Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #301  
Vechi 23.10.2013, 19:43:19
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.705
Implicit

Daniel, conceptiile tale sunt personale, nu le mai intalnim niciunde. Afirmi ca unii ar vrea sa ucida, ceea ce e gresit. Singura problema e ca tu contesti Sfanta Scriptura, adica unele pasaje din ea, le dai o interpretare proprie, gresita. Scrie in catehism sa nu talcuim de capul nostru Sfanta Scriptura, ci cu ajutorul Sfintilor si Bisericii. Acolo scrie ca Domnul i-a pus pe iudei sa-i omoare pe locuitori. Tu spui ca nu e asa, ca Scriptura e gresita. Ceea ce nu e normal.
Se pare ca e foarte greu ca cineva sa pastreze calea de mijloc in privinta invataturii. Unii se duc mai la stanga, spre liberalism, laxism, ecumenism, erezie, etc. Altii se duc mai la dreapta, spre zelotism, rigorism, stilism, etc.
Reply With Quote
  #302  
Vechi 23.10.2013, 21:36:29
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Daniel_Ortodox Vezi mesajul
Ovidiule, trebuie să fi atent la exprimarea dogmatică a cuvintelor tale, ca să nu cazi în erezie.

Ai greșit din nou. De data asta și mai grav, pentru lipsa smereniei și a rugăciunii înainte de-a posta ceva. Dar te ajut din nou.
Afirmi: "Esența fragmentului este că tot ceea ce îngaduie Dumnezeu este din iubire de oameni."
Dacă apelai la un minim de efort și citeai articolul postat, observai că ideea de bază (esența) este chiar titlul subcapitolului din care am citat. Deci unde e erezia?
Uite aici extras din cartea Cuv. Paisie Aghioritul, al diolea subcapitol:http://www.razbointrucuvant.ro/2012/...ceta-pocainta/

Citat:
În prealabil postat de Daniel_Ortodox Vezi mesajul
Te las pe tine să răspunzi la asta.
Eu unul mă retrag din discuția cu tine, orice argument aduc, chiar și unul care aparține unui monah contemporan, vrednic de toată cinstea, tu îl faci praf și mai nou eretic.
Să fii binecuvântat!
Reply With Quote
  #303  
Vechi 23.10.2013, 22:08:13
Daniel_Ortodox Daniel_Ortodox is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.01.2013
Locație: pămîntul omenirii căzute
Religia: Ortodox
Mesaje: 428
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Daniel_Ortodox
Implicit

Doamne ajută.

Ovidiu, am spus "ca să nu cazi în erezie", nu am spus că ești în erezie, și nici părintele Paisie Aghioritul nu e. Exemplul dat de tine, al părintelui Paisie, nu are legătură cu încălcare poruncilor iubirii de cei care merg să ucidă, cu orice pretext, apărare de pământ teritorial, atac, etc...

Unde te gândești? Ești îndrăgostit și cu capu în nori ?
Îți repet, fi atent la exprimare, la cuvinte, la detalii. Și spune o rugăciune înainte de a posta ceva, asta-i cel mai important.

Of of, uite așa ne fac protestanții pachețel și ne bagă-n buzunar și noi nu știm ce să spunem. Nu sunteem în stare nici să apărăm credința dreaptă, dar mai să-i combatem și să lucreze Domnul prin noi în inimile lor și să se întoarcă acasă...

Rămâi cu bine, iubite frate.

Hristos a înviat.

p.s.: cătăline, ție îți răspund mâine, dacă ajung până mâine.

Last edited by Daniel_Ortodox; 23.10.2013 at 22:17:30.
Reply With Quote
  #304  
Vechi 24.10.2013, 12:28:43
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Haha, ia vedeti voi la ce blog face reclama aici pacifistul nostru.
Nu ca poza in sine n-ar spune destule..
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #305  
Vechi 24.10.2013, 12:33:24
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Daniel_Ortodox Vezi mesajul
Ai greșit din nou. De data asta și mai grav, pentru lipsa smereniei și a rugăciunii înainte de-a posta ceva. Dar te ajut din nou.
La fel de bine puteai zice ca tu esti ala smerit si rugator pe cand ceilalti nu sunt si de aia e musai sa ti se dea dreptate.

Miroase a trolareala de la o posta.

Citat:
Repet, cu durere în suflet, și adevăr pe limbă, pentru toți care cred că SATANISMUL PATRIOTIC NAȚIONALIST este bun, opriți-vă ! În numele Domnului Dumnezeului Vieții, Cel ce este Iubire, Savaot Treime, vă cer, opriți-vă și primiți poruncile Iubirii în inimile voastre, altfel, veți muri și voi și sămînța voastră, aici și în viața veșnică.


Cu alte cuvinte, ai plasat un "SATANISM" pe langa "PATRIOTIC" si "NATIONALIST" si asta deja tine loc de orice argument.

Pe urma o rugaciune de ipocrit si gata, iata omul rugator si smerit care da sfaturi duhovnicesti.

Eu vad ca dimpotriva, satanismul este in curtea ta si se simte mai bine decat oricand.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.

Last edited by AlinB; 24.10.2013 at 12:36:27.
Reply With Quote
  #306  
Vechi 24.10.2013, 18:04:41
Daniel_Ortodox Daniel_Ortodox is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.01.2013
Locație: pămîntul omenirii căzute
Religia: Ortodox
Mesaje: 428
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Daniel_Ortodox
Implicit

Doamne ajută.

Frate Aline, ești foarte îngust la minte, te compătimesc, mă gândesc oare cum ești în viața reală?

Cu tot respectul cuvenit, te îmbrățișez cu drag și până nu îmi vei cere iertare pentru felul cum mă jignești, refuz să îți mai vorbesc, sau să răspund la vreun mesaj. Trebuia să fac o plîngere la admin, să primești bann, dar ești neputincios, nu te mai apăs și eu, asta e bucuria ta cea mai mare, să iubești, să privești totul cu iubire, Domnul să te aibe în pază.

Rămîi cu bine, Hristos în mijlocul nostru.

Bucurii.

P.S.: pentru toți: Opriți SATANISMUL PATRIOTICO-NAȚIONALIST, adoptat în principal de necreștini, propovăduiți pacea, dezarmați-vă de orice armă, înafara armei celei mai mari arme, Cuvântul lui Dumnezeu. Faceți astfel, ori nici voi creștini fiind, nu veți vedea Împărăția Cerurilor.

Last edited by Daniel_Ortodox; 24.10.2013 at 18:11:09.
Reply With Quote
  #307  
Vechi 24.10.2013, 19:05:11
Daniel_Ortodox Daniel_Ortodox is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.01.2013
Locație: pămîntul omenirii căzute
Religia: Ortodox
Mesaje: 428
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Daniel_Ortodox
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Daniel, conceptiile tale sunt personale, nu le mai intalnim niciunde. Afirmi ca unii ar vrea sa ucida, ceea ce e gresit. Singura problema e ca tu contesti Sfanta Scriptura, adica unele pasaje din ea, le dai o interpretare proprie, gresita. Scrie in catehism sa nu talcuim de capul nostru Sfanta Scriptura, ci cu ajutorul Sfintilor si Bisericii. Acolo scrie ca Domnul i-a pus pe iudei sa-i omoare pe locuitori. Tu spui ca nu e asa, ca Scriptura e gresita. Ceea ce nu e normal.
Se pare ca e foarte greu ca cineva sa pastreze calea de mijloc in privinta invataturii. Unii se duc mai la stanga, spre liberalism, laxism, ecumenism, erezie, etc. Altii se duc mai la dreapta, spre zelotism, rigorism, stilism, etc.
Doamne ajută în primul rînd.

Mă așteptam ca măcar tu, Cătăline frate, pentru că simt în posturile tale frumusețea unei inimi ce iubește, măcar tu să începi, măcar aici, cînd vorbim noi doi, din respect pentru mine, să începi dialogul cu o rugăciune-salut: "Doamne ajută". Dar ești și tu cuprins de duhul acestei lumi, ești parcă precum Saul înainte de drumul Damascului.

Concepțiile nu sunt personale, sunt în primul rînd Scripturistice, apoi patristice, sunt actuale. Citește măcar o singură scriere al vreunui laureat al premiului Nobel pentru pace, începând din 1901, ca să vezi cît de actuale sunt concepțiile Scripturistice, patristice pe alocuri, cît de bine vorbește Biblia tuturor oamenilor cum că creștinismul (neeretic) este singura credință a păcii. Dacă și noi eșuăm, atunci cine să mai fie făcătorii de pace, de care vorbește Hristos la Fericirile de pe munte ? Cine, Cătăline ?

Da, nu prea există scrieri patristice (cel puțin nu traduse în romînă din codul migne), nu am găsit, scris concret, cu referire la patriotismul creștinilor, doar indirect, la iubirea trinitară pentru toată umanitatea, la Sfantul Grigorie. De ce ? Pentru că nu era nevoie de așa ceva, era de neconceput pentru Sfinții Părinți, ca noi creștinii, să încălcăm poruncile iubirii - de aproape, de vrăjmași, etc., și să fie nevoiti să scrie despre asta, ce e mai grav, să spunem că facem un lucru bun ! Era imposibil. Dar uite că au ajuns și acele vremuri. Avem nevoie de mărturisire, de jertfă, nu de a ucide în numele apărării. Hristos nu are nevoie de apărare. Aperi un petec de pămînt. Nu vezi nebunia ?

Da, afirm că unii oameni vor să ucidă. Afirm pe bună dreptate. Sunt mulți care se înrolează în războaiele altora de interese diferite, petrol, etc, în Afganistan, Pakistan, Iraq, Siria, Libia, etc. Sau chiar americanii, ce se numesc crestini. Ce caută "scorpionii negri, albaștri, roșii", cu dungi sau pete, sau de care-or mai fi, ce caută acolo ? Unde e porunca iubirii să nu ucizi, să iubești pe aproapele tău, chiar și pe dușmani ? Unde-i ? Dar ei se numesc crestini, nu ? Și aici mă refer la întreaga umanitate creștină. Dar sunt și romîni care vor să ucidă. Ei asemenea se declară creștini ! Apoi merg și mai adînc cu gîndirea. Există creștini "pregătiți" să omoare. În numele patriotismului, că în numele creștinismului, e imposibil, e împotriva Bibliei. Romîni. Își spun creștini romîni. Și vor ucide cu proxima ocazie. Da, pentru patriotism, nu pentru Hristos.

Cum afirmi că contest Sfînta Scriptură ? Spune-mi ce am contestat ? Exempul cu Ilie ? Citește în tîlcuirile Sfinților Părinți la 3 Regi. Apoi raportează ce a făcut Ilie cu porunca Mîntuitorului. Vei spune că atunci nu era venit Hristos? Dar era dată porunca în cele 10 porunci: să nu ucizi. Acele 10 porunci, sunt porunci ale iubirii. A greșit Ilie ? Sigur că a greșit. E sfînt ? Sigur că e sfînt. Tocmai asta înseamnă sfințenia, pocăința de cele ce ai făcut greșit. Ilie s-a pocăit, Domnul la iertat apoi și la sfințit. Dar nu înainte să îl prigonească prin împărăteasă, ca să-i arate semn că nu a făcut bine ucigînd. E singurul profet care a ucis. De ce nu s-au apucat și alții, din profeții mari sau mici să ucidă ? Pentru că știau că este păcat.

Nimeni nu tîlcuiește de capul lui, ci totul după Sfînta Scriptură a Vechiului și Noului Testament, și unele locuri cu anevoie de înțeles, pe care unii le răstălmăcesc spre a lor pierzare. (2 Petru 3, 16) Nu la toată Scriptura avem nevoie de tîlcuire. Exemplul actual: să nu ucizi. Păi cum, ai voie să ucizi doar preoții lui Baal ? Vezi că gîndești greșit ? Spune porunca: să nu desfrînezi. Sau cum e? Ai voie să desfrînezi doar cu ierodulele oracolului din Corint ? Vezi că e greșită gîndirea ta, frate drag ? Cu iubire-ti spun, fi mai atent.

Cînd dă Domnul dezlegare în mod expres pentru a se apăra iudeii, acelea sunt cazuri extrem de rare, foarte izolate, tocmai ca să nu fie stîrpită sămînta iudeilor definitiv de pe pămînt, din pricina atacatorilor, căci de acolo, de la iudei, a ales Dumnezeu să vină Hristos. Dar Dumnezeu nu i-a spus lui Ilie să omoare pe slujitorii lui Baal. Și porunca expresă și rară dată iudeilor, este pînă la Hristos! Ține minte. De la Hristos, nu doar că e interzis ucisul pentru totdeauna, dar e legea nouă, iubirea desăvîrșită, de a-ți iubi vrăjmașii. Altfel dacă nu ne iubim vrăjmașii, cu ce se deosebesc creștinii de restul religiilor ? Răspunde, te rog. Te las pe tine să răspunzi la întrebarea asta.

Și închei prin afirmația ta cu calea de mijloc.

Afirm: calea de mijloc nu trebuie să existe ! Calea de mijloc e urăște Însuși Dumnezeu. Uite:

"Știu faptele tale; că nu ești nici rece, nici fierbinte. O, de ai fi rece sau fierbinte! Astfel, fiindcă ești căldicel – nici fierbinte, nici rece – am să te vărs din gura Mea." - Apocalipsa 3, 15-16
Cei ce vor fi în calea de mijloc, Domnul Dumnezeu îi va lepăda de la gura Lui. Pricepi ? Deci trebuie să fi ori rece, necredincios, ori fierbinte, de foc, să fi sfînt ! De ce si pe cei reci ? Alt subiect. Putem detalia subiectul, dar ajunge, sper, nădăjduiesc c-ai înțeles esența.

Bucurii de la Maica Dumnezeu-Omului, Logos.
Reply With Quote
  #308  
Vechi 25.10.2013, 14:30:37
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.705
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Daniel_Ortodox Vezi mesajul
Și închei prin afirmația ta cu calea de mijloc.
Afirm: calea de mijloc nu trebuie să existe ! Calea de mijloc e urăște Însuși Dumnezeu. Uite:
"Știu faptele tale; că nu ești nici rece, nici fierbinte. O, de ai fi rece sau fierbinte! Astfel, fiindcă ești căldicel – nici fierbinte, nici rece – am să te vărs din gura Mea." - Apocalipsa 3, 15-16
Nu la acest lucru m-am referit, ci la cararea cea ingusta. Exista alunecare de-a dreapta si alunecare de-a stanga. La stanga este erezia, la dreapta este stilismul, zelotismul, a face peste masura. Parintele Cleopa spune: "Nu te abate nici la dreapta nici la stanga. Calea de mijloc este cale imparateasca."
Iar despre alunecarea in dreapta spune: "Dar ce este credinta fanatica ? Credinta care nu are la baza dreapta socoteala. Are un elan in toate : posteste prea mult, se nevoieste prea mult, o ia strasnic cu postul, cu milostenia, cu lepadarea de sine, cu metaniile si n-are un bilant, n-are o dreapta socoteala. Vorba proverbului : " N-o lua lata, ca ramane negrapata ! " Credinta fanatica stii cum este ? Cum ai incarca o masina cu tot felul de bunatati si pe urma i-ai da drumul la vale fara frana. Se duce si unde ajunge,se rastoarna. Gata ! Asa-i credinta fanatica.
Nu asa ! Toata fapta buna trebuie s-o conduca dreapta credinta in Iisus Hristos si dreapta socoteala sau cumpana dreapta. Dumnezeiasca Scriptura zice : " Nu te abate nici la dreapta nici la stanga. Calea de mijloc este cale imparateasca ". Deci, este o credinta care nu are echilibru, o credinta fara dreapta socoteala se numeste fanatica. O ia intr-o parte si mai incolo se rastoarna."
Citat:
În prealabil postat de Daniel_Ortodox Vezi mesajul
Da, afirm că unii oameni vor să ucidă. Afirm pe bună dreptate. Sunt mulți care se înrolează în războaiele altora de interese diferite, petrol, etc, în Afganistan, Pakistan, Iraq, Siria, Libia, etc. Sau chiar americanii, ce se numesc crestini.
Eu ma refeream la cei de pe forum, e evident ca exista si persoane care vor sa ucida. Tu spuneai ca cei de pe forum ar vrea sa ucida.
Citat:
În prealabil postat de Daniel_Ortodox Vezi mesajul
Cum afirmi că contest Sfînta Scriptură ? Spune-mi ce am contestat ? Exempul cu Ilie ?
Multe pasaje le contesti. De exemplu unde Domnul ii ajuta in lupta pe iudei. Chiar le spune sa omoare toti locuitorii si apoi sunt pedepsiti ca i-au crutat pe unii. Eu am citit si Vechiul Testament. Apoi interpretezi dupa logica ta si episodul cu Sfantul Ilie si cel cu Sfantul Dimitrie (ca tot e sarbatoarea maine). Noi nu interpretam dupa logica noastra, care poate fi gresita, ci dupa invatatura Bisericii si a sfintilor. De acea cautam articole si citate ale sfintilor, ca sa vedem cum trebuie inteles acel pasaj, daca nu intelegem. De exemplu tu spuneai ca toti cei omorati, inclusiv criminalii, ajung in Rai. Bineinteles ca nu exista o asa invatatura, de aceea e gresit sa interpretam dupa capul nostru, mai ales cand nu intelegem.
Toate cele bune!
Reply With Quote
  #309  
Vechi 26.10.2013, 00:23:29
Florinvs Florinvs is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.12.2012
Locație: Husi, judetul Vaslui
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.893
Implicit

Este adevarat ca nici un om intreg la minte (indiferent ce religie are sau chiar daca este ateu) nu doreste sa ucida!
Insa, in situatii extreme, independente de vointa noastra, orice om este capabil de a ucide:

-situatiile de legitima aparare, cand pentru a-ti salva viata sau integritatea corporala tie ori la cineva drag, si a respinge un atac iminent si neprovocat, daca ai de ales intre a-ti pierde viata sau integritatea corporala si ca acel atacator sa moara, cu siguranta "alegi" a doua varianta;

-atunci cand pentru indeplinirea indatoririlor de serviciu (ca politist, jandarm ori soldat intr-un pluton de executie) esti nevoit sa foloseste armamentul din dotare;

-situatiile de razbunare indreptatita, cand cineva iti face un rau major tie sau celor dragi;

-atunci cand lupti intr-o armata nationala (nu de mercenari), pentru apararea independentei, suveranitatii si integritatii patriei tale. De exemplul toata cinstea si respectul pentru soldatii romani care au luptat in razboaiele din 1877-1878, 1912-1913, 1916-1918, 1919 (campania din Ungaria) si 1941-1945.
Insa - chiar daca poate parea cinic- adevarul este ca cei care au plecat sa lupte in Irak sau Afganistan au facut lucrul asta in primul rand pentru bani. Nu-i condamn, este alegerea lor, insa adevarul asta este.
Reply With Quote
  #310  
Vechi 27.10.2013, 07:35:39
Decebal Decebal is offline
Banned
 
Data înregistrării: 19.07.2012
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.651
Implicit Te înșeli fără rușine.

Citat:
În prealabil postat de laurastifter Vezi mesajul
Cât privește naționalismul, aceasta e o ideologie din secolul al XIX-lea (care, aviz naționaliștilor, n-a apărut în România...).
Îmbinarea dintre ortodoxie și naționalism a fost considerată drept erezie de către participanții la Sinodul panortodox întrunit la Constantinopol în anul 1872. Ei au denumit această ideologie "etnofiletism" și au trecut-o, fără nici o ezitare, în rândul ereziilor.
Astfel, dacă naționalismul, ca ideologie politică, și-a avut rolul lui istoric (fiind anacronic astăzi), combinat cu religia creștin-ortodoxă, devine chiar erezie - adică pericol spiritual.
Naționalismul în niciun caz nu a fost inventat în secolul XIX. Sfânta Scriptură a VT ne arată foarte clar acest lucru. VT este plin de naționalism religios, evident al vechilor evrei. Să vii în sec. XXI și să pretinzi că naționalismul este de sec. XIX este incultură la modul cel mai evident. Sau poate rea-credință și subiectivism tot la modul cel mai evident.

În al doilea rând, am mai rugat-o pe fătuca teologită să ne prezinte de unde a tras ea concluzia că etnofiletismul ar fi orice combinație între ortodoxism și naționalism sau patriotism. Nici până acum nu am primit vreun răspuns, și asta probabil pentru că laura a lu' stifter nu reușește să facă vreo demonstrație în sprijinul "adevărului" celor afirmate de dânsa. Dar de-acum știm și noi cum e cu laura a lu' stifter, ea emite dogme și axiome pe care nu se simte evident datoare să și le susțină. Că doar asta este în natura dogmelor și axiomelor.

Deci etnofiletismul nu este condamnarea naționalismului ori a patriotismului decât în teologia de mucava a laurei a lu' stifter. În viziunea dânsei atât sfântul apostol Pavel, precum și spre exemplu D. Stăniloae s-ar încadra la eretici etnofiletiști. Sau, în sfârșit, așa se iluzionează demagoaga și dezinformatoarea de serviciu.

Cu deosebită prețuire,
din cazarma amenajată natural la Sarmisegetuza,
"Decebal".

(Pax americana! ... în continuare)
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare