Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Morala Crestina
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 24.10.2017, 18:56:58
Bucuriepedrum's Avatar
Bucuriepedrum Bucuriepedrum is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.08.2017
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 455
Implicit Pentru Iorest

Ba să știi că există și desfrâu între soți, în cazul sexului altfel decât pentru procreație (și aici intră cam tot, de la sex oral la metode contraceptive). Nu o spun eu, o spun alții, nu-mi săriți în cap că nu am făcut eu regulile (sunt cam tânără pentru asta și, în plus, fată, de unde rezultă o putere decizională nulă privind canoanele). Idem când e vorba de relațiile fizice în zilele oprite (posturi și sărbători). Rezultatul unui asemenea desfrâu sunt chiar eu, ai mei m-au conceput în post. Vezi și singur ce-a ieșit. :D
__________________
"Mergeți și propovăduiți Evanghelia. Dacă va fi nevoie, folosiți și cuvintele."
Reply With Quote
  #22  
Vechi 26.10.2017, 00:02:31
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.879
Implicit

...........................
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.

Last edited by Iorest; 13.04.2018 at 20:04:36.
Reply With Quote
  #23  
Vechi 26.10.2017, 00:10:22
Bucuriepedrum's Avatar
Bucuriepedrum Bucuriepedrum is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.08.2017
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 455
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iorest Vezi mesajul
Asta așa e, dar nu reieșea din poveste că ar fi cazul, ci mai degrabă că a scăzut afecțiunea între soți care înainte de căsătorie era desfrâu.
Afecțiunea nu e totuna cu interesul sexual, chiar și între soți.

Citat:
În prealabil postat de Iorest Vezi mesajul
Ești prea severă cu tine :)
Nope, nu sunt. Mă bucur că trăiesc. Idem de fratele meu, care e în aceeași situație. Doar casc ochii curioasă când citesc ce perorează unii duhovnici, că ne-a pedepsi (pe noi, urmașii) Dumnezeu pentru asta. Mama habar n-avea de interdicții de felul (abstinență în cadrul căsătoriei) pe vremea aia. Și uite că până în prezent suntem sănătoși amândoi și nici pe cărări reprobabile n-am luat-o. :)
__________________
"Mergeți și propovăduiți Evanghelia. Dacă va fi nevoie, folosiți și cuvintele."
Reply With Quote
  #24  
Vechi 26.10.2017, 00:25:49
Demetrius Demetrius is online now
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.975
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Bucuriepedrum Vezi mesajul
Ba să știi că există și desfrâu între soți, în cazul sexului altfel decât pentru procreație (și aici intră cam tot, de la sex oral la metode contraceptive). Nu o spun eu, o spun alții, nu-mi săriți în cap că nu am făcut eu regulile (sunt cam tânără pentru asta și, în plus, fată, de unde rezultă o putere decizională nulă privind canoanele). Idem când e vorba de relațiile fizice în zilele oprite (posturi și sărbători). Rezultatul unui asemenea desfrâu sunt chiar eu, ai mei m-au conceput în post. Vezi și singur ce-a ieșit. :D
Chiar apreciez(aici) simtul tau critic.
Adevarul e ca nu esti... retinuta.
__________________
Sublimă fărâmă a Sfintei Chemări,
Zvâcnită din Vrerea divină,
Mi-e sufletul vultur ce spintecă zări
Și sus, printre stele, se-nchină.(pr. Dumitru)
Reply With Quote
  #25  
Vechi 26.10.2017, 00:34:46
Bucuriepedrum's Avatar
Bucuriepedrum Bucuriepedrum is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.08.2017
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 455
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Demetrius Vezi mesajul
Chiar apreciez(aici) simtul tau critic.
Adevarul e ca nu esti... retinuta.
Merci, Demetrius, ești un sprijin de nădejde. Dacă te referi la modul meu de expunere, trimit link (spre ceva tot de mine scris) să înțelegi accepțiunea mea privind vulgaritatea. Altfel, mă poți oricând raporta adminului pentru purtări necorespunzătoare.
__________________
"Mergeți și propovăduiți Evanghelia. Dacă va fi nevoie, folosiți și cuvintele."
Reply With Quote
  #26  
Vechi 26.10.2017, 01:08:31
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.879
Implicit

...........................
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.

Last edited by Iorest; 13.04.2018 at 20:03:20.
Reply With Quote
  #27  
Vechi 26.10.2017, 01:13:55
Demetrius Demetrius is online now
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.975
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Bucuriepedrum Vezi mesajul
Merci, Demetrius, ești un sprijin de nădejde. Dacă te referi la modul meu de expunere, trimit link (spre ceva tot de mine scris) să înțelegi accepțiunea mea privind vulgaritatea. Altfel, mă poți oricând raporta adminului pentru purtări necorespunzătoare.
Nu, ma refer ca nu esti retinuta, asa cum nici ei nu s-au retinut in post.
__________________
Sublimă fărâmă a Sfintei Chemări,
Zvâcnită din Vrerea divină,
Mi-e sufletul vultur ce spintecă zări
Și sus, printre stele, se-nchină.(pr. Dumitru)
Reply With Quote
  #28  
Vechi 26.10.2017, 08:03:06
Bucuriepedrum's Avatar
Bucuriepedrum Bucuriepedrum is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.08.2017
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 455
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Demetrius Vezi mesajul
Nu, ma refer ca nu esti retinuta, asa cum nici ei nu s-au retinut in post.
Eh, asta depinde de faza dezvoltării în care mă prinzi. În urmă cu niște ani eram mai anxioasă decât un arici. Cu timpul m-am extravertit (sau extrovertit, nu mai știu care e varianta corectă). Oricum, tind să cred că sunt mai puțin ticăloasă decât mă vezi - deși nu mărturisești. Sau, în tot cazul, ticăloșia mea nu are legătură cu ce scriu pe aici, ca atare nici nu prea ai acces la ea. Repet ce am spus și pe un alt thread, sunt banală și inofensivă (deși nu tocmai comodă, ca ființă socială). Fii bun și dă-mi o șansă ca forumistă, te roooog. :))

Iorest, nu mă bag în/peste pocăința altuia. Ar fi ipocrit și futil, eu nici de a mea nu-mi văd conștiincioasă.
__________________
"Mergeți și propovăduiți Evanghelia. Dacă va fi nevoie, folosiți și cuvintele."
Reply With Quote
  #29  
Vechi 26.10.2017, 10:39:18
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Ok sa revenim la subiect,la Fallen si la ingrijorarile ei.

Fallen, ar trebui sa te ingrijoreze noua ta inclinatie. Desigur ca exista un motiv pt aceasta satisfactie de a construi planuri imaginare de suferinta pt altii. Nu cunosc starea ta actuala, imi imaginez ca esti mai fericita si mai echilibrata,acum cu copilul...sau poate nu? Cel mai adesea cineva care sufera si este nefericit doreste reciprocitate si celor care par fara griji,dar nu este o regula desigur.
Adevarul il stie doar sufletul tau.

Oricum,eu te stiu un om bun,intregru(cel putin) cine stie ce noi ispite mai sunt si astea?!
Asa cum ai ghicit,nu suntem nicioadata parasiti de ispite:te-ai lasat de mintit,te apuci de fumat,te lasi de fumat,te apuci de desfrau si cand te lasi si de ala te apuci de baut sau ce mai ramane pe lista neagra:barfit, slava desarta, judecarea aproapelui etc.

Macar stii ce este bine? ca tii contul acestor ganduri si chiar te socheaza si pe tine. Partea proasta? Ca le pui pe forum ,in loc sa le spui in taina la duhovnic. Multa lume se sminteste afland de ispitele altora.

Ah si inca ceva,nu-i mai da ragaz mintii s-o ia pe campii,da-i ceva sa toace cand te plictisesti,citeste ceva ,asculta o predica,spune un Tatal Nostru sau o rugaciune scurta in gand, de cateva zeci de ori pana iti pleaca gandurile alea straine.
Incerca sa te tii de biserica duminica si la sarbatori,tine-te de post.
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #30  
Vechi 26.10.2017, 11:11:21
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Vreti sa va spun un secret? Da?

Si eu am ispite noi pe plan spiritual.
Au aparut in legatura cu biserica,cu preotul de parohie si cu toti enoriasii. Unde este Sophia ca acum avem un subiect comun?

De regula,in biserica din Romania nu am avut asemenea iesiri.Astia ma calca pe nervi cu atitudinea lor.
Biserica noastra este ca pe vremea lui Iisus,si targ si piata comunala si scoala de dans si organizatie filantropica si birou si- cate- si -mai -cate.
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare