate rasiala, etc.).
Mai mult, in aceste doua cazuri, atat Gandhi, cat si MLK au fost influentati de cartea lui Tolstoi, care, desi considerat in apostazie, isi are totusi originile in proslavnicia ruseasca).
Foarte bine, dar prefer o conversatie buna, pe contre, ca asta, decat echivalentul elctronic al tipatului in ureche, a unei pozitii duse la extrem, si sa fiu facut satanist ca nu sunt de acord.
__________________
Every point of view is useful, even those that are wrong - if we can judge why a wrong view was accepted.
Reply With Quote
  #264  
Vechi 18.10.2013, 11:13:49
Patrie si Credinta's Avatar
Patrie si Credinta Patrie si Credinta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.05.2011
Locație: Ploiesti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.536
Send a message via Skype™ to Patrie si Credinta
Implicit

Citat:
În prealabil postat de laurastifter Vezi mesajul
M-am referit la prima distrugere a Ierusalimului de către romani - cea din anul 70, iar nu la episodul cu Simon bar Kohba, care s-a petrecut în anii '30 ai sec. al II-lea.
eu traiam cu impresia ca a doua revolta evreieasca, din 70 a fost a lui Simon :P.
__________________
Every point of view is useful, even those that are wrong - if we can judge why a wrong view was accepted.
Reply With Quote
  #265  
Vechi 18.10.2013, 11:35:20
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de laurastifter Vezi mesajul
Astfel, am convingerea că acea revelație a fost ADEVĂRATĂ, indiferent dacă s-a realizat în mod empiric (vederea fizică a unei cruci etc) sau spiritual!
Și mai cred că acea revelație a avut legătură nu cu un eveniment important doar din perspectiva istoriei lumii (nu și din aceea a ist. mântuirii), ci cu un fapt mult mai profund, autentic, esențial:
prin creștinarea sa, Sfântul Constantin a învins!
A învins nu un adversar politic, ci... a învins așa cum înving toți aceia care se lasă biruiți și cuceriți de iubirea lui Hristos, toți aceia care aleg să devină, pentru eternitate, "robii libertății" și fii prin har ai Tatălui ceresc.
Are sens, oare, ceea ce spun?...
Nu, atat timp cat ignori ca a fost o mega-cafteala si au murit oameni atunci, sub semnul Crucii, chestie care s-a repetat de-a lungul istoriei, uneori cu conotatii nu tocmai pozitive.

Daca a fost o miscare politica sau o inspiratie de origine spirituala, aici parerile sunt impartite.

Sunt unii care spun ca a fost o mutare politica, insa tocmai faptul, criticat de altii, ca s-a botezat pe patul de moarte, cand practic nu mai avea nimic de pierdut sau castigat in plan material, arata ca a avut convingerea personala ca viata de dupa moarte este asa cum o invata crestinismul.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #266  
Vechi 18.10.2013, 11:43:36
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de laurastifter Vezi mesajul
Personal am îndoieli serioase în privința ideii că vreun act de omucidere ar putea fi binecuvântat de către Dătătorul vieții...
Fara doar si poate n-ai apucat sa citesti Vechiul Testament.
Sau poate impartasesti viziunea marcinonista a VT.

De referinte mai noi, mai rare, e drept, se pare ca n-ai auzit, dar ai primit deja exemple in acest sens.

Esti printre cei care cred ca un crestin trebuie sa faca parte dintr-o specie bleaga, care sa inghita tot ce i se pune in fata, fara sa cracneasca - pozitie gasita in mod special la neoprotestanti.
In teorie, ca in practica ma indoiesc ca ar sta asa pasivi atat timp cat pot face ceva.
Pe de alta parte, orice actiune trebuie sa fie insotita de intelepciune altfel risca sa provoace mai mult rau decat pasivitatea.

Citat:
Cred că Dumnezeu i-a transmis mesajul "in hoc signo vinces", în sensul că biruința va însemna convertirea împăratului la credința cea adevărată și creștinarea imperiului.
Daca n-ar fi castigat si lupta politica, putin probabil sa fi fost un imperiu crestin ci tocmai dimpotriva.

Citat:
P. S. Primii creștini n-au ucis pe nimeni și au rezistat, aprox. 3 secole, în persecuții aproape fără întrerupere.
Asta pentru ca nu ai aflat inca de cei 40 mucenici de exemplu, care erau soldati. Adica aveau in job description "killing people".
Ca n-a existat o miscare organizata, este normal prin natura lucrurilor, Biserica nu face militarie (din asta).
Dar in momentul in care a aparut un conducator politic cu o orientare crestina, crestinii au facut si asta.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.

Last edited by AlinB; 18.10.2013 at 11:49:18.
Reply With Quote
  #267  
Vechi 18.10.2013, 12:19:51
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de laurastifter Vezi mesajul
Personal am îndoieli serioase în privința ideii că vreun act de omucidere ar putea fi binecuvântat de către Dătătorul vieții...
Și totuși cei care stau împotriva Adevărului nu dau de judecata cea dreaptă?
Când nu mai răspund oamenii la chemarea dragostei lui Dumnezeu, dau de asprimea dreptății Sale și ca pedeapsă a păcatelor, îngăduie războaiele.
Reply With Quote
  #268  
Vechi 21.10.2013, 03:42:33
Daniel_Ortodox Daniel_Ortodox is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.01.2013
Locație: pămîntul omenirii căzute
Religia: Ortodox
Mesaje: 428
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Daniel_Ortodox
Implicit

Doamne ajută.


1. Relatarea cu Sfânta Cruce a Sfântului Constantin cel Mare, este redată de un istoric, nu de un sfânt. Eusebiu de Cezareea e istoric, nu sfânt. Știm de la Sfântul Ignatie Briancianinov, din cartea sa, despre înșelare, că visele sunt de cele mai multe ori diavolești. Când apare un hristos în visul unui om spunând să pună crucea pe arme cu care să ucidă alți oameni, acela e un hristos-diavol, care luptă împotriva Bibliei. Maxențiu a fost înfrânt pentru că în armata sa erau mulți creștini, care nu au mai vrut să lupte atunci când au văzut că Sfântul Constantin vine la luptă însemnat cu Sfânta Cruce peste tot, ne spune istoricul Iosif Flaviu, mai autentic apreciat pe afirmații decât Eusebiu. Iar creștinii din armata Sfântului Constantin cel Mare, au văzut că au Sfânta Cruce pe arme și s-au gândit că e bine, "omițând" poruncile bibliei "să nu ucizi", "iubeșteți vrăjmașii", etc. Lupta dintre Maxențiu și Sfântul Constantin, Nu a fost binecuvântată de Dumnezeu, ci blestemată de diavol, ca să batjocorească semnul Sfintei Cruci și să pună creștinii din ambele armate să se ucidă între ei. Semnul de pe cer, a fost o nălucă o imaginație a Sfântului Constantin, care politic, vroia să atragă de partea lui pe creștini, care erau tot mai mulți, alături de mama lui Sfânta Elena. Și a reușit, i-a atras de partea lui. Nu prin războaiele greșite ce le-a purtat, potrivnice învățăturii Bibliei, i-a atras pe creștini, ci prin libertatea dăruită lor apoi. Sfântul Constantin cel Mare, nu este sfânt pentru oamenii pe care i-a ucis, sau pentru semiarianismul în care a adormit, pentru că habar n-avea de porunca bibliei "să nu ucizi", și alte porunci ale iubirii, pe el l-a interesat politica, și cum poate să unească oamenii, să nu mai fie răscoale, răzvrătiri. E sfânt pentru discernământul cu care a eliberat Biserica, s-a făcut făcător de pace, a sprijinit Adevărul, a susținut libertatea tuturor, a iubit !


2. Sfinții 40 de mucenici de la Sevastia, tocmai de aceea sunt mucenici, pentru că au ales să nu ucidă un alt semen de-al lor și să mărturisească pe Hristos, să mărturisească iubirea și mântuirea prin Hristos. Au ales să nu jertfească idolilor, ca Sfântul Emilian din Durostorum, tot în armată fiind, când a devenit creștin, nu numai că nu a mai ucis pe nimeni, dar chiar a demolat statuile zeilor din templele păgâne, recunoscându-și fapta și mărturisind pe Hristos.


3. SFÂNTUL ȘTEFAN CEL MARE, este sfânt nu pentru că a ucis atâția mii de oameni. E ca și cum spunem că Sfânta Maria Egipteanca este sfântă pentru că a desfrânat cu tot vaporul. E absurd. Orice sfânt, e sfânt pentru că s-a pocăit. A dorit îndumnezeirea. Sfântul Ștefan cel Mare, domnitorul țării Moldovei, a fost un curvar, un bețivan, un criminal, care s-a pocăit de toate crimele și bețiile și desfrâul său, stând și plângând de la răsăritul până la apusul soarelui, la ușa duhovnicului său Sfântul Daniil Sihastrul. Sfântul Daniil, nu i-a dat niciodată binecuvântare pentru ucidere. Pocăința îl face pe om sfânt, nu viața stricată de mai înainte. Mai clar de atât nu știu să vorbesc.


4. Sfântul Ioan cel Nou, și Sfântul ce i-a dat dezlegare ucenicului să ucidă pe călăul ce batjocorea creștinii, ei nu sunt sfinți pentru greșelile lor, cum nici Sfânta Maria Egipteanca nu e sfântă pentru greșelile ei de desfrânare, ci pentru pocăința ce a urmat vieții stricate ce au avuto.


5. În V.T. am explicat deja, după revelarea Sfinților Părinți, anterior. Dumnezeu e Însuși discernământul, El și când demolează, construiește. El nu demolează, decât dacă prin acea demolare construiește. Concret: tâlcuirea pe care am redato pe larg, o amintesc pe scurt, la Levitic, e foarte simplă. Dumnezeu a căutat dintodeauna să arate că idea de sclavie din mințile oamenilor este greșită. Și ce face ? Revelează direct abolirea sclaviei ? Nu. În acele epoci, a lui Israel, întreg blobul pământesc iubea și dorea sclavie și sclavi. Comerț, abuzuri, etc. Ce face Dumnezeu ? Revelează anul jubileu. Legea mozaică, dată de Dumnezeu prin care spune, orice evreu, ce are un sclav (sau mai mulți), pe fiecare 6 ani să îl țină și să-I slujească și în al 7-lea an, să îl elibereze definitiv. Și nu doar atât, dar să lase pe sclav să lucreze pământul stăpânului și toate roadele pământului din acel an, să le ia sclavul și familia sa. ASTA FACE DUMNEZEU IUBIRE ! Minunatul Domn al Păcii. Ce a făcut legea asta? A bulversat întreg pământul. Toți erau uimiți și stupefiați când auzeau asta, și se bucurau de Dumnezeu. Cum era să spună Dumnezeu: na hai gata cu sclavia, că nu-I bună. Profeții care spuneau așa ceva erau considerați mincinoși, prefăcuți, nu îi asculta nimeni. Deci a făcut Domnul pas cu pas și a demolat sclavia. La fel și cu crimele. Pas cu pas, până la desăvârșirea legii, Hristos, care e Iubirea Absolută, Însuși Dumnezeu, care ne învață să ne iubim vrăjmașii, să dăm cu pâine în cine dă cu pietre, să întoarcem și obrazul celălalt, să binecuvântăm, pe cei ce ne blestemă și spune la fel de frumos: cine nu este cu Mine, este împotriva Mea, cine nu adună cu Mine, risipește.



Argument realist - invincibil, imbatabil :

Gândiți-vă așa: patriotic-naționalist vorbind, cum era dacă până la libertatea din 313 a Bisericii Creștine, prin edictul de la Mediolanum (Milano) creștinii, se apărau împotriva prigonitorilor lor ? Nu mai plecau smeriți la Coloseum în fălcile leilor, ale gladiatorilor, etc, ci se organizau în ghilde, legiuni, cuiburi, grupări, sau cum mai vreți să le numiți și atacau sistematic armatele romane ? Ce erau ei ? Erau doar o sectă, zeloți a Unuia ce-Și zice Hristos, nu ? Ei bine, erau sfărâmați cu toții în câțiva ani, nu mai existau martiri, erau doar prizonieri, oamenilor nu le mai era milă de ei, vrând să le urmeze credința, îi urau, ca pe niște instigatori de revolte, revoluții, nemulțumiți de imperiul roman. Nu mai era sângele mucenicilor, care uda pământul și devenea semința creștinismului, nu mai era niciuna din poruncile Iubirii, era o impunere, o obligație să urmezi lui Hristos, un fel de înainte-inchiziție. Mici cruciade. Ce nebunie îi și asta își spuneau cu toții, nu ? Se mai înmulțeau creștinii ? Nu. Mai era dat edictul de la Milano de eliberare politică a Bisericii Creștine ? Nu. Cum să eliberezi pururea-revoltații ? Chiar dacă se apărau pe bună dreptate. Nu ar mai fi fost nici o Biserică Creștină. O amintire în istorie doar. Dar nu a fost așa. A ars în ei dragostea lui Hristos, nemistuitoare, umblau și se întâlneau la agapele creștine și săvârșeau Liturghia în sutele de kilometri de catacombe în subteranele Romei. Umpleau pereții cu însemne creștinești, cu Sfinte Cruci, cu păuni, cu delfini și pești, cu numele lui Hristos, și când erau găsiți mergeau zâmbind oriunde îi duceau soldații romani, călăii și oricine, știind că nu merg la moarte, ci la Viață ! La Hristos. La întâlnirea cu Mirele Hristos, care nu e ca un mire din această lume, e Totul. Pentru că Însăși Biserica este El, Domnul ! Iar noi mădularele ce o alcătuim, viem în EL ! "Nu vă temeți de cei ce ucid trupul, iar sufletul nu pot să-l ucidă; temeți-vă mai curând de acela care poate și sufletul și trupul să le piardă în gheena." - Matei 10, 28. Slavă Lui în vecii vecilor. Așa să fim și astăzi. "Căci lupta noastră nu este împotriva trupului și a sângelui, ci împotriva începătoriilor, împotriva stăpâniilor, împotriva stăpânitorilor întunericului acestui veac, împotriva duhurilor răutății" - Efeseni 6, 12. AMIN.


Nu-i logic ce vorbesc ?

Greșesc ? Dovediți ! Sau fie-vă rușine !


Opriți ideile sataniste patriotist-naționaliste ! Opriți-vă, pentru Dumnezeu !

Nu mai luptați împotriva Mielului. Urăți orice război, toate războaiele, iubiți-vă vrăjmașii, invadatorii, aveți inima curată, fiți precum pruncii ! Iubiți ! Răstigniți-vă cu Hristos, ca să puteți învia în Hristos !

Last edited by Daniel_Ortodox; 21.10.2013 at 04:54:01.
Reply With Quote
  #269  
Vechi 21.10.2013, 10:40:22
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Daniel_Ortodox Vezi mesajul
Doamne ajută.
3. SFÂNTUL ȘTEFAN CEL MARE, este sfânt nu pentru că a ucis atâția mii de oameni. E ca și cum spunem că Sfânta Maria Egipteanca este sfântă pentru că a desfrânat cu tot vaporul. E absurd. Orice sfânt, e sfânt pentru că s-a pocăit. A dorit îndumnezeirea. Sfântul Ștefan cel Mare, domnitorul țării Moldovei, a fost un curvar, un bețivan, un criminal, care s-a pocăit de toate crimele și bețiile și desfrâul său, stând și plângând de la răsăritul până la apusul soarelui, la ușa duhovnicului său Sfântul Daniil Sihastrul. Sfântul Daniil, nu i-a dat niciodată binecuvântare pentru ucidere. Pocăința îl face pe om sfânt, nu viața stricată de mai înainte. Mai clar de atât nu știu să vorbesc.

Nu-i logic ce vorbesc ?
După logica ta astăzi am fi fost un pașalâc turcesc, iar în locul mănăstirilor din Moldova ar fi fost cel mai probabil moschei.
Omiți faptul că Ștefan se sfătuia cu Daniil sihastrul, duhohvnicul său. ”Si s-au spovedit Stefan Voda la dansul. Si au intrebat Stefan Voda pre sehastru ce va mai face, ca nu poate sa sa mai bata cu turcii: inchina-va tara la turci, au ba; iar sihastrul au zis sa nu se inchine, ca razboiul este a lui; numai, dupa ce va izbandi, sa faca o manastire acolo in numele sfantului Gheorghe, sa fie hramul bisericii.”

Citat:
În prealabil postat de Daniel_Ortodox Vezi mesajul
Urăți orice război, toate războaiele
Nu cred că cineva de pe aici iubește războiul.

Citat:
În prealabil postat de Daniel_Ortodox Vezi mesajul
iubiți-vă vrăjmașii, invadatorii, aveți inima curată, fiți precum pruncii !
Și credința să n-o mai iubim? O dăm păgânilor?

Citat:
În prealabil postat de Daniel_Ortodox Vezi mesajul
Iubiți ! Răstigniți-vă cu Hristos, ca să puteți învia în Hristos !
Iubire cu dicernământ, toate să le facem cu discernământ, căci altfel aghiuță speculează orice virtute.

Last edited by ovidiu b.; 21.10.2013 at 10:53:04.
Reply With Quote
  #270  
Vechi 21.10.2013, 12:15:57
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Ciudata gandirea "ortodoxa" lui Daniel_"Ortodox", si nu e singurul topic unde o manifesta..

"Paganizarea" Sfantului Constantin cel Mare este de influenta neoprotestanta, gasesc ciudat si pe alocuri amuzant cum se imbina asta cu antiecumenismul extrem dezvoltat de aceeasi persoana pe alte topice.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.

Last edited by AlinB; 21.10.2013 at 13:06:35.
Reply With Quote
Răspunde