Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica ortodoxa > Biserica Ortodoxa Romana
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1471  
Vechi 19.03.2017, 22:03:35
suslik suslik is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.10.2016
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 1.045
Implicit

sofiaiuga, numai prostii scrie cataonul acela.
__________________
Don't think of yourself as an ugly person. Think of yourself as a beautiful monkey.
Reply With Quote
  #1472  
Vechi 19.03.2017, 23:26:47
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Patrie si Credinta Vezi mesajul
Si sinodul american le-a zis tuturor sa taca din gura, ca nu exista o pozitie oficiala.
Dimpotriva, Sinodul a spus ca nu poate fi negata aceasta invatatura, ea aparand si in cartile de cult. A spus doar ca nu a fost clarificata, adica sa se stabileasca exact numarul de vami si ceea ce apare in viziunea acelei sfinte. Dar invatatura despre vami exista, chiar daca nu sunt descrise la toti sfintii toate vamile. Sinodul mai spune ca la Sfantul Iustin Popovici si alti sfinti apare in dogmatica invatatura exact ca in acea viziune cu acel numar de vami. Si ca aceasta invatatura, desi nu este descrisa in Sfanta Scriptura, apare din antichitate pana in zilele noastre, la sfinti si in cartile dogmatice.
De fapt Sinodul a luat in discutie acest lucru deoarece episcopul diac. Puhalo reclamase faptul ca acesta scrisese invataturi eronate, in criticarea cartii Parintelui Serafim Rose. De exemplu afirma ca sufletul e adormit pana la judecata, ceva asemanator cu ceea ce spun adventistii. Sinodul i-a interzis diac. Puhalo sa mai scrie aceste invataturi. Diac. Puhalo s-a dus la stilisti si s-a reintors in Biserica ortodoxa din SUA in 2002. Dar acum acest aproba ideile despre homosexualitate si schimbarea sexului, iar Sinodul i-a interzis sa mai vorbeasca si despre aceste idei.
Revenind la cartea Parintelui Serafim Rose, acesta scrisese mult mai multe, nu doar despre vami. Cand am citit din ea, acum ceva timp, am vazut si unele lucruri cu care nu prea rezonam, fiind mai greu de gasit in ortodoxie. Nu e o carte doar despre vami.
Reply With Quote
  #1473  
Vechi 19.03.2017, 23:33:27
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de stefan florin Vezi mesajul
unde spune Sf Ioan Damaschin sau Sf Marcu al Efesului de vami ale vazduhului? Faptul ca ei spun ca sufletele vor fi judecate (judecata particulara) iar unele suflete vor ajunge in iad, asta nu inseamna ca ar exista vami ale vazduhului.
ps: DE CE la nici un sinod ecumenic, nu se pomeneste de aceste vami ale vazduhului?
Invatatura despre vami apare la majoritatea sfintilor, dar nu sunt descrise vamile, ca in acea viziune. Nu e vorba de judecata, ci de atacurile ingerilor cazuti asupra sufletului, imediat dupa moarte.
Sinoadele ecumenice nu pomenesc despre vami sau alte invataturi pentru ca Sinoadele se tineau cand aparea o erezie si trebuia clarificata invatatura. Invatatura este in Sfanta Scriptura si Sfanta Traditie, doar o mica parte a fost dezbatura la Sinoade. Daca ar fi doar cea de la Sinoade ar insemna ca dogmatica ar trebui sa contina doar o pagina.
Reply With Quote
  #1474  
Vechi 20.03.2017, 00:23:40
iuliu46 iuliu46 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.12.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.321
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Dimpotriva, Sinodul a spus ca nu poate fi negata aceasta invatatura, ea aparand si in cartile de cult.
Ai dreptate, asa scrie acolo. Ba chiar se aminteste si de Sf. Ioan Damaschin, ca tot intreba Stefan Florin despre asta. :)

http://orthodoxinfo.com/death/tollhouse_debate.aspx
Reply With Quote
  #1475  
Vechi 20.03.2017, 03:11:35
suslik suslik is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.10.2016
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 1.045
Implicit

Irelevant! Sf. Damaschin vorbeste de judecarile privata si publica asupra sufletului.
Ce nu e dogma, poate fi inselare. Si nu, "sfintii" nu sint infailibili in ortodoxie. Poate la cei de la Radeni...
Eu refuz sa cred prostia asta. Punct.
__________________
Don't think of yourself as an ugly person. Think of yourself as a beautiful monkey.
Reply With Quote
  #1476  
Vechi 20.03.2017, 07:00:44
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Bine mă, am înțeles, gata.
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #1477  
Vechi 20.03.2017, 07:39:39
iuliu46 iuliu46 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.12.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.321
Implicit

Citat:
În prealabil postat de suslik Vezi mesajul
Irelevant! ...
...Eu refuz sa cred prostia asta. Punct.
Irelevant! :)
Reply With Quote
  #1478  
Vechi 20.03.2017, 11:00:28
stefan florin's Avatar
stefan florin stefan florin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.02.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.858
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Invatatura despre vami apare la majoritatea sfintilor, dar nu sunt descrise vamile, ca in acea viziune. Nu e vorba de judecata, ci de atacurile ingerilor cazuti asupra sufletului, imediat dupa moarte.
asta e cu totul altceva. Una e atacul demonilor asupra sufletului imediat dupa moarte, si alta sunt vamile prin care ar trece sufletul in drumul lui catre ceruri
Citat:
Sinoadele ecumenice nu pomenesc despre vami sau alte invataturi pentru ca Sinoadele se tineau cand aparea o erezie si trebuia clarificata invatatura. Invatatura este in Sfanta Scriptura si Sfanta Traditie, doar o mica parte a fost dezbatura la Sinoade. Daca ar fi doar cea de la Sinoade ar insemna ca dogmatica ar trebui sa contina doar o pagina.
am cumparat si eu manualul de Dogmatica Ortodoxa, folosit de seminaristi (elevii de la Seminariile Teologice Liceale Ortodoxe). Acolo invatatura despre vamile vazduhului este catalogata drept teologumena si nu dogma
__________________
Cel ce nu iubește n-a cunoscut pe Dumnezeu, pentru că Dumnezeu este iubire
Reply With Quote
  #1479  
Vechi 20.03.2017, 11:35:56
bin000 bin000 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.06.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 508
Arrow

Citat:
În prealabil postat de suslik Vezi mesajul
Irelevant! Si nu, "sfintii" nu sint infailibili in ortodoxie.
...spuse un infailibil...
Reply With Quote
  #1480  
Vechi 20.03.2017, 12:19:47
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de bin000 Vezi mesajul
...spuse un infailibil...
Nu trebuie sa ne jucam cu astfel de vorbe. Doar Hristos este fara de pacate. Sfintii, in calitate de prieteni ai lui Dumnezeu, au acces la unele taine ale Sale. E o blasfemie sa ne credem mai presus decat sfintii. Trebuie sa stim unde ne e locul.

Comunistii ziceau ca nu exista Dumnezeu, iar acum e la moda sa spui ca sfintii au gresit si ca sinodul de la Creta a primit procura de la Dumnezeu sa imparta Adevarul!!!

Doamne, fereste! Nu sfintii au nevoie de evlavia noastra, ci noi avem nevoie de ei. Ei petrec in ceruri la fel de frumos, indiferent daca ii pretuim sau ba. Nu poate sinodul de la Creta sa-i alunge din Rai. Ceea ce poate, asta va face. Adica ii va indeparta de Rai pe cat mai multi. Antihrist trebuie sa vina. Ce multi sunt cei care ii pregatesc calea...
Reply With Quote
Răspunde